Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 

recomandari cofiguratie completa sistem stereo pt muzica clasica, buget 4500 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#37
boroista

boroista

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.05.2018
am primit pe mail , de la  http://yamahashop.xhost.ro/ aceasta oferta :

In cazul dvs. daca doriti sa obtineti cea mai buna fidelitate in bugetul de fata eu va recomand cu incredere sa mergeti pe un sistem PianoCraft Yamaha MCR-N870D negru sau argintiu la pretul de 4499 lei TVA inclus, garantie 24 luni.
Link oficial: https://europe.yamah...870d/index.html
ce parere aveti?

#38
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008


Poti lua in considerare ceva in genul asta
https://www.amazon.c...iopro addon t14

https://www.amazon.c...iopro addon t20

Rezolvi problema matchingului dintre boxe si amp. Dac integrat, posibilitate de streaming.
Exista variante similare de la producatori cu referinte mai bune. Dynaudio sau kef. Dar si pretul e pe masura.

#39
boroista

boroista

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.05.2018

 razor01, on 24 mai 2018 - 20:08, said:

Din pacate nu exista o solutie universala. Este posibil sa primesti recomandari de sisteme si sa constati, cand ajung sculele, ca nu suna cum sperai tu. DAC-uri , amplificatoare, CD-playere, este mai usor sa recomanzi, dar cu boxele treaba este ceva mai sensibila, mai ales daca esti pretentios.

Pe forum poti cere sfaturi punctuale despre anumite produse, spre exemplu ce fel de sunet au boxele X,Y si Z sau cu ce amplificator se potrivesc anumite boxe. O linie completa este dificil de recomandat, pentru ca au existat destule cazuri când , dupa achizitie, s-a intors pe forum, nemultumit si a acuzat userii ca i-au facut recomandari proaste.
orice recomadare primita , mai ales daca primeste un mimim de consens, in mod obligatoriu va fi verificata practic, prin auditie, in showroom. nu voi face comanda in blanc, fara sa fie validata practic de beneficiar.  stiu ca acasa , in mod clar va suna mai prost ca la auditie, dar trebuie sa sune cat se poate de bine la probe , ca sa am din ce pierde. plus ca,asa cum m-ai sfatuit chiar tu, se pot face imbunatatiri la acustica camerei , fara sa iau imprumut din banca. presuri , draperii, capcane pt basi, asezarea corecta a sistemului, etc. si oricum, e ca la piata. nu e de vina cine vinde , e de vina cine da banii. de aceea eu inca sper sa apara ceva mai concret, raportat la tot ce am postat eu.

#40
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Normal ca fiecare dealer o sa-ti recomande ce are el de vanzare, doar n-o sa-si taie singuri creaca. Eu n-as merge pe mana lor decat ca ultima varianta, tocmai pentru ca nu pot fi obiectivi sau sa zicem sinceri pana la capat. Mie boxele Yamaha mi s-au parut cele mai slabe din cate am ascultat. La amplificatoare e alta treaba.

Daca vrei niste puncte de plecare pentru boxe, mie de exemplu pe voci si instrumente mi-au placut cum suna Dali si Davis Acoustics.

Edited by BG_183, 24 May 2018 - 20:29.


#41
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 boroista, on 24 mai 2018 - 20:27, said:

stiu ca acasa , in mod clar va suna mai prost ca la auditie

Nu este adevarat, nu toate magazinele au camera de auditie foarte bine amenajata. Una dintre marcile care nu prea dezamageste asteptarile sau mai bine zis dezamageste un procent mic dintre cumparatori, este DALI. Nu sunt cele mai detaliate de pe piata, nu au cel mai bun bass, dar pun accent pe muzicalitate si au un sunet echilibrat.

Edited by razor01, 24 May 2018 - 20:36.


#42
boroista

boroista

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.05.2018

 BG_183, on 24 mai 2018 - 20:28, said:

Normal ca fiecare dealer o sa-ti recomande ce are el de vanzare, doar n-o sa-si taie singuri creaca. Eu n-as merge pe mana lor decat ca ultima varianta, tocmai pentru ca nu pot fi obiectivi sau sa zicem sinceri pana la capat. Mie boxele Yamaha mi s-au parut cele mai slabe din cate am ascultat. La amplificatoare e alta treaba.

Daca vrei niste puncte de plecare pentru boxe, mie de exemplu pe voci si instrumente mi-au placut cum suna Dali si Davis Acoustics.
da , am citit si eu despre dali zensor 3. afara erau recomandate acum 3 ani pt muzica clasica . acum sunt boxe mai bune ,ca ele,cu aceeasi dedicatie,chiar daca mai scumpe?

 razor01, on 24 mai 2018 - 20:35, said:

Nu este adevarat, nu toate magazinele au camera de auditie foarte bine amenajata. Una dintre marcile care nu prea dezamageste asteptarile sau mai bine zis dezamageste un procent mic dintre cumparatori, este DALI. Nu sunt cele mai detaliate de pe piata, nu au cel mai bun bass, dar pun accent pe muzicalitate si au un sunet echilibrat.
eu ma refeream strict la avstore si la jack-fi, cele care am vazut ca au cele mai multe comentarii pozitive. imi poti recomanda si altceva ?

#43
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Boxele se compara cu produse din gama lor de pret, nu cu unele mult mai ieftine sau mult mai scumpe. Zensor 3 sunt printre cele mai vandute boxe pana in 400 euro. Multi dintre noi le-am cumparat de BF, când au fost in jur de 1300 lei (best bang for the buck).

 boroista, on 24 mai 2018 - 20:43, said:

eu ma refeream strict la avstore si la jack-fi, cele care am vazut ca au cele mai multe comentarii pozitive. imi poti recomanda si altceva ?

Ai aici o lista cu magazinele din Romania. https://forum.softpe...fi-showroomuri/

#44
boroista

boroista

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.05.2018

 razor01, on 24 mai 2018 - 20:45, said:

Boxele se compara cu produse din gama lor de pret, nu cu unele mult mai ieftine sau mult mai scumpe. Zensor 3 sunt printre cele mai vandute boxe pana in 400 euro. Multi dintre noi le-am cumparat de BF, când au fost in jur de 1300 lei (best bang for the buck).



Ai aici o lista cu magazinele din Romania. https://forum.softpe...fi-showroomuri/
probabil ca am eu o problema de comunicaresi nu reusescsa exprim clar ce doresc sa aflu. in ce priveste showroomurile, daca ar fi sa te duci tu in 4 dintre ele sa cumperi un sistem, pe care le alegi? daca cel putin 5 persoane din cei care au postat aici , si care au o  experienta exponential mai mare decat mine in acest domeniu, ar face aceeasi recomandare, problema ar fi foarte usor de lamurit. sa nu spui ca nu aveti voie, reclama mascata ,etc,ca nu cred. efectiv asta e parerea voastra. legat de boxele dali, vroiam sa aflu daca in acest moment ai alege alte boxe de raft, pana 3000 lei,pt muzica clasica? cred ca acum am reusit sa punctez destul de bine exact ce vreau sa aflu. si sper sa fie cat mai multi care sa emita opinii vizavi de aceste 2 subiecte. si fata de toate celelaltete, cat mai punctual si cuprinzator. multumesc.

#45
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Este o diferenta intre 1800 lei , cat costa Zensor 3 si 3000 lei, bani cu care se poate cumpara ceva mai bun. Cu 3000 lei as cumpara Bowers & Wilkins 685 S2.

#46
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
B&W plus amplificator Rotel. O combinatie excelenta atat ca matching cat si pentru muzica clasica.

#47
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Mergi pe:
https://www.avstore....acoustics-3050/
sau
https://www.avstore....emiere-rp-250f/
https://m.olx.ro/ofe...da-IDaVaHp.html
sau
https://m.olx.ro/ofe...70-ID1Xdjt.html
https://m.olx.ro/ofe...da-IDa3eFD.html
Te mai scobesti de niste bani pentru un DAC si cam aia e in bugetul asta.

Edited by geo123, 24 May 2018 - 21:45.


#48
boroista

boroista

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.05.2018

 edigee, on 24 mai 2018 - 21:23, said:

B&W plus amplificator Rotel. O combinatie excelenta atat ca matching cat si pentru muzica clasica.
rotel nou sau sh? orice tip de rotel? boxele 3000+ cel mai ieftin rotel nou 1800 + cd playerul sh nad c 525bee de la geo  lei500 = 5300. iar daca mai trebuie si un dac care si ala e aprox 500, incep sa transpir. si cat ar costa cablurile pt tot sistemul? + standurile de 200 de razorPosted Image .....

 geo123, on 24 mai 2018 - 21:40, said:

nu crezi ca ar putea fi un risc legat de imperecherea lor? sa nu sune bine impreuna?  si ce dac recomanzi?

#49
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
In combinatia aia (B&W cu Rotel) nu cred ca ai nevoie si de DAC. Mai ales ca majoritatea amplificatoarelor Rotel noi au si DAC integrat.

#50
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu.Cu NAD 100% suna ok.
Cu yamaha serie veche la fel se imperecheaza bine.Oricum ai spus ca nu ai pretentii mari la bass.
Eu spun sa cumperi NAD-ul ala si cu el la brat te duci in showroom la avstore si probezi ce ti-am recomandat eu,poti sa mai incerci si altele.
Apoi alegi.
Spor.

#51
boroista

boroista

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.05.2018
si cu flacurile ce fac? DAC Fiio E10K rezolva problema asta? nu sariti pe mine daca am spus vreo gogomanie, efectiv nu stiu ce face usb-ul din dotarea lui. pot sa bag un stick cu flack-uri  acolo pt auditie, sau este pt legatura cu laptopul sau amplif.? daca sunt trol, asta ePosted Image . din ce am vazut din ultimele recomandari, mi-e greu sa cred ca pot ramane in zona de 3000 pt boxe . 2500 pare mai realistic, daca se gaseste ceva rezonabil la acest nivel.

#52
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Daca amplificatorul/receiverul stereo are mufa USB aeasta e folosita de obicei pt. rularea fisierelor audio de pe stick. La fel si la un network player. Mai exista mufe USB si pentru update de firmware ,dar chestiile astea sunt strict specificate de producatori.
Cu un DAC Fiio E10K nu prea ai ce face intr-un astefel de sistem. Ala e mai mult pentru solutii portabile sau pentru laptop/pc.

#53
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pentru Flac si alte fisiere folosesti PC-ul in combinatie cu un DAC pe USB.
E simplu si eficient.
DAC integrat nu au decat receiverle si amplificatoarele noi care sunt niste petarde in gama 1000-1500Lei
Deci DAC extern pe USB si laptopul din dotare.
Spor!

Edited by geo123, 25 May 2018 - 12:16.


#54
boroista

boroista

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.05.2018

 geo123, on 25 mai 2018 - 12:15, said:

Pentru Flac si alte fisiere folosesti PC-ul in combinatie cu un DAC pe USB.
E simplu si eficient.
DAC integrat nu au decat receiverle si amplificatoarele noi care sunt niste petarde in gama 1000-1500Lei
Deci DAC extern pe USB si laptopul din dotare.
Spor!
hai sa vedem daca am inteles ceva din ultimele postari. daca vrea sa asculte flac, foloseste sistemul format din laptop-dac cu usb-amplif-boxe, iar daca vrea sa asculte cd merge pe  cd player- amplif-boxe? asa este sau imi fileaza neuronul?  DAC Fiio E10K este bun, sau trebuie unul mai performant? care?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate