Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Unde găsesc prize de electricitate de calitate bună?

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRazvan_N, on 27 mai 2018 - 21:00, said:

Nu sunt LED-uri, consuma mult si trebuie rezistori de putere mai mare.
Sau circuit dedicat cu condensator de 0.1 sau 0.22uF si schema adecvata ori semiconductori care nu se incalzeste mai deloc (eficient).

Edited by andreic, 27 May 2018 - 21:25.


#56
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007
Daca pui intrerupator cu lumina de veghe (LED sau ce o fi)  si corpul de iluminat este un neon clasic, ala o sa palpaie cand e pe pozitia stins.

#57
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postunbrutus, on 26 mai 2018 - 20:32, said:

mai nou vin in pungute de plastic sigilate sau chiar ambalaj din ala din plastic turnat

am cumparat din Leroy 3 prize duble, cele mai scumpe posibil.

Aia cea mai scumpa a fost si f proasta, parca Schneider era, avea ceva sistem de prindere fir fara surub... mare porcarie.
Fiind in blister de plastic, am fost obligat sa il tai cu foarfeca ceea ce a creat probleme la retur

Tot un Schneider pe la 20 ron parca a fost mai acceptabila ca cea f scumpa.

Nu mai retin ce era cea mai ieftina.


din pacate nu mai exista o marca anume care sa garanteze calitatea 100%
Legrand are si game de 5 ron bucata, care fac fix 5 lei


pai acum 10 ani se faceau altfel. Crede-ma. Acum 10 ani erau alte produse pe piata, altfel facute.
Draga, eu am prize oarecare luate cu 5 lei bucata! e adevarat, cel mai mare consumator il am de 2,5Kw, nu am mai mare si nu am avut nici un fel de probleme cu ele de aproape 5 ani cind am zugravit si le-am schimbat pe cele vechi pentru ca era plasticul decolorat!

View Posttfmercedez, on 27 mai 2018 - 22:05, said:

Daca pui intrerupator cu lumina de veghe (LED sau ce o fi)  si corpul de iluminat este un neon clasic, ala o sa palpaie cand e pe pozitia stins.
si daca intrerupatorul e pus pe faza??

View Posttfmercedez, on 27 mai 2018 - 18:03, said:

Eu am schimbat toate prizele si intrerupatoarele turcesti din casa cu niste intrerupatoare si prize Panasonic. Nu-mi venea sa cred cat de ieftine erau, sub 20 de lei bucata.  Se gasesc si Siemens, ceva mai scumpe.
cele vechi ce aveau? intrerupatoarele nu stingeau bine becurile?

#58
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View Postandreic, on 27 mai 2018 - 21:22, said:


Sau circuit dedicat cu condensator de 0.1 sau 0.22uF si schema adecvata ori semiconductori care nu se incalzeste mai deloc (eficient).

Am avut niste experiente foarte neplacute cu condensatori care au pocnit si s-au mai pus si in scurt, asa ca evit pe cat posibil astfel de solutii, combinatia neon + 470 kOhm imi bifeaza toata lista de cerinte (pret, robustete, implementare usoara in diverse configuratii - intrerupator, priza etc., consum, mod de defectare nepericulos, dimensiuni etc.)
Acasa la parinti am un beculet din acesta montat intr-un intrerupator pe fir (montat pe capat) care functioneaza de cel putin 25 ani.

View Posttfmercedez, on 27 mai 2018 - 22:05, said:

Daca pui intrerupator cu lumina de veghe (LED sau ce o fi)  si corpul de iluminat este un neon clasic, ala o sa palpaie cand e pe pozitia stins.

Nu. Daca pui 470 kOhmi, asta inseamna un curent mai mic de o jumatate de miliamper.
Am montat si probat la ”n” becuri, la niciunul n-am avut probleme. Cele de puteri mici fac sa palpaie putin neonul din intrerupator, dar niciodata nu am vazut bec pâlpâind (am aproape toata gama de becuri LED de la Ikea si am probat si cu diverse becuri fluorescente).


#59
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Posttytysor, on 27 mai 2018 - 22:25, said:

Draga, eu am prize oarecare luate cu 5 lei bucata! e adevarat, cel mai mare consumator il am de 2,5Kw, nu am mai mare si nu am avut nici un fel de probleme cu ele de aproape 5 ani cind am zugravit si le-am schimbat pe cele vechi pentru ca era plasticul decolorat!
bine "draga", noi aici cautam prize de calitate

View PostRazvan_N, on 27 mai 2018 - 22:40, said:

Cele de puteri mici fac sa palpaie putin neonul din intrerupator, dar niciodata nu am vazut bec pâlpâind (am aproape toata gama de becuri LED de la Ikea si am probat si cu diverse becuri fluorescente).
din experienta mea, becurile LED dimmabile nu palpaie, celelalte palpaie in cazul intrerupatoarelor cu lumina de veghe sau cum se cheama.

#60
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View Postunbrutus, on 28 mai 2018 - 10:15, said:

din experienta mea, becurile LED dimmabile nu palpaie, celelalte palpaie in cazul intrerupatoarelor cu lumina de veghe sau cum se cheama.


Am intr-o singura incapere becuri LED dimabile (nu sunt multumit de modul in care functioneaza cu dimmerul pentru incandescente, probabil curentul prea mic absorbit e de vina). Nu palpaie niciun fel de becuri daca lumina de veghe consuma un curent suficient de mic (acel curent trece prin bec atunci cand intrerupatorul este deshis). Intrerupatoarele cu beculet cu neon din comert au rezistori de 47 kOhm sau pe acolo, eu am pus de 10 ori mai mare, am marit durata de viata a neonului si niciun bec nu imi palpaie.


#61
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostRazvan_N, on 28 mai 2018 - 11:15, said:

Am intr-o singura incapere becuri LED dimabile (nu sunt multumit de modul in care functioneaza cu dimmerul pentru incandescente, probabil curentul prea mic absorbit e de vina).
sint dimmere speciale pt led

View PostRazvan_N, on 28 mai 2018 - 11:15, said:

Nu palpaie niciun fel de becuri daca lumina de veghe consuma un curent suficient de mic (acel curent trece prin bec atunci cand intrerupatorul este deshis). Intrerupatoarele cu beculet cu neon din comert au rezistori de 47 kOhm sau pe acolo, eu am pus de 10 ori mai mare, am marit durata de viata a neonului si niciun bec nu imi palpaie.
ma refer la intrerupatoarele din comert, nu stiu ce modificari ai facut tu pe acasa, si nici daca nu afecteaza cumva becurile (scurteaza viata) chiar daca nu vezi palpairea.
Si asa becurile cu LED se ard cam repede si costa mult

#62
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View Postunbrutus, on 28 mai 2018 - 11:18, said:


sint dimmere speciale pt led
ma refer la intrerupatoarele din comert, nu stiu ce modificari ai facut tu pe acasa, si nici daca nu afecteaza cumva becurile (scurteaza viata) chiar daca nu vezi palpairea.
Si asa becurile cu LED se ard cam repede si costa mult

Stiu ca sunt dimmere speciale pentru LED, dar eu am luat becuri LED care ar fi trebuit sa mearga cu dimmere obisnuite.
Becurile LED de la Ikea sunt foarte bune, am de peste 6 ani si merg fara probleme deosebite (cred ca au picat vreo 3 din 20, cam asa). Am beculete cu neon puse de mine la toate intrerupatoarele din casa.

#63
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007

View Posttytysor, on 27 mai 2018 - 22:25, said:



cele vechi ce aveau? intrerupatoarele nu stingeau bine becurile?

Aratau nasol, multe atarnau din perete, erau ingalbenite, nu erau toate de acelasi model, culoare. Asa am pus in toata casa la fel.

Cica exista si intrerupatoare fara buton de apasat, doar il atingi, ca la televizor,  nu stiu cum se numeste exact modelul.

#64
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRazvan_N, on 27 mai 2018 - 22:40, said:

Am avut niste experiente foarte neplacute cu condensatori care au pocnit si s-au mai pus si in scurt, asa ca evit pe cat posibil astfel de solutii,
Sunt folosite pe scara larga in iluminat led (branduri gen V-Tac) dar si la senzorii de lumina pe 230v sau alte automatizari de curent mic... merg 20 ani fara probleme dar condensatorul trebuie sa fie de 400 sau 450v si de marca buna. Avantajul in afara ca nu produce caldura este consumul real foarte mic, daca pui rezistente alea papa si ele din wataj.

Edited by andreic, 28 May 2018 - 14:09.


#65
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postunbrutus, on 28 mai 2018 - 10:15, said:

bine "draga", noi aici cautam prize de calitate

In afara de faptul ca suporta puteri mari fara sa se deterioreze iar plasticul nu s-a ingalbenit si arata OK, ce ii lipseste prizei de 5 lei ca sa fie de calitate?
Daca de calitate e vorba! daca e vorba de fite de Buftea, da, este prea ieftina desi se pot pune prize de 5 lei si lauda vizitatorilor ca au costat 38 de dolari
plus transport din Argentina bucata!
Sa nu credeti voi ca producatorii nu s-au prins de mofturi si nu vind produse scumpe doar pentru a satisface orgoliul unora!

Edited by tytysor, 28 May 2018 - 15:57.


#66
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am vazut diferenta intre turcisme/romanisme si firmele consacrate, nu mai risc, cu prima categorie.

#67
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Exista mai multe "generatii" pentru Legrand Valena.
Am gasit din cele vechi cu arc si prindere cu suruburi ale firelor, dar nu au protectie pentru copii: "capacele" de plastic.
Din cele noi tot Valena Life, nu mai au prindere cu suruburi, vin foliate, dar au protectie pentru copii si el gasiti la Dedeman .

#68
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011

View Postcrisstonne, on 28 mai 2018 - 18:55, said:

Eu am vazut diferenta intre turcisme/romanisme si firmele consacrate, nu mai risc, cu prima categorie.

Apropo de turcisme.
Am meșterit/scurtat un prelungitor cu buton, pentru in spatele televizorului.
Montat in spate, dupa o zi nu mai bascula butonul :|

Demontat, am vazut ca agățau ,,balamalele " celor doua lamele, in care imping arcurile pentru basculare.
Am pilit cu o pila fina, pus la loc si functioneaza.
Altcineva il arunca.
Deci, turcii copiază, sau inventeaza ei, dar cu inginereala cred ca stau mai slab.

Attached Files



#69
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postmarga32, on 26 mai 2018 - 21:19, said:

Si cum arata pe dinauntru? E din plastic sau din ceramica?
Depinde. Unele-s ceramica, altele plastic, dar plastic solid, masiv.

Eu am gasit in Hornbach niste prize si intrerupatoare fabricatie Polonia, foarte bune.
Aplicate, nu ingropate.
Bine facute, masive, material ca lumea, lamele solide, suruburi prindere la fel.

Mult mai bune decat Comtec. Astea poloneze sunt in niste pungi albastre, nu retin numele.

#70
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
Cum se scot firele din prizele le grand valena ca nu vad nici o clema care sa o apesi sa il scoti usor?

#71
vardikkk

vardikkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.04.2009

View Postsorin61, on 27 mai 2018 - 06:30, said:

Prizele din casa sunt Gewiss. Par sa fie bune, abia m-am mutat si nu stiu cum se comporta pe termen lung. In schimb prizele de antena (tot Gewiss) sunt de rahat. Contact foarte prost, semnalul TV variaza (!!!) de la 50% la 0%, fara sa o misc.
Aceeasi problema am avut si eu la o priza tv. De vina este decupatura in masca din plastic. Este putin mai mica decat diametrul interior, din metal. Incearca sa largesti putin gaura.

Edited by vardikkk, 23 February 2020 - 22:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate