Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Autodiversificare

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ati auzit de autodiversificare?

La 6 luni, cind trebuie sa incepi sa-i dai mincare solida, in loc sa i-o toci, mesteci in gura :lol: etc, ii pui bucati de mincare in fata si isi ia el ce-i trebuie si cit ii trebuie. Suna cit se poate de timpit, un copil de 6 luni sa manince singur... Partea interesanta este ca chiar functioneaza :lol:

A mai folosit cineva metoda asta, i-a functionat? Al meu baga in el singur de la 6 luni, acum are 10 luni. Singura problema este mizeria si risipa de mincare :w00t:

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Ai incercat sa-i pui in fata un gratar+4 aripioare si le-a mancat?
Normal ca ia singur mancarea, de regula baga in gura tot ce prind.

Edited by dan1980_25, 23 May 2018 - 18:41.


#3
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu e deloc normal, de-aia de cind lumea si pamintul toti au fost indopati cu mere razalite, gris cu lapte etc (inclusiv noi) si mai nou du-te vezi rafturile alea imense cu borcane cu pireuri :lol:

Normalul este sa-i infingi lingurita cu pireu in gura in timp ce ii cinti si ii dansezi ca sa-l prostesti sa manince :w00t:

#4
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Da, noi n-am hranit copilul cu piureuri. S-a hranit singura cu mancare "intreaga". Si da, a functionat foarte bine.

Cu risipa devine din ce in ce mai bine. :) Ce ajuta mult e sa nu ii pui super multe chestii in fata in acelasi timp.

View PostMosotti, on 23 mai 2018 - 18:53, said:

in timp ce ii cinti si ii dansezi ca sa-l prostesti sa manince Posted Image
Posted Image

Edited by Dev, 24 May 2018 - 10:11.


#5
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Depinde de copil, zic eu. La noi n-a functionat mancarea ''bucati'', deoarece primul dinte abia i-a mijit la 1 an si o luna.
Oricum, felicitari! E de invidiat realizarea. Cat despre risipa, nu cred ca sunt mari cantitati de mancare puse in fata pruncului.

Spor!

#6
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Da ce treabă au dinții? Nici fii'mea nu a avut dinți pana la 9 luni. Da' la 9 luni mânca aproape cot la cot cu noi. :lol:
Maxilarele sunt suficient de puternice sa mestece. Nu pot rupe la fel de ușor deci n-o sa le dai chestii gen morcov și mar crud pana nu au dinți mai mulți dar le pui puțin la abur și nu sunt probleme.

Eu cred ca depinde mult de părinți. Dar e ok, nu trebuie sa fie pentru toată lumea.



#7
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Mai mult, exista și lingurițe speciale pentru autoduversificare, pe care bebe sa le bage singur în chestii care nu se pot lua cu mana...
Pana la urma, cred ca nu trebuie sa te cramponezi de o metoda sau alta, faci așa Cum vezi ca merge. Daca nu vrea sa ia cceii dai tu cu lingura lasa sa ia singur; daca nu se descurca sau ii e lene nu are chef si prefera sa ii bagi tu in gura, dai si asa...Când e sa nu vrea nu vrea nici sa îi dai cu lingura nici sa ia singur. Iar când îi e foame cu adevărat. ..oricare varianta o va fructifica ( eventual își scoate din frigider sau ciordeste din magazine 😅).

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Nu aduce nici un avantaj, poate satisfactia ca baga el in gura ce vrea. Fiecare sa aleaga metoda potrivita cum ii place.
Eu am inceput cu pireu de morcovi si am combinat treptat mancarea. E sanatos, manca aproape orice, chiar si brocoli.

#9
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
avantajul 1 e ca nu mai stai sa ii dai o ora cu lingurita, mananca singur.
2: e atent la ce face, isi pierde interesul doar dupa ce se satura, cu lingurita de multe ori e atent in alta parte.
avantajul 3 e ca ne asezam toti la masa, mancam toti odata si apoi strangem, nu mananca unul si celalalt hraneste copilul.
4 nu mai pierzi vremea cu zdrobit si "gatit" separat, noi am inceput cu betisoare de legume facute la abur, se faceau cat timp aranjam mancarea pt noi.
am inceput la 7 luni, dintii au aparut pe la 10.

#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Si probabil cel mai mare avantaj este ca maninca fix cit vrea si ce ii place, nu doar un piure ales de parinti :w00t:

Sansele sa se faca butoi sint zero. Am vazut copii de un an, zici ca-s bile, se dau de-a dura, nu pot ajunge asa decit indopati ca gasca :lol:

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Eu ziceam de avantajele autodiversificarii in dezvoltarea copilului. Ma indoeisc ca copilul devine mai inteligent sau se va dezvolta mai armonios daca baga el singur mancarea in gura.
N-am nimic impotriva acestei metode. Cu cat mai multe cu atat mai bine, sa aleaga parintele ce-i mai bun pentru el si copil.

#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Se dezvolta mai armonios in sensul in care nu poate ajunge butoias, cum se intimpla cind il indoapa parintii sau mai ales bunicii. Mai inteligent nu are cum sa devina, aia e batuta-n cuie :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate