Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema CD Player Technics SL P377A?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
Profitand de preturile actuale (uneori) ridicol de mici la CD-uri SH, am inceput sa renunt la stream-uri si fisiere audio pe comp. si pe cat posibil sa incerc sa-mi cumpar toata muzica de-mi place pe CD original...In plan era sa-mi schimb si playerul la un moment dat. Acel moment dat a venit un pic mai repede decat ma asteptam, gasind CD Player-ul de mai sus intr-o stare tehnica excelenta (teoretic) la un targ de vechituri....A costat 5 euro asa ca l-am luat fara sa-mi pun mari sperante in el...merge bine, nu iara bine, urmand ca in masura posibilitatilor, sa-mi inlocuiesc si CD Playerul mai devreme sau mai tarziu.

Toate bune si frumoase, merge super, se aude super, insa am descoperit ca are o problema. Ocazional face skipping. L-am desfacut, era f. curat curat inauntru dar l-am suflat de praf, am curat lentila de la laser, nu sunt condensatori umflati, unitatea laser se misca foarte natural daca pot sa spun asa...si totusi face skipping. Iar din ce-am vazut pana acuma nu e o legatura directa imediata intre discul zgariat (respectiv un disc cu adevarat zgariat care-mi sare si pe celalalt player sare si pe asta) insa din contra, am discuri noi originale (fara pic de zgarieturi) care pe el sar in timp ce pe cel vechi merg ireprosabil, in timp ce CD-uri vechi de 20 de ani cu zgarieturi, merg fara probleme......

Ati mai intalnit asa ceva? Se poate face ceva cu el?

mersi

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tu de ce crezi că a ajuns la târg ? De bun ?

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Este o problema comuna la astfel de vechituri.
Cel mai probabil s-a folosit in trecut un CD de curatare care este semi-inutil dar care zgarie foarte usor si repede blocul optic.
Singura solutie care chiar functioneaza este pur si simplu schimbarea blocului optic dar nu merita d.p.d.v. al costurilor.
Iar solutia cea mai desteapta - cumpara alt player brand new

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

in timp ce CD-uri vechi de 20 de ani cu zgarieturi, merg fara probleme......

Aștepți 20 de ani să se zgârie CD urile noi și o să meargă impecabil și pe ăsta cu 5 euro.

Edited by exceswater, 25 May 2018 - 11:37.


#5
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Unitatea laser e uzata , ca de aia l-ai luat la banii astia. Nu prea mai ai ce sa-i faci , laserul CDM4/19 nu se mai fabrica nici macar de chinezi , si sa iei SH nu are rost ca nu se potrivesc si nici nu se pot regla . Oricum ,daca il vinzi unui electronist pt piese ,iti scoti banii.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sau lui djl.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Asta cu sculele vechi care sunt grozave si cele noi, proaste, este un mit neinteles.
Inainte, un deck Aiwa sau Sharp, costa cateva salarii. Pune si acum 1500E pentru asa ceva si apoi vorbim despre cum se aude. Ca daca ajungem sa comparam Sonashi sau alte tampenii, facute pe genunchi, cu un Technics de pe vremea cand cei din urma erau buni, o dam in vorba batranilor (pe vremea mea...).
Am un amplificator Yamaha care concureaza cu orice a fost produs in epoca de aur (anii '70-'80 dupa mine). Mai am un player audio, care desi amesteca si blu-ray-ul, stie sa-mi incante urechea.
Depinde ce vrei de la muzica. Eu, initiator, iti recomand sa-ti iei un player audio cu CD, nou. Nu sunt foarte scumpe. Nu-ti iei cu 5E ceva care sa te tina o viata cand are deja o viata in spate.
Altfel, un player cu Android si..cam gata.

#8
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 exceswater, on 25 mai 2018 - 11:36, said:

Aștepți 20 de ani să se zgârie CD urile noi și o să meargă impecabil și pe ăsta cu 5 euro.
De ce să aștepte? Poa' să le zgârâie de-acu'; doar să le zgârâie radial că dacă le face circular le compromite.Posted Image

Edited by jobist, 25 May 2018 - 13:32.


#9
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
Ah uitasem de ce nu mai intrasem p-aci de atata timp. Bv exceswater ai reusit sa postezi de 3x fara sa spui nimic util Posted Image Am postat pe aria asta sperand la niste raspunsuri avizate nu filosofii. Am DVD player luat de nou care merge ireprosabil, nu e E-Boda ba chiar a fost o caruta de bani la vremea lui, dar diferenta audibila la redarea CD-urilor intre DVD player si CD player e mare.  

Revenind, cum am zis, singurul motiv pt care l-am luat a fost pt ca a fost extrem de ieftin, e 4DAC, iar la exterior  butoanele de eject, play si stop n-aveau nici un pic de uzura vizibila, iar afisajul nu avea pb. N-aveam nevoie de filosofii ai dat 5e merge de 5e ca aia se vede evtl, ci sa stiu daca exista o modalitate rezonabila de a-l readuce la viata....Cei 5e dati pe el is echivalentul unui kebab, deci nu e ceea ce s-ar numi vreo paguba. Practic si daca l-as tine numai pt cd-urile cu care merge si tot sunt castigat.

@tinel ca tot ziceai ca nu se mai gaseste. Aparent este ....insa iese pe la 50$ cu transport iar cu banii aia cumperi un CD Player de pe ebay....

https://www.aliexpre...2390512279.html

Pana una alta, deocamdata il tin (ca tot reda 70% din CD-uri fara pb) si o sa-mi iau altul (sau poate-mi comand unitatea aia laser sa vad daca inlocuind-o rezolv pb).

Mersi celor care au incercat sa raspunda util.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate