Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare aparat foto <2500 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
vlad9727

vlad9727

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.09.2014
Salut. Am facut o postare anterior in care am cerut o recomandare pentru un aparat foto sub 500 RON, pentru cineva cunoscut. L-am informat in legatura cu raspunsurile primite. A crescut bugetul la 2500 RON, insa nu-l poate depasi.

Imi puteti recomanda, va rog, ceva sub 2500 RON care sa merite banii? Eventual si cateva mici explicatii? (nici eu, nici el, nu avem idee care e treaba cu aparatele foto... obiective, lentile, chestii, etc). Canon, Eikon?

https://www.emag.ro/...t-reviewsdesc/c

#2
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View Postvlad9727, on 27 mai 2018 - 11:59, said:

Salut. Am facut o postare anterior in care am cerut o recomandare pentru un aparat foto sub 500 RON, pentru cineva cunoscut. L-am informat in legatura cu raspunsurile primite. A crescut bugetul la 2500 RON, insa nu-l poate depasi.

Imi puteti recomanda, va rog, ceva sub 2500 RON care sa merite banii? Eventual si cateva mici explicatii? (nici eu, nici el, nu avem idee care e treaba cu aparatele foto... obiective, lentile, chestii, etc). Canon, Eikon?

https://www.emag.ro/...t-reviewsdesc/c
Nu înțeleg de ce, dacă ești necunoscător, te bagi la DSLR-uri ...
Eu îți recomand ăsta: Nikon COOLPIX B500, 16.1MP.
Oricum, să fie Nikon. Nu neapărat pentru optica și mecanica fină, aste le au și alții, dar Nikon are un soft de compactare a fișierelor foarte bun și, în plus, consumul de energie e foarte mic.
Cu modelul recomandat, faci poze la fel de bune ca cele făcute cu un DSLR, folosit pe modul „automat”, așa cum este întotdeauna folosit de un necunoscător într-ale fotografiei.
În schimb, prețul e de două-trei ori mai mic.

Edited by stancosty, 27 May 2018 - 12:15.


#3
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Nikon Coolpix, cele mai proaste poze.

#4
vlad9727

vlad9727

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.09.2014

View Poststancosty, on 27 mai 2018 - 12:14, said:

Nu înțeleg de ce, dacă ești necunoscător, te bagi la DSLR-uri ...
Eu îți recomand ăsta: Nikon COOLPIX B500, 16.1MP.
Oricum, să fie Nikon. Nu neapărat pentru optica și mecanica fină, aste le au și alții, dar Nikon are un soft de compactare a fișierelor foarte bun și, în plus, consumul de energie e foarte mic.
Cu modelul recomandat, faci poze la fel de bune ca cele făcute cu un DSLR, folosit pe modul „automat”, așa cum este întotdeauna folosit de un necunoscător într-ale fotografiei.
În schimb, prețul e de două-trei ori mai mic.
Cum am mentionat si mai sus, nu e pentru mine. Cineva cunoscut are nevoie de un aparat foto. Ideea e ca el cumpara aparatul foto pentru hotel, si tot el pastreaza aparatul foto (gen sa-l foloseasca si personal.

View Postdark, on 27 mai 2018 - 12:15, said:

Nikon Coolpix, cele mai proaste poze.
Eu pe cine sa cred Posted Image)...


Mai astept opinii, va rog

Edited by vlad9727, 27 May 2018 - 12:25.


#5
pufy2010

pufy2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 03.01.2010
in suma mentionata am cumparat un nikon d5300. super multumit. Nu sunt fotograf, ma joc ocazional cu el, in special in concedii.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Pretentiile difera de la persoana la persoana. Pe unul l-ar putea multumi un DSLR entry level sau chiar o compacta, in timp ce altul le-ar respinge din primele minute. De aici si pareri contradictorii.

Cauta poze/filme facute cu modelele vizate si vezi daca sunt pe plac. Grija la DSLR sa fie si cu obiectivele potrivite.

#7
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdark, on 27 mai 2018 - 12:15, said:

Nikon Coolpix, cele mai proaste poze.
Depinde de utilizator. Și, bineînțeles și de modelul aparatului. Cel recomandat de mine este aproape vârful de gamă. Dacă folosești „savoniere” de câteva sute de lei, s-ar putea să nu ai rezultate prea bune. Oricum, e clar că nu te pricepi. Câte aparate Nikon ai avut?

#8
vlad9727

vlad9727

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.09.2014

View Postpufy2010, on 27 mai 2018 - 12:32, said:

in suma mentionata am cumparat un nikon d5300. super multumit. Nu sunt fotograf, ma joc ocazional cu el, in special in concedii.
pare ceva ok :). Am gasit si asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oRk5XuGqyRA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cu cat e mai populara, cu atat mai bine (mai multe tutoriale online, etc)

View Postdani.user, on 27 mai 2018 - 12:40, said:

Pretentiile difera de la persoana la persoana. Pe unul l-ar putea multumi un DSLR entry level sau chiar o compacta, in timp ce altul le-ar respinge din primele minute. De aici si pareri contradictorii.

Cauta poze/filme facute cu modelele vizate si vezi daca sunt pe plac. Grija la DSLR sa fie si cu obiectivele potrivite.
Ideal ar fi ceva cunoscut, sa fie usor de gasit o informatie despre ea in caz de nevoie. Ceva care sa nu-i vina prea greu unui necunoscator. Eventual ceva la care sa-i poti face "upgrade-uri". Nu-i trebuie pentru photo shootings and shit... Sa poata sa faca poze de calitate, nu cu camera de la telefon. Ceva cat de cat bun.

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Avind in vedere ca persoana/persoanele implicate nu stiu ce este ala un aparat foto, este evident faptul ca nici nu va/vor sti sa-l foloseasca, va/vor face poze pe setarea Automat.
DUpa aia se va/vor vaita ca nu e bun aparatul, ca ies pozele prost.
Deci, cam orice aparat merge, de la 500 la 2500 de lei.
Pozele vor iesi exact la fel, cu cu aparat de 500, si cu aparat de 2500.
Pe de alta parte, ce crestere e aia de la 500 la 2500 de lei ?!

#10
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Daca persoana respectiva nu are macar o minima experienta in fotografie nu cred ca are nevoie de DSLR ! Sa caute mai bine pe pagina asta :

https://www.emag.ro/...ort-pricedesc/c
Recomandarile mele :
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#11
vlad9727

vlad9727

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.09.2014

View Posttrollerul_de_serviciu, on 27 mai 2018 - 13:05, said:

Avind in vedere ca persoana/persoanele implicate nu stiu ce este ala un aparat foto, este evident faptul ca nici nu va/vor sti sa-l foloseasca, va/vor face poze pe setarea Automat.
DUpa aia se va/vor vaita ca nu e bun aparatul, ca ies pozele prost.
Deci, cam orice aparat merge, de la 500 la 2500 de lei.
Pozele vor iesi exact la fel, cu cu aparat de 500, si cu aparat de 2500.
Pe de alta parte, ce crestere e aia de la 500 la 2500 de lei ?!

View PostSupermax, on 27 mai 2018 - 13:46, said:

Daca persoana respectiva nu are macar o minima experienta in fotografie nu cred ca are nevoie de DSLR ! Sa caute mai bine pe pagina asta :

https://www.emag.ro/...ort-pricedesc/c
Recomandarile mele :
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Nu cred ca-i asa mare problema... exista internet, youtube, tutoriale pentru orice. Cum altfel am trecut la Baze de date (SQL & R) in facultate ^^ (Am avut ca profesor de seminar un doctorand care n-avea treaba cu pedagogia)

Is disponibil sa invat si sa-l ajut vara asta... Ideea e ca el ar avea mai multe idei cu camera foto... si cred ca ar fi in avantajul lui sa-si ia ceva "profi", adica un DSLR...
Pana acum "nikon d5300" suna bine. Este altceva mai bun?

#12
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Ce vrea sa faca cu el la hotel ca nu reiese din solicitare?

LE Am citit topicul initial.
Concluzia? Cauta pe cineva care se pricepe! Posted Image

Edited by razvan_u, 27 May 2018 - 15:04.


#13
vlad9727

vlad9727

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.09.2014

View Postrazvan_u, on 27 mai 2018 - 14:35, said:

Ce vrea sa faca cu el la hotel ca nu reiese din solicitare?
poze pentru hotel; separat pentru peisaje (new hobby cred); posibil chilipir din facut poze pentru persoane; altele...
Nu-i greu sa inveti, atata timp cat ai tutoriale pe internet gramada.

#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
"Poze pentru hotel" nu e un lucru usor de obtinut. Necesita ceva talent + indemanare in ce priveste incadrari, lumini, etc.

Diferenta poate fi uriasa intre o poza reusita (gasesti pe net cand cauti "hotel pictures"), si poze banale in stilul celor intalnite prin anunturi imobiliare.

#15
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Sigur este foarte usor sa inveti in ziua de azi. Doar sunt informatii la tot pasul.

Mai nasol cu simtul artistic. Ala nu il gasesti pe YT. Te nasti cu el!

Spor la cumparaturi.

Verifica si la Olympus sunt niste oferte cu cashback la unele modele pana la sdarsitul lunii iunie daca tin minte bine.


LE Daca este manager de hotel sa caute pe instagram ca sunt zeci de pusti care fac poze bune. Ii ofera un sejur gratuit si face ala poze pentru un an.
Este manager, trebuie sa gaseasca solutii ca nu il vad pe el facand poze turistilor. Posted Image
Sa amenajeze un foto corner in hotel cu un fundal pe care scrie numele hotelului, bine luminat.
O sa faca poze acolo toti turistii cu telefoanele si hop cu poza pe facebook.
Si iaca reclama moka.
Ehe idei sunt multe doar sa vrei.

Edited by razvan_u, 27 May 2018 - 15:30.


#16
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
In bugetul de 2.500 lei cu TVA nu gasesti o compacta care sa aiba o calitate cat de cat acceptabila.
Ar fi Nikon D5300 cu 18-55 mm VR sau Olympuds E-M10 mk II cu 14-42 mm. Eu l-as lua pe Nikon.
In bugetul ala nu intra un obiectiv mai flexibil dar mai tarziu poate lua ceva de genul Nikkor 18-105 mm VR care este decent.
Trebuie sa invete sa incadreze poza si sa focalizeze unde trebuie. Pentru asta e bine sa-l scoti din AF-A si sa folosesti AF-S pentru subiecte statice si AF-C pentru actiune.
Folosingd modul A (Aperture priority) cu ISO Auto este cel mai simplu. Daca vrea sa nu tot schimbe balansul de alb mai bine foloseste RAW cu WB Auto. View NX-i ii va developa usor RAW in JPEG si poate sa puna ce balans de alb i se pare mai frumos.
La RAW este important sa nimereasca expunerea (de fapt luminozitatea dar e o discutie destul de controversata) si pentru asta trebuie sa invete sa foloseasca compensarea expunerii si modurile de evaluare a acesteia.
Un fotograf celebru a fost intrebat ce setari trebuie sa fie facute pentru a face o fotografie buna. Raspunsul e valabil si acum: f/8 si sa fii acolo. Pentru senzorii mai mici este f/5.6 in loc de f/8.
Nikon nu a excelat niciodata in domeniul compactelor. Cand fiecare isi lua o compacta aparatele se cumparau mai degraba pentru nume decat pentru calitatea aparatului. Acum cand piata compactelor a fost distrusa de smartfoane gasesti ciurucuri in acel segment incapabile sa concureze cu altceva decat zoom. Exista compacte cu obiective luminoase si/sau senzori mai maricei dar acelea costa exorbitant pentru ce ofera. Sub 2500 lei nu merita sa iei decat un dSLR sau un mirrorless cu cel putin senzor 4/3" (Olympus, Panasonic).

#17
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Poate initiatorul nu intelege ca pentru un DSLR bunut bugetul este infim . Si poate nu stie ca pentru fotografii de calitate are nevoie de mai multe obiective , numai unul mai bunut dintre ele ducandu-se peste 2500 de lei . Spor !

#18
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostSupermax, on 27 mai 2018 - 15:54, said:

Poate initiatorul nu intelege ca pentru un DSLR bunut bugetul este infim . Si poate nu stie ca pentru fotografii de calitate are nevoie de mai multe obiective , numai unul mai bunut dintre ele ducandu-se peste 2500 de lei . Spor !
Si, cel mai important, sa stie sa foloseasca acele aparate si obiective.
Adica, cum am mai spus, nu recomanzi buget peste 2500 (si ala marit de la 500) pentru cineva care habar are ce este ala aparat foto, daramite sa-l si foloseasca calitativ / la potential spre maxim.
Iar de invatat, cum au zis 2-3 mai sus, cred ca taman asta are acel manager timp si chef, sa stea sa invete cum se fac poze de pe youtube.
Eu am un Nikon D3100 de vreo 10 ani, am zis ca mai iau un alt obiectiv = ciuciu, am zis ca invat sa fac poze mai bune = ciuciu....
Si da, chiar am scos ceva bani cu aparatul (si pozat niste evenimente caritabile si vindute niste poze pe net...).
Deci, da, as fi avut motiv / scop..... dar... neah.... asa e la vie....

View Postvlad9727, on 27 mai 2018 - 14:32, said:

Nu cred ca-i asa mare problema... exista internet, youtube, tutoriale pentru orice. Cum altfel am trecut la Baze de date (SQL & R) in facultate ^^ (Am avut ca profesor de seminar un doctorand care n-avea treaba cu pedagogia)
Is disponibil sa invat si sa-l ajut vara asta... Ideea e ca el ar avea mai multe idei cu camera foto... si cred ca ar fi in avantajul lui sa-si ia ceva "profi", adica un DSLR...
Pana acum "nikon d5300" suna bine. Este altceva mai bun?
Adica... si mai complicat: nu sa invete doar unul singur, sa invete 2 oameni cum se fac poze
Faceti rost de orice aparat foto si invatati pe ala o singura chestie, sa vedeti cit e de usor... not : )
Poti sa faci poze super bune cu orice aparat: https://www.boredpan...ra-joshua-paul/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate