Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Vampiri energetici

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#1
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Vi s-a întâmplat și vouă să fiți "umpluți" de negativism de câte unul care e convins că problemele lui financiare, comportamentale, sociale și de sănătate sunt mai grave și mai acute decât ale tale și tu TREBUIE să-l asculți și să-i preiei o parte din "suferința" lui !?!?

Cum reușiți să vă reinstaurați echilibrul și pozitivismul, după o discuție (chiar și telefonic), cu un astfel de vmpir energetic !?!?

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
nu stiu cum e la tine, dar eu cand aud de unul care o duce mai rau ca mine..mi se umple inima de bucurie:))...e ca la scoala..e nasol sa iei nota 2, dar stii ce e mai nasol? sa fii singurul care a luat 2:|

#3
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
@jimi91

Inseamna ca este foarte rar si esti vai de steaua ta...

#4
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,384
  • Înscris: 17.04.2014

View PostPloiesteanul2015, on 26 mai 2018 - 15:38, said:

Vi s-a întâmplat şi vouă să fiţi "umpluţi" de negativism de câte unul care e convins că problemele lui financiare, comportamentale, sociale şi de sănătate sunt mai grave şi mai acute decât ale tale şi tu TREBUIE să-l asculţi şi să-i preiei o parte din "suferinţa" lui !?!?

Cum reuşiţi să vă reinstauraţi echilibrul şi pozitivismul, după o discuţie (chiar şi telefonic), cu un astfel de vmpir energetic !?!?
depinde pana la ce grad i-ai permis sa te secatuiasca de energie, ascultandu-l mai mult timp Posted Image
ar fi mai bine sa renuntam sa avem convorbiri cu astfel de indivizi care nu discuta cu tine ca sa gaseasca raspunsurile la framantarile lor si rezolvarea unor probleme, ci vor doar sa pozeze in rol de victima si sa starneasca anumite emotii. Posted Image

Edited by GRATEFUL, 26 May 2018 - 15:50.


#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostRobiacs, on 26 mai 2018 - 15:47, said:

@jimi91

Inseamna ca este foarte rar si esti vai de steaua ta...

e un sentiment uman my friend:)

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Cum adica TREBUIE sa-l ascult ?
Ii dau flit in secunda 1
Probleme are toala lumea dar ale mele sunt cele mai importante

Sigur - daca cere un sfat, solutie , ajutor sau altceva similar - DA - se schimba latura problemei

#7
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Nu, ma doare in penis de ce fac ceilalti. Dar pe mine ma seaca de vibe-uri pozitive aia care imi zic ca nu pot sa fac ceva, sau ca ceva e imposibil de facut.

#8
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View PostGRATEFUL, on 26 mai 2018 - 15:49, said:

depinde pana la ce grad i-ai permis sa te secatuiasca de energie, ascultandu-l mai mult timp Posted Image
ar fi mai bine sa renuntam sa avem convorbiri cu astfel de indivizi care nu discuta cu tine ca sa gaseasca raspunsurile la framantarile lor si rezolvarea unor probleme, ci vor doar sa pozeze in rol de victima si sa starneasca anumite emotii. Posted Image


Aia zic să meargă la un psiholog :P

View PostNaijax, on 26 mai 2018 - 15:49, said:

Cum adica TREBUIE sa-l ascult ?
Ii dau flit in secunda 1
Probleme are toala lumea dar ale mele sunt cele mai importante

Sigur - daca cere un sfat, solutie , ajutor sau altceva similar - DA - se schimba latura problemei


Unde erai acum o oră când m-a sunat vampiru' :)

#9
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,384
  • Înscris: 17.04.2014

View Postjimi91, on 26 mai 2018 - 15:47, said:

nu stiu cum e la tine, dar eu cand aud de unul care o duce mai rau ca mine..mi se umple inima de bucurie:))...e ca la scoala..e nasol sa iei nota 2, dar stii ce e mai nasol? sa fii singurul care a luat 2:|
atitudine foarte urataPosted Image : sa te bucuri de necazul altuia sau ca nu esti tu in locul lui. nivelul asta de abordare tine de infantilism.

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostGRATEFUL, on 26 mai 2018 - 15:55, said:

atitudine foarte urataPosted Image : sa te bucuri de necazul altuia sau ca nu esti tu in locul lui. nivelul asta de abordare tine de infantilism.

nu e vorba de asta..e vorba de mine:)..adica, nu sunt singurul in situatia aia:)..gasesti confort la persoane care trec prin ce treci si tu..iar cei care o duc mai rau ca tine, iti arata  ca mai ai timp sa faci o schimbare:)

#11
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View PostGRATEFUL, on 26 mai 2018 - 15:55, said:

atitudine foarte urataPosted Image : sa te bucuri de necazul altuia sau ca nu esti tu in locul lui. nivelul asta de abordare tine de infantilism.
Aşa am zis şi eu şi uite-mă la consiliere pe Softpedia ;)

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
In clasa a 6-a am avut o profesoara de romana care ne-a pus o intrebare...sa da urmatoarea situatie,  un barbat merge intr-un bar si incepe sa bea..suparat ca l-a inselat nevasta...la bar se intalneste cu un alt barbat...si acesta ii spune ceva, care il face pe cel inselat sa se simta mai bine:)...ce ii spune?

#13
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,384
  • Înscris: 17.04.2014

View Postjimi91, on 26 mai 2018 - 15:57, said:

nu e vorba de asta..e vorba de mine:)..adica, nu sunt singurul in situatia aia:)..gasesti confort la persoane care trec prin ce treci si tu..iar cei care o duc mai rau ca tine, iti arata  ca mai ai timp sa faci o schimbare:)
da, gasesti confort la persoane care te inteleg prin ce treci....dar nu trebuie sa abuzam de rabdarea si bunavointa unui prieten care ne asculta, dorind sa ne ajute....daca nu prin altceva, prin faptul ca ne asculta ca un psihoterapeut. Posted Image

Edited by GRATEFUL, 26 May 2018 - 16:04.


#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, se numesc prieteni toxici aia pe care i-ai descris si trebuie sa te debarasezi urgent de ei daca e la ordinea zilei sa te incarce cu problemele lor.

Edited by gumball3000, 26 May 2018 - 16:05.


#15
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,384
  • Înscris: 17.04.2014

View Postjimi91, on 26 mai 2018 - 16:02, said:

In clasa a 6-a am avut o profesoara de romana care ne-a pus o intrebare...sa da urmatoarea situatie,  un barbat merge intr-un bar si incepe sa bea..suparat ca l-a inselat nevasta...la bar se intalneste cu un alt barbat...si acesta ii spune ceva, care il face pe cel inselat sa se simta mai bine:)...ce ii spune?
ca nu e singurul inselat?

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostGRATEFUL, on 26 mai 2018 - 16:04, said:

ca nu e singurul inselat?

exact:)..si are dreptate nu crezi?:)

Regula asta se aplica peste tot:)...e un sentiment perfect normal

#17
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,384
  • Înscris: 17.04.2014

View Postgumball3000, on 26 mai 2018 - 16:04, said:

Da, se numesc prieteni toxici aia pe care i-ai descris si trebuie sa te debarasezi urgent de ei daca e la ordinea zilei sa te incarce cu problemele lor.
da, cam asta ar trebui sa faci cu cei care vesnic lamenteaza.

View Postjimi91, on 26 mai 2018 - 16:07, said:

exact:)..si are dreptate nu crezi?Posted Image

Regula asta se aplica peste tot:)...e un sentiment perfect normal
toti trecem prin perioade mai mult sau mai putin rele si atunci ne pare bine ca avem cu cine sa ne sfatuim, dar sa incarci pe cineva cu toate relele tale, observand ca deja ai intrecut masura ....nu este ok.

Edited by GRATEFUL, 26 May 2018 - 16:17.


#18
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postgumball3000, on 26 mai 2018 - 16:04, said:

Da, se numesc prieteni toxici aia pe care i-ai descris si trebuie sa te debarasezi urgent de ei daca e la ordinea zilei sa te incarce cu problemele lor.

eu il am pe tata ca prieten toxic:|..necesita un efort urias din partea mea sa ma comport normal..nu-l suport deloc..a fost si a ramas un om inutil..cred ca oamenii inutili ma consuma pe mine..dar, cand spun ca ma consuma...nu ma refer doar la energie, efectiv imi dau seama de felul cum gandeste si nu-mi vine sa cred ca e atat de prost..mereu am dubii in privinta asta, face pe prostul, se victimizeaza, sau chiar e tolomac:|

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate