Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pensie Pilonul 2 - plic anual primit cu situatia ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Salut,

Am constatat cu stupoare acum cateva zile ca mai multi cunoscuti primesc anual un fel de plic in care li se spune cat au contribuit la pilonul 1 sau 2 pana acum.

Eu nu am primit vreodata asa ceva.

La ce institutie trebuie sa ma adresez ca sa stiu unde (si cati de multi) sunt banii din Pilonul 2 in cazul meu ?

Multumesc.

#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
La administratorul pentru care ai optat.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce varsta ai ? Esti sigur ca ai contribuit la Pilonul 2. Daca ai peste 45 de ani, poate nu ai optat pentru 2

Edited by pasilla, 22 May 2018 - 15:45.


#4
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 27.09.2006
Daca nu stii la ce fond de pensii esti inscris/ai fost repartizat, faci o cerere online pe https://asfromania.ro/scr/petitiiFP.
Dupa ce afli la ce fond de pensii contribui, te adresezi respectivilor ca sa iti faci cont online si sa iti afli situatia.
De exemplu, pt. Allianz ai https://www.aztpensii.ro/, pentru ING (in prezent NN) ai https://www.nn.ro/pe...sii-obligatorii, s.a.m.d.

#5
adryan871

adryan871

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 09.11.2016
Daca nu te-ai inscris pentru pensie privata,sigur ca nu o sa primesti plic. Eu sunt la Allianz Tiriac,de exemplu.

#6
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostProiectil, on 22 mai 2018 - 15:33, said:

La ce institutie trebuie sa ma adresez ca sa stiu unde (si cati de multi) sunt banii din Pilonul 2 in cazul meu ?
Dupa ce afli la ce fond de pensii contribui, unii dintre administratori pun la dispozitie si conturi online de unde poti sa afli usor toate informatiile privind contributia. Dar depinde de sistemul informatic al administratorului respectiv.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostProiectil, on 22 mai 2018 - 15:33, said:

La ce institutie trebuie sa ma adresez ca sa stiu unde (si cati de multi) sunt banii din Pilonul 2 in cazul meu ?

La institutia Pilon 2 la care ai contribuit.

#8
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View PostProiectil, on 22 mai 2018 - 15:33, said:

Salut,

Am constatat cu stupoare acum cateva zile ca mai multi cunoscuti primesc anual un fel de plic in care li se spune cat au contribuit la pilonul 1 sau 2 pana acum.

Eu nu am primit vreodata asa ceva.

La ce institutie trebuie sa ma adresez ca sa stiu unde (si cati de multi) sunt banii din Pilonul 2 in cazul meu ?

Multumesc.
Incearca aici:
Suntem aici pentru tine!
  • direct prin platforma online- pentru accesarea situației la zi a contului tău;
  • E-mail:[email protected]
  • Website:www.metropolitanlife.ro
  • Customer support/ Serviciu Relații Clienți:021 208 4444 (Luni - Vineri: 9:00 - 18:00)
  • Adresa poștală: Europe House, B-dul Lascăr Catargiu, nr. 47 - 53, et.4, Unitatea 4B, cod 010665, sector 1, București, România
  • Fax:021.208.4445
Eu asa am procedat si totul a fost ok.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View PostProiectil, on 22 mai 2018 - 15:33, said:

Salut,

Am constatat cu stupoare acum cateva zile ca mai multi cunoscuti primesc anual un fel de plic in care li se spune cat au contribuit la pilonul 1 sau 2 pana acum.

Eu nu am primit vreodata asa ceva.

La ce institutie trebuie sa ma adresez ca sa stiu unde (si cati de multi) sunt banii din Pilonul 2 in cazul meu ?

Multumesc.

întreabă contabilul unde virează banii și afli imediat

#10
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Depinde cati ani ai, daca acum ai peste 45 atunci sunt mari sanse sa nu ai asa ceva !

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostPicoDazore, on 22 mai 2018 - 19:10, said:

Incearca aici:...Eu asa am procedat si totul a fost ok.

Tu ai procedat asa si a mers fiindca pensia ta e la Metropolitan Life. A initiatorului poate sa fie la oricare dintre fondurile de pensie acreditate de stat.
Lista fondurilor de pensii administrate privat ar fi asta: https://asfromania.r...l-ii/p2-fonduri

View Postadryan871, on 22 mai 2018 - 15:45, said:

Daca nu te-ai inscris pentru pensie privata,sigur ca nu o sa primesti plic. Eu sunt la Allianz Tiriac,de exemplu.
Nu conteaza daca s-a inscris sau nu.
Cand s-a introdus sau imediat ce te angajezi pentru prima data ai putut/poti opta pentru care fond doresti, iar daca nu l-ai ales/nu-l alegi intr-un anumit termen esti repartizat automat la unul dintre fonduri, dupa care firma vireaza lunar suma de bani catre fondul respectiv.

Edited by Hider141, 23 May 2018 - 07:53.


#12
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostEMPP, on 22 mai 2018 - 21:21, said:

întreabă contabilul unde virează banii și afli imediat
Intreaba-l ca sa pierzi vremea. Banii de Pilon 2 sunt virati catre fondul privat de casa de pensii a statului.

#13
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006
Nici eu nu primesc plicul ala (nu l-am primit niciodata) si culmea, nevasta-mea (inscrisa in acelasi timp si la acelasi fond) il primeste in fiecare an.

Am tot amanat momentul sa ma agit un pic sa vad daca mai exist la aia in sistem... Posted Image

#14
catalinn23

catalinn23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 13.07.2010

View Postadryan871, on 22 mai 2018 - 15:45, said:

Daca nu te-ai inscris pentru pensie privata,sigur ca nu o sa primesti plic. Eu sunt la Allianz Tiriac,de exemplu.
Si eu tot la Allianz sunt si am primit acel plic. Ciudat e faptul ca in luna decembrie 2017 apare zero, asta in conditiile in care nu am avut vreo intrerupere. De ce oare?

#15
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Statul virează banii cam aiurea, eu am salariul neschimbat și contribuțiile lunare variază.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate