Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Tomografie - cancer vezica

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Tatal meu in varsta de 67 de ani, a inceput de vreo 2 luni sa urineze cu sange, cheaguri. Este un om incapatanat si nu a vrut sa se duca la medic. Este si hipertensiv, a avut si multiple avc-uri mici, in urma lor pierzandu-si foarte mult din abilitati. El care inainte repara de la lustre, la electrice sau electronice, acum nu prea mai lega nici doua fire la un bec corect. Vazand pana la urma ca nu mai poate tine urina, iar sangele tot fiind prezent pana la urma s-a convins ca trebuie neaparat sa mearga la doctor. Dureri nu a avut, doar se scremea si gemea cand se urina, cateodata nu putea sa faca, alteori curgea multa fara oprire. Este internat la Fundeni iar rezultatul tomografiei si verdictul doctorului au venit ca un scenariu de film horror peste mine (eu fiind bolnav de maladie Lobstein si baza mea fiind el, eu nu ma pot deplasa decat foarte greu cu un cadru si doar prin casa): tumoare vezica care a stricat si unul din rinichi, trebuie extirpat rinichiul, vezica si prostata si va urina printr-o punga. Va las si voua tomografia aici sa va dati o parere. Numai sunt bun de nimic.

Attached Files


Edited by gerbil, 24 May 2018 - 19:14.


#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
As vrea sa stiu macar sa-ti zic un cuvant de incurajare.

Veti avea nevoie de o persoana care sa va asiste pe amandoi, 24 din 24.

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Eu cat de cat ma descurc, mai putin cu mancarea ca nu pot incalzi, scoate oala din frigider din cauza cadrului. La baie ma duc singur. Dar clar singur in casa nu m-as descurca pe termen lung si nici un insotitor de la primarie nu as lua, ca vb aia nu stii cu cine ai de-a face, mai bine imi platesc eu pe cineva din banii de insotitor. Momentan ma ajuta sora si fratele mamei cu care am relatii exceptionale. Dar o sa fie greu oricum din pacate, ma asteapta vremuri grele si urate. Nu stiu ce are viata asta cu mine de ma loveste incontinuu. Mama mea a decedat tot de cancer (mamar si mai apoi pulmonar) in 95.

Edited by gerbil, 24 May 2018 - 19:41.


#4
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
EEEEEEEEEEEE
nu mor caii cand vor cainii.
Este bolnav, are nevoie de operatie, dar de aici si pana la cancer sau deces este cale lunga.
Curaj.

#5
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 24.12.2004
Cum spunea cineva mai sus, e nevoie mai devreme sau mai tarziu de cineva sa va ajute.
Imi pare sincer rau ca treci prin situatia asta.
Mult curaj frate!

#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postgerbil, on 24 mai 2018 - 19:40, said:

Momentan ma ajuta sora si fratele mamei cu care am relatii exceptionale. Dar o sa fie greu oricum din pacate, ma asteapta vremuri grele si urate. Nu stiu ce are viata asta cu mine de ma loveste incontinuu
In situatii de genul asta, trebuie sa inveti sa privesti latura pozitiva a lucrurilor.

Ai totusi sora si unchiul, ai internet care poate parea o tampenie dar ajuta mult sa te destinzi, ne ai pe noi pt cat poate sa conteze....

#7
il_dottore

il_dottore

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.05.2018
I s-a facut o ecografie transrectala pentru prostata?
Din analizele prezentate nu reiese in mod clar si extirparea prostatei.

Recomandarea mea este sa ceri si o a doua opinie medicala la spitalul clinic Prof.Dr. Theodor Burghele...este strict pe urologie.

#8
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Maine au zis ca-i face o endoscopie, asa s-a exprimat doctorul desi e vorba cred de citoscopie. A zis ca vrea sa vada cat de mult a cuprins vezica. Multumesc tuturor pentru incurajari!

Edited by gerbil, 24 May 2018 - 20:21.


#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar gerbil, si tu ai probleme similare cu ale tatalui tau ? Inteleg ca ai sub 50 ani, de obicei vezica si prostata nu pun probleme pana la 50 ani.

#10
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Eu am maladie Lobstein. Boala de oase. Fac 40 marti.

Edited by gerbil, 24 May 2018 - 20:40.


#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003
Sanatate cat mai multa. Ambii mei parinti au avut cancer, l-am trait impreuna in familie vorba aia, ce sugerez este sa te grabesti cu explorarile si analizele pentru carcinom caci daca nu este in faza avansata se poate opera, altfel daca se intarzie si 1-2 luni poate fi prea mult, apar schimbari in rau ce nu mai pot fi reduse prin tratament.

#12
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Curaj. E bine ca ficatul, pancreasul si plamanii sunt OK, nu s-a extins prin alte parti.

Neaparat cu rezultatele (banuiesc ca ti-a dat si un CD-DVD cu tomografia) la o a doua sau a treia opinie,
nu neaparat oncologi ci chirurgi urologi. Abia dupa aceea intra oncologul in schema (dupa extragerea si analiza tumorii).
Poate se poate salva ceva din vezica, prostata, ca sa se evite punga.

Curaj, omule. Am auzit si cazuri de succes, cu mai bine de zece ani trecuti de la tratament. Incurajeaza-l si pe tata si
ai grija de tine, mai ales cu emotiile astea.


#13
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Cred că mai durează 20 de ani până îl operează. O săptămână întreagă să faci doar analizele de sânge și o tomografie... Cică e urgență dar îl țin degeaba in salon.

#14
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Joi îl operează. M-a pus dracu să mă uit pe YouTube ce înseamnă operația asta. Horror, stai cu mațul pe afară. Nu știu dacă o sa fiu in stare sa ii schimb eu punga.Am pus-o, el nu o sa fie in stare sa și-o schimbe singur mai ales că are sechele de la avc-uri.

#15
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ti-am zis ca o sa aveti nevoie de cineva care sa stea cu voi. Vezi ca el, cel putin o saptamana dupa operatie, o sa fie o planta.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgerbil, on 30 mai 2018 - 02:51, said:

Joi îl operează. M-a pus dracu să mă uit pe YouTube ce înseamnă operația asta. Horror, stai cu mațul pe afară. Nu știu dacă o sa fiu in stare sa ii schimb eu punga.Am pus-o, el nu o sa fie in stare sa și-o schimbe singur mai ales că are sechele de la avc-uri.
Asistenta 24h va fi nevoie, dar e bine ca e operabil ca altfel treaba devine paleativa.

#17
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Păi și cine vine sa stea cu el permanent? Nu prea cred că stă cineva nonstop.
Sincer mi se par metode de tortura metodele astea. Eu unul nu as face așa ceva.

Edited by gerbil, 30 May 2018 - 10:29.


#18
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Angajezi o fata. Daca ai posibilitatea, o cazezi in casa cu voi. Nu munceste 24/24. Trebuie doar sa fie disponibila sa intervina in orice moment.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate