Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Huawei Mediapad M5 sau Apple iPad 9.7 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Vreau și eu un sfat, care ar fi mai potrivită pentru filme online, tv și radio online? La Huawei mă atrage 4G-ul și o memorie internă mai mare, în plus acum am un P9 Plus de care sunt foarte mulțumit.
https://www.mediamar...18-2410948.html
https://www.mediamar...m5-2395515.html


#2
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 19.08.2005
Huawei

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Huawei nu cunosc, dar cunosc iPad.
Zici că ai deja un Huawei.
Te întreb şi eu: ce te atrage, să poţi instala VLC Player şi să vezi filmele cu subtitrare aşa cum le vezi pe PC?
Sau un sistem de operare închis, care nu-ţi permite să preiei de la un device non-Apple nimic?

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Teoretic MediaPad M5 ar fi mai ok, fiindca are ecran 16:10 si majoritatea filmelor/serialelor sunt in format widescreen.
Pe langa asta iOS e un ecosistem mult mai restrictiv si de multe ori versiunile majore de upgrade vin cu buguri serioase. Iar daca se intampla asta la iOS esti blocat cu versiunea de iOS instalata, in timp ce pe Android mai ai sanse de downgrade.

Sa mai amintesc si de faptul ca orice reparatie cu piese non-Apple (care se pun NUMAI in service oficial Apple) poate duce la blocarea iPad-ului la un upgrade viitor, daca asa decide Apple?
Si nu e vorba de senzorul de amprenta, ci o banala camera frontala sau un touchscreen.

Edited by Hider141, 22 May 2018 - 09:45.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
MediaPad M5 numai daca vrei sa te joci... altfel merg si tabletele alea de la Samsung cu octa-core pentru filme, muzica si navigare... la jumatate din banii de M5.

Vezi ca filmele online cam depind de serverul pe care sunt nu de tableta care le ruleaza.  Nu are rost sa dai o caruta de bani pe o tableta pentru un film care merge prost din server.

#6
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Vreau ecran full HD. E diferență de 130 euro între M5 și un Samsung Galaxy Tab A cu doar 2GB RAM.
https://www.mediamar...16-2373652.html

Edited by M@nuel, 22 May 2018 - 10:31.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostM@nuel, on 22 mai 2018 - 10:30, said:

Vreau ecran full HD. E diferență de 130 euro între M5 și un Samsung Galaxy Tab A cu doar 2GB RAM.
https://www.mediamar...16-2373652.html

Pai si merita sa dai cat pe un TV unde vezi filmele infinit mai bine?  Oricat de full HD ar fi, privitul unui film pe un astfel de device e o solutie de compromis pentru trecerea timpului intr-un microbuz plus ca depinzi de server, de semnal, de toate alea...

#8
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Sunt conștient de asta, doar că eu lucrez pe camion, așa că televizorul pică. Bine, se poate pune și televizor în cabină dar e bătaie de cap cu antena, cabluri, invertor, etc. Mă gândeam și la un Tab A, însă cred că Huawei-ul e mai future proof.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostM@nuel, on 22 mai 2018 - 10:48, said:

Sunt conștient de asta, doar că eu lucrez pe camion, așa că televizorul pică. Bine, se poate pune și televizor în cabină dar e bătaie de cap cu antena, cabluri, invertor, etc. Mă gândeam și la un Tab A, însă cred că Huawei-ul e mai future proof.

Huawei M5 e mai solida din toate punctele de vedere. Daca te tin banii, e cea mai buna tableta din clasa sub-Apple asa ca merita investitia.
Trebuie sa stii insa ca vei avea nevoie de un abonament mobil de date care sa fie valabil la costuri reduse prin tarile prin care te deplasezi.. sau mai multe cartele, cate una pentru fiecare tara. Sa vezi un film full HD de la cap la coada pe internet, inghite banda, nu gluma... Poate ar fi mai bine sa ai filmele deja incarcate pe tableta sau pe un card microSD decat sa le vezi online.

Edited by rosix, 22 May 2018 - 11:22.


#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View PostM@nuel, on 22 mai 2018 - 10:48, said:

Sunt conștient de asta, doar că eu lucrez pe camion, așa că televizorul pică. Bine, se poate pune și televizor în cabină dar e bătaie de cap cu antena, cabluri, invertor, etc. Mă gândeam și la un Tab A, însă cred că Huawei-ul e mai future proof.

Pe camion cea mai interesanta idee poate fi un Google Chromecast.
Stream foarte rapid, videouri la 1080p HD,sunet surround - toate pe TV HD
Functioneaza cu orice telefon, orice laptop si orice televizor.
Detalii aici;
https://altex.ro/google-chromecast-2

#11
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
O să caut detalii, mulțumesc.

#12
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Am luat ieri MediaPadul. Până acum sunt super încântat, tableta e extraordinară, singura nemulțumire e suportul auto, am dat 40 euro și deja nu mai strânge cum trebuie.

Attached Files



#13
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostPSC, on 22 mai 2018 - 09:39, said:

Huawei nu cunosc, dar cunosc iPad.
Zici că ai deja un Huawei.
Te ĂŽntreb şi eu: ce te atrage, să poţi instala VLC Player şi să vezi filmele cu subtitrare aşa cum le vezi pe PC?
Sau un sistem de operare ĂŽnchis, care nu-ţi permite să preiei de la un device non-Apple nimic?

Nu mai crede tot ce auzi aiurea pe strada. Pe iPad poti instala linistit VLC, cu subtitrari, suport de Chromecast si multe altele.

View PostHider141, on 22 mai 2018 - 09:42, said:

Teoretic MediaPad M5 ar fi mai ok, fiindca are ecran 16:10 si majoritatea filmelor/serialelor sunt in format widescreen.
Pe langa asta iOS e un ecosistem mult mai restrictiv si de multe ori versiunile majore de upgrade vin cu buguri serioase. Iar daca se intampla asta la iOS esti blocat cu versiunea de iOS instalata, in timp ce pe Android mai ai sanse de downgrade.

Sa mai amintesc si de faptul ca orice reparatie cu piese non-Apple (care se pun NUMAI in service oficial Apple) poate duce la blocarea iPad-ului la un upgrade viitor, daca asa decide Apple?
Si nu e vorba de senzorul de amprenta, ci o banala camera frontala sau un touchscreen.

Bug-urile alea de care vorbestise remediaza in cel mai scurt timp posibil. Update-urile vin timp de 4 ani si in timpul asta, tableta functioneaza impecabil. Am un iPad Mini cu retina de peste 4 ani, are update-urile la zi si merge impecabil. Legat de chestia cu dezactivarea componentelor, da, Apple a facut o singura data magaria asta, dar au revenit pentru ca lexa sarit comunitatea in cap, deci, e clar ca nu o s-o mai faca.cel putin lapartea de tablete, exista Apple si altii,iar pretul ceva mai piperat se cunoastein timp. Nexusul 7 pe care l-am avut inainte de mini-ul asta, a devenit inutilizabil dupa 1,5 ani. Daca nu ati avut asa ceva, nu mai datisfaturi citite penet.

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

View PostExtinct, on 03 iunie 2018 - 16:04, said:

Legat de chestia cu dezactivarea componentelor, da, Apple a facut o singura data magaria asta,...
Ai vrut sa spui "Apple a facut cel putin de trei ori chestia asta", nu-i asa?
1) senzorul Touch ID si implicit butonul 'Home' nefunctional daca nu e schimbat in service Apple (asta cica ar fi din motive de securitate)
2) touchscreen-ul nefunctional daca se foloseste unul neoriginal; la asta au revenit printr-un update dupa ce in prealabil i-a lasat pe o gramada de oameni cu telefoane pe care nu le mai puteau folosi.
3) senzorul de lumina ambientala pe iphone 7/7Plus/8/8 Plus/X chiar si atunci cand ecranul e schimbat cu unul original. Daca de exemplu cumperi 2 iPhone 8 si schimbi display-urile intre ele vei constata ca senzorul de lumina ambientala va da valori aiurea si nu va mai functiona corect.

Si sa nu mai amintesc de mizeria aia cu downgrade-ul performantei cand bateria e "veche".

Edited by Hider141, 03 June 2018 - 22:01.


#15
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostHider141, on 03 iunie 2018 - 21:58, said:

Ai vrut sa spui "Apple a facut cel putin de trei ori chestia asta", nu-i asa?
1) senzorul Touch ID si implicit butonul 'Home' nefunctional daca nu e schimbat in service Apple (asta cica ar fi din motive de securitate)
2) touchscreen-ul nefunctional daca se foloseste unul neoriginal; la asta au revenit printr-un update dupa ce in prealabil i-a lasat pe o gramada de oameni cu telefoane pe care nu le mai puteau folosi.
3) senzorul de lumina ambientala pe iphone 7/7Plus/8/8 Plus/X chiar si atunci cand ecranul e schimbat cu unul original. Daca de exemplu cumperi 2 iPhone 8 si schimbi display-urile intre ele vei constata ca senzorul de lumina ambientala va da valori aiurea si nu va mai functiona corect.

Si sa nu mai amintesc de mizeria aia cu downgrade-ul performantei cand bateria e "veche".


1. Bineinteles ca e din motive de securitate, altfel, oricine ar putea trece de parola aia. Trebuie sa studiezi putin problema ca sa intelegi de ce functioneaza asta. Oricu, daca crapa butonul in primii doi ani, ti se schimba gratis. Daca vrei tu sa iti schimbi ecranul si sa pastrezi butonul, iarasi se poate.
2. Cum ziceam, la ce scandal a fost, sigur n-o s-o mai repete (asta daca nu cumva a fost accident - ma indoiesc)
3. Nu stiu cum e cu senzorul de lumina ambientala la iPhone pentru ca n-am si aici vorbim de tablete.

4. La fel ca mai sus, chestia cu reducerea performantelor este valabila pentru telefoane, nu pentru tablete. In cazul asta, greseala lor a fost ca n-au pus un switch, cum au acum, nu ca au redus performantele.

In rest, un iPad merita cumparat indiferent cu ce tableta compari (MS Surface nu o consider tableta). Sunt rezistente in timp, primesc update-uri pentru cel putin 4 ani ai au cea mai mare autonomie. De la iOS 11, de cand au pus si browser de fisiere este, practic, un laptop.

Edited by Extinct, 04 June 2018 - 06:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate