Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Conversie panou comanda mecanic (click) in panou comanda cu touch.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 21.07.2003
Se da un panou de comanda cu 10 taste mecanice "tip click" (fara retinere).

Mi-a facut montajul acesta cineva mai demult pentru aprinderea si stingerea luminilor din casa

Doresc sa ii fac un facelift si sa "convertesc" acele butoane de comanda intr-unul display cu touch, sau intr-un panou de comanda cu taste capacitive
. Practic cele doua contacte care inchid circuitul prin acel touch, sa fie actionate de un releu comandat de o tastatura cu touch. (Sau alta varianta in care imput-ul utilizatorului sa doar atingerea unui panou din sticla, plexic,etc)

Exista vreo varianta de acest fel pe la chinezi, sau la noi la magazinele de profil? Ce ar trebui sa caut?
Mi-ar placea sa fie cat mai aspectuos (tastele luminate, etc). Daca este touch si as putea sa ii fac eu grafica ar fi cu atat mai bine.

Edited by fiziflash, 24 May 2018 - 22:12.


#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
Adica ceva de genul sau ceva de genul.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca acel panou "vechi" este pe sistemul fara autoretinere inseamna ca undeva in "spatele"  lui exista o unitate de comanda compusa dintr-un sistem de relee ce actioneaza circuitele de putere.
Trebuie sa vezi ce curent de comanda ai pe acele taste (butoane) si functie de acesta sa alegi interfata potrivita.

Daca vrei sa treci de la genul butoane vizibile la ceva mai "smooth" gen butoane folie , s-ar putea sa ai succes fara prea multe modificari, daca acel curent de comanda este mic si nu va afecta contactele gen folie.

Daca te gandesti la ceva de genul "touch screen", mai bine renunti...

Edited by keta, 25 May 2018 - 00:51.


#4
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
ar fi 2 variante, MC/arduino/etc + lcd cu touch sau daca ai buget plc + hmi.
daca vrei ceva gata facut vezi pe ebay/amazon "touch screen switch panel"

Edited by csi1, 25 May 2018 - 04:38.


#5
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 21.07.2003
Keta > Asa este, am in spate un sistem de relee. Butoanele sunt fara retinere similare celor de la mousi, doar ca mai mari.

Nu doresc un sistem cu folie. Doresc ori un panel capacitiv (cu sticla) ori ceva cu LCD.

Tehnics> da,ceva de acel gen doar sa arate mult mai bine. Butoanele sunt 10 si le vreau dipuse ori vertica 1x10 ori 2x5, in funtie de cum gasesc.

CSI1> Analizez ofertele propuse de tine. Chiar cu touch screen swich panel" am cautat ieri pe goagal si pe ebay insa surprinzator de putine variante...
Ma gandeam sa folosesc din acestea:
http://www.adelaida....cic07onoff.html

Ce parere aveti?

#6
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Primul link pus de Tehnics e în principiu ce-ți trebuie, dar mai trebuie și partea de montaj cu relee, care lipsește (și cu automenținere)

#7
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 21.07.2003
Nu am nevoie de mentinere. Atata timp cat da implus este super ok. Butoanele mecanice pe care le ma acum tot asta fac: dau un impuls.

L-am mai gasit pe acesta, insa are doar 6 selectii.

https://www.ebay.com...nJXzT5q&vxp=mtr

Edited by fiziflash, 25 May 2018 - 09:55.


#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă foloseşti un Arduino poţi folosi senzori metalici de atingere, nu capacitivi, pe care îi poţi confecţiona singur, în forma şi mărimea pe care le doreşti.
Nici nu ar fi nevoie de fapt de un Arduino, cu porţi logice CMOS realizezi aceleaşi funcţii, dacă vrei doar impuls.

#9
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 21.07.2003
Asa este insa mi-ar fi placut o chestie cat mai plug and play. Respectiv daca aveam panoul de comanda la care sa conectez alimentarea si contactele pe care vreau sa le actioneze era perfect.

Mai am bataie de cap apoi cu carcasa si celelalte :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate