Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Se intampla in Braila - patroni care te talharesc

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#1
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018
salut. cred ca destul de des se intampla in Braila sa dai peste patroni talhari
care dupa ce te muncesc cat vor si cum vor, nici nu vor sa te mai plateasca la timp / cu cat trebuie / sau eventual deloc

mi s-a intamplat de doua ori in viata, iar acum i s-a intamplat si sotiei
cand mie mi s-a intamplat, in primul caz l-am amenintat cu ITM-ul destul de clar si m-a platit, iar cu al doilea n-am luat masuri si am ramas cu o luna neplatita

dar topicul asta se concentreaza pe ceea ce a patit sotia, familia mea
din cauza unor talhari de patroni, trebuie sa incepem sa facem datorii mari ca sa ne mai putem intretine
asta daca nu se misca nimeni din "aparatul" justitiei al acestui oras

avem doi copii, si deja asteptam banii de o luna
azi era zi de primit bani, si dupa ce a sunat-o pe patroana de 3 ori, tot n-a raspuns
pana la urma l-a sunat pe patron si a raspuns ala

ala cica sa mai asteptam inca doua saptamani
asta e varianta rezumat a problemei

nu putem sa stam cu mainile in san, va trebui sa apelez la toate institutiile Statului, massmedia tv/ziare, internet. orice

Edited by StefanLiviu, 25 May 2018 - 17:22.


#2
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Asa e peste tot, dar la cote mai mari in comunitatile mai mici, unde coruptia e la cote maxime.

In Braila daca nu esti interlop nu ai ce cauta, ca imediat pune mana un interlop pe tine si te face sclav.

Edited by lexis1, 25 May 2018 - 17:24.


#3
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018

 lexis1, on 25 mai 2018 - 17:23, said:

Asa e peste tot
stiu foarte bine ca e peste tot, dar am inteles ca daca cetateanul e prost si tace, justitia nu se autosesizeaza
deci o sa fac sesizari peste tot
cineva trebuie sa se ocupe de talharii astia
nu cred ca toti pe unde ma voi duce imi vor demonstra ignoranta si ca suntem in jungla
atunci la ce folos avem atatea institutii de "justitie" ??

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu mai astepti doua saptamani. Mergi direct la itm si dupa iti cauti alt loc de munca. Daca ti-a facut o data asa, fii sigur ca o sa se mai intample.

#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Traim in era Capitalismului!
Angajatu' face foame si patronache-ul se plimba in bmw..

Edited by YourFan, 25 May 2018 - 17:37.


#6
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018

 MembruAnonim, on 25 mai 2018 - 17:29, said:

1. Nu mai astepti doua saptamani.
2. Mergi direct la itm si dupa iti cauti alt loc de munca.
3. Daca ti-a facut o data asa, fii sigur ca o sa se mai intample.
1. normal ca nu mai asteptam atat. eu i-am spus sotiei demult sa "ne miscam" dar credea ca-s panicat degeaba
2. o sa mergem mai ales acolo. si-a gasit in alta parte
3. exact. ca sa nu mai zic ca in loc sa-i dea vreo 1500 lei cat ar trebui, posibil sa-i dea doar 300 lei, pe niste motive tampite
motive.....adica minciuni nenorocite....cred ca ii dam si in judecata daca vor complicatii de tot felul

magazinul de jucarii Avantu din Piata Saraca

Edited by StefanLiviu, 25 May 2018 - 17:34.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca ii cauta itm-ul fii sigur ca iti primesti banii. Nu e nevoie de proces. Ca doar nu vor amenzi de mii/zeci de mii de lei pt 1500 de lei. Asa ca o sa iti plateasca cei 1500 de lei si itm-ul ii va lasa in pace.

Edited by MembruAnonim, 25 May 2018 - 17:36.


#8
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Un moment sa nu ne pripim... Doar ea nu a primit salariul? S-a interesat pe la colege daca s-a mai intamplat si alta data sa nu plateasca la timp? Cand a inceput serviciul s-a interesat si ea sa vada daca salariile se platesc la timp, ore suplimenrtare daca se fac sunt platite etc?.... O fi patronul de vina cateodata, dar si angajatii habar nu au pe ce lume traiesc....si nu sunt in stare sa afle din primele zile de munca cum sta exact treaba...

Edited by baribalu, 25 May 2018 - 17:38.


#9
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018

 MembruAnonim, on 25 mai 2018 - 17:36, said:

Nu e nevoie de proces.
e posibil sa fie nevoie de investigatii ca sa dovedim niste drepturi incalcate
la modul general, stii ca patronii fac tot felul de smecherii pe tot parcursul "statului" la ei, pentru ca in momentul "plecatului", sa te alegi cu "te miri ce"

 baribalu, on 25 mai 2018 - 17:37, said:

Doar ea nu a primit salariul?
firma are 2 magazine, si al 3-lea pe timp de vara doar
cand sotia s-a angajat, practic nu mai era alta colega cu care sa vb. a doua angajata era la alt magazin in alta locatie distanta
deci....la magazinu din P.Saraca era doar patroana...si la cel de dincolo....o fata
deci n-a avut ce sa afle:)

si mai pe scurt: e ca si cum a fost prima angajata la Psaraca. n-avea de la cine sa afle

Edited by StefanLiviu, 25 May 2018 - 17:44.


#10
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

 baribalu, on 25 mai 2018 - 17:37, said:

Un moment sa nu ne pripim... Doar ea nu a primit salariul? S-a interesat pe la colege daca s-a mai intamplat si alta data sa nu plateasca la timp? Cand a inceput serviciul s-a interesat si ea sa vada daca salariile se platesc la timp, ore suplimenrtare daca se fac sunt platite etc?.... O fi patronul de vina cateodata, dar si angajatii habar nu au pe ce lume traiesc....si nu sunt in stare sa afle din primele zile de munca cum sta exact treaba...

Unde sa se intereseze?

Imi aduci aminte de cineva care s-a interesat la un "prieten" care lucra acolo ce salarii si cum sta treaba... ala i-a spus ca e salariul mic, ore de munca multe, munca grea.
S-a angajat acolo, si surpriza, salariul era dublu, orele de munca normale, si platite bine in cazuri rare de overtime, munca putina si multa frecare de menta... de multe ori angajatii actuali o sa te dezinformeze mai ales daca ei se simt bine acolo, ca nu vor concurenta sa ramana ei pe afara.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E buna si informarea de la locul de munca. Sa stii ca multe barfe au si un sambure de adevar.

#12
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018
prieteni, noi(eu cu sotia) e foarte probabil ca va trebui sa dovedim niste chestii, ca altfel e foarte posibil sa vedem doar banii pe vreo saptamana in loc de vreo luna jumate
scarbele au pus-o sa semneze demisia direct(deci fara preaviz ceva) si sa semneze ca a luat banii pe luna trecuta,
desi ei acolo fac intelegere cu angajatii ca le da banii de doua ori pe luna
dar pe contract scrie ca o data pe luna
nu stiu daca ati inteles

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 StefanLiviu, on 25 mai 2018 - 17:53, said:

scarbele au pus-o sa semneze demisia direct(deci fara preaviz ceva) si sa semneze ca a luat banii pe luna trecuta,

Nu e bine. Nu e deloc bine.

#14
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Pt StefanLiviu in cazul asta ai dreptate nu avea la cine sa se intereseze.. o singura chestie putea sa observe dar asta in timp... daca avea incasari destule si dupa aprecierea ei, daca ar fi cunoscut adaosul practicat de patron, ar fi putut face magazinul sustenabil. oricum asta nu scuteste patronul sa nu o plateasca, in cel mai rau caz o platea si ii spune ca nu o mai poate tine si gata...
Pt. lexis1 orice informatie sa fie aproape adevarata sa afla din 3 surse diferite....(nu e cazul de fata) care sa nu aiba treaba una cu alta... Mie mi-au fost de ajuns 2 zile la un loc de munca apartinand de o primarie a capitalei, nu dau nume, sa aflu tot ce ma interesa despre jobul respectiv si chiar daca am intrat prin concurs si l-am castigat, am plecat a 3 zi de acolo pentru ca era incompatibil cu modul meu de gandire si altele....
Si sotia a semnat demisia????

Edited by baribalu, 25 May 2018 - 18:03.


#15
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

 StefanLiviu, on 25 mai 2018 - 17:53, said:

prieteni, noi(eu cu sotia) e foarte probabil ca va trebui sa dovedim niste chestii, ca altfel e foarte posibil sa vedem doar banii pe vreo saptamana in loc de vreo luna jumate
scarbele au pus-o sa semneze demisia direct(deci fara preaviz ceva) si sa semneze ca a luat banii pe luna trecuta,
desi ei acolo fac intelegere cu angajatii ca le da banii de doua ori pe luna
dar pe contract scrie ca o data pe luna
nu stiu daca ati inteles

Am înțeles că nu trebuie sa semnezi chestii dubioase, abuzive care pot fi folosite împotriva ta.

#16
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Mentalitatea patronilor de Romania

Attached Files



#17
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 StefanLiviu, on 25 mai 2018 - 17:53, said:

si sa semneze ca a luat banii pe luna trecuta,

Si a semnat???

#18
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018

 baribalu, on 25 mai 2018 - 18:00, said:

1. daca avea incasari destule
2. Si sotia a semnat demisia????
1. are incasari destule. unele pe bon altele pe sestache. cei 1500 ii face in maxim 2 zile
deci are de unde sa dea nu e asta problema
2. da....ca o stie de bleaga

 Damascus77, on 25 mai 2018 - 18:02, said:

Am înțeles că nu trebuie sa semnezi chestii dubioase, abuzive care pot fi folosite împotriva ta.
sotia n-are experiente cu talhari, din pacate, in cazul asta
nici eu n-am apucat s-o anunt deacasa, ca daca ii da deastea de semnat, sa nu semneze

 baliosss, on 25 mai 2018 - 18:12, said:

Si a semnat???
da

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate