Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

anti-HCV eronat Centrul de Transfuzie Sanguina?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,723
  • Înscris: 10.12.2006
In 2007 la o donare mi-au detectat anticorpi anti-HCV.

Am facut imediat viremia, care a iesit negativa. Mi-am zis ca-s vindecat si a ramas sa mai repet ocazional testul de anticorpi.

Toate analizele pe care le-am facut de atunci au iesit negative, deci practic din 10 anti-HCV singurul pozitiv a fost al CTS, pe care nu il am, nu l-am primit, am fost instiintat verbal de rezultat.

Am fost la CTS sa le explic situatia mi s-a zis ca analizele pe care le fac ei nu pot fi supuse greselii, punct. Ca si daca (in caz extrem) nu am avut niciodata HCV, tot am avut ceva la fel de grav care a starnit acel raspuns in analiza.

Le-am zis ca sunt dispus sa fac ce analize vor ei, pe cheltuiala mea, ca sa ma stearga de pe lista aia, dar cica e imposibil. Sa stau linistit si sa ma bucur ca nu am hepatita, deci priveste partea plina a paharului.

Totusi, tovarasi forumisti, situatia nu e normala. Pe baza analizelor CTS eu am cheltuit timp, bani si nervi. Eu si familia mea. Si nu am cerut decat sa ma stearga de pe lista aia.

Ma gandesc serios sa-i dau in judecata.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Ce e aia ? E grav ? HCV ăsta ?
2. Analiza nu a fost plătită, s-a făcut automat la donare. Sunt și ei supuși greșelii.
în loc să bei de fericire ?


gata am citit ce era...
repet bea de fericire ...

#3
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
Te-ai trezit azi plictisit si te-ai gandit sa faci scandal pentru ceva ce s-a intamplat acum 10 ani?

#4
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Sa ii dai in judecata pentru ce?

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,723
  • Înscris: 10.12.2006
Hepatita C avea pe vremea aia (nu mai sunt la curent) speranta de viata 10 ani din momentul detectarii. Tratamentul costa o suta de milioane, cu eficienta discutabila si posibile sechele.
Daca v-ar zice CTS ca aveti hepatita si in 10 ani o sa muriti, nu v-ati supara putin? Nu credeam ca va trebui sa ma explic in fata cuiva.

Edited by Mizu, 23 May 2018 - 13:26.


#6
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Asta e proces cu daune de 100 milioane de euro.
Fugi repede la avocat si da avans 1 milion de euro ca o sa iei de 100 de ori mai mult la proces.

Glumesc, desigur, nu cred ca o sa gasesti vreun stat in care sa obtii despagubiri pentru asa ceva pe mod cinstit, fara trafic de influenta care sa influenteze decizia.
Peste tot pe planeta sunt teste care au rezultate fals pozitive, asta nu inseamna ca trebuie sa iei potul cel mare la loterie cand se intampla asa ceva.

Nu cred ca ti-a spus cineva de la CTS ca o sa mori in 10 ani, si daca o zicea tot aia era, la fel de bine putea sa ti-o spuna gunoierul de pe strada, atunci ce faceai, dadeai Rosalul in judecata? :D

#7
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
În primul rând, aproape o cincime din toți oamenii care au hepatita C scapă de virus în mod natural. Nu se știe de ce și cum funcționează acest mecanism de auto-tratare.

În al doilea rând, în 2007 se folosea RIBA ca metodă de testare a serului. În cazul RIBA, multe rezultate vin/veneau ca fals pozitive.
De-atunci s-a trecut la testarea RNA, care este mult mai eficientă, având muuult mai puține rezultate fals pozitive.

În al treilea rând, în majoritatea țărilor este interzisă donarea de către cei care au fost depistați cu HCV, chiar și o singură dată. Este pentru că nu vrea nimeni să riște; poate într-adevăr a existat virusul, dar a dispărut boala în mod spontan. Este de-asemenea posibil ca testul să fi fost fals pozitiv, caz în care din păcate iarăși nu riscă nimeni, nefiind sub nici o circumstanță o idee bună să se joace cineva cu așa ceva. În orice caz, asta e practică standard cam peste tot, în SUA, Germania, Australia, Ungaria, Marea Britanie, Franța etc. Nu se poate "șterge" așa ceva.

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,723
  • Înscris: 10.12.2006
Fals pozitiv e ok, dar nu au vrut initial sa recunoasca nici macar atat. Testele lor se fac in x unitati si se repeta de x ori, sunt infailibile. Abia dupa ce s-a uitat doctorita peste teancul de analize toate negative a zis ca nah, poate altceva a indus acel rezultat... dar nu ma poate sterge de pe lista pentru ca nu ma poate sterge de pe lista. E ridicol si jignitor.

M-am mai calmat de ieri Posted Image

#9
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
De pe ce lista sa te stearga?
Si de ce te intereseaza ca esti pe o lista de care nu ii pasa nimanui?

Edited by lexis1, 25 May 2018 - 14:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate