Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Nas stocare filme/seriale conectat la Pc&TV

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
vasluianuliviu

vasluianuliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 20.09.2006

View PostSierra_Tango, on 16 ianuarie 2019 - 20:15, said:

Intrebarea este, se vede diferenta intre HD 1080 si 4K pe TV?
Altfel este o prostie sa stochezi un film 50GB
Nu prea

#56
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006

View PostSierra_Tango, on 16 ianuarie 2019 - 20:15, said:

Intrebarea este, se vede diferenta intre HD 1080 si 4K pe TV?
Altfel este o prostie sa stochezi un film 50GB

Daca ai TV 4k, da, se vede diferenta.

#57
vasluianuliviu

vasluianuliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 20.09.2006

View PostJohnnyUSA, on 17 ianuarie 2019 - 22:04, said:



Daca ai TV 4k, da, se vede diferenta.

Am eu 4k, ideea e ca deocamdata 4k nu au spart standardul de codare hackerii. Ce vedem noi e un fhd upscalat. 4k Netflix e fix pix la 16mbps. Trebuie peste 40 mbps un 4k serios. Am vazut bluray la fhd de m-a dat pe spate. Un 4k sa facă asta nu am vazut încă.  Ma refer la netflix. Pe youtube am găsit ceva 4k care da, se vad super ok.

#58
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
Eu nu vorbesc de netflix sau Digi4k. Eu vorbesc de Bluray UHD.

#59
vasluianuliviu

vasluianuliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 20.09.2006

View PostJohnnyUSA, on 18 ianuarie 2019 - 10:16, said:

Eu nu vorbesc de netflix sau Digi4k. Eu vorbesc de Bluray UHD.

Smart tv-urile nu citesc format original bluray cu folder . Doar un bluray player citeste. Am reușit odata sa iau un fisier de 30gb din folder blueray să il pun pe stick si in tv 4k. Nu a mers cum trebuie. Sacadat. Decodarea lor trebuie făcută de un player bluray. Poate generatii mai noi de tv 4k citesc folderele.  Confirmă cineva?

#60
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Deocamdata nici un tv 4K nu o sa playeze la calitatea 4K a unui blue player 4K , altfel de ce s-ar mai comercializa blue playere 4K , daca un tv 4K poate......
Legat de diferenta la vizualizare am mai scris si ma repet - depinde de perceptia vizuala a fiecaruia - sunt useri care nu pot face diferenta intre un 4K  si un 1080p nici de la un metru si vice-versa
Eu la filmele 4K vad diferentele astea , altii NU , pana ala urma nu toti avem aceasi perceptie vizuala
Cine are tv 4K true poate sa faca un test cu PIP-ul :
- imaginea unui prg tv 4K sa fie pe tot ecranul
- imaginea 1080i  a unui prg tv hd sa fie in fereastra sau jumi-juma pe ecran - vezi cele 2 foto atasate

Vedeti dungile late ale terenului pe imaginea prg tv 4K si vedeti cum acelasi dungi late nu sunt prea vizibile pe imaginea 1080i - vezi foto ecran in doua

Attached Files


Edited by wather, 19 January 2019 - 21:57.


#61
vasluianuliviu

vasluianuliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 20.09.2006

View Postwather, on 19 ianuarie 2019 - 21:55, said:

Deocamdata nici un tv 4K nu o sa playeze la calitatea 4K a unui blue player 4K , altfel de ce s-ar mai comercializa blue playere 4K , daca un tv 4K poate......
Legat de diferenta la vizualizare am mai scris si ma repet - depinde de perceptia vizuala a fiecaruia - sunt useri care nu pot face diferenta intre un 4K  si un 1080p nici de la un metru si vice-versa
Eu la filmele 4K vad diferentele astea , altii NU , pana ala urma nu toti avem aceasi perceptie vizuala
Cine are tv 4K true poate sa faca un test cu PIP-ul :
- imaginea unui prg tv 4K sa fie pe tot ecranul
- imaginea 1080i  a unui prg tv hd sa fie in fereastra sau jumi-juma pe ecran - vezi cele 2 foto atasate

Vedeti dungile late ale terenului pe imaginea prg tv 4K si vedeti cum acelasi dungi late nu sunt prea vizibile pe imaginea 1080i - vezi foto ecran in doua

Apoi daca ăla e 4k la digi io mi-o tai si o dau la rațe.

#62
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Cred ca de abia asteapta ratele , se pare ca ai totusi prb cu perceptia vizuala

Intrebarea este, se vede diferenta intre HD 1080 si 4K pe TV? - si raspunsul tau - nu prea - deci e clar ce am scris mai sus
Insa stai linistit ca nu esti singurul , totusi nu putem sa fim toti la fel si de aici si parerile diferite - pro/contra

Edited by wather, 20 January 2019 - 08:09.


#63
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Un nou upgrade la NAS, 60 TB disponibili, 6 discuri 8 TB, 2 discuri 6TB, un disc 8 TB pentru paritate:

Attached File  60tb.png   60.65K   52 downloads

#64
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006
Întrebase cineva mai devreme: la ce folosești atâta stocare?

#65
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Nu cred că e relevant. ISO-uri Linux probabil.

#66
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Update 6.5.2019:

Am înlocuit toate hardurile mai mici de 8 TB astfel că acum am 9 discuri de 8 TB + 1 disc partitate deci 72 TB total

Attached File  2019-05-06 12_49_24-Tower_Main.png   81.77K   35 downloads

Discurile de 8TB sunt Western Digital white-label, sunt scoase din hdd-uri externe (My Book Desktop), majoritatea cumparate de pe amazon.de in perioade de promotii.

Mă gândesc să mut discurile din PC într-un enclosure extern NetApp care suportă 24 discuri. Acest model de NetApp se mai găsește pe ebay la prețuri destul de bune.

Attached File  s-l1600.jpg   115.91K   34 downloads

#67
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postradix, on 07 ianuarie 2019 - 16:20, said:

Aceeași problemă și la mine cu subtitrările de pe ds218+ prin DLNA. Au aceeași denumire cu filmul și sunt în același folder. Nici cu Kodi nu le redă prin DLNA.

Nu stiu cum nu merg subtitrarile la tine ca la mine pe DS918+, DLNA, merg toate daca sunt conforme

Filme stockate pe 4k sunt o prostie daca nu ai conditiile si televizor 4k.

#68
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 17.10.2019
daca transformi un pc un NAS, cu unRaid, OpenMediaVault sau cu SnapRaid ai acces la date din afara retelei locale ?

#69
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
depinde de router-ul tau si posibil de ISP :)

#70
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 17.10.2019

View Postogo, on 08 ianuarie 2020 - 13:55, said:

depinde de router-ul tau si posibil de ISP Posted Image
am router de la UPC.

#71
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Ok, am fost putin laconic.
Depinde de setarile tale de firewall aplicate pe interfata WAN a routerului: adica, daca permiti sau nu conexiuni din exterior spre reteaua ta.
In principiu ti-ar trebui doar un port-forward catre ip-ul local/port (sau porturile)  nas-ului tau, prin care se poate accesa nas-ul sau a aplicatia(iilor) folosite.
UPC/Vodafone nu cred ca aplica CGN (inca) deci n-ar fi o problema - posibil daca ai ip dinamic sa-ti trebuiasca un ddns pt usurinta in utilizare (dar ddns nu e obligatoriu).
Pe scurt, fa port forward si vezi daca merge.

#72
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,197
  • Înscris: 07.01.2007
La mine a mers sa fac server ftp pe NAS si sa-l accesez din afara retelei si am router de la UPC, trebuie facut port forward si ddns cum zice ogo.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate