Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Butelie heliu la vama

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 09.08.2006
Nu poti sa o cari cu masina personala. Intra la ADR.

#20
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

 mihaiduban, on 23 mai 2018 - 11:12, said:

Trebuie să îi duc unei cumnate o butelie cu heliu in Austria ! Oare o sa am probleme pe la vămi cu ea ?
Da.
Recipientele sub presiune (butelii) se transporta doar cu valva(robinetul) scos. (ca sa poata fi inspectate in interior si sa nu prezinte pericol de explozie.etc) . Asta e valabil 100% pe avion si la unele vami (de ex. feribot Franta-Anglia ).
Daca ai autorizatie speciala poti sa treci vama terestra cu butelia, dar ma indoiesc ca ai timp si bani de pierdut pe la autoritati ca sa scoti hartiile necesare.

#21
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
Adr phph nu e nici oxigen nici acetilena e gaz inert deci nu adr.....nu mai prostii omul.Vama ce vama? care granita. esti in UE.Daca vrei s ate duci spre Moldava poate....ai probleme adica iti da gazul afar si te pune sa scoti robinetul.In rest e vorba multa saracia omului.
Ai voie sa transporti in masina personala gaze inerte, aer comprimat.ADR trebuie la gaze explozive sau otravitoare.Sa ai eticheta pe el culoare maro.e pentru baloane petrecere.Inclusiv la scafandrerie e utilizat faci trimix.Bafta!

Attached Files



#22
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008

 mihaicozac, on 23 mai 2018 - 12:25, said:

În avion ar trebui să te lase cu oricât de mult heliu, în principiu...

NU! ca apoi nu mai poate sa aterizeze!Posted Image
....tot in principiu ...zic :-)

Edited by invest20042001, 23 May 2018 - 12:50.


#23
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Hai ca nu am mai ras de mult asa !
Fratilor (scuze va nu am fost explicit de la început) povestea e urmatoarea : Cumnata O preseazã pe nevasta-mea sa i ducem niste he in Austria pentru botez (nu boteaza copilu cu heliu ci pentru baloane) ... mama lui de heliu ca nu m-a interesat de fapt care e faza de vrea heliu din asta mioritic , am bãnuit cã e mai scump acolo ! Si io acuma intreb pe aici in speranta ca poate e interzis la vama sa trec cu asa ceva si scap de trambaleala  ;)
O duc cu masina nu cu OZeNeu

#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 yo9hrb, on 23 mai 2018 - 12:36, said:

Nu poti sa o cari cu masina personala. Intra la ADR.

Asta?! https://en.wikipedia...iki/ADR_(treaty) ADR (formally, the European Agreement concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road (ADR)) is a 1957 United Nations treaty that governs transnational transport of hazardous materials. "ADR" is derived from the French name for the treaty: Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route).

Terminati cu prostiile. Butelii cu heliu se vind la Toysrus, sint literalmente intre biberoane si ursuleti de plus.

#25
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dubane printează asta și îi arăți cumnatei:

"Nu este voie cu heliu la vamă decât iarna că vara se dilată mult și poate face explozie. Și după explozie are toți vocile ciudate deci nu e voie"


Și ai scăpat. Ești dator cu e bere. Austriacă.

Și acum serios vorbind...

Quote

Q: Is the Helium Balloon Tank safe to transport in the car?
A: That is a really good question. Our Helium Balloon Tank contains Helium; a non-flammable, non-toxic, compressed gas that is generally safe to transport in a car. We say it is generally safe to transport in a car because safety issues could arise if the tanks are not handled properly. Helium tanks may be transported via ground transportation, but are not permitted to be transported by air. Although our helium tanks are solidly made, they are not indestructible. Rough or careless treatment could damage the tank, the valve, or the nozzle, and cause the tank not to operate properly.
Helium is an asphyxiant gas. That means it could cause unconsciousness or death by suffocation; so rough treatment could cause the helium to be released in the confined space of your vehicle. Helium tanks contain compressed gas, so rough treatment could cause the tank to burst. Additionally, the tank is metal and could roll around in your vehicle, causing damage to the tank and your vehicle. If you intend to transport the tank, we recommend that a window is opened slightly to allow the excape of helium, in the (however unlikely) event that a leak does occur. We also recommend that you only transport it in the consumer-labeled box, and only after you secure the box to prevent it from moving inside the vehicle. While you may transport a helium tank via ground transportation, do not store it in your vehicle for an extended period of time. Safety issues and warnings associated with this are found here.


http://www.heliumbal...nk.com/FAQ.html

Deci să își cumpere. Vielen Dank cum ar zice austriacu.

https://www.wlw.at/d...746313?q=Helium

Edited by exceswater, 23 May 2018 - 13:13.


#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Din ciclul: chimicalele periculoase care "could cause unconsciousness or death by suffocation" si care omoara o groaza de oameni in toata lumea:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0vCdHfyaDLM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ha ha ha ha ha

Eu consum clorură de natriu. Unii zic că e toxică pentru organism. Minciuni. Pe mine mă ajută că mă face mai deștept. Curenți electrici and shit.

two chemists walk into a bar. the barman asks "what will you have?". first chemist says "ill have an H2O please" and drinks it. second chemist says "ill have an H2O too". he died horribly

#28
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
LA exceptii de la ADR capitolul 3 primul alineat .....exista pentru persoanel fizice acel alineat.Nu stiu de ce nu se incarca atchmentul meu din postul trecut.
vad ca nu pot lipi nimica in postul meu. sorry.

Edited by reti, 23 May 2018 - 13:48.


#29
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
Mihai, spune-i cumnatei sa arunce o privire pe Amazon...   https://www.amazon.d...pf_rd_i=Desktop

840 litri ptr 70 euro, livrare gratis. Tre sa fi matochist sa te cari cu heliu din Ro in Austria.

#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Hai sa nu exageram atita ca te cari si faci si dregi. Nu ocupa mult mai mult decit o papusa mai mare in cutie si e mult mai putin sensibila (si probabil nu are 1kg). Si e o chestie de efect, o pui acolo in porkbagaj, cu ceva baloane (goale) si bafta nu stai sa mai cumperi cadouri de la nici nu stii unde-s magazinele.

Edited by f300, 23 May 2018 - 14:22.


#31
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
daca cumva pici la puscarie, noi astia de pe forum o sa-ti trimitem sarmale cu prastia ! ...
numa sa ne spui pe GPS, coordonatele celulei ! ... :)

#32
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De acum așa duc și eu pe la botez cadou, heliu.

Ieși mai lejer Posted Image Posted Image

#33
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Ai grijă să nu inhalezi din heliul respectiv că schimbă vocea...vorbeşti ca Woody după aceea.

#34
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 Naijax, on 23 mai 2018 - 11:29, said:

Pentru ca romanu e mai ... altfel
Am vazut in Otopeni (aeroport) o faza foarte tare.
Familie de romani (intelectuali ? - care lucrau "afara" dom'le) - greutatea bagajului de cala depasea cu mult limita maxima admisa si cum nu vroiau sa plateasaca in plus au fost nevoiti sa mai scoata ceva din bagaj.
Ce credeti ca era ? Porumb crud - DA - bagajele erau pline cu porumb crud
No comment

nu prea inteleg faza, nu ai voie sa'l transporti in alta tara sau ce? stiu ca unile tari au un control foarte drastic asupra seminteleor, fructelor, legume, ierburi etc. ma gandesc ca de nu zburau catre usa, australia sau mai stiu eu unde, e in regula.
daca omul vrea sa care acolo porumb crud, care'i problema?

#35
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 mihaiduban, on 23 mai 2018 - 12:52, said:

Cumnata O presează pe nevasta-mea sa i ducem niste he in Austria pentru botez

Pentru ca noi inca avem heliu curat de la tarani, nu din ala plin de chimicale ca-n Austria.

#36
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 argentum, on 23 mai 2018 - 15:59, said:

nu prea inteleg faza, nu ai voie sa'l transporti in alta tara sau ce? stiu ca unile tari au un control foarte drastic asupra seminteleor, fructelor, legume, ierburi etc. ma gandesc ca de nu zburau catre usa, australia sau mai stiu eu unde, e in regula.
daca omul vrea sa care acolo porumb crud, care'i problema?

Deci pentru tine este in regula sa cari pe persoana fizica - nu conteaza unde/de unde - pe avion vreo 35 kg de porumb
Este Romania singura tara de pe planeta unde creste aceasta planta miraculoasa numita porumb ?
No comment

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate