Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Spam sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Valentynus

Valentynus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 21.12.2004
mail-ul acesta:
http://forum.softped...e=post&id=91649
este spam sau e legal? Din cat am priceput eu din legea de spre spam si ce am citit pe net despre acest email nu ar fi spam. Singura chestie, la varianta in engleza , deja i spune ce sa cumpere, nu prea mai e cerere de acceptare.

Eventual sa argumentati raspunsul.

P.S. nu am nici o legatura cu site-ul respectiv, asa ca poate va abtineti de la eventualele injuraturi la adresa mea :D

Edited by Valentynus, 26 February 2006 - 00:15.


#2
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
spam

#3
Valentynus

Valentynus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 21.12.2004

View Postsandossu, on Feb 26 2006, 00:59, said:

spam

Dupa ce ti-ai dat seama ca e spam?

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ala e primit de mine (aici)

Zic ca e spam, deoarece, inainte de "datele de identificare ale expeditorului, cererea de accept, optiune de refuz si stergere a adresei din baza de date" trebuia sa existe acordul meu pentru a primi asa ceva.

Pe de alta parte, nu stiu de unde au adunat adresa mea pt ca nu am introdus-o pe nicaieri lately, (cu atat mai putin pe tentativa aia de site). Asta il face cu atat mai mult spam

Bineinteles, legea e ambigua in cazul de fata, si s-a gasit o "portita". Este de fapt un spam micut, prin care se cere acceptul de a primi spam in continuare.

LEGE nr. 365/2002

Quote

Art. 6: Comunicările comerciale

(1) Efectuarea de comunicări comerciale prin poșta electronică este interzisă, cu excepția cazului în care destinatarul și-a exprimat în prealabil consimțământul expres pentru a primi asemenea comunicări.

(2) Comunicările comerciale care constituie un serviciu al societății informaționale sau o parte a acestuia, în măsura în care sunt permise, trebuie să respecte cel puțin următoarele condiții:

a) să fie clar identificabile ca atare;

b ) persoana fizică sau juridică în numele căreia sunt făcute să fie clar identificată;

c) ofertele promoționale, precum reducerile, premiile și cadourile, să fie clar identificabile, iar condițiile care trebuie îndeplinite pentru obținerea lor să fie ușor accesibile și clar prezentate;

d) competițiile și jocurile promoționale să fie clar identificabile ca atare, iar condițiile de participare să fie ușor accesibile și clar prezentate;

e) orice alte condiții impuse prin dispozițiile legale în vigoare.
Alineatul 2) este indeplinit, dar 1) nu prea. Desi nu scrie clar in lege, ma gandesc ca acceptul meu trebuie dat cand imi introduc adresa, nu dupa ce primesc un mass-email.

Edited by don_dannielo, 26 February 2006 - 11:42.


#5
Trefort A

Trefort A

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.02.2006

View PostValentynus, on Feb 26 2006, 00:15, said:

mail-ul acesta:
http://forum.softped...e=post&id=91649
este spam sau e legal? Din cat am priceput eu din legea de spre spam si ce am citit pe net despre acest email nu ar fi spam. Singura chestie, la varianta in engleza , deja i spune ce sa cumpere, nu prea mai e cerere de acceptare.

Eventual sa argumentati raspunsul.

P.S. nu am nici o legatura cu site-ul respectiv, asa ca poate va abtineti de la eventualele injuraturi la adresa mea :D

Spam sigur. <_<

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Concluzia mea: este spam legal. Dar tot spam ramane.

Spam-ul e un termen incetatenit pe internet, si nu este chiar totuna cu "Comunicările comerciale" despre care se face referire in legea romaneasca.

#7
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Este spam! Cum spuneai, nu au acordul tau si in plus este un mail comercial.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate