Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Permis de armă neletală

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
MadalinIulian

MadalinIulian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.03.2018
Buna seara, as vrea sa achizitione o armă cu aer comprimat , luna viitoare(mi-am propus).Si as vrea sa știu dacă îmi trebuie permis pentru aceasta și ce să fac pentru al obtine? Si care sunt chichițele  cu acest  subiect  în caz de este  folosita arma sau mai știu ce altceva. Precizez că îl vreau pentru apărare în caz de nevoie maximă.

Mulțumesc anticipat!

PS: dacă îmi puteți spune și ce ar trb sa știu despre aceste arme (știu că pot fii mortale de la o distanta mica) , de exemplu despre întreținerea lor.

Edited by MadalinIulian, 24 May 2018 - 23:09.


#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Dacă e Airsoft nu îți trebuie permis

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
De citit aici

#4
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Sa inteleg ca in Romania, armele cu aer comprimat sunt de autoaparare ?
Daca vrei un sfat sincer, mai bine platesti un curs de box/aikido/etc de banii pe care ii dai pe "arma" cu aer comprimat. Sau dai 10 euro pe un spray cu piper.
Mortale pe dracu, Doar daca ai 800-2000 euro de dat pe una puternica si compresorul de rigoare si ai noroc la lovitura.
Legislatia romaneasca nu o stiu ca stau in Olanda, am o jucarie din asta de 4.5 mm cu luneta (in jur de 400 euro noua ). Daca luneta e reglata bine rupi o tigare la 25 m, omori maxim iepure la 10-15 m, pasari la 20 m. M-am jucat cu o gramada de modele. Pentru autoaparare mai mult il enervezi pe "atacator". Cel putin pistoalele alea cu cartus de CO2 sunt de jucarie.Tragi 4-5 plumbi in atacator si vine si te bate cu pistolul tau in cap.
O arma din asta cu aer comprimat de competitie (500+ euro fara pretul lunetei) da gaura de max 1-2 cm in scandura de brad la 10 m. Ce crezi ca faci in fata la un atacator de 100 kg, daca nu il lovesti in ochi, etc ?
Mai multe belele iti faci cu politia, daca te prinde cu vreun pistol din asta de jucarie prin torpedoul masinii.
Gandeste-te ca pusti/pistoale calibrul 22 sunt considerate pentru copii/jucarii prin SUA, tu vrei arma letala cu aer comprimat Posted Image

Edited by N62B44, 24 May 2018 - 23:50.


#5
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Citeste aici: https://www.airsoft6.ro/despre-airsoft
Oricum pistoalele airsof sunt niste prostii, nu te astepta la cine stie ce, or sa strice repede piesele interioare.
Inteiorul este din plastic iar la exterior unele sunt facute din aliaj de zinc/aluminiu iar altele din abs/plastic.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/awYxPOT_qls?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rWFw3Iusncs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KJMaJeU-oP0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by diegodanny, 24 May 2018 - 23:53.


#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Omul a spus neletala :)

#7
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Intretinere :
La armele cu aer comprimat e bine sa tii arma descarcata (cu arcul decomprimat).
Se desface si se greseaza piesele la cativa ani.
Plumbii sunt unsi din fabrica cu ulei.
Daca ai luneta trebuie calibrata pe arma dupa cumparare sau demontare de pe pusca.(Adica tragi in poligon , de preferinta static (cu bean bag)  , si reglezi luneta pe 0 la 10-15-20 m dupa preferinta, tipul lunetei  si puterea armei). La fel pentru laser pointer sau mai stiu eu ce minune montezi pe ea ca sa impresionezi prietenii.

#8
MadalinIulian

MadalinIulian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.03.2018
Văzusem un anunț pe olx ( :D ) de la firma Arme Airsoft din București care sp despre un BERETTA M92 că e din metal și polimerABS cu calibru 6mm.Care mi se pare (in calitate de necunoscator ) destul de ok 6mm pt a opri pe cineva, până în nuj 70 kg

Aceasta este o parte din descriere
Calibru 6,08 mm
- Single / Double Action
- HOP-UP reglabil
- Propulsie green-gas
-Lungime-215 mm
-Latime-25 mm
- Material - Metal + PolimerABS
- Greutate aprox. 500g
- Capacitate incarcator -23 BBs
- Viteza 110m/s
-Forta-1.5 J
-Siguranta-DA



 N62B44, on 25 mai 2018 - 00:02, said:

Intretinere :
La armele cu aer comprimat e bine sa tii arma descarcata (cu arcul decomprimat).
Se desface si se greseaza piesele la cativa ani.
Plumbii sunt unsi din fabrica cu ulei.
Daca ai luneta trebuie calibrata pe arma dupa cumparare sau demontare de pe pusca.(Adica tragi in poligon , de preferinta static (cu bean bag)  , si reglezi luneta pe 0 la 10-15-20 m dupa preferinta, tipul lunetei  si puterea armei). La fel pentru laser pointer sau mai stiu eu ce minune montezi pe ea ca sa impresionezi prietenii.

Nu vreau sa îmi achiziționez așa ceva pt a impresiona prietenii. :)

#9
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
E acu daca iti iei AirSoft , o sa te autoaperi sigur.
Singurul sfat pe care ti-l pot da, e ca arma sa aiba pat solid, sa-i poti da in cap atacatorului si sa nu se rupa.
Ca o gluma , acu vreo 8 luni la o petrecere a burlacilor , am facut un meci de airsoft, "ginerica" si-a luat vreo 50 "proiectile" airsoft de la 5 insi si saracu e radiografie cu par 70 kg, 1.90 m. Imbracat de vara, avea doar cateva vanatai cat o muscatura de tantar, nu a comentat prea mult.
Succes etern la autoaparare  cu bilute de plastic de 6 mm si 110 m/s Posted Image
P.S. Sa nu zici ca iti trebuie permis pentru arme airsoft (copii de 12 ani se plictisesc dupa 5 min ) in Romania ?

P.P.S "Destul de ok 6mm pt a opri pe cineva, până în nuj 70 kg"  - Pistol Capati folosit pana nu demult de Politia Romana (7,65x17) la  10 m (la 310m/s ) era pistol cu apa daca infractorul era imbracat cu geaca de iarna ....
Tu compari calibrul dar nu te uiti la viteza de iesire pe teava.
Vezi ca sunt jucarii din astea cu bile de cauciuc de 12 mm, dupa rationamentul tau trece prin 2 pereti de caramida biluta aia.

Edited by N62B44, 25 May 2018 - 00:26.


#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 MadalinIulian, on 25 mai 2018 - 00:15, said:

Văzusem un anunț pe olx ( Posted Image ) de la firma Arme Airsoft din București care sp despre un BERETTA M92 că e din metal și polimerABS cu calibru 6mm.Care mi se pare (in calitate de necunoscator ) destul de ok 6mm pt a opri pe cineva, până în nuj 70 kg

Aceasta este o parte din descriere
Calibru 6,08 mm
- Single / Double Action
- HOP-UP reglabil
- Propulsie green-gas
-Lungime-215 mm
-Latime-25 mm
- Material - Metal + PolimerABS
- Greutate aprox. 500g
- Capacitate incarcator -23 BBs
- Viteza 110m/s
-Forta-1.5 J
-Siguranta-DA

E fix zero . Nu opresti pe nimeni numai daca nimeresti fix in ochi ( in ambii ochi ) in 2 sec ... in schimb e buna pentru pasari ...
Mai bine iti iei un electrosoc !  https://www.emag.ro/...1/pd/DVH2G9BBM/

Edited by Baxon, 25 May 2018 - 00:19.


#11
MadalinIulian

MadalinIulian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.03.2018
Ok am înțeles că armele ce folos plastic nu sunt eficiente, atunci ce îmi
puteți recomanda? Pentru auto-aparare si neletal dar eficient încât să oprească pe cineva din a mai avansate spre mine.

 Baxon, on 25 mai 2018 - 00:18, said:


E fix zero . Nu opresti pe nimeni numai daca nimeresti fix in ochi ( in ambii ochi ) in 2 sec ... in schimb e buna pentru pasari ...
Mai bine iti iei un electrosoc !  https://www.emag.ro/...1/pd/DVH2G9BBM/

M-am gândit și la un electroșoc dar ăla îl poți folosi doar pe o persoana.

Edited by MadalinIulian, 25 May 2018 - 00:51.


#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
pistol cu bila de cauciuc. necesita permis de port arma neletala.

Edited by Fane, 25 May 2018 - 01:08.


#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
In RO armele cu aer comprimat sunt ilegale pt. autoaparare, indiferent ca sunt letale sau nu.

Cele letale oricum sunt ilegale in RO, este restrictionata prin lege si viteza si masa si calibrul.
La airsoft ai ~ 1 J la gura tevii, cu franare abrupta si rapida in aer, si variantele disponibile sunt intre 0,4 si 4 J la gura tevii - cele de 4 fiind rare, si fie imprecise din limitari tehnice - limitare la DAO de ex, hop-up ineficient, masa mica la alica de unde inertie mica, deviatie si franare abrupta in aer, fie  sunt f. scumpe si tip sniper airsoft limitate strict pt distante ceva mai mari, interzisa utilizarea de aproape.
E interzisa modificarea pt viteza mai mare ( uzual e ~ 100 m/s maxim pe la 140 m/s), e interzis material alice cu densitate mare, doar plastic usor, masa e uzual 0,12, 0,2, 0,3, 0,35, maxim 0,4 grame in cazuri exceptionale pt sniper airsoft doar la distanta mai mare).
E limitat si calibrul la 6mm plastic.

La cele cu alice metalice deja trebuie autorizatie, si sunt si ele restrictionate strict din anii '90 la maxim 4,5mm cu alice cu gramaj mic standardizat la 0,33 - 0,35 g pt otel, si 0,48-0,5 g pt plumb insa plumbul e toxic si eliminat din EU, si e limitata si viteza la maxim 210 m/s la gura tevii. Asta inseamna maxim ~ 7,7 J pt 0,35g si ~10,58 J pt 0,48 g, la gura tevii. Sunt si ele ilegale pt. autoaparare, pe langa faptul ca sunt ineficiente...
La inceputul anilor '90 nu era limita asa stricta de viteza, se gasea gamo de 5,5mm @ 390 m/s, insa cand a aparut varianta de 410m/s deja era in vigoare limita de 210 m.s in RO.

Pt. comparatie, 9 PARA modern +P/NATO  ajunge la +/- 611 J cu teava de 12,5cm.
.45 ACP standard clasic militar la 15g @ 255 m/s dezvolta 487 J la gura tevii de 12,5 cm, dar exista si variante mai puternice, chiar si mult peste 630J.
.40 S&W la fel, are uzual 635-680 J la incarcaturi normale supersonice, si chiar si subsonicul original clasic  poate dezvolta 508 J.
.357 Magnum dezvolta uzual 731-964 J
. 44 mag. 1005 - 2078 J
.45 colt +/- 763 J, si uzual de la 610 la 1561 J
.44-40 a plecat de pe la ~ 933 J si uzual se gaseste de la 680 pana la 2192 J...
.454 Casull uzual 2360-2607 J
.460 Rowland uzual 1170-1252 J
.460 S&W uzual 2770 - 3880 J
.480  Ruger uzual 1315 - 1783 J
.500 S&W uzual 3056-3901 J
.50 AE uzual 1965 - 2200 J

Mai sus am amintit munitie de pistol si energie cinetica dezvoltata cu pistol/revolver, toate utilizabile in state pt autoaparare, e drept ca de la .460 la .500 fiind aparare de ursi...

In SUA armele cu aer comprimat sunt legale si la puteri letale de sute de juli, si chiar se folosesc la vanatoare, inclusiv in cateva tari din EU si UK, nu sunt considerate arme de foc, si nu este limitata nici viteza si nici calibrul sub 12,7mm.

Istoric prima pusca de razboi cu repetitie, adoptata oficial, a fost cu aer comprimat, si a servit in armata austriaca pt. sniperi in anii 1780-1815 ( 35 de ani...), iar in prezent exista modele mult mai puternice pt. vanatoare si sport, dar care nu sunt legale in RO.

Edited by loock, 25 May 2018 - 03:12.


#14
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
+1 loock

Corect tot ce ai scris.
In Olanda cel putin armele fabricate inainte de 1870 sunt la "liber", (praf de pusca, pulbere neagra).Posted Image
Sincer ma simt mai in siguranta cu un Martini-Henry sub pat decat cu ultima fitza Glock 19.
Cand te-a lovit un calibru .45 praf de pusca , gaura de iesire e pe la 20-25 cm, in comparatie gaura de AK-47 e muscatura de tantar. Nu mai vorbim de zgomot si fum in spatiu inchis.
La fel cu arme (istorice) gen "Brown Bess" de pe la 1800. Pentru autoaparare sunt devastatoare. La 2-3 metri o muscheta de pe la 1800 rupe mana/piciorul cu totul la .75 calibru. (aproape comparativ cu proiectil 20mm antiaerian Bofors din ww2)
Daca legislatia romana permite , arme "istorice" merita 100% pentru autoaparare .Atentie la vechime si obligatoriu inspectie serioasa la teava si cartuse "moderate".

Edited by N62B44, 25 May 2018 - 03:17.


#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Nu permite istorice decat pt colectionari seriosi si autorizati.
Poate e mai bine, pt ca romanii sunt mai necivilizati, mai ales dupa comunism - tabula rasa...si ar abuza destul de sigur.
Altfel cele istorice pot fi cu repetitie si energie cinetica foarte mare.
In razboaiele napoleoniene, francezii aveau pusti de cal 10mm si 400 m/s care faceau prapad.
La origine .45 long Colt si 44-40 au fost cu pulbere neagra, cu repetitie atat in revolbere cat si in pusti cu levier de armare, si erau mai puternice decat e uzual acum... Chiar si inainte de tuburile metalice a existat Colt Walker .44 (in serviciu militar 1847–1848) care a fost depasit la putere pt revolver de abea dupa 1930, de la .357 magnum incoace...
Din anii '80 incoace exista 10 AUTO in gama asta de putere, dar mai des este utilizat .40S&W care e varianta cu acelasi calibru dar cu tub mai scurt cu cativa mm.

Edited by loock, 25 May 2018 - 03:39.


#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
banuiesc ca ideea e sa intimideze..nu sa impuste oameni:))..oricum, e bine sa tatoneze piata la inceput;)

#17
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Pentru AC e limita doar la viteza de iesire la gura tevii, am un CFX 5,5mm si am tras anii trecuti cu un cal,50 pe AC detinut legal cu permis, daca nu ma iinsel acum cateva luni era la vanzare. Si sunt ilegale la autoparare ca si cele de airsoft care oricum nu te poti apara cu ele. Colectionarii nu mai au voie sa aiba nici un cartus pentru armele din colectie, si asa nu le puteau scoate din casa decat cu aprobare de la AEST, asa ca si ele sunt inutile sa te aperi cu ele, mai nou nu te mai poti apara nici cu arma de vanatoare... Singur arma pentru autoaparare la noi (pentru marea majoritate a populatiei) ramane pistolul sau revolverul cu munitie neletala (cauciuc). Iti trebuie permis, cutie metalica, curs de arme si munitii ca sa il poti detine.

#18
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Mai bine un taser. Ia gandes-te - ceea ce ar putea fi o simpla bataie si fiecare sa plece cu un ochi umflat s-ar putea transforma in dosar penal si cate si mai cate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate