Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Clasa muncitoare merge in Paradis

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
363 replies to this topic

#1
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
De ce s-au distrus combinatele petrochimice, cele de ingrasaminte chimice, de prelucrare a lemnului si mobila, de ce fabricile de hartie au fost demolate, de ce nu mai avem fabricile de caramizi si materiale de constructii, unde ne sunt fabricile de lianti si de ciment din care au mai ramas doar cateva, Tasca Neamt data la Heilderberg Cement,  si Medgidia sau care or mai fi ?
Industria de masini grele, de  camioane, de tractoare, de autoturisme, cazul Aro, de ce Electroputere Craiova e pe chituci, fabricile de productie de masini unelte, strunguri, absolut totul s-a demolat ?
De ce ? Astazi am citit de cazul Rulmentul Brasov, o cetate a tehnicii producatoare alaturi de Alexandria si Barlad de rulmenti  din  toata gama de tipodimensiuni .
Ma ingrozesc de soarta acestui colos industrial ale carui produse de calitate deosebita erau exportate in toata lumea asta si le intalnim in toata gama de masini industriale si rutiere ,de la camioane la tancuri, de la utilaje miniere la autoturisme .
De ce asta ? Ce gandire a existat ? S-a gandit cineva ce face acea clasa muncitoare cum era denumita atunci fara serviciu si cum va trai ea si familia sa ?
E ingrozitor cum s-a distrus totul in tara asta .Ingrozitor . Eu nu imi pot explica si de aceea incerc totusi sa aflu  un raspuns de la voi colegii de forum De ce s- a ajuns la acest masacru industrial ?
http://adevarul.ro/l...3302/index.html

Edited by GingisHan2015, 26 May 2018 - 13:34.


#2
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
descrie ce vezi in poza asta, si explica-mi despre ce crezi tu ca ar fi vorba


#3
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Uite exemplul Roman Brasov: http://adevarul.ro/l...66eb/index.html
Simplu, nu sunt competitive, nu au cui vinde ce produc.
Al doilea motiv, pentru ca China. :)

Edited by Klaudio, 26 May 2018 - 13:20.


#4
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 criztu, on 26 mai 2018 - 13:15, said:

descrie ce vezi in poza asta, si explica-mi despre ce crezi tu ca ar fi vorba
_GOD7340.jpg
Habar n-am .Nu poti sa o faci totusi tu ? Vad 3 cetateni cu doua drapele si o stema deasupra insa nu stiu cine sint si nici ce hram poarta acesti trei cetateni,  si cu atat mai putin nu sesizez legatura cu topicul .Daca esti bun sa o faci !

#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 GingisHan2015, on 26 mai 2018 - 13:12, said:

Clasa muncitoare merge in Paradis
Lol, am crezut ca-i topic  deschis de @Dorel666 Posted Image

Edited by YourFan, 26 May 2018 - 13:23.


#6
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 GingisHan2015, on 26 mai 2018 - 13:22, said:

Habar n-am .Nu poti sa o faci totusi tu ? Vad 3 cetateni cu doua drapele si o stema deasupra insa nu stiu cine sint si nici ce hram poarta acesti trei cetateni,  si cu atat mai putin nu sesizez legatura cu topicul .Daca esti bun sa o faci !

Este Parlamentul Austriei, iar emblema e un vultur cu secera si ciocanul.
Parlamentul Austriei e Statul Austria (alaturi de Guvern si Magistratura)
Statul Austria e actionarul principal al OMV, cu 31.5% si deci, al Petromului.


 Klaudio, on 26 mai 2018 - 13:19, said:

Uite exemplul Roman Brasov: http://adevarul.ro/l...66eb/index.html
Simplu, nu sunt competitive, nu au cui vinde ce produc.
Al doilea motiv, pentru ca China. Posted Image

tu ai citit macar linku pe care l-ai dat?
"Ministerul Apărării a lansat o licitaţie pentru 173 de autovehicule de transport marfă care a exclus din start Roman SA. Concret, se cerea ca firmele participante să fi făcut în ultimii trei ani câteva sute de astfel de maşini, în condiţiile în care armata română nu mai comandase camioane similare dinainte de 2000 şi să aibă o cifră de afaceri de 10 ori mai mare decât Roman SA. Nici măcar în asociere cu Automecanica Mediaş şi o firmă austriacă producătorul român nu a ajuns în etapa finală. Ulterior, fără ca pe site-ul SEAP şi să apară ceva, în presa italiană a apărut ştirea că Iveco a câştigat acest contract. În concluzie, spunem că avem industrie românească, dar practic nu se doreşte o colaborare cu noi

Adica nu vorba de competitie, ci de mafie.

Edited by criztu, 26 May 2018 - 13:28.


#7
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Pai si aia de la ROMAN Brasov sunt legati de glie?? Numa in Romanica sunt obligati sa-si vanda marfa? :) Armata e singurul lor client, ca pe vremea lu Ceao? Cine naiba le cumpara camioanele euro 3?

#8
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 GingisHan2015, on 26 mai 2018 - 13:12, said:

De ce s-au distrus combinatele petrochimice, cele de ingrasaminte chimice, de prelucrare a lemnului si mobila, de ce fabricile de hartie au fost demolate, de ce nu mai avem fabricile de caramizi si materiale de constructii, unde ne sunt fabricile de lianti si de ciment din care au mai ramas doar cateva, Tasca Neamt data la Heilderberg Cement,  si Medgidia sau care or mai fi ?
Industria de masini grele, de  camioane, de tractoare, de autoturisme, cazul Aro, de ce Electroputere Craiova e pe chituci, fabricile de productie de masini unelte, strunguri, absolut totul s-a demolat ?
De ce ? Astazi am citit de cazul Rulmentul Brasov, o cetate a tehnicii producatoare alaturi de Alexandria si Barlad de rulmenti  din  toata gama de tipodimensiuni .
Ma ingrozesc de soarta acestui colos industrial ale carui produse de calitate deosebita erau exportate in toata lumea asta si le intalnim in toata gama de masini industriale si rutiere ,de la camioane la tancuri, de la utilaje miniere la autoturisme .
De ce asta ? Ce gandire a existat ? S-a gandit cineva ce face acea clasa muncitoare cum era denumita atunci fara serviciu si cum va trai ea si familia sa ?
E ingrozitor cum s-a distrus totul in tara asta .Ingrozitor . Eu nu imi pot explica si de aceea incerc totusi sa aflu  un raspuns de la voi colegii de forum De ce s- a ajuns la acest masacru industrial ?
http://adevarul.ro/l...3302/index.html
Intreaba-i pe Iliescu, pe Basescu si pe Nastase in primul rand. Ei vor putea sa-ti raspunda.

#9
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,678
  • Înscris: 13.10.2003
Pe scurt: economia de piata este cauza. Se inchid fabrici care nu mai merg, se deschid altele, este o dinamica extraordinar de mare. Iar ,,clasa muncitoare'' are de lucru numai sa vrea sa munceasca.

#10
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Klaudio, on 26 mai 2018 - 13:29, said:

Pai si aia de la ROMAN Brasov sunt legati de glie?? Numa in Romanica sunt obligati sa-si vanda marfa? Posted Image Armata e singurul lor client, ca pe vremea lu Ceao? Cine naiba le cumpara camioanele euro 3?

Daca nu cumpara Renault uzinele Dacia, disparea si Dacia. Adica, povestea cu "piata libera" e o minciuna pe care numai naivii o mai cred.
In acest moment ne aflam in faza de Stat-Corporatie. Economie planificata.
Corporatii ca Renault sau GM sau Ford, se bazeaza pe ajutor de la Stat, in forma de achizitii, subventii, protectie fiscala, etc.

Roman se afla in colaps, nu pt ca n-ar fi competitiv produsul, ci pt ca nu au spate. Daca Renault achizitiona Roman SA de ex. acu aveau vanzare la fel de mare ca Dacia. La fel si Aro.
Aici e vorba de o planificare a productiei: aia mie aia tie, io fac masini de teren, tu faci masini de lux, ala face masini de oras, alalalt masini pt armata, alalalt pt constructii.

Pur si simplu, poti sa ai tu cu cea mai bengoasa masina, ca n-ai cui vinde, pt ca nu e piata libera, ci e planificata. Vorbim de cartel - https://en.wikipedia.org/wiki/Cartel

Edited by criztu, 26 May 2018 - 13:45.


#11
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,235
  • Înscris: 29.12.2006

 GingisHan2015, on 26 mai 2018 - 13:12, said:

De ce s-au distrus combinatele petrochimice, cele de ingrasaminte chimice, de prelucrare a lemnului si mobila, de ce fabricile de hartie au fost demolate, de ce nu mai avem fabricile de caramizi si materiale de constructii, unde ne sunt fabricile de lianti si de ciment din care au mai ramas doar cateva, Tasca Neamt data la Heilderberg Cement,  si Medgidia sau care or mai fi ?
Industria de masini grele, de  camioane, de tractoare, de autoturisme, cazul Aro, de ce Electroputere Craiova e pe chituci, fabricile de productie de masini unelte, strunguri, absolut totul s-a demolat ?
De ce ?


Orice economie a oricărei ţări, are nevoie de piaţă de desfacere. Acea piaţă la rândul ei atrage produsele pe care şi le permite. De exemplu, piaţa de desfacere cea mai mare a economiei din România comunistă, era cea din Lumea a Treia, de prin Asia, Africa sau America Latină.

Sigur, România nu avea mari fonduri alocate cercetărilor, care să fie puse în practică şi deci, produsele şi serviciile erau de calitate inferioară faţă de cele produse de marile economii ale Germaniei, Coreeii de Sud, Japoniei, Italiei, S.U.A....etc etc.

După căderea comunismului, graniţele s-au deschis, şi începând de atunci, orice român prefera să bea Coca Cola în loc de Brifcor. Sau prefera televizoarele produse de marile branduri într-ale electronicii, decât pe cele româneşti.

În economie important e brandul. Cu cât produsele sunt cumpărate de tot mai mulţi oameni, cu atâta brandul e mai renumit. Ori, economia românească nu are branduri mondiale, care să atragă bani din toată lumea. În aceste condiţii, fabricile româneşti erau ineficiente, şi deci, au dispărut.

#12
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 radumiki, on 26 mai 2018 - 13:40, said:

Pe scurt: economia de piata este cauza. Se inchid fabrici care nu mai merg, se deschid altele, este o dinamica extraordinar de mare. Iar ,,clasa muncitoare'' are de lucru numai sa vrea sa munceasca.

Nu stiu unde ai vazut dumneata economie de piata in Romania, ca eu de 30 de ani o caut, daca as fi teoretician al conspiratiei as zice ca occidentul a avut grija sa darame comunismul pentru ca aveau nevoie de resurse si mana de lucru foarte ieftine, noi am fost un popor educat, ca vrem sa credem sa nu vrem, generatia decreteilor lucreaza in toate locurile posibile de pe aceasta planeta, in fine, la noi s-au inchis toate nu s-a deschis niciuna, avem vreo doua trei mai rasarite, in rest nimic, restul sunt povesti de adormit copii, ca piete de desfacere, cacaturi, altii au piete de desfacere, noi nu.

Edited by Platon, 26 May 2018 - 13:45.


#13
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 criztu, on 26 mai 2018 - 13:23, said:

Adica nu vorba de competitie, ci de mafie.
Doh!

Edited by garett, 26 May 2018 - 13:45.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fiindca nu au fost retehnologizate la timp. In 1990, aveau utilaje din anii '70, multe au lucrat ani multi pe pierdere pana cand au fost privatizate.
Insa noii proprietari nu si-au permis retehnologizarea si au vandut terenurile.

#15
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 MembruAnonim, on 26 mai 2018 - 13:45, said:

Fiindca nu au fost retehnologizate la timp. In 1990, aveau utilaje din anii '70, multe au lucrat ani multi pe pierdere pana cand au fost privatizate.
Insa noii proprietari nu si-au permis retehnologizarea si au vandut terenurile.

Prostii, cand am plecat in armata sectia din fabrica mea avea masini si utilaje cu an de fabricatie 89 luna august, nu asta a fost problema

#16
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
La Heidelberg Cement cimentruckurile curg unul dupa altul pe banda rulanta cat vezi cu ochii .Nemtii au renuntat la linia ferata si livreaza doar auto iar productia fabricii este imensa .
Daca pe vremea lui nea nicu avea fabrica doua linii de ambalare desfacere acum merg 4 .Livreaza si incarca non stop inclusiv sambata si duminica in toata zona Moldovei si chiar in Muntenia .
E cel mai  bun ciment  din tara considerat si  cea mai moderna fabrica .Sa nu imi spuneti ca economia de piata functioneaza doar intr-un singur sens si in celalalt sta sau ia o pauza .
Cum la neamt mere si la romani nu ? Clasa muncitoare castiga foarte bine aici, s-au adus filtre din Germania care au rezolvat problema copacilor de ciment de dinainte de 89 si e curatenie luna in comuna .
Dupa mine si dupa cei de acolo a fost clar un sabotaj economic la uzina aceea  .O vanzare cu buna stiinta ca fiind nerentabila,  doar ca sa o i-a neamtul pe gratis .
https://www.heidelbergcement.ro/ro

Edited by GingisHan2015, 26 May 2018 - 13:53.


#17
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,235
  • Înscris: 29.12.2006

 Platon, on 26 mai 2018 - 13:44, said:

Nu stiu unde ai vazut dumneata economie de piata in Romania,

Economia de piaţă e acea economie în care se vinde ceea ce se cere. De cealaltă parte, economia de tip comunist, e cea în care oamenii trebuie să cumpere ceea ce se produce, chiar dacă produsul are calitate mică.

#18
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011

 lupini, on 26 mai 2018 - 13:42, said:

Sigur, România nu avea mari fonduri alocate cercetărilor, care să fie puse în practică şi deci, produsele şi serviciile erau de calitate inferioară faţă de cele produse de marile economii ale Germaniei, Coreeii de Sud, Japoniei, Italiei, S.U.A....etc etc.
Pai multe produse gen rulmenti, motoare electrice etc. erau de o calitate superioara si la astea nu aveai nevoie de cine stie ce cercetare. Atunci cum se explica falimentul?

Edited by sandel1, 26 May 2018 - 13:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate