Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Permis de armă neletală

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Cea mai buna autoaparare este sa nu ajungi in situatia de a te autoapara. Problema este cu ce se intimpla dupa ce te autoaperi, adica o sa urmeze citiva ani de procese si chiar daca cistigi, timpul si banii sint tot pierduti. Iar daca omori pe cineva din greseata, ceea ce nici macar nu este o mare scofala, daca esti ghinionist, well, esti cit se poate de futizat. Romania nu e Beirut sau Siria, daca nu te duci de nebun noapte prin cine stie ce zona timpita este aproape imposibil sa ai nevoie de autoaparare.

Daca te bagi ca boul in situatii cretine de genul batai in trafic, sa nu crezi ca te salveaza pistolul ala, o sa te alegi cu un cazier de toata frumusetea. Daca urla cineva la tine in trafic, iti vezi de drum, blochezi usile si stai inauntru, nu iesi la el cu bita, sabie sau pistol :w00t:

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 MadalinIulian, on 25 mai 2018 - 00:15, said:

- Viteza 110m/s
-Forta-1.5 J
Iti dai seama ca asa ceva e o jucarioara de rasul curcilor?
O arma cu aer comprimat cat de cat mai serioasa are pe la 400m/s si 20-30 J.
Vine ala peste tine si te rupe in bataie...

#21
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Spray iritant. E foarte eficient inclusiv la cainii vagabonzi si nici nu iti trebuie permis.
Vorbesc din experienta.

#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002
dap, daca arma nu-i serioasa mai rau il enervezi.

la un moment dat mi-am pus si eu problema achizitionarii unui asemenea pistol. dar din motivele enumerate de Mosotti am zis pas. aveam o brisca in torpedou la masina - am scos-o si pe aia. tot ce am la masina e un spray iritant lacrimogen marime xxl, de vreo 200ml, care dupa parerea mea e cea mai buna arma de autoaparare fiindca nu lasa urmari permanente. si marletii astia care se transforma in doua secunde din agresori in victime n-au ce sa reclame din punctul asta de vedere. maxim se termina cu o "tulburare a linistii publice".

Edited by Fane, 25 May 2018 - 10:50.


#23
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Idea este proasta pentru ca pentru "apararea maxima" inseamna sa il porti zilnic la tine. In cazul unui control de rutina nu stiu cat de placut o sa fie sa porti un pistol la tine.

Daca doresti sa te aperi mare rahat nu o sa faci decat sa ii tragi in cap. Pentru o dauna trebuie sa ai un pistol puternic altfel o sa fie ca si pistolul cu bile putin mai dureros. La sfarsit daca ai ghinion te bate cu tot cu pistolul tau.

Mai sigur este un spray cu piper care sa dea cu jet. Este mai avantajos decat cel clasic ca si deodorantul pentru ca este rezistent la vant si nu risti sa iti vina si tie in fata. Singura chestie este sa ii tintesti direct in fata.

#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002
a fost acu cativa ani un caz in care unul s-a bagat sa ia ia apararea unei domnite care se certa cu un altul de la ceva sicanare in trafic. certaretul a sarit la bataie la "binefacator", asta a scos un pistol cu bile si a tras. s-a ales cu dosar penal... chestia e ca o asemenea jucarie cam inhiba instinctul de autoconservare si cam are tendinta sa te bage in belele.

Edited by Fane, 25 May 2018 - 11:02.


#25
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
Arme neletale sunt armele cu gaze iritant/paralizante si armele cu proiectile neletale (proiectil din cauciuc). Ambele sunt catalogate ca fiind arme de foc din categoria neletale. Armele cu aer comprimat (exclus airsoft-ul) sunt supuse autorizarii pentru detinere si pot fi utilizate doar pentru tir. Folosirea unei arme cu aer comprimat pentru autoaparare este interzisa si pedepsita de lege. Si inutila as adauga eu.

 Fane, on 25 mai 2018 - 11:02, said:

a fost acu cativa ani un caz in care unul s-a bagat sa ia ia apararea unei domnite care se certa cu un altul de la ceva sicanare in trafic. certaretul a sarit la bataie la "binefacator", asta a scos un pistol cu bile si a tras. s-a ales cu dosar penal... chestia e ca o asemenea jucarie cam inhiba instinctul de autoconservare si cam are tendinta sa te bage in belele.
Nu musai. Stii cum s-a finalizat dosarul? Pentru ca dosar de cercetare penala se intocmeste by default cand se foloseste arma, dupa care se constata existenta legitimei aparari si se inchide cu NUP. Inclusiv politistilor care folosesc arma li se intomeste dosar de cercetare penala. Asta pentru ca uzul de arma atrage raspundere penala, raspundere care este anulata de existenta starii de pericol si invocarea legitimei aparari.

#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002
chiar daca se termina in NUP nu-i o chestie placuta.

#27
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006

 business11, on 25 mai 2018 - 10:55, said:

Idea este proasta pentru ca pentru "apararea maxima" inseamna sa il porti zilnic la tine. In cazul unui control de rutina nu stiu cat de placut o sa fie sa porti un pistol la tine.
Ai dreptul sa il porti, atat timp cat ai permis. Conditia este sa nu fie purtat vizibil (concealed carry) si sa ai permisul la tine. Eu am intrat cu el si in sectia de politie, l-am predat ofiterului de serviciu impreuna cu buletinul si l-am luat inapoi cand am iesit, fara absolut nicio problema.

 business11, on 25 mai 2018 - 10:55, said:

Daca doresti sa te aperi mare rahat nu o sa faci decat sa ii tragi in cap. Pentru o dauna trebuie sa ai un pistol puternic altfel o sa fie ca si pistolul cu bile putin mai dureros. La sfarsit daca ai ghinion te bate cu tot cu pistolul tau.

depinde de multi factori, in primul rand de arma si apoi de cum stii sa o folosesti. Un pistol cu bila bun, in calibrul 9x22 mm sau 10x28 mm, folosit cand trebuie, poate cauza leziuni destul de urate. In niciun caz nu tragi la cap, pentru ca risti sa ucizi agresorul. se trage la corp, in zona pieptului sau abdomenului, intr-o raza de 3 pana la 5 m. Un proiectil de cauciuc tras dintr-o arma de 9 mm intr-o placa de OSB aflata la 7 m o gaureste fara mari probleme. Asupra tesuturilor umane efectul este mult mai urat, in sensul ca angreneaza leziuni pe suprafata mare, de exemplu in zona pieptului poate chiar produce fracturi costale.

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
2-3   https://www.emag.ro/...0/pd/DXY420BBM/
si stai relaxat

#29
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Daca te stii cu el, asta-i cea mai buna arma...

Attached Files



#30
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Daca nu stii sa il manuiesti, te bati singur cu el...Posted Image

#31
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002
daca nu se intoarce impotriva ta. :D

#32
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
Aia este arma alba, folosirea ei e cam interzisa de lege.
Ideea e asa: teoretic, in autoaparare poti folosi orice. Diferenta o face locatia... Adica, la tine in casa de exemplu ii poti rupe aluia care intra, in legitima aparare, capul cu bata, nunceagul, furca, cutitul de bucatarie, teava de la aspirator etc. Insa, daca te afli intr-un loc public si esti nevoit sa te aperi, daca o vei face cu obiecte a caror detinere este interzisa, well, atunci ai o problema cu legea...

#33
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Karhu, on 25 mai 2018 - 12:51, said:

Daca te stii cu el, asta-i cea mai buna arma...

eu recomand lectii de autoaparare cu tipul asta;)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ejrW3M-Qjds?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cu doua bete legate la mijloc cu un lant, nu prea poti sa faci nimic

Edited by jimi91, 25 May 2018 - 13:13.


#34
MadalinIulian

MadalinIulian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.03.2018
Am citit totul de aici și am ajuns la concluzia, cum ziceați și voi , că aceste arme airsoft nu sunt bune pt apărare și mai sunt și interzise.Iar majoritatea ați opta pt o arma cu proiectul de cauciuc, dar pentru asta trb permis , corect?

Și încă o întrebare, cum trb procedat pentru a obține permisul? Să mă duc pur și simplu la un sediu de poliție și să îi spun că vreau un astfel de permis? mi se pare ciudat!
Și care ar fii costul aproximativ pentru obținerea unui astfel de permis.Si daca reînnoirea lui necesita alte costuri?

Edited by MadalinIulian, 25 May 2018 - 15:59.


#35
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Cutie metalica~ 200 lei
Curs arme si munitii ~300-600 lei dep cum gasesti
Permis port arma ~ 100 lei.
Analize medicale+psihologic ~200-300 lei ( Sunt cabinete medicale care au aprobare, sa faca astfel de analize medicale si psihologice nu la orice cabinet)
Arma cu munitie neletala ~ 2000 lei SH noua pana spre 4000 lei.
Tragere anuala obligatorie~70 lei inchiere linie tragere cu arma si munitia ta.
Reinoire permis la 5 ani cu examen medical si psihologic+dovada tragerilor din fiecare an, altfel ramai fara arma si permis...
Cererea o depui la serviciul arme, munitii si substante periculoase de la tine din oras.
Vor urma verificari si daca esti ok primesti autorizatia de cumparare arma, daca nu....nu.

Edited by baribalu, 25 May 2018 - 17:23.


#36
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Eu mi-am luat online un airsoft revolver cu aer comprimat, scrii airsoft pe google si ai site-uri, se vand fara probleme legal, doar ca n-ai voie sa arati/scoti/tragi in spatiul public.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate