Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

s-a trezit din morti:O

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
87 replies to this topic

#73
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postandreic, on 27 mai 2018 - 16:03, said:

Si a tuturor oamenilor educati... ateismul nu este despre negari (asta cred doar teistii) ci despre o viziune materiala asupra lumii scrisa pentru prima data de Epicur.
Asta este din ciclul Hai să ne dăm mari, se pare. Dacă nu aveți cu ce să vă lăudați, că doar nu e mare scofală să zici NU, atunci o băgați pe aia cu Epicur, că pare mai inteligentă, nu-i așa? Păi vă cam faceți de râs dacă afirmați o asemenea gogomănie, cum că ați fi adepții filosofiei epicuriene. Nu de alta, dar Epicur credea că omul este compus din corp și suflet, iar la rândul său acesta este compus din patru părți distincte. Pentru voi, ateii, sufletul nu există, așa că nu aveți cum fi adepții acestei filosofii.
Nu mai bine acceptați ignoranța proprie, generată de negația continuă pe care o afișați?

#74
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postmario_bril, on 28 mai 2018 - 14:34, said:

Și care este scopul, mă rog?
Ai "afla" ca dupa ce o mierlesti nu mai existi, punct.
Restul e can can

Edited by Valmont43, 28 May 2018 - 21:15.


#75
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostValmont43, on 28 mai 2018 - 21:15, said:

Ai "afla" ca dupa ce o mierlesti nu mai existi, punct.
Restul e can can
Da' nu te supăra, dumneata cum de ai aflat asta? Te-ai întors din morți, cumva?

#76
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmario_bril, on 27 mai 2018 - 16:13, said:

Așa, și? Dacă un studiu este neconcludent, asta înseamnă că acel om de știință care l-a condus este un escroc?
Da oki, eu ti-am zis unde intervine escrocheria, cand pentru a face ceva neconcludent folosesti bani de cercetare (grant-uri) pe chestiuni gresite din start (Aware).

View PostSigned_on_ice, on 28 mai 2018 - 18:16, said:

Educatia presupune sa nu insulti pe celalalt facandu-l needucat doar pentru ca are o credinta.
Ce zici ai picat sau trecut testul despre educatie?
Nu am facut eu pe nimeni needucat... am specificat ca in mintile educate salasluiesc asemenea idei.

View Postmario_bril, on 28 mai 2018 - 19:31, said:

Pentru voi, ateii, sufletul nu există, așa că nu aveți cum fi adepții acestei filosofii.
Pai este pionierul in viziunea materiala inclusiv primele idei despre lumea cunoscuta azi ca "atomica", pe atunci inca se credeau dinastea in plus nu vad de ce nu ar exista "suflet" atata timp cat el nu este decat totalitatea calitatilor si insusirilor persoanei pana la urma, adica practic e doar un cuvant banal ce poate fi inlocuit cu "om" doar ca unii prefera sa-l foloseasca asa Posted Image Evident nu e nimic mistic sau dinastea...
Nu uita, Epicur a trait inainte ca ciobanii sa inceapa sa scrie traznai ce ulterior s-au numit biblie, deci a fost curat.
Ateii in ziua de azi prefera sa se distanteze de asemenea concepte de pionierat si una din idei este sa nu foloseasca termeni gen "suflet" aiurea, adica ca si cum ar fi altceva decat persoana in sine sau si mai bine da ramana fara el...

Edited by andreic, 28 May 2018 - 23:36.


#77
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postandreic, on 28 mai 2018 - 23:28, said:


Nu am facut eu pe nimeni needucat... am specificat ca in mintile educate salasluiesc asemenea idei.
Ca sa intelegi biblia de`a fir a par ai nevoie de educatie, nu din aceea primara.

View Postandreic, on 28 mai 2018 - 23:28, said:

Ateii in ziua de azi prefera sa se distanteze de asemenea concepte de pionierat si una din idei este sa nu foloseasca termeni gen "suflet" aiurea, adica ca si cum ar fi altceva decat persoana in sine sau si mai bine da ramana fara el...
Imi poti traduce ideea pe care ai dorit sa o expui in partea bolduita de minte?

#78
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postmario_bril, on 28 mai 2018 - 21:17, said:

Te-ai întors din morți, cumva?
Pai nu s-a intors nimeni, tocmai asta e....dar sunt unii care sunt SIGURI ca dupa ce mori o sa "existi" in alta parte....Posted Image
Ca si cum ei s-ar fi intors....

#79
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Nimeni nu e sigur. Totul se bazeaza pe o credinta.

#80
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postrichelieu, on 29 mai 2018 - 12:40, said:

Totul se bazeaza pe o credinta.
Poate fi si o autosugestie, sau o minciuna cu care vrem sa ne obisnuim...pt.ca realitatea este una iar credinta este alta, ne-ar trebui dovezi irefutabile sa credem in asa ceva, credinta oarba nu este suficienta pt.un om rational

Edited by Valmont43, 29 May 2018 - 13:11.


#81
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Îți dai seama ca te contrazici de cel puțin 3 ori in fraza de mai sus?

#82
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostValmont43, on 29 mai 2018 - 13:11, said:

Poate fi si o autosugestie, sau o minciuna cu care vrem sa ne obisnuim...pt.ca realitatea este una iar credinta este alta, ne-ar trebui dovezi irefutabile sa credem in asa ceva, credinta oarba nu este suficienta pt.un om rational
Ce este realitatea?

#83
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostSigned_on_ice, on 29 mai 2018 - 16:59, said:

Ce este realitatea?
Asta pe care o traim, celelalte sunt doar in imaginatia noastra, feste pe care creierul ni le joaca cand INCA suntem in viata, toti cei care au avut experiente in timpul unei boli sau mai stiu eu ce accidente erau persoane religioase pt.ca altfel nu aveau de unde "sti" ca s-au intanlit cu Iisus, adica sa stie si cum il cheama si cine este.

#84
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSigned_on_ice, on 28 mai 2018 - 23:39, said:

Ca sa intelegi biblia de`a fir a par ai nevoie de educatie, nu din aceea primara.
Cand spui intelegi inseamna ceva mai mult... iar povesti scrise de ciobani acu multi ani si compilate ulterior nu cred ca e un exemplu bun pentru "a intelege"... iei de-a gata acolo, daca te gandesti intri doar in contradictii si ilogica.

View PostSigned_on_ice, on 28 mai 2018 - 23:39, said:

Imi poti traduce ideea pe care ai dorit sa o expui in partea bolduita de minte?
Pune un "s" unde trebuie si dintr-o data o sa intelegi... e o eroare de tipar acolo, e "de" in loc de "se"

#85
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postandreic, on 29 mai 2018 - 18:07, said:

Cand spui intelegi inseamna ceva mai mult... iar povesti scrise de ciobani acu multi ani si compilate ulterior nu cred ca e un exemplu bun pentru "a intelege"... iei de-a gata acolo, daca te gandesti intri doar in contradictii si ilogica.
Nu acum multi ani ci mii de ani in urma. Si era mare lucru ca niste ciobani pe acea vreme sa stie sa scrie si sa citeasca. In epoca moderna cu toate facilitatile tot mai exista analfabeti. Daca ciobanii din vechime mai si reuseau sa inventeze povesti inseamna ca erau cu mult mai inteligenti decat marea majoritate a locuitorilor planetei.
Interesant e ca unii savant au recunoscut valoarea istorica si literara a scrierilor ciobanilor. Cand vei fi si tu in stare sa scrii ceva mult superior lor abia atunci vei demonstra ca te incadrezi la nivelul lor. Posted Image

#86
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postandreic, on 29 mai 2018 - 18:07, said:

Cand spui intelegi inseamna ceva mai mult... iar povesti scrise de ciobani acu multi ani
Repetati prostia asta cu ciobanii de ma plictisiti.
Nu ciobanii scriau.
Ci niste oameni educati
Ciobanii pasteau oile.
Pe ce scriau ciobanii, pe blana oilor?
Purtau papirusuri in traista?
Taiau turma ca sa scrie?

Edited by Signed_on_ice, 29 May 2018 - 20:12.


#87
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postpacopaco1967, on 29 mai 2018 - 20:10, said:

Nu acum multi ani ci mii de ani in urma. Si era mare lucru ca niste ciobani pe acea vreme sa stie sa scrie si sa citeasca. In epoca moderna cu toate facilitatile tot mai exista analfabeti. Daca ciobanii din vechime mai si reuseau sa inventeze povesti inseamna ca erau cu mult mai inteligenti decat marea majoritate a locuitorilor planetei.
Interesant e ca unii savant au recunoscut valoarea istorica si literara a scrierilor ciobanilor. Cand vei fi si tu in stare sa scrii ceva mult superior lor abia atunci vei demonstra ca te incadrezi la nivelul lor. Posted Image
Poveşti inventează şi copiii .
La ce gogomănii inventau , numai educaţi nu erau .

#88
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

View Postjimi91, on 25 mai 2018 - 14:15, said:

ce parere aveti?
Trebe facut un film.
Si deschis un topic de catre simplu om.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate