Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Procent descarcare baterie telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,682
  • Înscris: 29.03.2010
Sora mea si-a luat telefon la 1 luna dupa ce s-a luat si prietenul ei (acelasi telefon - iphone SE). El a citit pe net cum sa il incarce, ea nu (il incarca oricand apuca, sa zicem hazardat). Ea foloseste telefonul mai mult decat el. Bateria lui a ajuns in 1 an si jumatate la 84% din capacitatea initiala, bateria ei e la 97%.

Sfatul meu: foloseste telefonul oricum, si incarca-l oricand doresti tu, fara sa iti faci atatea probleme

Edited by R10, 25 May 2018 - 20:45.


#20
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ok. Daca nu e nici un pericol asa am sa fac .

#21
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Feed back .Ati avut dreptate si am aflat cum e .La 20 % a scos un miorlait si a CERUT sa ii fie cuplat incarcatorul .Iar eu i l-am dat ca sa fie multumit .Case closed cel putin la magaoaia mea, vrea incarcat la 19 % ! Adica pe romaneste la 20 chitaie si cere asta !
Multam tuturor ! Posted Image

#22
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Bateriile litiu se depoziteaza incarcate 50%. Cu cat le tii mai aproape de aceasta valoare, cu atat sunt mai fericite dar, cum nu poti face asta, si daca tot ai intrebat, 20-80% e suficient. Incarcarea lenta e mai buna decat incarcarea rapida.
Pe de alta parte, diferenta f mare nu e intre o utilizare atenta si una intamplatoare.

De 2 lucruri trebuie sa tii cont. Nu lasa telefonul descarcat complet cu saptamanile si nu-l lasa in soare.

Eu am o "mizerie" de Xcover 3 cu nu stiu ce standard militar blablabla si care, printre altele, cica ar rezista si la temperaturi extreme mai bine decat telefoanele de oras. Nu-mi explic cum dar asa se lauda. Odata l-am uitat vreo 2 ore pe bordul masinii si nu puteai sa tii mana pe el. A supravietuit, aparent fara urmari deci nu sunt chiar atat de sensibile bateriile astea. Pe de alta parte, daca mai statea mult, probabil ca ma intorceam acasa pe jos, si fara tel si fara masina.

"Xcover 3 is also MIL-STD 810G-certified, meaning that it should be capable of withstanding very high or very low temperatures, and survive drops with ease."

Sa nu uit, daca tot despicam firul, cica nu le place deloc sa fie incarcate cand sunt f reci.

Edited by underb, 26 May 2018 - 08:05.


#23
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Stai relax, unii folosim telefoane toata ziua in bord, pe post de gps, si nu am mai explodat.

#24
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Era pe bord, orizontal si soarele sus. In plus nu mergea ACul sau ventilatia ca atunci cand il folosesti in mers.
A fost prima data cand am vazut la un telefon activata protectia termica. Era un mesaj cum ca unele functii au fost inchise din cauza supraincalzirii. Frigea la propriu.

#25
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,377
  • Înscris: 06.02.2008

View PostGingisHan2015, on 25 mai 2018 - 17:30, said:

Cornel, pluseaza si nu ma incetosa,  ca sunt destul .Zi in procente daca ma iubesti,  vere ! Posted Image
Eu îl pun pe la 15-20% la încărcat. Uneori si la valori mai mici. Cum a spus cineva, cand ajunge afisajul pe zero si telefonul se inchide acumulatorul nu e pe zero efectiv, mai are curent, e o protectie. Deci descărcarea completă a lui e imposibila. Asa ca nu-ti face griji. Doar sa eviti încălzirea lui excesivă, aia e moarte sigură pentru baterie.

Edited by caiuscorneliu, 26 May 2018 - 10:03.


#26
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Corect . Acum si eu o sa fac la fel .M-am lamurit ca ajuns la 20 % cere singur  saracul incarcatorul .

#27
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
E un avertisment ca sa stii ca se termina bateria, sa nu te ia prin surprindere cand se termina. Nu inseamna, gata sub 20% ma distrugi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate