Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Constructie casa din lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
trebor69

trebor69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 30.05.2011
Buna ziua

ma intereseaza sfatul celor care sunt de profesie  ( meseriasi)

Doresc sa construiesc o casa din lemn  cu mansarda tip sandwich  va rog sa-mi spuneti daca este bine sa folosesc dulapi lemn de 150 x50 mm , fundatie pe piloni de beton in adincime de 700mm si de la sol 500mm lat  300mm  (1200x300x300  ).  suprafata 7500x5500.  solul este teren pe camp cu putin pietris.
Va rog sa-mi spuneti la ce distanta sa fie pilonii intre ele si daca dimensiunile de mai sus mentionate sunt suficiente atat pentru dulap lemn cat si pentru piloni.

va multumesc

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Betonul se duce la minim 80 cm adancime.
Dulapi 15x5 in conditiile in care vrei mansarda peste par prea mici.

#3
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Vrei sa faci o cursa pt sobolani, termite si alte ganganii.Stiu, poate ca-s off topic, dar mai gandeste 1.Macar parterul din caramida.

Pe la americani vezi prin reportaje care-s problemele cu ecest tip de cladiri.La aia vine uraganul si e mare investitia dupa uragan(o iau de la zero  si convine), la noi ce vine?

Edited by ionutz_joe2009, 22 May 2018 - 14:36.


#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Se practica prin alte parti insa tot prin alte parti se acorda si o atentie sporita ignifugarii si impregnarii contra diferitelor insecte , operatiuni care la noi se fac superficial sau deloc . In principiu , daca vrei ceva care sa tina , faci piloni de beton , legati intre ei cu centura ( in pamant ) ca sa nu fuga si peste ei placa . Pe placa construiesti . Pilonii se fac in functie de studiul geo si in functie de adancimea de inghet din zona respectiva , nu se fac dupa ureche . Este importanta legarea lor la baza ( dupa aceea se acopera cu pamant ca sa para doar piloni si sa se incadreze la constructie temporara ) pentru ca altfel , in iernile cu multe cicluri inghet/dezghet pilonii o iau care incotro si vei fi nevoit sa proptesti casuta ca sa nu o ia la fuga . Pentru structurile interioare si compartimentarea celor exterioare , 150 x 50 este ok dar stalpii de colt trebuie sa fie de 150 x 150 . Evita folosirea de rigips deoarece constructiile din lemn sunt relativ elastice si apar crapaturi in fiecare luna doar daca adie vantul. La exterior merge OSB plus izolatie , intre cele doua parti ale "zidului " vata minerala , si in interior lambrisare . Lambrisarea corect executata rigidizeaza structura . In ciuda faptului ca sunt mult mai putin rezistente ( este o realitate ) costa mult al naibii daca vrei sa faci treaba ca lumea . La un zid ai stalpi , dulapi compartimentare , osb ( destul de gros ca el asigura rigidizarea structurii ) , lambriu , polistiren exterior ,...daca faci din caramida ...ai caramida , polistiren , tinci si manopera. Mai putine materiale si mai putina manopera
Pe partea de lemnarie , cauta un gater care sa iti taie bine de la inceput pentru ca pierzi foarte mult timp daca aduci tu la cota ca sa nu ai probleme cu montautul osb-ului si al lambriurilor ...sau ce pui tu la interior. 5 mm in plus la un dulap si muncesti o jumatate de zi sa rindeluiesti ca sa il aduci in rand cu ceilalti ...adica mult timp pierdut. nu bate nimic ce nu este fix in cota si ce nu este perfect in unghi . Ia un om care sa masoare fiecare dulap si fiecare stalp cand ii platesti , ca altfel iei la rand toata masa lemnoasa pentru ajustare . Deasemenea , asigura-te ca cei care fac structura fac si restul , ca altfel aia iti ridica casa si pleaca si cei cu finisarile tripleaza pretul ca sa repare neconcordantele lasate de ceilalti .

Edited by JurasikMan, 22 May 2018 - 14:47.


#5
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Posttrebor69, on 22 mai 2018 - 13:39, said:

Buna ziua
Salut

View Posttrebor69, on 22 mai 2018 - 13:39, said:

ma intereseaza sfatul celor care sunt de profesie  ( meseriasi)
de la ingineri accepti sfaturi?

View Posttrebor69, on 22 mai 2018 - 13:39, said:

va rog sa-mi spuneti daca este bine sa folosesc dulapi lemn de 150 x50 mm

View Postoverseas, on 22 mai 2018 - 14:00, said:

Dulapi 15x5 in conditiile in care vrei mansarda peste par prea mici.
Nu neaparat...depinde foarte mult la ce distanta sunt pusi...eu am facut o mansarda la o cladire de peste 300 mp pe dulapi de 50x150 mm. Deci da...se poate - dupa un proiect executat de un structurist...Nu recomand o abordare de "mester".

View Posttrebor69, on 22 mai 2018 - 13:39, said:

fundatie pe piloni de beton in adincime de 700mm si de la sol 500mm lat  300mm  (1200x300x300  ).  suprafata 7500x5500.  solul este teren pe camp cu putin pietris.
Va rog sa-mi spuneti la ce distanta sa fie pilonii intre ele si daca dimensiunile de mai sus mentionate sunt suficiente atat pentru dulap lemn cat si pentru piloni.

View Postoverseas, on 22 mai 2018 - 14:00, said:

Betonul se duce la minim 80 cm adancime.
Betonul se duce la minim adancimea de inghet...poate in zona lui este 90 sau 100 cm., nu ai de unde sti
Nu recomand fundatiile pe piloni, pune mana fa o fundatie continua cu o placa de beton turnata (cota 0.00) apoi pleci in sus cu lemn.

#6
trebor69

trebor69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 30.05.2011

View Postbrawnie, on 22 mai 2018 - 14:43, said:

Salut

de la ingineri accepti sfaturi?



Nu neaparat...depinde foarte mult la ce distanta sunt pusi...eu am facut o mansarda la o cladire de peste 300 mp pe dulapi de 50x150 mm. Deci da...se poate - dupa un proiect executat de un structurist...Nu recomand o abordare de "mester".


Betonul se duce la minim adancimea de inghet...poate in zona lui este 90 sau 100 cm., nu ai de unde sti
Nu recomand fundatiile pe piloni, pune mana fa o fundatie continua cu o placa de beton turnata (cota 0.00) apoi pleci in sus cu lemn.

Multumesc pentru postari
binentele ca accept sfaturi si de la ingineri doar si ei sunt de meserie,   si eu sunt  inginer dar in mecanica si nu in constructii , multumesc pentru sfat .

#7
DobleteNicolae

DobleteNicolae

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.06.2018
Salut, stie cine ceva de casele construite cu sip panel

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate