Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare aparat foto <2500 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Posttrollerul_de_serviciu, on 28 mai 2018 - 10:17, said:

Si, cel mai important, sa stie sa foloseasca acele aparate si obiective.
Adica, cum am mai spus, nu recomanzi buget peste 2500 (si ala marit de la 500) pentru cineva care habar are ce este ala aparat foto, daramite sa-l si foloseasca calitativ / la potential spre maxim.
Iar de invatat, cum au zis 2-3 mai sus, cred ca taman asta are acel manager timp si chef, sa stea sa invete cum se fac poze de pe youtube.
Eu am un Nikon D3100 de vreo 10 ani, am zis ca mai iau un alt obiectiv = ciuciu, am zis ca invat sa fac poze mai bune = ciuciu....
Si da, chiar am scos ceva bani cu aparatul (si pozat niste evenimente caritabile si vindute niste poze pe net...).
Deci, da, as fi avut motiv / scop..... dar... neah.... asa e la vie....


Adica... si mai complicat: nu sa invete doar unul singur, sa invete 2 oameni cum se fac poze
Faceti rost de orice aparat foto si invatati pe ala o singura chestie, sa vedeti cit e de usor... not : )
Poti sa faci poze super bune cu orice aparat: https://www.boredpan...ra-joshua-paul/
Nu presupune ca toti sunt ca tine. Intr-adevar ca fotografia nu e pentru toata lumea insa asta nu inseamna ca e ceva extrem de greu.

#20
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
N-am presupus asta.
Dar am vazut la destui prieteni, diverse aparate foto, toate pe automatic.
Plus diversi care se vaita pe net: am apart de XXX $$$ si face poze proaste, nu e bun aparatul.
Plus cei doi din situatia de fata, nici unul nu stie nimic despre aparate/poze de genul enumerat.....

#21
vlad9727

vlad9727

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.09.2014

View Posttrollerul_de_serviciu, on 28 mai 2018 - 16:41, said:

N-am presupus asta.
Dar am vazut la destui prieteni, diverse aparate foto, toate pe automatic.
Plus diversi care se vaita pe net: am apart de XXX $$$ si face poze proaste, nu e bun aparatul.
Plus cei doi din situatia de fata, nici unul nu stie nimic despre aparate/poze de genul enumerat.....
Ideea e ca nu mi-e greu sa invat, si apoi sa-l invat pe el sa-l foloseasca. O sa am timp destul la vara sa-l ajut cu asta + google si youtube is prietenii mei cei mai buni (+StackOverFlow). They're getting me through college.
Am obiceiul "prost" sa exploatez la maxim lucrurile pe care le poate face un "Device".

Besides, pare un hobby super fain. Poate sa-si cumpere aparatul, si usor, usor sa invete sa-l foloseasca cum trebuie si la maximul potential.

De exemplu, mie personal, mi-e ciuda ca mi-am cumparat o chitara acustica (acum 6-7 luni) de ~300 RON. Am pus mana pe un Fender la 800 RON si se simte diferenta bine de tot.
Sa nu fie si in cazul lui tot asa.

Edited by vlad9727, 28 May 2018 - 17:10.


#22
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
OK, pai atunci bafta, un hobby / obiect de studiu de 2500 de lei, nice : )
La pretul ala cred ca poti sa iei orice aparat "clasic".
Adica intri pe emag / pcgarage / f64, setezi pret 2000-2500, vezi care sint cele mai vindute, citesti reviews, cauti poze facute cu aparatele alea, eventual mai intrebi aici 2-3 modele, si cam aia e : )
Bafta !

#23
lucian2008

lucian2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 29.01.2008
Mai bine cu o parte din bani platesti pe cineva sa faca poze OK pentru reclama la hotel sau ce ai tu nevoie. Oricum cu 2500 de lei abia iei un DSLR cu obiectiv kit si bani de obiectiv wide nu iti mai ajung. Asta e bun la interioare. Cu diferenta de bani, daca mai raman dupa ce platesti omu' cu foto, faci ce vrei. Aparatul il cumperi, citesti si manualul, mana si ochiul se formeaza in timp. Nu faci ceva artistic nici cu buget de 20000 peste noapte nici cu buget de 500. Insa e tipic romanesc, ne carpim in toate.

#24
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
De ce sa mai cumpere si wide din prima, cind ei nu stiu sa-l foloseasca nici pe ala standard si nici optiunile aparatului ?!

#25
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postvlad9727, on 28 mai 2018 - 17:09, said:

Ideea e ca nu mi-e greu sa invat, si apoi sa-l invat pe el sa-l foloseasca. O sa am timp destul la vara sa-l ajut cu asta + google si youtube is prietenii mei cei mai buni (+StackOverFlow). They're getting me through college.
Am obiceiul "prost" sa exploatez la maxim lucrurile pe care le poate face un "Device".

Besides, pare un hobby super fain. Poate sa-si cumpere aparatul, si usor, usor sa invete sa-l foloseasca cum trebuie si la maximul potential.

De exemplu, mie personal, mi-e ciuda ca mi-am cumparat o chitara acustica (acum 6-7 luni) de ~300 RON. Am pus mana pe un Fender la 800 RON si se simte diferenta bine de tot.
Sa nu fie si in cazul lui tot asa.
Daca prinde hobby-ul atunci poti sa mai cheltuiesti pe obiective, blitzuri, trepiede, etc.
Dar mai intai e bine sa vezi daca ai aplecare spre fotografie. Un smartphone oi avea. Fa poze cu el si vezi daca iti place cum au iesit (nu o sa fie prea buna calitatea dar daca faci poze unde e lumina multa este OK). Daca te hotarasti ca este OK hobby-ul atunci merita sa dai ceva bani pe un aparat mai bun. Contrar celor care dispretuiesc obiectivele de kit eu spun ca sunt bune insa limitate mai ales pe partea de telefoto. Il folosesti 6 luni si apoi vezi daca ai nevoie de altceva. Obiectivele wide se pot inchiria daca ai de facut putine poze sau poti angaja un fotograf de interior (nu cred ca sunt prea multi in Romania dar s-ar putea sa ma insel).

#26
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Cred ca pentru prietenul tau este foarte buna o compacta cu senzor mare (1") si obiectiv luminos.

Sony DSC-RX100   cu obiectiv F/1.8 - 4.9  - 1400 Ron
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Sony DSC-RX100 III   cu obiectiv F/1.8 - 2.8 - 2500 Ron
https://www.emag.ro/...rch-Action=view


Un DSLR/mirrorless cu obiectiv de kit (care pleaca de la F/3.5 sau F/4.0)  nu va oferi calitate mai buna si nici control mai flexibil al profunzimii de camp, insa va avea dezavantajul dimensiunilor mai mari si dezavantajul unor meniuri/setari stufoase. In conditiile astea, zic ca este doar o bataie de cap inutila.

Binenteles ca o camera avansata (DSLR/mirrorless) poate sa ofere calitate mai buna daca se folosesc obiective bune. Dar trecem la alt buget : 1000 Euro....2000 Euro....etc

Edited by katran, 30 May 2018 - 10:10.


#27
vlad9727

vlad9727

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.09.2014

View Postkatran, on 30 mai 2018 - 09:55, said:

Cred ca pentru prietenul tau este foarte buna o compacta cu senzor mare (1") si obiectiv luminos.

Sony DSC-RX100   cu obiectiv F/1.8 - 4.9  - 1400 Ron
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Sony DSC-RX100 III   cu obiectiv F/1.8 - 2.8 - 2500 Ron
https://www.emag.ro/...rch-Action=view


Un DSLR/mirrorless cu obiectiv de kit (care pleaca de la F/3.5 sau F/4.0)  nu va oferi calitate mai buna si nici control mai flexibil al profunzimii de camp, insa va avea dezavantajul dimensiunilor mai mari si dezavantajul unor meniuri/setari stufoase. In conditiile astea, zic ca este doar o bataie de cap inutila.

Binenteles ca o camera avansata (DSLR/mirrorless) poate sa ofere calitate mai buna daca se folosesc obiective bune. Dar trecem la alt buget : 1000 Euro....2000 Euro....etc

View Postbaloo2009, on 29 mai 2018 - 15:06, said:

Daca prinde hobby-ul atunci poti sa mai cheltuiesti pe obiective, blitzuri, trepiede, etc.
Dar mai intai e bine sa vezi daca ai aplecare spre fotografie. Un smartphone oi avea. Fa poze cu el si vezi daca iti place cum au iesit (nu o sa fie prea buna calitatea dar daca faci poze unde e lumina multa este OK). Daca te hotarasti ca este OK hobby-ul atunci merita sa dai ceva bani pe un aparat mai bun. Contrar celor care dispretuiesc obiectivele de kit eu spun ca sunt bune insa limitate mai ales pe partea de telefoto. Il folosesti 6 luni si apoi vezi daca ai nevoie de altceva. Obiectivele wide se pot inchiria daca ai de facut putine poze sau poti angaja un fotograf de interior (nu cred ca sunt prea multi in Romania dar s-ar putea sa ma insel).

View Posttrollerul_de_serviciu, on 29 mai 2018 - 08:48, said:

De ce sa mai cumpere si wide din prima, cind ei nu stiu sa-l foloseasca nici pe ala standard si nici optiunile aparatului ?!

View Postlucian2008, on 28 mai 2018 - 20:32, said:

Mai bine cu o parte din bani platesti pe cineva sa faca poze OK pentru reclama la hotel sau ce ai tu nevoie. Oricum cu 2500 de lei abia iei un DSLR cu obiectiv kit si bani de obiectiv wide nu iti mai ajung. Asta e bun la interioare. Cu diferenta de bani, daca mai raman dupa ce platesti omu' cu foto, faci ce vrei. Aparatul il cumperi, citesti si manualul, mana si ochiul se formeaza in timp. Nu faci ceva artistic nici cu buget de 20000 peste noapte nici cu buget de 500. Insa e tipic romanesc, ne carpim in toate.

Mhm. Ramane sa-l informez exact cu tot ce-a fost discutat aici. Acum, parca o compacta nu ar suna asa 'gresit'. Mersi mult de raspunsuri :)

#28
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007
Eu votez pentru Olympus... nu cred ca isi va bate capul cu procesarea pozelor, si Oly din ce am vazut scoate JPG-uri care arata foarte bine direct din camera.

#29
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Sony RX100 are un obiectiv 18,5-66 mm f/3,2-f/8,7 in APS-C echivalent. Calitatea este destul de slaba insa poate fi satisfacatoare pentru prietenul tau. Cai diferiti pentru curse diferite. Oricum un Sony RX100 nu se compara cu o compacta de 500 de lei. Doar ca flexibilitatea e nula si daca vrei sa schimbi ceva schimbi cu totul fara sa mai poti refolosi ceva.

#30
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Cu telefonul nu merge?

#31
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Nikon - nu face poze bune ? Nu sunt de acord nici eu. Am si P 900 si AW 100, am mai avut si altele. Compacte am tot avut si de la Canon si de la Samsung si de la Sony si de la Nikon. Acum 10 ani, cel mai mult mi-au placut compactele Canon. Printre primele aparate foto, am avut un Canon, cu care am facut cam 10.000 de poze si l-am stricat fizic, probabil ca inca mai tinea. Modelele de la Canon, mai recent, nu m-au impresionat asa de mult la calitate si nici la fiabilitate. Am avut aparat Canon, care a facut vreo 100-200 de poze si s-a stricat senzorul. Am vrut sa-l duc in garantie, dar aruncasem si cutia si garantia tot. De la Nikon, compacte ieftine < 10 mil - nu mi-au placut culorile. De la Sony < 10 mil, tot asa culorile. Compacte Samsung - am fost extrem de multumit. Lucrurile s-au tot schimbat ..... Cred ca depinde de model - si Canon si Sony si Nikon au modele reusite si modele mai slabe.

Intai sa vezi la ce vrei sa faci poza. Cat de wide si de tele iti trebuie. Pentru incepator, nu as lua ceva cu lentile interschimbabile. Daca nu vrei sa cumperi mai multe lentile si nu vrei sa inveti sa il setezi ce rost are ?
As lua un Sony RX 100 III, Canon GX7 II sau GX 9 II (daca nu sunt bani), sau un Nikon AW 110 (cred ca s-a ajuns la 130). Nikon 110 - are culori mai saturate, dar marele avantaj ca este foarte rezistent la socuri, rezistent la apa (am facut poze la mare sub apa), poti sa faci poze cu el prin ploaie sau alte conditii nefavorabile. Sau ... un telefon mai rasarit - P 10, S8 daca nu ai nevoie de tele - ai avantaj ca este mai portabil, nu trebuie sa stii prea multe cu el.

Si eu zic - daca e pentru reclama hotel sau ceva de genul, mult mai bine platesti un fotograf profesionist si ai scapat de toate. Poti sa-l chemi si la 1-2 ocazii, zile de nastere. Are aparatura mult mai buna, ar trebui sa stapaneasca si tehnica fotografica, si poti sa apari si tu in poza. Stai linistit ca alege el setarile, si spontaneitatea, cadru, compozitie etc.

Cumpara o compacte pe la 15 mil - RX 100 sau GX 9 II si de restul un fotograf - eventual sa iti mai explice ce si cum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate