Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Operator It

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Ovidiu1612

Ovidiu1612

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.02.2018
Salut,Eu sunt elev in clasa a 9-a,iar dupa terminarea liceului as vrea sa ma angajez ca Operator,As vrea sa stiu cam cat se castiga in medie pt cineva care nu a mai lucrat in domeniul acesta?..Multumesc anticipat!

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,977
  • Înscris: 18.12.2007
Intrebarea ramane valabila. Operator IT insemnand ce? Introducere date in calculator?

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Boss cum putem să știm salariul oricui PESTE 4 ANI ?

#4
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Am o veste proasta. Peste 4 ani operatorii IT vor fi roboti dotati cu inteligenta artificiala. Vestea buna este ca o sa fie in continuare nevoie de mana de lucru pe domenii ca instalatori, electricieni, zugravi si alte asemenea.

Edited by borhot, 24 May 2018 - 13:38.


#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007
Nu mai bine sudor? 1000 euro net la baiatu, daca ejti destept.

#6
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Ovidiu1612, on 24 mai 2018 - 13:16, said:

Salut,Eu sunt elev in clasa a 9-a,iar dupa terminarea liceului as vrea sa ma angajez ca Operator,As vrea sa stiu cam cat se castiga in medie pt cineva care nu a mai lucrat in domeniul acesta?..Multumesc anticipat!
"If you'are going to be thinking anything, you might as well think big" - Donald Trump

So, you are going to think despre viitorul tau, ceea ce este foarte bine, dar de ce nu programator, de ce operator ?
Mai ai 3 ani pana termini liceul, si apoi mai ai timp sa incepi chestia aia cu experienta in cariera.
In calitate de operator calculator - crede-ma, te vei plafona. Vei ajunge sa faci acelasi lucruri pana te transformi in robot. Daca tot esti la informatica, baga mare si invata programare. Lasa munca repetitiva pentru masini, vei ajunge sa schimbi locurile de munca pana iti dai seama ca ai pierdut anii de liceu degeaba. Acum ai timp sa inveti programare, poate reusesti sa intri ca junior si sa lucrezi in timpul facultatii (desi facultatea este mai mult pt diploma, din pacate trebuie sa ai diploma). Asa ca lasa munca de robot pt roboti si exploateaza-ti potentialul - apuca-te de programare.

#7
Ovidiu1612

Ovidiu1612

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.02.2018

 laffin, on 24 mai 2018 - 13:35, said:

Nu mai bine sudor? 1000 euro net la baiatu, daca ejti destept.
nu ms,as vrea sa fac ce a ce imi place,exista alti oameni care ar fi incantati cand ar auzii suma pe care ai spus-o,desi nu cred ca se castiga atat,nu e un job care sa ma intereseze

 PlatonX, on 24 mai 2018 - 13:38, said:

"If you'are going to be thinking anything, you might as well think big" - Donald Trump

So, you are going to think despre viitorul tau, ceea ce este foarte bine, dar de ce nu programator, de ce operator ?
Mai ai 3 ani pana termini liceul, si apoi mai ai timp sa incepi chestia aia cu experienta in cariera.
In calitate de operator calculator - crede-ma, te vei plafona. Vei ajunge sa faci acelasi lucruri pana te transformi in robot. Daca tot esti la informatica, baga mare si invata programare. Lasa munca repetitiva pentru masini, vei ajunge sa schimbi locurile de munca pana iti dai seama ca ai pierdut anii de liceu degeaba. Acum ai timp sa inveti programare, poate reusesti sa intri ca junior si sa lucrezi in timpul facultatii (desi facultatea este mai mult pt diploma, din pacate trebuie sa ai diploma). Asa ca lasa munca de robot pt roboti si exploateaza-ti potentialul - apuca-te de programare.
Faza e ca punctul meu forte nu e Matematica si din cate am auzit pt a fii programator ai nevoie de ceva matematica,In orice caz as vrea sa ma angajez intr-un domeniu legat de it...Am dat ca ex Operatorul pt ca am inteles ca este ceva mai usor,stiu ca este oarecum o mesie stresanta,M-as angaja si in alt domeniu dar nu ma consider apt d.p.d.v fizic...Voi vedea ce imi v-a rezeva viitorul:)

 borhot, on 24 mai 2018 - 13:32, said:

Am o veste proasta. Peste 4 ani operatorii IT vor fi roboti dotati cu inteligenta artificiala. Vestea buna este ca o sa fie in continuare nevoie de mana de lucru pe domenii ca instalatori, electricieni, zugravi si alte asemenea.

 Ovidiu1612, on 24 mai 2018 - 14:02, said:

nu ms,as vrea sa fac ce a ce imi place,exista alti oameni care ar fi incantati cand ar auzii suma pe care ai spus-o,desi nu cred ca se castiga atat,nu e un job care sa ma intereseze


Faza e ca punctul meu forte nu e Matematica si din cate am auzit pt a fii programator ai nevoie de ceva matematica,In orice caz as vrea sa ma angajez intr-un domeniu legat de it...Am dat ca ex Operatorul pt ca am inteles ca este ceva mai usor,stiu ca este oarecum o mesie stresanta,M-as angaja si in alt domeniu dar nu ma consider apt d.p.d.v fizic...Voi vedea ce imi v-a rezeva viitorul:)

 borhot, on 24 mai 2018 - 13:32, said:

Am o veste proasta. Peste 4 ani operatorii IT vor fi roboti dotati cu inteligenta artificiala. Vestea buna este ca o sa fie in continuare nevoie de mana de lucru pe domenii ca instalatori, electricieni, zugravi si alte asemenea.
Nu cred ca se v-a ajunge asa de departe,este un timo relativ mic..si daca s-ar ajunge nu cred ca in Romania,ci in Tarile Dezvolate

Edited by Ovidiu1612, 24 May 2018 - 13:56.


#8
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Ce raspuns ti-ar place?
5.000 lei?
14.000?
21.000?
Zi mersi ca exista minimul pe economie.

#9
Ovidiu1612

Ovidiu1612

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.02.2018

 AlexEn, on 24 mai 2018 - 14:29, said:

Pustiule, ce intelegi tu prin operator it? Opertorul este ala care introduce date intr-o forma, adica le citeste de pe foaie si bate din tastatura. Asat inseamna ca lucreaza in secretariat, nu in it.
Decat sa fii agresiv, mai bine incearca sa intelegi ce iti zic niste oameni care sunt ceva mai trecuti prin viata decat tine.
IN mare stiu in consta,intrebarea mea intiala e cam cat se castiga din asta,Si da am fost cam agresiv,am vazut ca unde intre veniul minim pe ecoomie dar poate s si creasca treptat,In fine.Am dat functia asta ca un ex,ca sa-mi fac o idee..o fi trecut prin viata dar degeaba...Si sa-ti mai zic o chestie,cam orice care are leagtura cu tehnologia(calculatoarele..etc)face parte din ramura it.

 OPEDI, on 24 mai 2018 - 14:34, said:

Ce raspuns ti-ar place?
5.000 lei?
14.000?
21.000?
Zi mersi ca exista minimul pe economie.
in primul rand,pt a castiga banii aceia trebuie sa lucrezi pt o firma foarte mare si bineinteles ca programtor,si nu in Romania...Cu minimul pe economie nu prea faci nimic in ziua de astazi..stiu ca sunt oameni care se inchina pt banii aia,dar sa fim seriosi daca vrei sa traiesti decent,taxe,familie,etc..ai nevoie de mai mult de atat,In fine eu zic sa incheiam discutia asta,deja se indreapta in alta directia si n-am chef sa ma cert cu tine.

Edited by Ovidiu1612, 24 May 2018 - 14:43.


#10
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Ovidiu1612, on 24 mai 2018 - 14:06, said:

Faza e ca punctul meu forte nu e Matematica si din cate am auzit pt a fii programator ai nevoie de ceva matematica,In orice caz as vrea sa ma angajez intr-un domeniu legat de it...Am dat ca ex Operatorul pt ca am inteles ca este ceva mai usor,stiu ca este oarecum o mesie stresanta,M-as angaja si in alt domeniu dar nu ma consider apt d.p.d.v fizic...Voi vedea ce imi v-a rezeva viitorul:)
Nu ai nevoie de matematica avansata pentru a face programare. Ai nevoie de cunostinte generale: ecuatii de gradul 1 si 2, sa intelegi notiuni elementare de geometrie. In nici un caz nu ai nevoie de integrale sau mai stiu eu ce chestii sofisticate.
Si gandirea asta analitica care este nevoie la programare ti-o formezi prin exercitiu, daca iti place domeniul bineinteles.

Ai nevoie sa intelegi logic, nu sa memorezi metode de rezolvare. Programarea nu este asa complicata precum li se pare unora care nu au lucrat in domeniu. E ca la orice: inceputul e mai greu, experienta vine pe parcurs. Ca operator calculator vei introduce date intr-un program te vei transforma intr-un robot, nu iti dezvolti gandirea, te plafonezi.

Nu inteleg de ce prima intrebare a unui om legat de viitorul lui este: cat se castiga ? Ideea e sa faci ce iti place, banii vin de la sine. Daca criteriul de baza este salariul, vei acea o meserie banala care nu iti solicita incordarea neuronilor la maxim. Un om intelgent nu va accepta sa se plafoneze, ca operator te plafonezi in cativa ani.

Edited by PlatonX, 24 May 2018 - 14:52.


#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,977
  • Înscris: 18.12.2007

 Ovidiu1612, on 24 mai 2018 - 14:42, said:

Si sa-ti mai zic o chestie,cam orice care are leagtura cu tehnologia(calculatoarele..etc)face parte din ramura it.

In cazul asta, daca stii atat de bine, de ce ne mai intrebi pe noi?
Si daca atingi tastatura unui calculator si scrii doua randuri intr-un word, nu inseamna ca lucrezi in it, indiferent de ce crezi tu. Salariul este de la minim pe ecoomie pana la cat esti in stare sa negociezi, avand in vedere atuu-rile tale legate de aptitudini si experienta.

Programatorul nu este operator it!!!

Edited by AlexEn, 24 May 2018 - 14:47.


#12
Ovidiu1612

Ovidiu1612

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.02.2018

 PlatonX, on 24 mai 2018 - 14:45, said:

Nu ai nevoie de matematica avansata pentru a face programare. Ai nevoie de cunostinte generale: ecuatii de gradul 1 si 2, sa intelegi notiuni elementare de geometrie. In nici un caz nu ai nevoie de integrale sau mai stiu eu ce chestii sofisticate.
Si gandirea asta analitica care este nevoie la programare ti-o formezi prin exercitiu, daca iti place domeniul bineinteles.

Ai nevoie sa intelegi logic, nu sa memorezi metode de rezolvare. Programarea nu este asa complicata precum li se pare unora care nu au lucrat in domeniu. E ca la orice: inceputul e mai greu, experienta vin pe parcurs. Ca operator calculator vei introduce date intr-un program te vei transforma intr-un robot, nu iti dezvolti gandirea, te plafonezi.
ok,Multumesc pt raspuns,am sa incerc sa invat ceva programare si poate o sa-mi foloseaca pe viitor,Incercarea moarte n-are,stiu ceva html,ma voi si uita si peste c++ si altele:)

#13
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Ovidiu1612, on 24 mai 2018 - 14:49, said:

ok,Multumesc pt raspuns,am sa incerc sa invat ceva programare si poate o sa-mi foloseaca pe viitor,Incercarea moarte n-are,stiu ceva html,ma voi si uita si peste c++ si altele:)
Pai nu faci prgramare la scoala, ca am inteles ca esti la liceu de mate-info ?

Edited by PlatonX, 24 May 2018 - 15:11.


#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

Nu cred ca se v-a ajunge asa de departe,este un timo relativ mic..si daca s-ar ajunge nu cred ca in Romania,ci in Tarile Dezvolate


ok,Multumesc pt raspuns,am sa incerc sa invat ceva programare si poate o sa-mi foloseaca pe viitor,Incercarea moarte n-are,stiu ceva html,ma voi si uita si peste c++ si altele:)


nu ms,as vrea sa fac ce a ce imi place,exista alti oameni care ar fi incantati cand ar auzii suma pe care ai spus-o,desi nu cred ca se castiga atat,nu e un job care sa ma intereseze

Faza e ca punctul meu forte nu e Matematica si din cate am auzit pt a fii programator ai nevoie de ceva matematica,In orice caz as vrea sa ma angajez intr-un domeniu legat de it...Am dat ca ex Operatorul pt ca am inteles ca este ceva mai usor,stiu ca este oarecum o mesie stresanta,M-as angaja si in alt domeniu dar nu ma consider apt d.p.d.v fizic...Voi vedea ce imi v-a rezeva viitorul:)




Eu aș pune serios burta pe carte că nici o șansă în acest moment la ceva legat de IT.
Semnele de punctuație anapoda, scrii cu majuscule cuvinte la plezneală, mănânci litere, pui virgula incorect, cratimele le arunci din mers.

Ori carte ori te uiți spre ceva muncă fizică, acolo nu contează cratimele.

Edited by exceswater, 24 May 2018 - 15:17.


#15
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 Ovidiu1612, on 24 mai 2018 - 14:42, said:

dar poate s si creasca treptat,In fine.
Cunosc oameni care au iesit la pensie.
Niciodata in viata lor nu au avut salariu mai mare.

 Ovidiu1612, on 24 mai 2018 - 14:42, said:

Icam orice care are leagtura cu tehnologia(calculatoarele..etc)face parte din ramura it.
Nu ai dreptate.Daca alegi 2 oameni,unul care face jocuri si altul care le joaca , numai unul din ei face parte din IT.

 Ovidiu1612, on 24 mai 2018 - 14:42, said:

.Cu minimul pe economie nu prea faci nimic in ziua de astazi.
Dorinta?
Putirinta?
Stii sa faci deosebirea?

 Ovidiu1612, on 24 mai 2018 - 14:42, said:

in primul rand,pt a castiga banii aceia trebuie sa lucrezi pt o firma foarte mare si bineinteles ca programtor,si nu in Romania..
Se poate, chiar si in Romania.

 Ovidiu1612, on 24 mai 2018 - 14:42, said:

deja se indreapta in alta directia si n-am chef sa ma cert cu tine.
Spoiler

Edited by OPEDI, 24 May 2018 - 15:23.


#16
Ovidiu1612

Ovidiu1612

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.02.2018

 Ovidiu1612, on 24 mai 2018 - 14:49, said:

ok,Multumesc pt raspuns,am sa incerc sa invat ceva programare si poate o sa-mi foloseaca pe viitor,Incercarea moarte n-are,stiu ceva html,ma voi si uita si peste c++ si altele:)
nu,sunt la un liceu normal,profil economic

 exceswater, on 24 mai 2018 - 15:15, said:

Eu aș pune serios burta pe carte că nici o șansă în acest moment la ceva legat de IT.
Semnele de punctuație anapoda, scrii cu majuscule cuvinte la plezneală, mănânci litere, pui virgula incorect, cratimele le arunci din mers.

Ori carte ori te uiți spre ceva muncă fizică, acolo nu contează cratimele.
am scris destul de rpd,virgulele da uneori le pun cam aiurea dar n-am probleme,un coleg nu stie sa scrie nici sa citeasca...asa ca nu ma condamna ca am gresit,toata lumea greseste...in rest n-am facut nici-o alta greseala,cratimele sunt puse unde trb,daca tu scrii sami legat nu sa-mi atunci problema e la tine

#17
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Opertaotr IT = introducere date sau call center
Oricum, operatorul IT este aproximativ ca cel care sapa santurile si cara sacii pe santier.
Adica cea mai de jos treapta, cu cel mai de rahat salariu.
Aici nu exista intrebarea "cit cistig", exista doar ideea "sa nu mor de foame".
Plus, daca esti ca mine, te vei plictisi ingrozitor dupa primele 1 milion (100 la mine) de chestii repetivive.

PS: problema ta nu e ca scrii RPD, ci sa nu prea stii sa sctii.
Am retinut doar "se v-a ajunge".
Scris RPDF inseamna greseala mea de mai sus "Opertaotr".
RPD in loc de REPEDE este scris cu intentie, cu buna stiinta, desi stii (teoretic) ca este GRESIT.

Edited by trollerul_de_serviciu, 24 May 2018 - 15:43.


#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
avand in vedere ca acu toti plozii "stie calculator" => minimum pe economie daca geaseti pe cineva sa te angajeze. in zilele noastre "operator IT" nu este o meserie, cunostinte operare calculator e o competenta de baza care sa o pui pe masa la o angajare, dar trebuie sa sti si tu sa faci ceva mai interesant daca vrei ceva salariu si stabilitatea locului de munca. putem spune ca si casieritele de la magazine sunt in momentul de fata operatoare IT.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate