Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema sunet TV LG

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Am postat si in sectiunea audio, dar poate primesc ajutor mai repede daca postez si aici,

Am receiver-ul HARMAN/KARDON 161 https://www.avstore....kardon-avr-161/ , un tv  LG55LB670V http://www.lg.com/ro/tv/lg-55LB670V si un blu ray LG BP 740 http://www.lg.com/uk...layers/lg-BP740 .
Acestea au fost conectate intre ele astfel:
de la TV un cablu HDMI de la HDMI-ARC la portul HDMI-ARC de la receiver
de la blu ray un cablu HDMI la portul HDMI 2 de la receiver .
Pana acum cateva zile totul a mers bine, pana când am scos cablul HDMI de la blu-ray, pentru ca a trebuit sa mut aparatul pentru o perioada in alta parte, dupa ce l-am pus la loc, nu am mai avut sunet de la TV la RECEIVER, ca sa aud sunetul prin boxe. Am tot incercat tot felul de permutari de cabluri, am dat reset la televizor, am activat si dezactivat SIMPLINK, dar tot nu reusesc sa aud prin receiver sunetul de la televizor.
Am conectat blu-ray-ul direct la tv prin portul ARC (am crezut ca o fi defect), dar sunetul de la blu-ray se aude in tv, de asemenea se aude si vad imaginea la tv si daca conectez blu-ray la RECEIVER.
Am cumparat chiar si un cablu optic cu care am conectat TV-ul si RECEIVER-ul, dar tot nu am sunet.
Ce ar trebui facut (poate am omis ceva) pentru a putea asculta sunetul de la tv prin receiver ?

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si permutarile aste le-ai facut in timp ce aparatele functionau? E de bine, nici nu stii cat de usor se defecteaza intrarile/iesirile de HDMI. Sunt foarte sensibile la manevre gresite.

#3
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Nu le-am facut cu aparatele in functiune. Intrarile/iesirile HDMI, functioneaza, doar ca televizorul nu trimite sunet la receiver (nici optic, nici prin HDMI ARC), imaginea si sunetul trimise de blu-ray la TV prin acelasi port HDMI (ARC) se vede/aude.
Am mai citit pe forumuri (si din strainatate) si cred ca e vreo eroare de soft a TV-urilor LG, insa unii au reusit sa aiba sunet macar prin optic, la mine nimic. Si pana acum se mai intampla sa nu am sunet (destul de rar), dar se rezolva cu închiderea si scoaterea de sub tensiune a aparatelor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate