Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Solutie pentru PCI-E cu 2-3 iesiri toslink

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 03.01.2007
Exista asa ceva ? Ma intereseaza sa conectez mai multe DAC-uri la un PC. Nu ma intereseaza splittere.
Ca buget as avea 2000 lei. Stiu ca exista Focusrite Rednet 3 cu 8x toslink dar este mult prea scump pentru mine.
Nu ma incanta ideea cu 2-3 placi de sunet si de aceea sunt interesat de o solutie cat mai simpla dar si calitativa.

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu poti conecta mai multe iesiri digitale in acelasi timp decat la acele placi de sunet profesionale.

#3
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 03.01.2007
Pana la urma am luat un extractor Delock cu intrare HDMI si iesire HDMI, toslink si 3.5mm analog si diferenta este enorma in bine fata de iesirea toslink de pe Asus crosshair vi hero, pur si simplu mi-a transformat DAC-urile, mult mai multe microdetalii si claritate la orice capitol. Acum inteleg ca toslinkul este o optiune de a inlatura distanta intre 2 componente dar daca semnalul care pleaca e de proasta calitate, n-o sa ajunga vreo minunatie la capatul celalalt. Adaug si faptul ca am observat diferente clare si la schimbarea cablului toslink, cica sunt prea multe reflectii in cablurile ieftine.

#4
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Prietene, tot ce nu este Dolby Digital sau DTS(si nici macar astea nu sunt suportate toate.Doar versiunile vechi compatibile cu latimea de banda SPDIF) este procesat de placa audio,resamplat  si apoi trimis catre iesirea toslink in format PCM.
De aici diferentele de calitate.
Probabil DAC-ul audio din placa video e mai superior si/sau implementat mai bine.

 FeDaYin, on 07 iulie 2018 - 00:02, said:

Adaug si faptul ca am observat diferente clare si la schimbarea cablului toslink, cica sunt prea multe reflectii in cablurile ieftine.
Aici deja esti pe aratura.

Daca vrei calitate audio de pe PC singura solutie a placa audio de calitate sau DAC extern pe USB.
De toslink poti sa uiti complet ca e depasit.

Edited by geo123, 07 July 2018 - 15:28.


#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Cred ca se referea la cabluri optice in genaral .asa cel putin era corect.

Edited by edigee, 07 July 2018 - 16:02.


#6
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 03.01.2007
Cel mai scump DAC pe care il folosesc la PC este Chord Hugo 2. Optic-ul de pe placa de baza era net superior comparativ cu USB cu orice cablu USB am incercat, ferite, jitterbug. Toate au adus imbunatatiri dar opticul a sunat intotdeauna mai bine. Acum cu toslink-ul de la extractorul HDMI, USB-ul nici nu il mai pot baga in discutie. Am schimbat cablul optic care la randul lui a adus imbunatatiri, cum e posibil ? Nu stiu. Sunt multe lucruri pe care nu le inteleg dar le aud/vad efectele.
Daca voi credeti ca digitalul e digital, atunci numai bine.
Am schimbat televizorul cu unul mult mai scump, l-am legat la receiver prin ARC, iar televizorul nou, dracu stie cum, se aude mai bine ca vechiul televizor, se pare ca DTS-ul nu e acelasi DTS, se pare ca (,,,,,,,) conteaza cip-ul care trimite sunetul in receiver sau poate televizorul are filtru EMI mult mai capabil sau poate televizorul nu mai capteaza interferente de la impamantare, cablul de alimentare este doar cu faza si nul. Acelasi lucru si la optic, depinde de cip-ul care trimite sunetul sau chiar de transceiverul care creaza lumina.

Edited by FeDaYin, 07 July 2018 - 18:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate