Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Folie auto

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
cornelius2011

cornelius2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 05.05.2011
Buna ziua,
Am folie pe spate si pe luneta pe masina luata asa din Germania. Am tradus-o. Tipa nu mi a tradus toata foaia ca o zis ca imi lua mult si nu avea sens, trebuia doar generalul. Am atasat poze. Mai trebuie ceva, sunt legal acum? Folia e ti600 h,c
Multumesc anticipat.

Attached Files



#2
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Din cate stiu pe geamurile spate si pe luneta poti pune si tabla, ca e legala. Problema e la geamurile fata si pabriz.

#3
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Fratica, poza atasata ne indica marca masinii si firma parbrizului si nu folia. Daca ai noroc la Rar sa treci fara sa te puna sa o dai jos sa zici mersi.

#4
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Arata mi te rog unde scrie că e ilegală in 2018 folia pe spate/luneta.

#5
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,250
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDeenman, on 26 mai 2018 - 22:12, said:

Arata mi te rog unde scrie că e ilegală in 2018 folia pe spate/luneta.
e legala in anumite conditii. Omologare RAR pe folie si montaj intr-un atelier acreditat RAR.
Sa-ti pui folie ca asa te-ai trezit intr-o dimineata cu p*la pe partea dreapta, fara nici un act....nu merge.
Pentru cele venite din Germania cu folie habar nu am ce anume trebuie.

Edited by dan1980_25, 26 May 2018 - 22:44.


#6
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Pot sa mi pun colant roz pe geamurile spate și luneta cu transparenta 0. Nu au ce sa mi facă, nu îmi pot da amenda pt ele.

Nu mai dezinformați aiurea.

#7
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Doar daca ai certificat de cocalar; altfel trebuie certificare de la un atelier agreeat de RAR

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostDeenman, on 26 mai 2018 - 22:48, said:

Pot sa mi pun colant roz pe geamurile spate și luneta cu transparenta 0. Nu au ce sa mi facă, nu îmi pot da amenda pt ele.

Nu mai dezinformați aiurea.

Sa spui asta si agentului care te va opri ;) O sa fi un Ilie Nastase 2

#9
cornelius2011

cornelius2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 05.05.2011

View PostTruculMagic, on 26 mai 2018 - 23:06, said:

Sa spui asta si agentului care te va opri Posted Image O sa fi un Ilie Nastase 2
Pai nu am ajuns la un raspuns cert si clar, mda
Am discutat discutii pana acum
Am atasat si despre folie

Attached Files


Edited by cornelius2011, 26 May 2018 - 23:29.


#10
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
Din ce cunosc mai nou , daca militienii se fac ai dracu te pot amenda , lua talonul si sa ti-o dea jos chiar daca ai montat-o intr-un service agreat RAR. Ideea finala este ca trebuie sa te duci personal la RAR sa o omologhezi chiar daca ai montat-o legal intr-un service agreat RAR si ti-au dat hartia aia trasa la xerox pe care intradevar scrie nu stiu ce date ca ei sunt omologati RAR sa monteze folii. Chestia asta este valabila binenteles pentru geamurile spate si luneta. Pe fata ori nu ai voie deloc ori doar pana la 20-30% maxim.Dar nu bag mana in foc ca asa este , sper sa nu.

Edited by eolianu, 27 May 2018 - 02:15.


#11
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Pentru geamurile spate si luneta nu ai nevoie de omologare. A se vedea loganurile mcv cu 2 locuri care au tabla.
Pentru elucidare este pe site-ul RAR regulamentul- instructiuni folii in care zice ca daca ai oglinzi laterale atunci geamurile respective nu se mai considera in campul vizual si poti pune ce vrei pe ele.

#12
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
No cum e băieți? Pot pune tabla sau folie roz pe geamurile spate?

Distribuitorii de marfa care au tabla/folie cu reclama pe geamurile spate și luneta au pile la politie? Subiectul delicat cu folie e pe faruri, stopuri, proiectoare, geamuri fata sau parbriz.



#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,520
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcornelius2011, on 26 mai 2018 - 23:27, said:

Am atasat si despre folie
Asta zici ca e filtru pentru ochelari eclipsa :P

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,246
  • Înscris: 01.12.2001
Ce ai tradus si unde?
Ai tradus cifrele?

#15
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View PostDeenman, on 27 mai 2018 - 06:32, said:

Distribuitorii de marfa care au tabla/folie cu reclama pe geamurile spate și luneta au pile la politie? Subiectul delicat cu folie e pe faruri, stopuri, proiectoare, geamuri fata sau parbriz.

Companiile care distribuie marfa ( gen curierul ) au masini pentru 5 - 8 persoane apoi modificate de catre ei, intr-un atelier, sau le cumpara direct din fabrica cu tabla pe luneta? Posted Image

Ce intrebari mai aveti .... si nici nu e canicula afara.

Edited by gozmyn, 27 May 2018 - 08:39.


#16
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostM0sGerila, on 27 mai 2018 - 05:38, said:

Pentru geamurile spate si luneta nu ai nevoie de omologare. A se vedea loganurile mcv cu 2 locuri care au tabla.
Pentru elucidare este pe site-ul RAR regulamentul- instructiuni folii in care zice ca daca ai oglinzi laterale atunci geamurile respective nu se mai considera in campul vizual si poti pune ce vrei pe ele.
Nu-i adevarat,trebuie folie autorizata RAR,timbru pe ele si actele pentru ele in masina.
https://stirileprotv...intunecata.html

- autovehicule trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau în conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificările ulterioare, având transparența de min.75% pentru parbriz si min.70% pentru lunetă și geamurile laterale;

- foliile de protecție aplicate pe geamuri trebuie să fie certificate și marcate corespunzător, iar aplicarea acestora este permisă numai in atelierele autorizate;

- modificarea transparenței geamurilor nu se înregistrează în cartea de identitate a autovehiculului, însa atelierele autorizate să efectueze operatiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie sa elibereze un document privind certificatul de conformitate si licența emisa de Organismul de Certificare Produse al Registrului Auto Român, iar la inspecția tehnică periodică se verifică eticheta ce conține marca de omologare a geamului precum și gradul de transparența.

Edited by daniMMM, 27 May 2018 - 09:49.


#17
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Ia vezi.

Attached Files



#18
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,250
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDeenman, on 27 mai 2018 - 06:32, said:

No cum e băieți? Pot pune tabla sau folie roz pe geamurile spate?

Sigur, poti. poti pune si caramida pe care o tencuiesti si tragi pe ea tencuiala decorativa. Poti pune BCA, parchet, OSB etc
Insa pentru toate acestea trebuie omologare RAR.

Ordinul nr. 2132/2005 pentru aprobarea Reglementărilor privind omologarea individuală, eliberarea cărții de identitate și certificarea autenticității vehiculelor rutiere - RNTR 7

* autovehiculele trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr. 43 CEE-ONU sau în conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificarile ulterioare, având transparenta de min. 75% pentru parbriz si min. 70% pentru luneta si geamurile laterale;
marca de omologare conform acestor reglementari, marca care trebuie sa existe pe geamuri, atesta faptul ca initial acestea au avut transparenta de min. 75% pentru parbriz si min. 70% pentru luneta si geamurile laterale.
*foliile de protectie aplicate pe geamuri trebuie sa fie certificate si marcate corespunzator, iar aplicarea acestora este permisa numai în atelierele autorizate;
*geamurile laterale din spate si luneta nu sunt esentiale pentru vizibilitatea din interior, când autoturismul este echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele parti, însa în cazul în care acestea au o transparenta modificata fata de cea stabilita prin marcajul de omologare se urmareste ca stratul aplicat ulterior sa fie uniform si sa nu creeze distorsiuni;
*modificarea transparentei geamurilor nu se înregistreaza în cartea de identitate a autovehiculului, însa atelierele autorizate sa efectueze operatiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie sa elibereze un document privind certificatul de conformitate si licenta emisa de Organismul de Certificare Produse al Registrului Auto Român, iar la inspectia tehnica periodica se verifica eticheta ce contine marca de omologare a geamului precum si gradul de transparenta.


Iar ce spui mai sus de MCV Van...sincer habar nu ai ce vorbesti. Alea sunt masini care au venit din fabrica direct cu acea tabla si sunt omologate ca masini Van. La fel si Dacia papuc.
Nu stiu ce dreq de joben aveti dar le scoateti de acolo mai ceva ca David Cooperfield...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate