Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

[UNDE] inlocuire ecran IPad

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Imi poate recomanda cineva un service unde se poate inlocui display-ul unei tablete iPad (4, daca are vre-o importanta)? de obicei prefer solutiile "de producator", dar intre sumele gasite pe net (2-300 lei) si cei 1900 lei ceruti de iStyle mi se pare o diferenta mult prea mare...

#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 suri, on 27 mai 2018 - 12:25, said:

dar intre sumele gasite pe net (2-300 lei) si cei 1900 lei ceruti de iStyle mi se pare o diferenta mult prea mare...
Pai tu vrei ecran ips de calitate sau vreo chinezarie tft?

#3
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
powerlaptop

#4
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
vreau inlocuire cu piesa compatibila ca specificatii. nu sunt insa dispus sa platesc pentru reparatia unui display la un echipament din 2012 pretul unui echipament similar fabricat in 2018.

#5
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Cumpara display de la ifixit.com si plateste manopera de schimbare la un service.

https://eustore.ifix...th-Gen-LCD.html

Sau daca te tine curajul, urmareste tutorialul de inlocuire de pe ifixit.com, cumpara tot de la ei toate sculele necesare, si fa treaba singur.

Edited by izometric, 27 May 2018 - 12:58.


#6
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

 suri, on 27 mai 2018 - 12:55, said:

vreau inlocuire cu piesa compatibila ca specificatii. nu sunt insa dispus sa platesc pentru reparatia unui display la un echipament din 2012 pretul unui echipament similar fabricat in 2018.
http://www.powerlapt...a-ORIGINAL.html

#7
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Daca detii un produs apple se presupune ca banii nu sunt o problema...
De aceea majoritatea aplicatiilor din app store sunt contra cost... Posted Image

Din cate am auzit, apple face tot posibilul ca sa-i elimine pe terti prin diferite metode neordotoxe (gen schimbi display-ul si te trezesti ca nu mai merge senzorul de luminozitate)

Edited by sSorsy, 27 May 2018 - 13:16.


#8
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Si daca detii un Opel Corsa de 1500 de euro (mai scump ca un ipad), se cheama ca posesorul este pui de burghez, o beizadea in toata regula?

Stii, in ziua de azi orice asistat social poate face rost de 399 de euro sa isi cumpere ultimul ipad pe care sa il tina 3-4 ani.

Edited by izometric, 27 May 2018 - 13:25.


#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

 YourFan, on 27 mai 2018 - 12:36, said:

Pai tu vrei ecran ips de calitate sau vreo chinezarie tft?
De fapt pretul e sa astronomic pentru ca sa aleaga un produs nou (se stie ca Apple prefera mai bine sa umple planeta de deseuri si sa vanda produse noi, in loc sa le reutilizeze pe cele bune, daca au defecte/piese usor de reparat/inlocuit).

 izometric, on 27 mai 2018 - 12:57, said:

Cumpara display de la ifixit.com si plateste manopera de schimbare la un service.
https://eustore.ifix...th-Gen-LCD.html
Sau daca te tine curajul, urmareste tutorialul de inlocuire de pe ifixit.com, cumpara tot de la ei toate sculele necesare, si fa treaba singur.
E relativ usor de schimbat LCD-ul. Partea grea e sa dea jos touchscreen-ul fara sa-l crape, dar asta se rezolva usor cu un touchscreen nou.
Daca nu faci asta zilnic atunci dureaza cam o ora toata operatiunea, daca lucrezi incet si cu atentie. Dar trebuie neaparat folosite acele pene de plastic pentru separarea touchscreen-ului de carcasa.
In caz contrar sunt sanse de 100% sa ciobeasca sau sa crape touchscreen-ul.

 sebastiansebi, on 27 mai 2018 - 12:58, said:

Nu exista piese originale pentru produsele Apple. Doar centrele service autorizate Apple au acces la ele.
In cel mai bun caz exista piese refurbished de pe telefoane/tablete cu alte defecte, sau la iPhone/iPod ecrane originale cu touchscreen OEM aplicat in locul celui original care a fost spart.

 sSorsy, on 27 mai 2018 - 13:13, said:

Din cate am auzit, apple face tot posibilul ca sa-i elimine pe terti prin diferite metode neordotoxe (gen schimbi display-ul si te trezesti ca nu mai merge senzorul de luminozitate)
Din fericire nu la iPad 4 sau produse mai vechi din gama iPad/iPhone.

Edited by Hider141, 27 May 2018 - 13:26.


#10
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
am urmarit tutorialul de pe ifixit.com (multumesc izometric) si am ajus la concluzia ca este posibil ca problema sa fie (un pic) mai simpla. defectul obiectului consta in spargerea suprafetei de sticla a tabletei, despre care eu am presupus ca este display-ul. din tutorial si din spusele lui hider, se pare ca este vorba (doar) de touchscreen, care vine aplicat peste LCD.

in starea curenta displayul pare complet functional, locul de impact si punctul de initiere al deteriorarii touchscreenului fiind chiar la marginea acestuia, deasupra ramei albe a ecranului. crapaturile in sticla s-au intins si deasupra suprafetei displayului, dar repet - acesta pare complet functional. caz in care mai repede as zice ca mi-ar trebui doar Front glass-ul de la iFixit.

#11
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004

 sebastiansebi, on 27 mai 2018 - 12:58, said:

powerlaptop doar vinde, nu si monteaza. deci intrebarea revine - poate cineva recomanda un service care inlocuiasca un touch la un iPad (cu piesa lui sau a mea), in bucuresti de preferinta?

#12
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
poti schimba tu acasa,nu e greu de loc,dai jos touchscreenul prima data ,displayul nu cred sa fie spart

#13
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

 suri, on 29 mai 2018 - 11:26, said:

poate cineva recomanda un service care inlocuiasca un touch la un iPad (cu piesa lui sau a mea), in bucuresti de preferinta?
Salut,

Eu iti recomand iPhone Doctor Romania (din Bucuresti), eu le-am gasit review-uri destul de bune, trebuie sa ajung si eu cu un tel defect la ei.

Attached Files



#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
@sebastiansebi:Poate ii e teama sa nu strice ceva. Schimbarea touchscreen-ului nu e tocmai usoara, si dureaza cam o ora sau mai mult daca lucrezi incet si cu grija.
Trebuie sa aiba grija sa nu rupa cablurile de la wifi/BT, sa nu strice camera frontala, sa aiba pene de plastic sau carduri bancare pe care sa le insereze intre sticla si carcasa pe porțiunile unde le-a separat deja, sa aiba grija sa nu puna degetele pe LCD, sa nu rupa clemele sau cablurile flex de la touchscreen si LCD, sa mute butonul 'Home' si posibil chiar si cablul flex al butonului pe noul touchscreen, etc.

Edited by Hider141, 29 May 2018 - 12:16.


#15
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
abordarea unei astfel de reparatii este cu dus si intors. ma stiu ca nu am doua maini stangi, dar aici sunt multe chestii pe care le pot strica fiind prima data cind fac asa ceva.
pe partea cealalta am avut nenumarate experiente in viata in urma carora am ajuns la concluzia ca (de cele mai multe ori) daca vrei o treaba bine facuta mai bine o faci cu mana ta. asta este motivul pentru care tot intreb de un service de incredere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate