Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Constructie anexa la casa(bucatarie de vara)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Farapon

Farapon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.06.2017
Buna ziua, vreau sa construiesc o anexa in fata curtii, mai exact o bucatarie de vara. Din cate stiu, pentru autorizatie de constructie trebuie sa am 12m latime la strada. Aici intervine si problema. In urma dezmembrarii terenului, eu am ramas cu 8 metrii la strada. Intrebarea mea este daca pentru constructia anexei(bucatarie de vara) trebuie tot 12 m deschidere la strada? Autorizatii si proiect stiu sigur ca o sa imi trebuiasca.

Edited by Farapon, 25 May 2018 - 17:02.


#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 16.02.2013
Completezi o cerere pentru emiterea unui certificat de urbanism si cind il primesti vei vedea toate conditiile. Pentru autorizatie de construire ai nevoie de un proiect.
( metri nu metrii).

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

 Farapon, on 25 mai 2018 - 17:00, said:

Buna ziua, vreau sa construiesc o anexa in fata curtii, mai exact o bucatarie de vara. Din cate stiu, pentru autorizatie de constructie trebuie sa am 12m latime la strada. Aici intervine si problema. In urma dezmembrarii terenului, eu am ramas cu 8 metrii la strada. Intrebarea mea este daca pentru constructia anexei(bucatarie de vara) trebuie tot 12 m deschidere la strada? Autorizatii si proiect stiu sigur ca o sa imi trebuiasca.

Un raspuns tipic romanesc,concretizat printr-o intrebare:unde este asezata casa ta?
De ce te inrreb?Pentru ca s-au construit si se vor construi o gramada de acareturi fara autorizatii (inutile de multe ori) in zonele "mai indepartate" de orase.
Daca esti in oras sau aproape,ce urmeaza nu este valabil.

Nu sunt contra legii dar de foarte multe ori totul se rezuma doar la banii incasati de stat drept taxe.Poate cazul tau se poate rezolva fara acel taxe,care taxe nu sunt asa de mari cat de mare este volumul birocratiei stupide si inutile la un moment dat.
Sa fim bine intelesi,nu fac o pledoarie pentru incalcarea legii,dar de multe ori absurditatile si ridicolul depasesc limitele rezonabilului.

#4
Farapon

Farapon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.06.2017
Intreb pentru ca vreau sa fie totul legal. Daca nu se poate legal nu ma apuc.

Edited by Farapon, 25 May 2018 - 17:49.


#5
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Farapon, on 25 mai 2018 - 17:45, said:

Intreb pentru ca vreau sa fie totul legal. Daca nu se poate legal nu ma apuc.
Legal se poate pe calea stiuta , cu autorizatie , daca ai timp , nervi si bani , dar tot legal se poate merge pe calea ilegala , fara autorizatie ...dar nu sint aici sa dau sfaturi " ilegale " .

#6
Farapon

Farapon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.06.2017
Pe mine ma intereseaza daca acei 12 metri la strada se aplica si atunci cand construesti o anexa. Daca o sa ma impiedice faptul ca am decat 8 metri la strada la construirea anexei.

#7
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 Farapon, on 25 mai 2018 - 17:00, said:

Buna ziua, vreau sa construiesc o anexa in fata curtii, mai exact o bucatarie de vara. Din cate stiu, pentru autorizatie de constructie trebuie sa am 12m latime la strada.
Trebuie studiu geo , filmare din deltaplan. E nasol.

Edited by Benderbut, 25 May 2018 - 19:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate