Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Procent descarcare baterie telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Am gasit un singur topic pe arie despre baterii dar care are ultima postare din 2011 . O intrebare am si as aprecia daca ma poate lamuri cineva .
Pe internet sunt pareri destul de putine si autorizate, contraziceri si nimic foarte clar .
Deci, pana la ce procent lasam bateria sa se descarce ? 0, 10, 20, cat anume este bine sa aiba bateria inainte de a cupla iarasi incarcatorul ca sa o incarcam ?
Bateria este litiu polimer sau cum se numesc acestea la smartphoane .

#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Reguli generale. Nu o lăsa să se descarce până se închide telefonul iar doi, căldura e cel mai mare dușman al unui acumulator.

#3
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Cornel, pluseaza si nu ma incetosa,  ca sunt destul .Zi in procente daca ma iubesti,  vere ! Posted Image

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,313
  • Înscris: 08.02.2011
Intre 20 si 80%.

#5
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005

 GingisHan2015, on 25 mai 2018 - 17:23, said:

Deci, pana la ce procent lasam bateria sa se descarce ? 0, 10, 20, cat anume este bine sa aiba bateria inainte de a cupla iarasi incarcatorul ca sa o incarcam ?
Regula: Nu lasam bateria sa se descarce!
Dar regula este una generica, pentru ce-ti trebuie de fapt tie procentul? Vei sta cu ochii pe procente si nu ai sa foloseti telefonul mai mult?

Daca vrei sa pastrezi sa zicem telefonul inchis si cu bateria "pregatita" oricand pentru a fi folosit, asigura-te ca telefonul e incarcat pe la 80%, nu 100% si nici 0%, ci intre 60 si 80%.

Foloseste-l fara sa-ti bati capul de asta, oricum intr-un an sau doi o sa-l arunci si ai sa-ti iei altul. Iar pana atunci bateria o sa te tina cam la maxim 80% din capacitatea cand era noua.
Nu-ti menaja telefonul ;)

Din pacate, nu ai sa gasesti nicaieri procentele dorite de tine.

#6
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Uite d-aia am ales eu mediul cazon .Totul e strict regulamentar si clar cristal .Sa va intreb altfel . Acum cand va relatez are 31 %. Niste prunci de la IT se contrazic  la mine la unitate incercand chipurile sa ma ajute,  dar incetosandu-ma si mai tare .
Deci are 31 acum . Il pun, il mai las ? Fiti clari .

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 GingisHan2015, on 25 mai 2018 - 17:23, said:



Parere personala. Eu iti recomand sa pui telefonul la incarcat cand este intre 20-25%. Sa nu lasi sa scada sub 15%.
Eu il pun la incarcat intre 20-25%.

Edited by MembruAnonim, 25 May 2018 - 17:53.


#8
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Asta vreau . Multam .Cifre clare .Am inteles, trec la executare .Posted Image

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Cum vrei. Stai relax, ca inchiderea telefonului e gandita sa se faca cand inca in baterie exista suficienta energie, pentru a proteja acumulatorul. Asa ca daca il folosesti pana la limita, nu e problema.
Mi se pare mai important sa incarci cand ti-e confortabil, in cazul meu din doua in doua zile, noaptea, ca dureaza 4 ore incarcarea. Daca incarci un pic, iar intrerupi, iar incarci, abia atunci nu e bine pentru acumulator.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am de vreun an si ceva telefonul si cam asta am facut. De fapt ma si aunta telefonul cand ajunge la 25% parca. Si il bag la incarcat. Si iti zic ca ma tine nespus de mult bateria desi il cam frec. Bine, nu exagerat.

#11
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Mersi Slai .Tocmai ca observ ca nu trebuie incarcat zilnic .Cateva zile am facut asta dar pare inutil .E incarcat de alaltaieri seara si are inca 31 acum .Eu nu l-as pune nici in sara asta bre !

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Important este sa nu te stresezi din cauza acumulatorului. Pune-l la incarcat cand iti vine bine tie. Oricum, eu as zice ca pe la 20% este "de bun augur" sa il pui la incarcat. Este doar parerea mea personala. Nu prea are treaba ca il pui o data pe zi la incarcat. Pt ca daca trebuie (mai ai 20% si este ora 17:00 dar mai ai nevoie de telefon) il vei pune la incarcat.

Edited by MembruAnonim, 25 May 2018 - 18:04.


#13
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
La bateriile noi e bine 1. sa nu le descarci prea tare si 2. sa nu le incalzesti (adica cicluri lungi de incarcare)
Concluzia: incarca cat mai des dar fara sa te stresezi.
Eu il incarc cand scade la 50%.

#14
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Multumesc . Posted Image

#15
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

 modoran, on 25 mai 2018 - 17:34, said:

Intre 20 si 80%.
Nu crezi ca producatorul a luat deja in calcul treaba asta?

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Dacă nu incurca pus la încărcat. Ca are 25% sau 75 nu conteaza. Mobilul e o chestie importanta în ziua de azi, n-o sa stai sa ai nevoie de telefon și sa pleci cu el la 15% ca tu nu îl incarci înainte. Dacă ți se întimpla ok nu e tragedie ajungi și la zero. Dar sa o faci intenționat nu vad de ce, decit pentru teste.

#17
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu . E ideea ca eu il incarcam in fiecare seara . Desi scade putin ziua eu tot il incarcam .Si mi se pare ca nu are rost .Pe internet sunt putine sfaturi din care sa tragi o concluzie clara . Se contrazic intre ei cam peste tot userii .

#18
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
Nu strica cu nimic sa-l incarci in fiecare seara. Ba chiar ii face bine. La mine scade maxim 20-30% pe zi deci pot sa-l las o seara fara incarcare, uneori chiar mai multe zile.

Edited by Kroghy, 25 May 2018 - 19:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate