Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 

Unde găsesc prize de electricitate de calitate bună?

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

View PostHunor_66, on 26 mai 2018 - 20:25, said:

Iau o surubelnita de la raionul de scule si demontez priza pe care vreau s-o cumpar, sa vad cum arata pe dinauntru.
Si cum arata pe dinauntru? E din plastic sau din ceramica?

#20
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009
De top   http://www.comenziel...mens-delta-2604

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
E o diferenta de ~ 0,72-0,8 mm intre pini la grosime.
La schuko cu impamantare (si cele rotunde castrate de impamantare...) standardul este de 4,8mm si in practica au 4,72-4,73+, iar la cele plate numite si Europlug au standard 4mm grosime si ~ 3,94 + mm in practica.

Eu folosesc prize si prelungitoare cu mufe separate, exista pe piata asa ceva, care au atat mufe schuko cat si mufe plate separat.
In ultima vreme sunt mai rare la prelungitoare, dar inca se gasesc din cand in cand, si prin Lidl si la alte magazine, diverse branduri, si se gasesc inclusiv modele de buna calitate. Se gasesc si prize de acest fel, mixte sau cum vrei sa le spui.

Cu arcuri nu mai sunt comune de mult.
Eu n-am avut probleme la cele cu arcuri vechi, nici la cele romanesti si cu atat mai putin la Siemens-urile vechi, insa am vazut in alte case modelul romanesc cu arcurile ruginite, slabite, blocate, presate, etc., deci nu erau infailibile daca nu se pastra o calitate ridicata la productie, materiale, CTC si nu in ultimul rand utilizare si mediu.

Vezi daca au arcuri la Siemens Delta.

Edited by loock, 26 May 2018 - 21:24.


#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Am hotarit ca mai am nevoie de o priza :lol:))
Am luat azi, inca un set Gewiss.
Dar eu le montez, ca asa am nevoie, semi îngropate in tencuiala.
Calitativ sint bune.
Alea de frumusețe sint Schneider, se comporta bine, arata bine.

Attached Files



#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
eu am pus comtec, ca-s iesftine si cu gandul ca unde apar probleme le schimb cu gewiss, ca-s la fel.

#24
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Mai sunt si Btcino, parca din acelasi grup cu gewiss. Am folosit retelistica de la ei, de buna calitate. Parca si o firma romaneasca, Contactoare Medias sau asa ceva producea aparataj de calitate.

#25
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Singura priza cu arcuri de otel este Legrand Valena, dubla. Am demontat intr-o zi la Dedeman, impreuna cu un angajat, toate prizele de calitate pe care le aveau (Legrand, Schneider etc.) si asta a fost singura care avea arcuri de otel.

Nici chiar Gewiss nu au arcuri (sunt foarte bune, de altfel, eu am pus peste tot unde aveam nevoie de aparent, sau când mi-am construit prelungitoare).
Toate prizele mele ingropate sunt Legrand Valena.


#26
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View Postmarga32, on 26 mai 2018 - 21:19, said:

Si cum arata pe dinauntru? E din plastic sau din ceramica?
Ceramica nu prea se mai foloseste si unde o pun nu e de buna calitate. Se mai gasea pe cele de la Elbi, dar proaste. Acu este un plastic de buna calitate, un compozit.

#27
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,607
  • Înscris: 16.08.2010

View PostKlaudio, on 26 mai 2018 - 22:09, said:

Parca si o firma romaneasca, Contactoare Medias sau asa ceva producea aparataj de calitate.

Obisnuiam sa recomand prizele de Medias, asta pana cand mi s-au ras suruburile de la trei prize in acelasi apartament desi nu le-am strans foarte tare. De atunci nu le-am mai recomandat la nimeni.

#28
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005
Du-te la depozite de materiale electrice daca vrei sa cumperi, pentru ca in magazine gen Dedeman, Leroy Merlin, Praktiker sunt mult mai scumpe.

Am luat niste becuri cu led de la un depozit de-asta, le-am povestit ca m-am uitat si prin Auchan de niste becuri insa toate erau slabute ca lumeni, au inceput sa rada, ziceau "A, Auchan, pai aia cumpara de la noi becuri cu 3 lei, si apoi le vezi la ei pe raft cu 10 lei, scris pe ele - La promotie - " Posted Image

Edited by Phobos, 26 May 2018 - 23:39.


#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsomedude, on 26 mai 2018 - 20:09, said:

Mi se pare că toate prizele de pe piață sunt niște plasticuri ieftine cu borne subțiri care se deformează în timp. Cum ștecherele au grosimi de la ridicol de subțire la piron de cale ferată, asta cauzează mereu o problemă. Am o priză bătrânească, genul de ebonită, care are conectorii susținuți de arcuri. Aia face contact perfect cu orice ștecher, și n-are moarte. Mai găsesc așa ceva?
Intotdeauna gasesti la Brico sau Dedeman prize bune, nu sunt insa cele mai ieftine. Te uiti si tu de ex la Schnider sau Legrand, iei modelele care au soketul cu autostrangere (cum zici tu sustinuti de arcuri hi hi hi) adica asigura presiune pe contacte tot timpul. Plasticul nu cred ca e prea important cat metalele, ca alea fac contact.

Edited by andreic, 27 May 2018 - 02:03.


#30
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,544
  • Înscris: 25.04.2007

View Postmarga32, on 26 mai 2018 - 21:19, said:

Si cum arata pe dinauntru? E din plastic sau din ceramica?
Feriti-va de cele cu ceramica. Ca sa nu se sparga, producatorul nu preseaza tare niturile de la contacte si apar cu timpul rezistente electrice mari intre piesele metalice nituite, datorate oxidarii dar si solicitarilor mai intense, ceea ce duce la scoaterea prematura a prizei din uz.
Cele mai bune prize sunt facute dintr-un plastic special, care nu se topeste cu letconul, deci la cca. 350 grade celsius, este incasabil, deci poate fi nituit mai bine.
Am in casa doar Legrand, e drept ca din cele de acum 18 ani si dupa ce tin un stecher cu borne groase si cu lunile in ele, daca bag apoi stechere cu borne subtiri trebuie sa trag vartos de ele sa le scot.
Nu stiu cum sunt acum Legrand-urile, dar banuiesc ca la gama de varf nu au facut rabat la calitate, deci merita luate, cel putin una de proba, pentru inceput. In fond nu vrei sa tot schimbi prize asa ca merita sa dai un ban in plus.

#31
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 05.01.2004
Prizele din casa sunt Gewiss. Par sa fie bune, abia m-am mutat si nu stiu cum se comporta pe termen lung. In schimb prizele de antena (tot Gewiss) sunt de rahat. Contact foarte prost, semnalul TV variaza (!!!) de la 50% la 0%, fara sa o misc.

#32
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Primu instalator cu care am vrut sa imi schimb instalatia electrica el zicea de legrand si schnider,am renuntat la el ca era cam sarit de pe fix..,.si firma cu care am facut mai tarziu mi-au pus prize si intrerupatoare schnider exact cum erau cele care le-am vazut cand am fost intr-o inspectie la o fabrica nemteasca de renume mondial din Romania

Edited by I2O, 27 May 2018 - 08:45.


#33
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,253
  • Înscris: 06.01.2007
Alea vechi, negre, rotunde de ebonita sunt fara moarte. Rezista si 50 de ani daca nu le spargi sau nu se fac urate.
Dar sunt cam demodate.
Pana la urma, daca nu bagi consumatori resouri si alte chestii, gasesti o multime de prize bune, numai sa nu le iei din piata cele mai ieftine.
Eu am insa alta problema. Exista niste prelungitoare in care poti baga 2 stekere din alea subtiri, euro intr-o carapace de tip shuko cu impamantare.
Si as vrea sa gasesc prize de perete care sa aiba acelasi lucru.
Motivul tine de managementul cablurilor. Se face ca tot se aduna o multime de prostii pe care le bag in prize si niciodata n-au loc incat trebuie sa pun prelungitoare inestetice.
In spatele televizorului la mine e jale.
Am asa:
-2 chestii de la RDS (un modem + inca o trompeta, ceva ce tine de fibra optica, nu stiu ce este si nici nu ma intereseaza), fiecare cu alimentator.
-routerul meu.
-televizorul
-amplificatorul
-tot acolo am un sertar in care mi-am tras in interior un prelungitor sa ascund incarcatoarele de baterii. Am pentru Li-Ion si NiMh pentru jucariile astora in principal. Le-am bagat in sertar sa nu le mai vad.
-un adaptor blutut audio (pe care nu-l folosesc din cauza de proasta calitate audio, dar astept sa-mi vina altul, poate e mai bun, reusesc totusi sa mai scap de niste fire prin casa fara sa compromit prea mult calitatea audio)
-incarcatorul periutei de dinti tot acolo sta, n-am loc la baie de el.
-mai baga astia micii tableta, mai incarc eu telefonul tot acolo. Astept un incarcator cu 4 USB de la kineji sa scap de unul dintre ele.
Ideea e ca am un prelungitor cu 8 gaoace, duble(adica pot baga 2 stekere subtiri, maxim teoretic fiind 16) si tot nu-mi ajunge. Unele alimentatoare ocupa spatiul pentru 2 prize, mai ales pocnitorile alea de la RDS care ma enerveaza cel mai mult, deci nu am acces la toate 8(sau 16 subtiri).
- mai bag si un leptop din cand in cand, cand vor sa se uite astia micii la desene animate de pe youtube pe ecranul teveului prin cablu.
Ideea e ca am o multime de fire, nu prea pot sa ascund o mare parte din ele. Peste toate astea, mai e nevoie de bagat un feon, un aspirator,, chiar si fierul de calcat tot acolo il baga nevasta-mea.
La naiba... e ca o magistrala de alimentare acolo.
In principiu consumatorii nu sunt puternici (exceptie fierul de calcat si feonul ocazional), deci nu se pune problema sa ia foc, insa problema e ca sunt foarte multi consumatori mititei, fara impamantare, care mai de care.
Si in ideea asta, as vrea sa gasesc prize din alea de perete care sa aiba posibilitatea sa bagi 2 stekere subtiri intr-o singura gaoace shuko. Chiar ma ajuta  sa mai scap de prelungitoare.
Ca tot aici in camera mai am leptop, pian, imprimanta, adaptor wireless pentru imprimanta, incarcatoare USB+ ce se mai baga in priza ocazional... la naiba, m-am umplut de cabluri prin toata casa, nu mai stiu pe unde sa le mai ascund.
La bucatarie tot asa, o gramada de trompete prin prizele alea.

Edited by maccip, 27 May 2018 - 11:02.


#34
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostRazvan_N, on 26 mai 2018 - 22:13, said:

Singura priza cu arcuri de otel este Legrand Valena, dubla. Am demontat intr-o zi la Dedeman, impreuna cu un angajat, toate prizele de calitate pe care le aveau (Legrand, Schneider etc.) si asta a fost singura care avea arcuri de otel.

Nici chiar Gewiss nu au arcuri (sunt foarte bune, de altfel, eu am pus peste tot unde aveam nevoie de aparent, sau când mi-am construit prelungitoare).
Toate prizele mele ingropate sunt Legrand Valena.
ai vreo poza cu arcurile? cred ca faci o confuzie, m-as mira sa aiba arcuri

M-am uitat in brosura si au contact din ala manual fara suruburi, care mi se pare o mare porcarie (cel putin din experienta mea, nu facea contact ca lumea, trageai un pic de fir si iese)

http://www.legrand.r...scollection.pdf

View PostPhobos, on 26 mai 2018 - 23:37, said:

Du-te la depozite de materiale electrice daca vrei sa cumperi, pentru ca in magazine gen Dedeman, Leroy Merlin, Praktiker sunt mult mai scumpe.

Am luat niste becuri cu led de la un depozit de-asta, le-am povestit ca m-am uitat si prin Auchan de niste becuri insa toate erau slabute ca lumeni, au inceput sa rada, ziceau "A, Auchan, pai aia cumpara de la noi becuri cu 3 lei, si apoi le vezi la ei pe raft cu 10 lei, scris pe ele - La promotie - " Posted Image
exemplu de depozit? m-as mira sa fie asa mari diferentele

Attached Files



#35
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Care-i faza cu arcurile?
Pune o poza ca exemplu ca sunt curios daca ale mele au asa ceva

#36
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Toate prizele de la dedeman sortate dupa pret, Gewiss nu are prize duble, doar simple modulare... https://www.dedeman....=2529,2532,2533

Cea mai scumpa este nu mai putin de 66ron! https://www.dedeman....5-buc/p/1033720

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate