Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

retusare zgarieturi jante

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
luciaus

luciaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.12.2017
Salut! Imi poate spune cineva cum as putea sa-mi retusez zgarieturile de pe jantele de aluminiu? Nu sunt luate de noi si cel care le-a avut le-a cam zgariat. As fi vrut sa le aduc in starea normala. Daca imi puteti recomanda ce si cum sa folosesc sau cam cat m-ar costa sa ma duc la cineva sa mi le faca? Am sunat la 2 firme din orasul unde sunt eu si mi s-a cerut 650 de lei, altcineva mi-a cerut 200 de lei doar sablarea si banuiesc ca si vopsitul dupa m-ar fi costat mult.. Atasez si cateva poze cu stadiul in care sunt jantele. Astept pareri. Multumesc!

Attached Files



#2
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Ce rost are ? in cateva zile sunt la fel la drumurile pe care le avem.
Lasa-le asa, si eu tot de aliaj am si putin imi pasa ca are catvea zgarieturi Posted Image

Edited by diegodanny, 25 May 2018 - 21:24.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu merita facute. Si la mine imi ia in jur de 100-200 lei de janta si am renuntat, voiam sa le fac alea de iarna. Practic pe zgarieturi se acopera cu ceva kit , apoi le vopsesc.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu personal le-as lasa asa. Urmele nu sunt chiar asa vizibile. Pe de alta parte nu merita investitia de 650 lei. Peste o luna sunt la fel. Avem niste drumuri de kkt.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu cred ca au cum sa arate asa. Alea au fost zgariate probabil cand s-a schimbat anvelopele ca nu au avut grija, asa am patit si eu, ca nu are cum de la pietre, iar pe margini deoarece sunt multi inteligenti care parcheaza si freaca janta de bordura de meseriasi ce sunt. De ce la o masina ce am tinut-o 6 ani si i-am cumparat jante din aliaj cat am cumparat-o , nu am avut nici macar o zgarietura pe ele ? Si nu am avut parte de drumuri bune, am bagat-o inclusiv pe drumuri foriestiere cateodata.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am zgariat una cand mi s-a suspendat masina. M-a durut inima, dar asta e. Alte semne, vizibile usor, nu sunt. Daca ai sidef pe ele, cum am eu, nu ti-l mai scoate nimeni. Oricum, ca noi nu se mai fac. Eu am vorbit pe net cu cineva, am pus poze, mi-a zis sa le vopsesc. Stradul sidefat este nu stiu cum aplicat, ca nu ar iesi ori culoarea, ori deloc. Nu-mi mai amintesc.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La fel ca vopseaua din fabrica, de pe masina :)

#8
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Nu merita ! Retusurile nu prea tin !

#9
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 luciaus, on 25 mai 2018 - 21:13, said:

si mi s-a cerut 650 de lei, altcineva mi-a cerut 200 de lei doar sablarea si banuiesc ca si vopsitul dupa m-ar fi costat mult.. Astept pareri. Multumesc!
Ajungi pe la 200 E,deci poti sa-ti iei altele fara zgarieturi aduse de afara,nu merita.

#10
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Ce tampenii auzi ca de la drumuri se strica, mai oameni buni eu am jante cu 20 spite subtiri si am mers destul pe drumuri cu gropi si nu s-au zgariat deloc, ma rog firma de calitate, nu ma laud :)).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8W9jn90VEAY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cel mai simplu mod de a scapa de zgarieturi usoare si medii, gasesti perie in dedeman si o pui la o surubelnita mai puternica. Eu am reparat niste jante ale unui prieten care aveau si niste santuri adanci prin metoda aia + un chit de janta din dedeman, era ceva special se punea in zona cu lipsa de substanta se astepta sa se intareasca, smirghel si apoi am vopsit ca era un gri universal. Vezi cauta la auto ca trebuie sa aiba, era ceva la tub , imi scapa denumirea cam vreo 40 lei, il am sigur daca il gasesc il pozez.



#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 pielea, on 26 mai 2018 - 15:06, said:

Ce tampenii auzi ca de la drumuri se strica,


Si atunci de la mama naibii se zgarie in general? Ne ducem noi singuri frumusel cu surubelnita si o frecam de ele?
La cate pietricele si alte balarii sar pe parcaursul a zeci de mii de km, fii sigur ca raman urme.

Edited by MembruAnonim, 26 May 2018 - 15:38.


#12
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Jante de la firme de amatori. Asa mi s-a zis si mie ca se exfoliaza vopseaua/se stramba/se rup/se zgarie, n-am tinut cont de "sfaturi", la ce drumuri am batut eu cu ele ar fi trebuit sa se faca arsice.

Am AEZ, daca au rezistat la drumurile din ucraina si moldova e clar, sunt chuck norris approved.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate