Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Nas stocare filme/seriale conectat la Pc&TV

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
spheedy

spheedy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 28.08.2007
Buna ziua,

Am ramas fara spatiu si fara porturi pe placa de baza. Sunt in cautarea unei solutii pentru stoacarea de seriale si filme(90% 4k).
Ma gandesc ca ideal ar fi un NAS unde sa tin hdd-urile si sa fie conectat la PC si la TV , din PC unde dowloadez  sa se duca in NAS si din NAS in TV(oled) unde sa ruleze.

Acum intreabare mea ; ce tip/model  de NAS este necesar pentru o astfel de operatiune , unde trafiicul nu este asa de constant sau intens, doar copiere , stocare si apoi rulare pe TV.  De preferat un Nas cu cat mai multe sloturi pentru  fiabilitate in timp.

Credeti ca este o solutie ok pentru necesitatile prezentate mai sus ?  Incerc sa achizitionez si BD 4k pe masura ce apar la un pret decent in RO , dar multe nu ajung pentru ca nu se fac subtitrari sau nu exista cerere.

Multumesc

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca s-au terminat porturile nu e bai, hard discurile mari oricum sint acum (mult) mai ieftine in format extern (USB). Si daca s-au terminat si USB-urile exista hub-uri aproape gratis.

Ca ai alte motive total independente gen ca nu vrei consum/zgomot de la PC sau un (alt) OS anume aia e altceva. Sau ca vrei ceva nou cu care sa te joci/sa inveti ceva sau orice altceva - dar cu porturile nu, aia se rezolva.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
nu stocarea e problema ci streaming-ul

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Qnap indeplineste toate cerintele cerute de tine. Modelul ti-l alegi singur, va fi imposibil sa nu gasesti ceea ce-ti trebuie.

Din cate stiu eu ( poate ma insel ), nu convine sa stochezi filme in 4k, ocupa enorm de mult spatiu.

Ca NAS, mai exista si Synology ( foarte popular ) si Buffalo, etc. Eu am vorbit de qnap fiindca asta am si asta cunosc.

#5
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Exista si varianta unui PC ieftin din generatia Core2Duo cu carcasa full-tower si a unui stick USB rapid pe care instalezi Open Media Vault, care este un Debian configurat pentru NAS. Indesi in el HDD-uri cat cuprinde si gata NAS-ul.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
doar ca un astfel de calculator consuma destul de mult curent.
dar ma rog poate cauta unul cu un consum cat mai mic.

Edited by arg, 25 May 2018 - 09:54.


#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Un QNAP cu 4 sloturi şi 4x 6TB WD Red poate fi o soluţie convenabilă, are Gbit Ethernet şi USB3 pt. discuri externe suplimentare.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostPaz, on 25 mai 2018 - 09:39, said:

Din cate stiu eu ( poate ma insel ), nu convine sa stochezi filme in 4k, ocupa enorm de mult spatiu.

Spatiul tinde in ziua de azi spre 20 centi/eurocenti (in functie de partea oceanului) per GB. Inteleg ca discurile 4k sint (considerabil) sub 100GB deci iese la vreo 2 EUR/disc. Tinind cont ca materialul original e de 10 (sau zeci) de ori mai scump nu e asa o mare chestie.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Ar fi indicat ca HDD-urile care nu sunt in uz sa poata fi deconectate de la retea,contribuind in acest fel la marirea duratei de viata a lor.

Edited by adisz, 25 May 2018 - 10:13.


#10
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
si ce Qnap recomandati? 2 sloturi sa zicem?

sau ce NAS cu 2 sloturi, nu extrem de scump recomandati?

#11
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postniggaru, on 25 mai 2018 - 10:18, said:

si ce Qnap recomandati? 2 sloturi sa zicem?

sau ce NAS cu 2 sloturi, nu extrem de scump recomandati?
https://www.qnap.com...uct_x_selector/

#12
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postarg, on 25 mai 2018 - 09:53, said:

doar ca un astfel de calculator consuma destul de mult curent.
dar ma rog poate cauta unul cu un consum cat mai mic.
NAS-ul este practic tot un calculator cu format ultra sff. Consumul sau este mai mic, insa nu cu mult mai mic decat al unui Core2Duo care ca NAS sta mai mult in idle. Intr-un NAS ieftin nu poti arunca HDD-uri prea multe. Un sistem mai vechi si ceva hdd-uri probabil ca deja stau prin casa ramase dupa vreun upgrade si scuteste o parte din banii de hardware.

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postadisz, on 25 mai 2018 - 10:13, said:

Ar fi indicat ca HDD-urile care nu sunt in uz sa poata fi deconectate de la retea,contribuind in acest fel la marirea duratei de viata a lor.

Nu e nevoie sa le deconectezi.
Toate hdd-urile externe pe care le-am vazut aveau default configurat sa intre in sleep/standby la vreo 10-20 min; la fel multe NAS-uri, am vazut ca acum au inceput sa o faca si la OS-uri "normale" (si daca nu e default activat sleep-ul oricum poti sa-l pui tu). Nu se invirt, au capetele parcate, electronica consuma 0.4W (de exemplu pentru WD Red-ul mentionat de 6TB WD60EFRX). Daca o luam pe panta ca "electronica se consuma" ar trebui sa scoatem din priza si desktopurile sau tv-urile in standby, nu numai sa le oprim din shutdown/telecomanda.

#14
spheedy

spheedy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 28.08.2007
Pai daca as merge pe un second pc,  nu stiu ce componente sunt necesare ? ar trebuii sa aibe si o placa care sa suporte multe hdd-uri si sa mai fie si sata 3? si nu stiu cata meorie este necesara .

Ca si numar de hdd-uri momentan sunt 6 hdd uri  wd red de 6tb , si o sa mai fie inca 4 presupun, deci undeva la 10 ,  deci un second pc care sa tina 10hdd-uri sau un nas care sa tina 10?

ouch nas cu 10 bay-uri - 7.000 de ron ..wtf  D: cred ca second hand pc e mai fiabil :)) Deci ce-mi recomandati sa pun intr-un pc second hand pt 10 hdd uri. si sa pot si sa rulez filmele pe tv din el

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stii ca varianta cu NAS e cea mai okay? Spre exemplu un Asus Sabertooth Z87 are doar 8 conectori SATA (4 * SATA 3 + 4 * SATA 2) placa de baza sa iti tina 10 HDD-uri fara alte combinatii nu cred ca gasesti. Placa de extensie pe PCI-x nu stiu daca gasesti si la ce pret, dar tu pomenesti de second hand, cam greu, si nu PC daca vrei 10 HDD-uri te uiti la _SERVER_ la mana a doua vezi daca ai sanse sa gasesti si la ce pret. Parerea mea e ca tot la NAS ajungi.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postspooky51, on 25 mai 2018 - 10:46, said:

NAS-ul este practic tot un calculator cu format ultra sff. Consumul sau este mai mic, insa nu cu mult mai mic decat al unui Core2Duo care ca NAS sta mai mult in idle. Intr-un NAS ieftin nu poti arunca HDD-uri prea multe. Un sistem mai vechi si ceva hdd-uri probabil ca deja stau prin casa ramase dupa vreun upgrade si scuteste o parte din banii de hardware.
poti lua un celeron sau ceva care din start consuma mai putin.

#17
silwer

silwer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 30.05.2008

View Postspheedy, on 25 mai 2018 - 09:26, said:

din PC unde dowloadez  sa se duca in NAS si din NAS in TV(oled) unde sa ruleze.
pai si de ce nu downloadezi direct in NAS? eu am un ZyXEL care suporta client de torrente si le dau drumul direct acolo fara sa le mai trec prin PC, iar la NAS poti conecta cu timpul si hdd-uri externe daca nu mai fac fata cele interne.

Edited by silwer, 25 May 2018 - 11:16.


#18
spheedy

spheedy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 28.08.2007
daca se poate direct si mai bine , neavand nas pana acum nu stiam de aceasta posibilitate, Acum trebuie sa vad cum rezolva problema , pretul distractie devine foarte ridicat :D.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate