Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

GDPR si web-ul romanesc

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
E 25 mai si in Romania si voiam sa va intreb:
  • cum ati facut mutarea spre GDPR, a functionat totul ca uns?
  • respectati deja legea? Ati respectat-o incepand cu 25 mai 2018?
  • care sunt provocarile?
  • stiti site-uri notabile care respecta deja sau nu respecta inca GDPR?
Eu personal nu am vazut site-uri care au reusit.

Sa luam de exemplu acest forum.

Daca intru in fereastra anonima, imi apare in josul webview-ului, sticky, dialogul de informare. Totul ok. Si daca urmez link, vad ca e documentat acolo faptul ca informatii sunt trimise si catre adwords. Frumos, GDPR-compliant.

Doar ca, in timp ce navighez pe forum, fara a-mi da acceptul la aceste termene, inclusiv la prima vizualizare ever, informatiile mele tot sunt trimise catre adwords. Adica: fie ca accept sau nu, un tert (aici: google) tot poate abuza si ma poate monitoriza.

La fel si daca ma autentific, fara a accepta termenele: informatiile tot sunt trimise catre google, reclamele tot apar pe pagina, chiar daca nu mi-am dat consimtamantul.

Acum, eu nu am strabatut tot web-ul romanesc in lung si-n lat, dar voi stiti site-uri care intr-adevar respecta legea?

PS: softpedia tinde sa indeparteze discutiile critice la adresa ei. Daca asta se intampla, nu e bai, mutam discutia in alta parte, unde softpedia nu mai are puterea de a monitoriza discutia. Nu stiu daca indepartarea acestui subiect ar fi o miscare inteleapta.

#2
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
you is not harmful anymore, so...they'll not fear you. Posted Image

(just kiddin', don't take it personally. la fel si engleza de balta de la inceput, acesta este
un pamflet si trebuie tratat ca tare. ia uite ce GDPR compliant sunt eu!! Posted Image )

Edited by dygey, 25 May 2018 - 09:39.


#3
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
In pravalia noastra e haos, s-a tras hei-rupeste pe ultima suta de metri, iar rezultatele sunt pe masura.
Pe scurt, nu ne-am aliniat la GDPR, nici pe partea de online, nici pe cea "clasica".
Mai rau, se pare ca pina si avocatii sunt inca in ceata.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
din cate am inteles sunt 24-36 de delegati in fiecare tara a UE ului care se ocupa de analizarea companiilor daca sunt GDPR compliant. Per total dureaza vreo 10 ani sa verifice fiecare firma in parte asa ca fuck off

#5
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostOriginalCopy, on 25 mai 2018 - 09:21, said:

Doar ca, in timp ce navighez pe forum, fara a-mi da acceptul la aceste termene, inclusiv la prima vizualizare ever, informatiile mele tot sunt trimise catre adwords. Adica: fie ca accept sau nu, un tert (aici: google) tot poate abuza si ma poate monitoriza.

Faci din nou troleala de prost gust ..

Din postul tau deduc ca intelegi cum functioneaza site-ul asta si internetul in general, ceea ce inseamna ca stii exact ca nu o sa ai pagini care sa faca tracking cand esti de acord dar daca nu ti-ai dat acordul, o sa poti sa vizitezi paginile alea la fel, fara ca ele sa faca nimic altceva.

Avand in vedere asta, postul tau este doar o chestie pe modelul stirilor  "UIMITOR, FENOMENAL, CHIAR ACUM ....." sau altfel spus, attention whore.

Intrebare? Ai accesat site-ul banat ca sa vezi cum functioneaza?

#6
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

View PostOriginalCopy, on 25 mai 2018 - 09:21, said:

Sa luam de exemplu acest forum.
Eram 101.11% sigur de asta Posted Image

View PostOriginalCopy, on 25 mai 2018 - 09:21, said:

Doar ca, in timp ce navighez pe forum, fara a-mi da acceptul la aceste termene, inclusiv la prima vizualizare ever, informatiile mele tot sunt trimise catre adwords. Adica: fie ca accept sau nu, un tert (aici: google) tot poate abuza si ma poate monitoriza.

La fel si daca ma autentific, fara a accepta termenele: informatiile tot sunt trimise catre google, reclamele tot apar pe pagina, chiar daca nu mi-am dat consimtamantul.
Informatiile tale nu sunt trimise la "Adwords", pentru ca pe acest site nu sunt livrate reclame personalizate (care presupun colectare/prelucrare de date personale). De fapt se poate vedea asta chiar din sursa (CTRL-U), pentru cine are curiozitatea sa verifice asta inainte de a face acuzatii. Cand/daca vom pune reclame personalizate, cu siguranta vom cere consimtamantul.

Daca ai si alte nelamuriri pls ask si voi incerca sa raspund. Pentru chestii avansate sau solicitari avem si adresa asta: [email protected]

Concluzia diminetii ar fi ca GDPR-ul este extrem de putin inteles deocamdata.

View PostOriginalCopy, on 25 mai 2018 - 09:21, said:

PS: softpedia tinde sa indeparteze discutiile critice la adresa ei. Daca asta se intampla, nu e bai, mutam discutia in alta parte, unde softpedia nu mai are puterea de a monitoriza discutia. Nu stiu daca indepartarea acestui subiect ar fi o miscare inteleapta.
Finut, elegant.

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Adresele IP sunt informatii personale. Cand imi apare reclama pusa pe pagina de catre google, inseamna ca google deja are adresa mea IP. Butonul "accept" e acolo de mantuiala, din moment ce informatia mea a fost deja trimisa, inainte ca eu sa-mi fi dat sau nu acceptul.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostOriginalCopy, on 25 mai 2018 - 09:21, said:

La fel si daca ma autentific, fara a accepta termenele: informatiile tot sunt trimise catre google, reclamele tot apar pe pagina, chiar daca nu mi-am dat consimtamantul.

Mai utilizator... am deschis si eu un topic in paralel cam pe aceeasi tema.  Ideea e urmatoarea: daca te loghezi pe site, e ca si cand ai intra intr-o casa... semnezi la intrare.
Daca insa esti monitorizat in continuare, in mod neconectat, fara a avea acord explicit e abuz si contraventie.  Site-ul trebuie sa-ti puna o lista in fata si tu sa bifezi pentru ce iti dai si pentru ce nu iti dai acordul.. in mod denconectat sau incognito.. fara a putea conditiona sau restrictiona accesul.

Nu e vorba de reclame - acestea corespund in opinia mea, intr-o anumita masura unui interes legitim, e vorba de contorizare accesarilor in mod personalizat.
Daca reclama se trimite nepersonalizat, in functie de interes e una, daca insa trackingul in mod "neconectat" se face personalizat (IP, geolocatie, cookies, etc)..fara accept prealabil, e incalcare a GDPR.

Edited by rosix, 25 May 2018 - 09:58.


#9
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

View PostOriginalCopy, on 25 mai 2018 - 09:54, said:

Adresele IP sunt informatii personale. Cand imi apare reclama pusa pe pagina de catre google, inseamna ca google deja are adresa mea IP. Butonul "accept" e acolo de mantuiala, din moment ce informatia mea a fost deja trimisa, inainte ca eu sa-mi fi dat sau nu acceptul.
Daca iti imaginezi ca GDPR inseamna faptul ca de azi orice site trebuie sa te intrebe daca vrei reclame cu optiunile DA si NU, iar tu sa zici NU si gata cu reclamelele.. te inseli. Sau poate doresti un prompt de consent daca sa iti fie "accesat" IP-ul? :w00t: :w00t:

Revenind, IP-urile sunt date personale, dar pentru prelucrarea datelor personale exista mai multe temeiuri, nu doar consimtamantul.

#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
"Reclame" e doar un exemplu, nu am o problema cu ele (ba chiar dau click pe ele daca sunt relevante). Problema nu e cu reclamele in sine, ci cu darea mai departe a informatiilor mele personale (adresa IP) catre terti, inainte ca eu sa fi dat click pe "accept".

#11
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
off-topic:

View Postpstdgt, on 25 mai 2018 - 09:53, said:

Finut, elegant.

In schimb,  mi-am luat doua suspendari de fiecare data cind am indraznit sa spun ca unora dintre astia ai vostri umbla cu minciuna.
Deloc finut si total inelegant din partea Softpediei.

Edited by Taxon, 25 May 2018 - 10:01.


#12
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostOriginalCopy, on 25 mai 2018 - 09:54, said:

Adresele IP sunt informatii personale.

Sigur ca da, pentru ca ip-ul e al tau, sta doar la tine si internetul nu are nevoie ca sa functioneze sa stie care este ...

#13
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

View PostTaxon, on 25 mai 2018 - 10:00, said:

In schimb,  mi-am luat doua suspendari de fiecare data cind am indraznit sa spun ca unora dintre astia ai vostri umbla cu minciuna.
Deloc finut si total inelegant din partea Softpediei.
Din cate vad ai doua warn-uri, din care doar unul e dat de administratie. Nu mi-e clar insa de ce. Putem discuta pe PM daca vrei.

#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMr_Woppit, on 25 mai 2018 - 10:00, said:


Sigur ca da, pentru ca ip-ul e al tau, sta doar la tine si internetul nu are nevoie ca sa functioneze sa stie care este ...
Nu stiu de ce te prefaci ca nu intelegi, dar e ok, cu pstdgt se poate discuta tehnic, si alti partitipanti la discutie inteleg argumentarea mea.

Inca o data, e vorba de timing intre 1. "user da accept" si 2. "trimiterea IP-ului meu catre terti". Momentan, 2. se intampla inainte de 1, ceea ce nu e normal si ilegal.

#15
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Asa cum spuneam, exista mai multe temeiuri pentru prelucrarea datelor personale, consimtamantul este doar unul dintre ele.

#16
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postpstdgt, on 25 mai 2018 - 10:10, said:

Asa cum spuneam, exista mai multe temeiuri pentru prelucrarea datelor personale, consimtamantul este doar unul dintre ele.
Din ce stiu, in cazul adresei IP, asta ar fi securitatea. Dar nu vad cum impartasirea adresei mele IP cu google poate imbunatati securitatea.

Care alt temei se mai aplica in cazul IP-urilor?

#17
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Cand e vorba de reclame se poate aplica interesul legitim, desigur cu unele conditii.

#18
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostOriginalCopy, on 25 mai 2018 - 10:03, said:

Nu stiu de ce te prefaci ca nu intelegi

Tu esti ala care se preface ca nu intelege :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate