Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

hidraulic pump pe post de generator de energie

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
O sa fac un desen sa vedem ce ziceti ca vad ca nu o scoatem la capat. In cazul din imagine se scoate mai multa energie decat s-a bagat? Avand in vedere ca ce anume cade de la distanta mai mare are energie cinetica mai mare ?

Yep exista si mai multa frecare , insa e neglijabila fata de castigul de energie cinetica.

Attached Files



#38
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu se intelege nimic din desenul tau dar daca te uitai pe linkul pus de mine gaseai chestii mult mai meseriase: https://en.wikipedia...erpetual_motion

Este o chestie care se incearca de sute de ani si care nu numai ca nu merge dar nu poate sa mearga.

Bineinteles poti incerca si te poti convinge singur, astea chiar sint chestii ce se pot face cu ce ai prin bucatarie.

#39
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Hai sa iti explic atunci. Pe teava din mijloc , dreapta, se aduce apa din lacul de jos in  bazinul de sus. Pe teava serpuita apa coboara din bazin in lacul de jos. Este sau nu energie mai multa exact ca in cazul fuziunii? Evident numai aparent e mai multa , de fapt e aceeasi ... insa pe retea ar trebui sa se simta ca si cum ar fi mai multa.

Edited by karax, 24 May 2018 - 10:58.


#40
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ce intelegi tu prin "sa se simta" mai multa energie? Sa poti sa o folosesti eventual ca sa urci o cantitate cel putin egala de apa inapoi? Nu, nu se poate.

Nu te-am intrebat retoric sau intimplator ce chestie crezi tu ca se intimpla cu fuziunea aia. Pentru ca nu se intimpla nimic special, nu e nu stiu ce linie sau nod care se intoarce in acelasi punct. Dupa ce s-a facut de exemplu hidrogenul heliu (+ energia care a iesit) nu se mai intoarce din nou sa fie hidrogen si sa iti mai dea niste energie si miine. L-ai consumat, gata. E ca un lemn pus in foc, l-ai ars, te-ai incalzit cu el, nu-l mai faci inapoi (nu fara mult mai multa energie).

#41
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pai nici apa asta nu ramane mereu aceeasi, se mai evapora. Si intr-un final se va evapora toata de pe pamantul asta. Nu asta e problema. Problema e sa avem sursa de energie curata si sa acoperim necesarul intern.

#42
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sigur ca apa se evapora, felicitari dupa ce ai inventat hidrocentrala ai descoperit si circuitul apei in natura.

#43
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Karax, fii sincer! Cati ani si cate clase ai? Daca terminai macar 4 clase, ai stii si raspunsurile la aberatiile ce le indrugi pe banda rulanta. Daca mai vii cu ineptii, sa vii si cu formulele de calcul, sa stim si joi cum ai ajuns sa aberezi in halul asta.
Aia cu desenul e de toata coma! Sa sustii ca daca un tub e mai lung, difera energia potentiala, cand orice copil de scoala generala stie ca energia potentiala depinde doar de diferenta de nivel, nu de traseu, ca e drept sau indoit... Stiu ca spitalele de psihiatrie sunt pline de pacienti care se cred Napoleon, dar unul care se crede Einsein, Edison si Tesla, in acelasi timp, mai rar.

#44
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pai si nu e o distanta mai mare ? Diferenta de nivel nu e mai mare?

Cum era aia la matematica? Cel mai scurt drum intre 2 puncte este o linie dreapta. Prin urmare orice nu e o linie dreapta este un drum mai lung.

#45
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
la urma urmei eu incerc chestiile astea nu numai pentru mine , ca ma ajuta si pe mine , insa ajuta si pe toata Romania. Insa daca vad ca nu se vrea , si daca vad ca lumea mai bine nu incearca asa ceva....pai nu incerc nici eu. Stii ce bine e sa te vinzi la petrolisti? Primesti bani si tot ce vrei. Pai de ce sa induri pentru tampenia asta de energie verde si independenta energetica , cand ai putea sa te vinzi colea la nenea vladimir putin sa lucrezi in domeniu petrolier sau mai stiu eu in ce domeniu? Pai sa tot incerci cu energia si cu independenta si sa ti se spuna ca aberezi. Pai atunci las-o naiba ca si asa pe nimeni nu intereseaza.
Si asa din punctul meu de vedere Romania e o tara de rahat si nu merita nimic, am suferit in tara asta cat in 10 vieti , asa ca nu merita nimic, absolut nimic, isi merita soarta as putea spune.

#46
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ca de obcei, incurci sezonul cu fazonul! Diferenta de nivel e aceiasi in ambele cazuri, deci si energia potentiala e aceiasi, nu depinde ca o teava e mai lunga si alta mai scurta. Confunzi chiar si distanta cu energia.

#47
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Las'o balta ........

Oricum putin ma intereseaza de energia electrica...

#48
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Trecând peste explicațiile pe care ți le au dat colegii, pentru care motiv n ar curge apa pe ambele tuburi la vale ci pe ăla scurt ar merge la deal ?

#49
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
AAA...ai avea un fel de macaz?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate