Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

recomandari cofiguratie completa sistem stereo pt muzica clasica, buget 4500 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#109
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Dacă există deja o pereche de boxe de raft, poate că o să pară ciudat, dar am să recomand un receiver care poate face management de bas și un subwoofer activ ( se încadrează ambele în buget )

#110
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 boroista, on 27 mai 2018 - 10:58, said:

sa inteleg ca ai amplif luxman si boxe dynaudio, si ca merg bine pe muzica clasica? ce tip de amplif luxman recomanzi? auditie unde? daca ai citit cate ceva  din postari, ai vazut cate variante apar. nu toate de incredere, dar unele merita luate in seama. stiu ca sh ofera cele mai bune optiuni, in afara de boxe, dar fara recomandari solide si mai ales probe , e o loterie.
Amplificatoarele Luxman care s-ar incadra in buget ar fi L 410,430 seria 500 e mai scumpa, majoritatea fiind in clasa A. Amplificatoarele Luxman nu sunt extrem de pretentioase la boxe, canta cam in orice configuratie,sunt neutre ca sunet, dar au detaliu si rezerva de putere. Dynaudio sunt boxe excelente dar nu stiu daca te incadrezi in buget. Citesc de multa vreme postarile de aici...unele sunt de-a dreptul ilare, ma refer in general nu strict in acest topic. Nu te grabi sa arunci banii, mergi si asculta cat mai multe combinatii pentru a-ti face o parere .
Mai nou constat ca si-au facut aparitia si dealeri audio pe aici, sau ma rog, unii care isi trag comisioane din vanzarea chinezariilor,marci din care a ramas doar renumele. In 5.000 de lei nu vad ce setup  audio nou iti poti cumpara pentru a beneficia de calitate. Vad ca unii ii dau inainte cu Nad-ul, amplificatoare care duc lipsa de ce e mai important pentru auditii clasice.
Daca esti din Bucuresti putem aranja o auditie.

Edited by titoo, 27 May 2018 - 14:54.


#111
anghelv69

anghelv69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 22.11.2006
Scuze ca ma bag si eu , dupa ce am citit atatea pagini,  presupunanad ca nu ma pricep,  si as dorii ajutor sincer  nu am inteles mai nimic , decat niste nume de echipamente care intra-adevar poate pentru unii sunt ok, insa nu uitati placerea de a asculta muzica este subiectiva si individuala, fiecare aude diferit.

Fiindca ma ocup cu asa ceva de ani buni recomandarea mea chiar daca sunteti din Ploiesti faceti-va timp de o iesire la Bucuresti si mergeti la 2 , 3 magazine care fac treaba asta si au personal calificat si care butoneaza zi de zi aceste aparate si cu siguranta la 5000 de lei veti gasi ce doriti, suma acopera bine ceea ce doriti.


Multa stima

#112
sound_expert

sound_expert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.05.2018

 titoo, on 27 mai 2018 - 14:50, said:

Mai nou constat ca si-au facut aparitia si dealeri audio pe aici, sau ma rog, unii care isi trag comisioane din vanzarea chinezariilor,marci din care a ramas doar renumele..
Daca esti din Bucuresti putem aranja o auditie.

Din cele doua fraze putem presupune ca tu esti dealer...corect?

#113
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 sound_expert, on 27 mai 2018 - 19:25, said:

Din cele doua fraze putem presupune ca tu esti dealer...corect?

Da, vand masini de spalat.

Pentru initiator, asa cum spuneam, nu te grabi , mergi si asculta cat mai multe setup-uri si nu te lasa vrajit  de personalul calificat la locul de munca, alege conform propriilor urechi . Sper sa nu ajungi sa dublezi sau triplezi bugetul :) .

Edited by titoo, 27 May 2018 - 21:07.


#114
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
NAD-ul(modelele recomandate de mine) este un amplif neutru foarte bine construit care este capabil de curenti mari si conduce foarte bine incinte de tot felul.
Prestează foarte  bine pe bass si are suficient detaliu pentru boxe din clasa de pret a initiatorului.
Nu se justifica altceva in acel buget.
Pe langa asta face casa foarte buna cu klipsch care sunt niste boxe excelente in banii aia.
Daca era buget recomandam hegel impreuna cu klipsch La Scala sau Grande utopia.
Asa ca ar fi bine sa revenim cu picioarele pe pamant.Sunt destul de  putine optiuni care sa imbine cat de cat utilul cu placutul in banii aia.
Acolo trebuie cate un pic din toate.
Trebuie si ceva detaliu/soundstage,trebuie si SPL, si rezerva de putere,si ceva raspuns in frecventa si flacuri si cd-uri....si totul in maxim 5000lei.
Pana acum nu am vazut nimic mai bun in acel buget.

Edited by geo123, 27 May 2018 - 22:17.


#115
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 geo123, on 27 mai 2018 - 22:14, said:

NAD-ul(modelele recomandate de mine) este un amplif neutru foarte bine construit care este capabil de curenti mari si conduce foarte bine incinte de tot felul.
Prestează foarte  bine pe bass si are suficient detaliu pentru boxe din clasa de pret a initiatorului.
Nu se justifica altceva in acel buget.
Pe langa asta face casa foarte buna cu klipsch care sunt niste boxe excelente in banii aia.
Daca era buget recomandam hegel impreuna cu klipsch La Scala sau Grande utopia.
Asa ca ar fi bine sa revenim cu picioarele pe pamant.Sunt destul de  putine optiuni care sa imbine cat de cat utilul cu placutul in banii aia.
Acolo trebuie cate un pic din toate.
Trebuie si ceva detaliu/soundstage,trebuie si SPL, si rezerva de putere,si ceva raspuns in frecventa si flacuri si cd-uri....si totul in maxim 5000lei.
Pana acum nu am vazut nimic mai bun in acel buget.
Aici sunt doua probleme distincte "clasa de pret" si muzica simfonica si in 4500 de lei nu vad ce amplificator si boxe noi si-ar putea cumpara, astfel incat sa obtina calitate acustica. Nu am auzit niciun amplificator Nad care sa ofere detaliu si le-am ascultat cam pe toate, inclusiv preul cu puterea.As lua Nad daca as asculta rock, hip-hop sau muzică electronică. Daca aduceai in discutie Cambridge Audio as fi tins sa-ti dau dreptate, aceste amplificatoare sunt mult mai rafinate decat Nad,au o buna separatie a instrumentelor, neutre si detaliate.Singurele puncte forte ale Nad-ului sunt rezerva de putere si dinamica, cerinte necesare pentru muzica simfonica, unde sunt des intalnite pasajele foarte aglomerate care solicita intens amplificatorul. Marantz-ul recomandat (probabil de "o persoana calificata care butoneaza zilnic" aparatura audio) se afla la polul opus, medii si inalte usor scoase in fata,avand un soundstage foarte bun dar cu mari limitari in ceea ce priveste dinamica si rezerva de putere.
Si...ma opresc aici, nu de alta da nu vreau sa ma prinda dimineata in fata calculatorului.

#116
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Daca poti afirma ca 375bee impreuna cu klipsch RF 28 sufera la capitolul detaliu eu ma las de meserie.
Nu stiu de ce dar am impresia ca, confuzi nivelul de detaliu cu acutele incisive care tind spre sibilanta si zgarierea urechii.

#117
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
NAD-urile suferă la detaliu la volum mic.
La volumul potrivit sună natural și nu se simte că detaliile sunetului ar fi în suferință.

Edited by eddy_teer, 28 May 2018 - 08:22.


#118
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 geo123, on 28 mai 2018 - 08:16, said:

Daca poti afirma ca 375bee impreuna cu klipsch RF 28 sufera la capitolul detaliu eu ma las de meserie.
Nu stiu de ce dar am impresia ca, confuzi nivelul de detaliu cu acutele incisive care tind spre sibilanta si zgarierea urechii.
Cred ca tu esti in eroare si faci confuzie intre detaliu si un sunet mai bright, pentru ca asta rezulta din combinatia expusa de tine aici, cu alte boxe Nad suna chiar infundat si daca il combini cu niste boxe cu un sunet mai deschis, ai impresia ca vei castiga ceva pe partea de detaliu. Ori asta este o impresie falsa, la fel ca cea a colegului care afirma ca la nivel mare apar detalii. Lipsa detaliului e atunci cand, comparativ cu alte sisteme ,nu se aud niste instrumente, care culmea, sunt acolo, pe inregistrare. Acest lucru se poate demonstra printr-o auditie. Daca Nad e un amplificator care suna natural, atunci Yamaha cum suna...supernatural ?

#119
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Yamaha suna strident.
Tocmai ce vorbeam.Asta nu inseamna nici pe departe detaliu in plus.
Poti sa obții acelasi sunet incisiv si cu nad daca ii pui inainte un dsp si umbli la curbe.
Amplificatoatele se diferentiaza intre ele prin nivel de distorsiuni,dinamica,putere (continua si la varf) vs impedanta etc...
Partea de detaliu/soundstage nu prea tine de amplificare.Chestiile de tonalitate sunt altceva si asta tine de pramplificare/corectii ton.Cu astea se poate jongla.
Oricum pe tine nu te poate lamuri nimeni deoarece esti tipul ala care ordoneaza produsele doar dupa pret si placebo.
Masuratori,cunostinte electronice/electroacustice nu vad...



#120
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 geo123, on 28 mai 2018 - 10:46, said:

Yamaha suna strident.
Tocmai ce vorbeam.Asta nu inseamna nici pe departe detaliu in plus.
Poti sa obții acelasi sunet incisiv si cu nad daca ii pui inainte un dsp si umbli la curbe.
Amplificatoatele se diferentiaza intre ele prin nivel de distorsiuni,dinamica,putere (continua si la varf) vs impedanta etc...
Partea de detaliu/soundstage nu prea tine de amplificare.Chestiile de tonalitate sunt altceva si asta tine de pramplificare/corectii ton.Cu astea se poate jongla.
Oricum pe tine nu te poate lamuri nimeni deoarece esti tipul ala care ordoneaza produsele doar dupa pret si placebo.
Masuratori,cunostinte electronice/electroacustice nu vad...
Orice amplificator are o amprenta sonora specifica, cat despre partea de detaliu si soundstage nu tine de amplificator, iarasi esti intr-o mare eroare. La fel si impresia ca poti scoate detalii si soundstage cu ajutorul unui DSP, daca ar fi fost asa toti ne-am fi cumparat cel mai ieftin amplificator si un Dsp . Cu DSP-ul corectezi ceva si strici in alta parte, pe langa asta, personal nu folosesc nici corectiile de ton. Preamplificarea aia face parte din amplificator in cele integrate.
Cat despre ultima remarca...ti-am mai spus ca daca ai tangenta cu sonorizarile si echipamentele pro, nu inseamna ca esti doctor in acustica, sa nu mai spun ca masuratorile si cifrele nu sunt un indiciu despre cum suna un amplificator. In cazul de fata "produsele" se ordoneaza dupa calitate acustica, lucru care se face cu ajutorul urechilor...conditia e sa nu ai urechi de tabla, caz in care ramane sa te ghidezi strict dupa cunostintele electro-acustice si dupa cifrele din specificatii. Ca deh "Surdul nu aude ,dar le potriveste", traind cu impresia ca ce nu aude el e placebo.
Si bag seama ca in domeniu home-audio experienta ta tinde spre 0 (zero} . Yamaha e un amplificator cu sunet foarte echilibrat (daca stii ce boxe sa alegi), mai pe intelesul tau, natural. Nad nu e un amplificator neutru, predomina joasele si mediile de jos, are un sunet mai plin (carnos) decat Yamaha , bun pe genurile de muzica pe care le-am mentionat mai sus, asemanator oarecum cu modelele HK.
Iti dau poze cu interiorul a doua amplificatoare si schemele lor, imi poti spune cum suna amplificatoarele respective  ?

Edited by titoo, 28 May 2018 - 12:09.


#121
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017

 Mosotti, on 24 mai 2018 - 12:49, said:

Nu stiu cum sa-ti zic, da daca bagi 10 miliarde de infinite de euro intr-un sistem audio si pui sistemul ala absolut fabulos intr-o camera de trei lei, ai azvirlit banii in Somes...

Aia care-si iau sisteme audio performante au camere speciale pentru ascultat muzica. Sa dai 5000 sau 10000 de lei pentru un sistem audio intr-o camera goala inchiriata e nebunie curata Posted Image
Uite mostra de aberatie, cum isi dau cu parerea toti neaventii care asa isi aduna postarile.

In alta ordine de idei, pentru un baiat de 22 de ani la primul sistem suma este ok si nu e chiar teoria relativitatii cum sa fie cheltuita. Sfaturi bune au fost destule, in paralel cu ineptii asemanatoare celei de mai sus. Cine vrea sa cumpere, si a facut deja o idee si ar trebui sa treaca la treaba pentru ca sfaturile au fost destul de cuprinzatoare incat sa epuizeze toate intrebarile elementare.

Edited by audiofidel, 28 May 2018 - 22:17.


#122
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 titoo, on 28 mai 2018 - 11:57, said:


Orice amplificator are o amprenta sonora specifica, cat despre partea de detaliu si soundstage nu tine de amplificator, iarasi esti intr-o mare eroare. La fel si impresia ca poti scoate detalii si soundstage cu ajutorul unui DSP, daca ar fi fost asa toti ne-am fi cumparat cel mai ieftin amplificator si un Dsp . Cu DSP-ul corectezi ceva si strici in alta parte, pe langa asta, personal nu folosesc nici corectiile de ton. Preamplificarea aia face parte din amplificator in cele integrate.
Cat despre ultima remarca...ti-am mai spus ca daca ai tangenta cu sonorizarile si echipamentele pro, nu inseamna ca esti doctor in acustica, sa nu mai spun ca masuratorile si cifrele nu sunt un indiciu despre cum suna un amplificator. In cazul de fata "produsele" se ordoneaza dupa calitate acustica, lucru care se face cu ajutorul urechilor...conditia e sa nu ai urechi de tabla, caz in care ramane sa te ghidezi strict dupa cunostintele electro-acustice si dupa cifrele din specificatii. Ca deh "Surdul nu aude ,dar le potriveste", traind cu impresia ca ce nu aude el e placebo.
Si bag seama ca in domeniu home-audio experienta ta tinde spre 0 (zero} . Yamaha e un amplificator cu sunet foarte echilibrat (daca stii ce boxe sa alegi), mai pe intelesul tau, natural. Nad nu e un amplificator neutru, predomina joasele si mediile de jos, are un sunet mai plin (carnos) decat Yamaha , bun pe genurile de muzica pe care le-am mentionat mai sus, asemanator oarecum cu modelele HK.
Iti dau poze cu interiorul a doua amplificatoare si schemele lor, imi poti spune cum suna amplificatoarele respective  ?
Se pare ca experienta dumitale tinde spre 0.
Nivelul de detaliu nu tine de partea de amplificare.Vad ca nu stii absolut deloc cum lucreaza un tranzistor.Tranzistorul are un factor de amplificare care mai variaza in raport cu frecventa (curba de liniaritate,deasemenea la etajele push-pull din clasa AB pot aprea distorsiuni de racordare la trecerea prin 0 dar aici sunt multe de discutat) si niste distorsiuni armonice care la randul lor variaza proportional cu, curentul prin capsula si temperatura.
Tranzistorul nu modifica nici un detaliu.
Pur si simplu scoate cei dai dar la o amplitudine mai mare si cu un nivel de zgomot mai ridicat.
Din momentul de fata eu nu am ce sa discut cu tine.
Chestiunile astea se invata din primii de electroacustica.


#123
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Mai Geo, lasa-ma cu teoria ta , mai bine spus cu franturi teoretice. Un amplificator nu e construit doar din tranzistori, conteaza toate piesele si ce e mai important, implementarea. Muzicienii nu fac cursuri de electronica sau acustica si majoritatea habar nu au ce e ala un tranzistor, dar iti pot spune cu ochii inchisi care e diferenta dintre anumite sunete . De asta am tot spus ca muzica se asculta, nu se masoara, vad ca ii tot dai inainte cu "osciloscopul" si diversi parametrii.
Si daca tot esti doctor in electro-acustica, ti-am pus aceasta intrebare "Iti dau poze cu interiorul a doua amplificatoare si schemele lor, imi poti spune cum suna amplificatoarele respective  ?"
se pare ca te-ai facut ca nu o vezi.
Se poate demonstra practic cum in aceeasi configuratie, schimband 2 amplificatoare diferite se vor auzi niste instrumente in plus pe unul dintre ele, in timp ce pe celalalt nu le vom auzi desi ele sunt acolo, pe inregistrare. Dar ma repet, conditia e ca auditoriu sa nu aiba probleme cu auzul.

#124
Tarux

Tarux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 12.02.2015

 boroista, on 01 iunie 2018 - 11:16, said:

multumesc mult pt propunere, dar din tot ce s-a discutat pana acum in acest topic , cred ca boxele sunt putin sub nivelul cerut de muzica clasica.

E posibil, da. Nu le`am ascultat.
Eu am o reteta cu un Technics SU-7700K made in Japan, la care am prins in lesa niste Jamo Power 120 + un CD player Marantz made in Japan too, care citeste instant si cursiv, ca un academician, tot ce ii da tati sa pape. Mai am niste cabluri facute pe comanda in uk. Chestiunea, la muzica clasica sau nu, e sa faci ca toate sa se pupe si reteta sa fie perfecta pentru gustul tau. Toate trebuie sa fie perfect match. Nu exista o configuratie completa sau o reteta perfecta fara urechile tale. Vorba unuia - da, ba, sosetele jos de pe pat ca imi ia din inalte!

#125
Tarux

Tarux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 12.02.2015

 boroista, on 01 iunie 2018 - 11:16, said:

multumesc mult pt propunere, dar din tot ce s-a discutat pana acum in acest topic , cred ca boxele sunt putin sub nivelul cerut de muzica clasica.

Am un prieten care a legat la un Naim Nait 5i niste Opera Callas + un Naim CD5 SI. Ce sa zic... e o legatura nedezlegata, moartea lui Fulger si a caprioarei, dar o reteta ca asta e o poala de banuti.
Altul a mers pe vintage Sansui si pe B&W mode in uk si e super multumit.

Dar si eu si ei, pana am ajuns la o reteta buna am facut auditii pana ni s`au facut urechile ca la elefant. Eu am mai vandut si schimbat reteta si sunt inca in schimbari. Ce sa faci, boala. :)))

Edited by Tarux, 01 June 2018 - 12:32.


#126
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

 boroista, on 01 iunie 2018 - 11:16, said:


multumesc mult pt propunere, dar din tot ce s-a discutat pana acum in acest topic , cred ca boxele sunt putin sub nivelul cerut de muzica clasica.

NAD C326 / C356BEE și Monitor Audio Bronze 3 este o combinație verificată și e foarte bună pentru muzica clasică după părerea mea. De asemenea Monitor Audio Bronze 3 merg foarte bine și cu Marantz. Dacă negociezi voucherul ăla la 200-300 lei, scoti boxele la un preț imbatabil !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate