Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Indecis ...Ajutor

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
CristiPuiuV2

CristiPuiuV2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.05.2018
Salut... Sunt clasa a  XII a .. urmeaza bacul da , problema nu este asta , problema este ce fac dupa
Am terminat un liceu economic din Bucuresti, si nu stiu ce sa fac acum .. am 2 variante

Prima varianta ar fi contabilitatea, imi place si sunt destul de bun la asta , si  varianta ar fi sa urmez o facultate de contabilitate (ASE sau UCDC) problema ar fi ... salariul foarte mic primii 10-15ani , posturile limitate(3persoane pe un loc) ca si contabil , locurile limitate la facultate(2.6 persoane pe loc)

A doua varianta ar fi sa incep niste cursuri de progamare/web design deoarece imi place ideea de programator/designer web , si chiar as acorda tot timpul liber sa reusesc daca aleg drumul asta(sunt foarte ambitios), salariul fiind decent , cursurile vor avea mereu locuri , si daca esti bun vei avea un loc de munca asigurat (1 persoana pe 5 posturi)
Singura problema ar fi ca am cunostinte 0 despre programare , dar totul se poate invata


Ce imi recomandati?
Voi ati urmat ASE/UCDC la contabilitate ? cum a fost? Ce ati reusti?Care e mai buna?
Voi ati urmat ceva curs de programare? care imi recomandati? ce ati reusit?

#2
il_dottore

il_dottore

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.05.2018
Daca vrei ceva de viitor,recomandarea mea este : http://bt.ase.ro/

Edited by il_dottore, 25 May 2018 - 19:25.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca te descurci poti sa mergi in paralel cu ambele. Mergi la facultatea care iti place, din ce vad ar fi ASE / UCDC adica la contabilitate, denumirea e cumva Finante Banci? Si extra poti sa te ocupi de hobby, asta imi pare a fi programarea in clipa de fata. Asa vei ajunge intr-un punct in care vei avea 2 directii spre care sa te indrepti.
PS: Eu am facut "programare" la liceu si am fost si pe la Spiru Haret la Mate-Info insa nu am lucrat ca codder nici macar o secunda in viata. Deci chiar daca faci ceva facultate pe partea asta de Finante Banci, Relatii Economice Internationale, etc. in cazul in care te tii tare de programare, HTML, CSS, PHP, JScript si ce se mai foloseste poti ajunge sa lucrezi in domeniul asta chiar daca dupa cum am spus la facultate ai studiat altceva.

My 2 cents. Poate totusi gresesc in ceea ce zic.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Alege sa faci ce-ti place, nu te uita dupa bani, gandeste-te ca si peste 30 ani vei face acelasi lucru... de placere sau pentru bani ? Dupa ce ai banii tai te mai poti ocupa si cu alte lucruri pe langa job (daca iti merge mintea). Acuma sa nu crezi ca iti recomand sa faci o facultate de istorie si sa doresti sa ai un job din care sa traiesti sau alte facultati asemanatoare, insa la ASE este destul de ok, toti isi gasesc un job dupa, poate e mai greu la inceput, 1-2-3 ani o sa muncesti mai mult gratis cum ar veni (pe bani putini), insa apoi incep sa se schimbe in bine lucrurile Posted Image
Iar contabilii cu experienta , tin evidenta la mai multe firme pe langa job, deci mai cateva sute de lei de la fiecare firma lunar si se aduna...

Edited by TruculMagic, 25 May 2018 - 21:13.


#5
CristiPuiuV2

CristiPuiuV2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.05.2018

 il_dottore, on 25 mai 2018 - 19:24, said:

Daca vrei ceva de viitor,recomandarea mea este : http://bt.ase.ro/

Argument

 MembruAnonim, on 25 mai 2018 - 19:55, said:

Daca te descurci poti sa mergi in paralel cu ambele. Mergi la facultatea care iti place, din ce vad ar fi ASE / UCDC adica la contabilitate, denumirea e cumva Finante Banci? Si extra poti sa te ocupi de hobby, asta imi pare a fi programarea in clipa de fata. Asa vei ajunge intr-un punct in care vei avea 2 directii spre care sa te indrepti.
PS: Eu am facut "programare" la liceu si am fost si pe la Spiru Haret la Mate-Info insa nu am lucrat ca codder nici macar o secunda in viata. Deci chiar daca faci ceva facultate pe partea asta de Finante Banci, Relatii Economice Internationale, etc. in cazul in care te tii tare de programare, HTML, CSS, PHP, JScript si ce se mai foloseste poti ajunge sa lucrezi in domeniul asta chiar daca dupa cum am spus la facultate ai studiat altceva.

My 2 cents. Poate totusi gresesc in ceea ce zic.

Facultatea la ase se numeste ceva de genu Contabilitate si Informatica de gestiune,La UCDC nu stiu exact
Programarea nu e chiar hobby ca nu prea stiu sa ,,programez,, doar mi ar place sa stiu , dar am inteles la ce te referi , mersi de sfat
P.S: Nici nu ai cum sa te astepti sa faci prea multa ,, programare ,, in liceu , fara cash nu ai cum sa inveti asa cv.. din pacate

 TruculMagic, on 25 mai 2018 - 21:08, said:

Alege sa faci ce-ti place, nu te uita dupa bani, gandeste-te ca si peste 30 ani vei face acelasi lucru... de placere sau pentru bani ? Dupa ce ai banii tai te mai poti ocupa si cu alte lucruri pe langa job (daca iti merge mintea). Acuma sa nu crezi ca iti recomand sa faci o facultate de istorie si sa doresti sa ai un job din care sa traiesti sau alte facultati asemanatoare, insa la ASE este destul de ok, toti isi gasesc un job dupa, poate e mai greu la inceput, 1-2-3 ani o sa muncesti mai mult gratis cum ar veni (pe bani putini), insa apoi incep sa se schimbe in bine lucrurile Posted Image
Iar contabilii cu experienta , tin evidenta la mai multe firme pe langa job, deci mai cateva sute de lei de la fiecare firma lunar si se aduna...

De aia am ajuns la aceste 2 variante , ca mi-ar place oricare dintre ele .. oricum dupa 30 ani nu stiu daca o sa mai fie pasiune ca deja devine rutina .. , este normal cand traiesti in Romania , si nu esti ,,baiat de bani gata,, sa te intereseze si salariul , dar ai dreptate .. nici sa faci ceva ce nu iti place nu e ok
Stiu ca dupa cam 10 ani contabilii chiar castiga ok , avand mai multe firme si chiar lucrand de acasa ... dar sti cum e ... 10ani mori de nervi si foame
Mersi de sfat, e chiar bun, la fel ca al baiatului de mai sus

Mai astept sfaturi si povesti despre ce ati facut voi guys

#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Daca esti bun contabil, faci bani buni si din contabilitate. Daca-ti place contabilitatea, fa asta. Si fa-o ca lumea. Te angajezi ca economist, contabil, prinzi meserie. Peste ani iti poti deschide firma ta de contabilitate. De contabili o sa fie nevoie mereu. La cate firme se tot deschid, fiecare are nevoie de contabil.

#7
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
pai poti sa incepi sa faci niste cursuri online de programare sau web design si vezi cum te descurci,daci-ti place si dupa alegi tu

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
1. progamare/web design = sint 2 chestii complet diferite.
Prima e de programare, a doua e de talent artistic si photoshop.
Salariu decent - dupa primele 6 luni ?!
Sau 1-2-3-5-10 ani.... ?!
Asta poti sa o faci si fara facultate, fara probleme.

2. salariu mic contabil primii 10/15 ani si alea cu locurile alea - posturile limitate(3persoane pe un loc) wtf, unde e asta si cum a fost calculat ?
Asta nu stiu exact de unde ai scos-o, dar un contabil poate sa faca o caruta de bani.

3. Cum zicea un coleg mai sus, poti sa le faci in paralel, facultate de contabilitate si programae/web design cursuri sau inveti singur.
Oricum, si daca inveti singur programare/design, tot nu o sa incepi munca adevarata mai repede de 2-3 ani, deci mai stai inca 1 si termini si facultatea de contabilitate

#9
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Programarea este o ocupație MULT mai vocațională decît contabilitatea.
Dacă pînă acum nu ai avut nici o plăcere/pasiune de a face programare, deci nu ești genul care "face programe noaptea acasă", nu stiu ce șanse ai să faci programare ca job.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate