Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce este X-DOCK la carcasa PC?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
Am aceasta carcasa: http://www.coolermas...-tower/trooper/
Undeva sus are o usita pe care scrie X-DOCK. Am cautat pe Google ce se baga acolo si am inteles ca hard-uri de 2,5 inch. Si daca e asa, cum functioneaza? Doar introduc hard-ul acolo si este detectat de Windows? Sau trebuie ceva fire, mufe... Mentionez ca nu mi-am asamblat eu pc-ul.
Sper sa ma lamuriti voi.
Multumesc.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
In acel bay (dock) iti intra orice echipament de 2,5 inch,De exemplu HDD sau SSD.Ca sa si functioneze,este nevoie de cablul de date si cablul de alimentare.

#3
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
Multumesc pentru raspuns.
Nu stii, trebuie fixat cu suruburi sau doar il bag acolo?

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Doar il "impingi" acolo
Asta-i tot

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostUltraDD, on 25 mai 2018 - 14:09, said:

Multumesc pentru raspuns.
Nu stii, trebuie fixat cu suruburi sau doar il bag acolo?

Undeva tot trebuie fixat in suruburi,ca nu poate sta in levitatie.Vezi ce accesorii ai la carcasa.Asa ceva am si eu la Antec-ul meu dar acei suporti trebuie prinsi in suruburi de componenta.

#6
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Ala il folosesti doar cand ai nevoie sa conectezi temporar o unitate de 2.5".
Sa nu mai desfaci pc-ul doar pentru a copia ceva pe sau de pe ea.

Nu trebuie nici un surub. Dar trebuie sa ai conectate firele pe interior la placa de baza si la sursa ca sa functioneze.
Attached File  4327_42_cooler_master_storm_trooper_sgc_5000_kkn1_full_tower_case_review.jpg   30.76K   33 downloads

Aici se vede unde trebuie sa conectezi un molex si un cablu sata de date.
Attached File  CM-Storm-Stryker-e-SATA-backplate.jpg   381.02K   36 downloads

Edited by AMETHIST, 25 May 2018 - 15:22.


#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Văd că n-a recomandat nimeni, dar îmi permit să îți spun că ar trebui să ai sistemul stins atunci când bagi un hard sau un ssd acolo.

#8
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
Multumesc de precizare, exceswater. Multumesc si celorlalti. M-am cam lamurit ce e si cu acest  X-DOCK si nu cred ca il voi folosi prea curand.

#9
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View Postexceswater, on 25 mai 2018 - 16:08, said:

Văd că n-a recomandat nimeni, dar îmi permit să îți spun că ar trebui să ai sistemul stins atunci când bagi un hard sau un ssd acolo.
Permite-ti si sa te informezi inainte sa spui. ;)
E hot swap. Nu e nevoie sa opresti nimic ianinte sa il conectezi.

#10
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
Multumesc si tie, AMETHIST. Cred ca ar putea fi util la un moment dat.

#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
hotswap merge doar daca suporta chipsetul si este activat din BIOS ( la mine hotswapul este dezactivat in mod implicit )

#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postexceswater, on 25 mai 2018 - 16:08, said:

Văd că n-a recomandat nimeni, dar îmi permit să îți spun că ar trebui să ai sistemul stins atunci când bagi un hard sau un ssd acolo.
Unele placi de baza (majoritatea celor moderne mai acatarii) suporta hot-swap pe SATA, activabil din bios.

#13
miriciavoivod

miriciavoivod

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.06.2018

View Postexceswater, on 25 mai 2018 - 16:08, said:

Văd că n-a recomandat nimeni, dar îmi permit să îți spun că ar trebui să ai sistemul stins atunci când bagi un hard sau un ssd acolo.

iti permiti cam multe ! :P
bun venit in mileniul asta, aici, acum NU MAI EXISTA PARALEL ATA DELOC DE PESTE UN DECENIU, si nu se mai fabrica de vreo 15 ani ...
iar acum (si pozele de mai sus asta arata, chiar daca are o alimentare de pata), sata e cat se poate de hot plug-able, am testat personal de atatea ori ca nu pot sa numar, iar (ca nu cumva sa iti vina idei "marete") NU, chiar nu vorbesc deloc de un sata infipt printr-o interfata in USB, vorbesc de un SATA infipta direct in placa de baza

View Postro_explorer, on 26 mai 2018 - 14:41, said:

Unele placi de baza (majoritatea celor moderne mai acatarii) suporta hot-swap pe SATA, activabil din bios.

NU, NU "unele" placi de baza suporta hot-swap, ci TOATE CONNEXIUNILE SATA SUPORTA HOT-SWAP ... FARA NICI O EXCEPTIE OARECARE !
aici e vorba de hardware, NU software
iar tu confunzi serios cu o optiune in unele placi de baza care marcheaza un anumit port sata ca fiind "remove-able", mai exact in orice sata poti sa introduci "hot-plug" un drive sata, dar ca sa il scoti, optiunea aia ii spune windows-ului ca e posibil sa fie scoasa, asa ca windows-ul o sa o treaca in lista de remove-able devices si deci poti sa ii dai eject, si sa o deconectezi "safe", iar fara optiunea aia nu ai cum sa ii dai eject in windows, dar asta este cu totul SI CU TOTUL ALTA MANCARE DE PESTE
iar daca placa de baza nu are optiunea aia deloc, si nu ai nici o solutie pentru eject, atunci "workaround-ul" e sa te duci in device manager si sa ii dai disable inainte sa il scoti

#14
miriciavoivod

miriciavoivod

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.06.2018
PS e cu "totul alta mancare de peste" pentru ca practic e o conventie software (windows-ul v-a stii ca e remove-able deci poate sa il ejecteze) si nu hardware (sata hot-plug-able e hardware)

imi pare rau de double-posting, am revenit mai tarziu si nu (mai) am nici un buton de edit postul anterior ...

Edited by miriciavoivod, 09 June 2018 - 15:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate