Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Diferente Intre Amplificatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#19
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 addumi, on 26 mai 2018 - 07:21, said:

Nu sunt adeptul "artificiilor", dar nici "chior".
Personal, oricand as mai cumpara inca unul ca acesta. Am unul pe birou, iar pe OLX sunt vreo doua disponibile, inclusiv ultimul model, la acea vreme.
Cum suna? Asa cum trebuie si in plus, asa cum ziceam, il vezi ca e viu, iar lumina alb calda vintage are un farmec aparte.

Pai da, asta arata a amplificator. E old school, dar are aspect clasic. In fine, eu am glumit putin si cu frumusetea si cu greutatea. Frumusetea e in ochii privitorului, iar greutatea in general e de la robustetea sasiului in principal si a transformatorului de retea. Doar ca uneori se exagereaza. Si cu una si cu cealalta. Una peste alta, vorba din popor, nu-i frumos ce-i frumos, e frumos ce-ti place. Si e valabil si la calitatea sunetului. Eu personal am un dinte fata de aparatele scumpe si a audiofililor in general (nu stau sa dezvolt, ar fi offtopic), dar cine are de cheltuit multi bani si e multumit de un produs, go for it.

 edigee, on 26 mai 2018 - 00:59, said:

Are un amic un Luxman L550 de vreo 20-25kg. Clasa A pura ,50W pe canal(doar) ,400W consum parca, si caldura cat cuprinde...
Dar si se aude intr-un mare fel!

Asta arata foarte fain.

#20
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Dacă condensatorii sunt în parametri de capacitate peste 90%, adăugarea de alți condensatori de filtraj, nu împiedică cu nimic paralelizarea cu cei vechi, dacă există spațiu !

#21
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
http://power-zone.ro..._ES_Hi_End.html

#22
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 Viorelsolar, on 26 mai 2018 - 09:03, said:

Dacă condensatorii sunt în parametri de capacitate peste 90%, adăugarea de alți condensatori de filtraj, nu împiedică cu nimic paralelizarea cu cei vechi, dacă există spațiu !
Si daca ii schimbi cu totul nu iesi tot pe aproape la cost? Manopera e aceiasi. Costul total e doar cu putin mai mare. Plus ca gasesti Nichicoane bune acum de toate felurile.

#23
Alexandrumusetel

Alexandrumusetel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.09.2016

 duncan26, on 26 mai 2018 - 08:25, said:



Sunetul Wharfedale este mai Ăźnchis, acele boxe sunt muzicale cu Ăźnalte mai domolite, ai nevoie de amplificator deschis ca YAMAHA sau mai neutru ca CAMBRIDGE AUDIO. Yamaha AS-801 are un DAC Sabre mai bun, decĂąt AS-701 sau AS-501. Are putere, trebuie ascultat cu CD direct sau Pure direct pentru signal path cĂąt mai scurt. Se potrivește cu boxele tale.


Te salut,Ai facut referire la ,Cambridge audio,ai idee ce model ar fii bun?

#24
Alexandrumusetel

Alexandrumusetel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.09.2016
Dar despre Unison research unico,stie cineva ceva despre el??..acel.amplificator Hibrid..etc???
Ar fii o achizitie ok??


#25
duncan26

duncan26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.09.2012
Cambridge Audio seria CXA.

#26
claw653

claw653

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.06.2013
Unico nu am ascultat ,dar am Secondo ,care este un amplificator muzical ,cu  un sunet detaliat si o medie superba .
Nu stiu daca s-ar potrivi cu boxele tale ,
Oricum ,dupa parerea mea ,Unico este cam peste tot ceea ce s-a recomandat pe aici.

Edited by claw653, 26 May 2018 - 17:19.


#27
Alexandrumusetel

Alexandrumusetel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.09.2016

 claw653, on 26 mai 2018 - 17:17, said:

Unico nu am ascultat ,dar am Secondo ,care este un amplificator muzical ,cu  un sunet detaliat si o medie superba .
Nu stiu daca s-ar potrivi cu boxele tale ,
Oricum ,dupa parerea mea ,Unico este cam peste tot ceea ce s-a recomandat pe aici.

Salut,ziici ca nu ar fii potrivit pt boxele mele?
Ce ar putea merge gresit la ele?
Intreb pt ca nu ma pricep..

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Alexandrumusetel, sint curios ce recomandare de aici vei urma. Nu vezi ca daca sint 100 oameni, vor veni cu 100 amplificatoare diferite ? Pe cine crezi ? Pe cine scrie mai frumos ?

#29
claw653

claw653

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.06.2013
Wharfedale au un sunet mai inchis ,la fel si Unico .De aceea cred ca nu prea s-ar potrivi.
Pentru boxele tale as lua un amplif sh. pana in 1000 ron.Dar stii cum e cu piata sh ,trebuie sa-ti asumi niste riscuri.

#30
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 Ion_de_la_Raion, on 28 mai 2018 - 02:13, said:

Alexandrumusetel, sint curios ce recomandare de aici vei urma. Nu vezi ca daca sint 100 oameni, vor veni cu 100 amplificatoare diferite ? Pe cine crezi ? Pe cine scrie mai frumos ?
Daca esti capabil sa discerni cine stie despre ce vorbeste si cine bate campii facand recomandari dupa poze sau specificatii, ai sanse sa faci o alegere buna.

Pentru initiator .
Daca "te arunci" la Unison Research Unico trebuie sa bagi mana adanc in buzunar pentru boxe. Boxele pe care le ai nu vor pune in valoare acel amplificator. Asa cum iti recomanda cineva pe aici ,cea mai buna solutie in ceea ce priveste raportul calitate pret ar fi achizitionarea unui amplificator sh, dar si aici e loterie daca nu ai posibilitatea sau nu stii sa-l testezi temeinic.
Pe langa asta nu ai specificat ce genuri de muzica asculti ?

#31
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Buget pentru ceva decent are . Sfatul cel mai bun l-a primit deja in postul 4 ...mergi la AV Store si/sau Jack-FI , asculta...vezi care iti place cum se aude , in plus vei primi sfaturi de la unii care sunt profesionisti . Nu cumpara ceva care ii place altuia cum se aude , sunt sisteme diferite , cabluri diferite , surse diferite si camere isonorizate diferit . Unora le plac inaltele , unora basii , altora mediile...depinde si ce fel de muzica asculti . Muzica care se AUDE PERFECT pentru unii de foarte multe ori pentru noi se aude prost , exceptiile aparand in cazul sistemelor de peste 10.000 de euro .
Dar asa functioneaza la noi treburile . Te orientezi catre o masina , o studiezi , e o buna alegere dar te duci si cumperi alta...ca ai auzit de la cineva ca e o mare oferta .
SH pot lua doar unii care au desfacut si reparat zeci de scule pana la momentul respectiv . Spor !

#32
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 titoo, on 28 mai 2018 - 12:42, said:

Pe langa asta nu ai specificat ce genuri de muzica asculti ?

Si aici intra audiofilia pe fir. Audiofilul asculta ce se aude bine, nu ce-i place.

#33
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 Supermax, on 28 mai 2018 - 12:59, said:

Nu cumpara ceva care ii place altuia cum se aude , sunt sisteme diferite , cabluri diferite , surse diferite si .......
Rog a se explica dpdv tehnic in ce masura se schimba semnificativ sunetul folosind cabluri diferite. Excluzand chinezariile cu 3 fire.

#34
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 Ion_de_la_Raion, on 28 mai 2018 - 13:34, said:


Si aici intra audiofilia pe fir. Audiofilul asculta ce se aude bine, nu ce-i place.
Nea Ioane cam pierzi vremea degeaba in aria asta, vad ca inca nu ai realizat ca fiecare gen de muzica se aude mai bine sau mai rau, functie de ce amplificator si boxe folosesti. De asta alegi amplificatorul si boxele in functie de ce muzica asculti si nu asa cum traiesti tu cu impresia.

#35
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 Ion_de_la_Raion, on 28 mai 2018 - 13:34, said:


Si aici intra audiofilia pe fir. Audiofilul asculta ce se aude bine, nu ce-i place.
N-am auzit demult ceva mai fals!

#36
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
edigee, e o regula de baza in audiofilie, recunoscuta sau nu. Alta regula e ca audiofilul are mereu fitilul scurt si capsa pusa.

 titoo, on 28 mai 2018 - 14:32, said:

Nea Ioane cam pierzi vremea degeaba in aria asta, vad ca inca nu ai realizat ca fiecare gen de muzica se aude mai bine sau mai rau, functie de ce amplificator si boxe folosesti. De asta alegi amplificatorul si boxele in functie de ce muzica asculti si nu asa cum traiesti tu cu impresia.
Ce facem daca ascultam genuri muzicale diferite ? Cumparam seturi diferite de amplificatoare si boxe sau ne limitam la a asculta doar ce se preteaza pe ce avem si astfel se confirma teoria mea ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate