Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Super speta - Contestatie PV si renuntare la permis

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006
O sa explic pe scurt ce am patit si sunt curios cum vedeti voi situatia :)

In ianuarie mi-a fost retinut permisul de conducere 30 zile.
Am facut contestatie si pe certif grefa mi-am luat fizic permisul.
Pe 18 aprilie am avut proces cu martori, etc si mi-a dat "Solutia pe scurt: Respinge plângerea, ca neîntemeiată. Cu apel în 30 zile de la comunicare; cererea de apel se depune la Judecătoria Sectorului 6 București. Pronunțată în ședință publică, azi 18.04.2018".
Astept eu comunicarea pana azi cand aud o discutie la cineva care la fel a asteptat comunicarea dar vazand ca nu a venit si procesul era pierdut (cf portalului instantelor) s-a prezentat la Politia Rutiera sa inceapa ispasirea pedepsei.
Acolo a fost acuzata ca nu a depus in 15 zile de la pronuntarea hotararii si nicidecum a comunicarii care nu venise si drept urmare i-a fost majorata sanctiunea cu inca 30 zile si amenda.
Speriat de cele auzite fug la Udristei si solicit sa las permisul. Acolo imi spune politistul ca nu pot sa-l predau decat dupa pronuntarea definitiva si sa astept comunicarea.
Vorbesc din nou cu avocata si ma sfatuieste sa completez o cerere si sa atasez permisul motivand ca doresc inceperea executarii din acel moment.
Completez cererea si politistul vine in ajutorul meu si ma roaga sa scriu ca am fost informat de Biroul de Relatii cu Pulicul ca nu am de ce sa le las permisul dar eu sunt nebun si vreau sa-l las...bine, nu cu cuvintele acestea.
Imi da numar de inregistrare si imi aduce la cunostinta ca daca ma prinde pe strada cu masina imi da sanctiune ca n-am permisul la mine.
Avocata e socata de raspuns dar se pare ca asta e biletul meu de circulatie si sper sa nu imi adauge cumva inca 30 zile.

Ce ziceti? Unii pe net se plang ca fara a le fi venit comunicarea i-a prins si le-a dat amenda penala, altii ca le-a majorat cu 30 zile iar la Bucuresti imi spune ca nu sunt sanatos la cap.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Au dreptate cei din Bucuresti.

#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Art.118. - oug 195
(4) În termen de 15 zile de la data rămânerii definitive și irevocabile a hotărârii judecătorești prin care instanța a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenției, contravenientul este obligat să se prezinte la serviciul poliției rutiere care îl are în evidență pentru a preda permisul de conducere.
(5) Neprezentarea contravenientului în termenul prevăzut la alin. (4), în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.

Se calculează 15 de la data pronunțării, nu de la data comunicării.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Trebuie certificat de grefa pentru depunerea permisului.

#5
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006
Bon, eu l-am depus impotriva vointei celor de la Politie. Am numar de inregistrare. Am vorbit cu cei doi politisti jumatate de ora si m-am rugat sa-mi retina permisul.
Nu reprezinta buna credinta?
Ce pot sa fac mai mult?...poate sa dorm pe scari la ei ca la manastirile shaolin.
Oricum e o ineptie pentru ca cineva trebuie sa te informeze. Eu am avut prezenta sa ma uit pe net acum cateva zile, dar sunt oameni in varsta care nu au acces la internet.

Acum circul sau nu? E dosar penal sau contraventie ca n-am permisul la mine?

 pasilla, on 24 mai 2018 - 18:00, said:

Trebuie certificat de grefa pentru depunerea permisului.

Si cum procedez?

Edited by Barbarosa, 24 May 2018 - 18:06.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Barbarosa, on 24 mai 2018 - 18:05, said:

Si cum procedez?
Mergi la judecatorie si ceri minuta sedintei .
Aia de le Politie ar putea ca sa nu considere ca ai depus permisul fara acea minuta/certificat de grefa si pierzi timp.

Edited by pasilla, 24 May 2018 - 18:09.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Barbarosa, on 24 mai 2018 - 17:45, said:


Eu nu pricep de ce vrei sa fii mai catolioc ca Papa. Ti s-a spus clar "Se calculează 15 de la data pronunțării, nu de la data comunicării."

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Barbarosa, on 24 mai 2018 - 17:45, said:

Imi da numar de inregistrare si imi aduce la cunostinta ca daca ma prinde pe strada cu masina imi da sanctiune ca n-am permisul la mine.
Avocata e socata de raspuns dar se pare ca asta e biletul meu de circulatie si sper sa nu imi adauge cumva inca 30 zile.

Socata ca ce?! Ca se aplica legea?! Eu zic ca e proasta avocata. Alta daca du-te la cineva mai competent.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Kroghy, on 24 mai 2018 - 18:12, said:

Aici ai gresit a doua oara deci e normal ca acum sa platesti de doua ori.
Data viitoare nu mai contesta, suporta consecincele greselii si asta este.
Omul s-a folosit de lege. Poate ca avea un motiv intemeiat ca sa mai amane lucrurile.

Problema este ca 18.04.2018- 24.05.2018 > 15 zile , asa ca i se va mari perioada de suspendare cu 30 de zile.

Edited by pasilla, 24 May 2018 - 18:17.


#10
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006

 MembruAnonim, on 24 mai 2018 - 18:14, said:


Eu nu pricep de ce vrei sa fii mai catolioc ca Papa. Ti s-a spus clar "Se calculează 15 de la data pronunțării, nu de la data comunicării."

Iar nu inteleg. Formularea de pe portal e la misto sau ceva?

Respinge plângerea, ca neîntemeiată. Cu apel în 30 zile de la comunicare; cererea de apel se depune la Judecătoria Sectorului 6 Bucureşti. Pronunţată în şedinţă publică, azi 18.04.2018

#11
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006
Daca este posibil sa primesc raspunsuri de la cei mai putin hateri ca eu categoria asta nu o prea inteleg.

#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,155
  • Înscris: 27.10.2007

 caiuscorneliu, on 24 mai 2018 - 17:53, said:

Art.118. - oug 195
(4) În termen de 15 zile de la data rămânerii definitive şi irevocabile a hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, contravenientul este obligat să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă pentru a preda permisul de conducere.

Se calculează 15 de la data pronunțării, nu de la data comunicării.
GRESIT. se calculeaza "15 zile de la data rămânerii definitive şi irevocabile a hotărârii judecătoreşti".
decizia nu este nici definitiva => deoarece ai posibilitatea de apel. nici irevocabila (adica s-a dat solutia definitiva si nu mai sunt cai de atac).

@initiator. ti-ar trebui un avocat care sa iti explice aceste lucruri.

 Barbarosa, on 24 mai 2018 - 18:16, said:

Iar nu inteleg. Formularea de pe portal e la misto sau ceva?
Respinge plângerea, ca neîntemeiată. Cu apel în 30 zile de la comunicare; cererea de apel se depune la Judecătoria Sectorului 6 Bucureşti. Pronunţată în şedinţă publică, azi 18.04.2018
Nu e la misto. ai fost judecat in prima instanta si decizia primita de la aceasta instanta o poti contesta prin formularea unui apel.
ce ai citit tu pe portal este doar minuta sedintei. comunicarea este o hartie pe care o primesti acasa.
Repet: ar trebui ca avocatul sa iti explice aceste lucruri.

Spoiler

Edited by strongsss, 24 May 2018 - 18:41.


#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

 strongsss, on 24 mai 2018 - 18:33, said:

GRESIT. se calculeaza "15 zile de la data rămânerii definitive și irevocabile a hotărârii judecătorești".
decizia nu este nici definitiva => deoarece ai posibilitatea de apel. nici irevocabila. s-a dat solutia definitiva si nu mai sunt instante sa o contesti.

@initiator. ti-ar trebui un avocat care sa iti explice aceste lucruri.


Nu e la misto. ai fost judecat in prima instanta si decizia primita de la aceasta instanta o poti contesta prin formularea unui apel.
Repet: ar trebui ca avocatul sa iti explice aceste lucruri.
Și am spus eu că e definitivă și irevocabilă? Nu. Doar i-am dat pasajul din lege, ca să știe cum se calculează termenul. Evident, a lui încă nu e definitivă, poate face apel.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Barbarosa, on 24 mai 2018 - 18:16, said:

Iar nu inteleg. Formularea de pe portal e la misto sau ceva?

Respinge plângerea, ca neîntemeiată. Cu apel în 30 zile de la comunicare; cererea de apel se depune la Judecătoria Sectorului 6 Bucureşti. Pronunţată în şedinţă publică, azi 18.04.2018
Cred ca ai dreptate.

A existat o modificare a art 118 din OUG 195/2002 facuta prin legea 202/201 care spunea asa:

2. La articolul 118, dupa alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (3^1), cu urmatorul cuprins:
"(3^1) Hotararea judecatoreasca prin care judecatoria solutioneaza plangerea este definitiva si irevocabila."


aceasta prevedere a fost atacata la CCR si CCR a anulat-o prin decizia 500/din 2012 si incepand cu 2 septembrie 2012 nu se mai aplica.

Asa ca poti face Apel sau daca nu faci, sa depui Permisul dupa ce Hotararea devine definitiva.

Brambureala tipic romaneasca.

Edited by pasilla, 24 May 2018 - 18:41.


#15
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006
Multumesc mult de raspunsuri.

Merg cu masina sau ma leaga astia? Sper sa nu ma trezesc spanzurat in piata publica...unii asa ar vrea, ca a trecut vremea de la prezumtia de nevinovatie :) :) :)

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Dupa ce iti recuperezi permisul. Alfel nu ai nici o siguranta.

Eu as face si apel, mai castigi vreun an si poate se mai schimba legea intre timp.

Edited by pasilla, 24 May 2018 - 18:45.


#17
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006

 pasilla, on 24 mai 2018 - 18:44, said:

Dupa ce iti recuperezi permisul. Alfel nu ai nici o siguranta.

Eu as face si apel, mai castigi vreun an si poate se mai schimba legea intre timp.

Haha, tocmai ce l-am lasat la ei.

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Barbarosa, on 24 mai 2018 - 18:47, said:

Haha, tocmai ce l-am lasat la ei.
Te hotarasti, ori mergi la Judecatorie, faci hartie ca renunti la apel si ceri certificat de grefa, ori la politie ca sa iti recuperezi permisul.

Edited by pasilla, 24 May 2018 - 18:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate