Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Crestinismul in era post-moderna

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
784 replies to this topic

#37
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Am citit. Acum recititi si dumneavoastra!

#38
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Conteaza cine a scris?
Pavel nu a scris din capul lui.

#39
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostSigned_on_ice, on 23 mai 2018 - 21:30, said:

Conteaza cine a scris?
Da.

View PostSigned_on_ice, on 23 mai 2018 - 21:30, said:

Pavel nu a scris din capul lui.
Corect

#40
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
In ce sens conteaza?
Pavel a fost ales sa scrie.
Nu a fost alegerea lui sa devina Apostol.

#41
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostSigned_on_ice, on 23 mai 2018 - 21:37, said:

In ce sens conteaza?
In sensul ca daca a scris Pavel nu poti spune ca a scris Marcu. Daca intr-o dezbatere apologetica afirmi "dupa cum a scris si evanghelistul Marcu in psalmul sau din Epistola catre Romani...", ti-ai cam pierdut toata credibilitatea. Pentru ca te arati a fi ignorant si mincinos.

Asadar nu e interzis sa mentionezi autorul uman al unei carti biblice, chiar daca autorul divin este Duhul Sfant.

#42
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Pai dumneata-i cantai in struna ateului, ala o tinea cu refrenul ca biblia a fost scrisa de pastori iar dumneata il contraziceai ca de fapt nu erau pastori.
De la ateu nu am pretentie, insa esti primul penticostal care il lasa pe Duhul Sfant nementionat ca autor principalPosted Image

#43
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSigned_on_ice, on 23 mai 2018 - 20:11, said:

In teologia veche se credea ca de fapt intreaga biblie a fost scrisa sub influenta Duhului Sfant
Cine, mai exact, a susținut asta?

#44
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postmario_bril, on 24 mai 2018 - 21:45, said:

Cine, mai exact, a susținut asta?
Toti parintii bisericii de la inceputul erei crestine pana la culegerea textelor canonice pe care le numim azi biblie.

#45
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSigned_on_ice, on 24 mai 2018 - 23:35, said:

Toti parintii bisericii de la inceputul erei crestine pana la culegerea textelor canonice pe care le numim azi biblie.
Adică cei pe care noi îi considerăm ca făcând parte din Sfânta Tradiție și pe care dumneata o repudiezi.
O altă întrebare: cine zici că a selectat cărțile care sunt într-adevăr inspirate, față de cele care nu sunt?

#46
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Dumneata faci prezumptii false din ce observ.

#47
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSigned_on_ice, on 25 mai 2018 - 09:37, said:

Dumneata faci prezumptii false din ce observ.
Posted Image
Serios? Care sunt acelea?

Edited by mario_bril, 25 May 2018 - 22:54.


#48
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Prezumtia falsa pe care ai facut-o este aceea ca as repudia traditia apostolica.
Nu repudiez traditia apostolica.
Asta nu inseamna automat ca trebuie sa iau de buna orice traditie pe motiv ca noii parinti o declara apostolica, desi nu este.

#49
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSigned_on_ice, on 26 mai 2018 - 08:23, said:

Prezumtia falsa pe care ai facut-o este aceea ca as repudia traditia apostolica.
Nu repudiez traditia apostolica.
Asta nu inseamna automat ca trebuie sa iau de buna orice traditie pe motiv ca noii parinti o declara apostolica, desi nu este.
Sfânta Tradiție este de la Adam, nu de la Hristos încoace. Asta în primul rând.
În al doilea, nu există deosebiri între tradiția apostolică și Sfânta Tradiție. Biserica este una sfântă, sobornicească și apostolească. Ca atare, conform logicii elementare, ea nu poate fi și inspirată și neinspirată de către Sfântul Duh. Tertium non datur. Ori este, ori nu este. Nu poate fi altfel. Dacă dumneata încerci să separi în două, o dată a fost, altădată nu, nu numai că devii eretic, ci și ilogic, pentru că nu poți avea o distincție clară numai după bunul dumitale plac.
De altfel, vezi ce s-a întâmplat cu protestantismul care s-a îndepărtat de Biserică, considerând-o neinspirată în anumite situații. Acesta s-a scindat și continuă să se scindeze în continuare în zeci de mii de secte, care mai de care apostată. Fiecare cu ideile lor, idei ce se abat de la creștinism într-un mod flagrant.

Edited by mario_bril, 26 May 2018 - 10:50.


#50
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postmario_bril, on 26 mai 2018 - 10:49, said:

Sfânta Tradiție este de la Adam, nu de la Hristos încoace. Asta în primul rând.
In primul rand Hristos este cel care readuce Sfanta Traditie pe drumul cel drept dupa ce fusese pervertita
Asa ca se poate ca Sfanta Traditie sa fi fost de la Adam, dar la ce bun?

View Postmario_bril, on 26 mai 2018 - 10:49, said:

În al doilea, nu există deosebiri între tradiția apostolică și Sfânta Tradiție. Biserica este una sfântă, sobornicească și apostolească. Ca atare, conform logicii elementare, ea nu poate fi și inspirată și neinspirată de către Sfântul Duh.
Pai ce am spus eu altceva?

View Postmario_bril, on 26 mai 2018 - 10:49, said:

De altfel, vezi ce s-a întâmplat cu protestantismul care s-a îndepărtat de Biserică, considerând-o neinspirată în anumite situații. Acesta s-a scindat și continuă să se scindeze în continuare în zeci de mii de secte, care mai de care apostată. Fiecare cu ideile lor, idei ce se abat de la creștinism într-un mod flagrant.
Si cu restul ce s-a intamplat?
Catolicii au o alta dogma decat ortodocsii.
Din punctul de vedere catolic, ortodocsii sunt cei departati de dreapta credinta si vice versa.
Deci tot aia.

Edited by Signed_on_ice, 26 May 2018 - 11:00.


#51
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSigned_on_ice, on 26 mai 2018 - 11:00, said:

In primul rand Hristos este cel care readuce Sfanta Traditie pe drumul cel drept dupa ce fusese pervertita
Asa ca se poate ca Sfanta Traditie sa fi fost de la Adam, dar la ce bun?
Dumneata confunzi Sfânta Tradiție cu învățăturile evreilor ce fuseseră pervertite.
Iar dacă mă întrebi la ce bun, îți răspund totuși: Sfânta Tradiție a scris Biblia - Vechiul Testament, nu altcineva.

View PostSigned_on_ice, on 26 mai 2018 - 11:00, said:

Pai ce am spus eu altceva?
Da, ai susținut și susții că Biserica s-a abătut de la Calea arătată de Hristos. Ceea ce se traduce într-o lipsă de inspirație, întrucât nu se poate ca Sfântul Duh să inspire Biserica să se abată.

View PostSigned_on_ice, on 26 mai 2018 - 11:00, said:

Si cu restul ce s-a intamplat?
Catolicii au o alta dogma decat ortodocsii.
Din punctul de vedere catolic, ortodocsii sunt cei departati de dreapta credinta si vice versa.
Deci tot aia.
Nu, nu e deloc astfel. Catolicii au exact aceleași dogme ca și ortodocșii. Diferența dintre cele două Biserici surori fiind doar cele patru puncte florentine, ce nu au legătură cu dogmele.

#52
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postmario_bril, on 26 mai 2018 - 11:05, said:

Dumneata confunzi Sfânta Tradiție cu învățăturile evreilor ce fuseseră pervertite.
Iar dacă mă întrebi la ce bun, îți răspund totuși: Sfânta Tradiție a scris Biblia - Vechiul Testament, nu altcineva.
Nu am confundat nimic, am spus acelasi lucru ca Sfanta Traditie a fost pervertita, inlocuita cu o alta.

View Postmario_bril, on 26 mai 2018 - 11:05, said:


Da, ai susținut și susții că Biserica s-a abătut de la Calea arătată de Hristos. Ceea ce se traduce într-o lipsă de inspirație, întrucât nu se poate ca Sfântul Duh să inspire Biserica să se abată.
Am sustinut ca sunt multe biseici care s-au abatut de la calea aratata de Hristos.
Acum poti sa ma contrazici aratandu-mi ca de fapt niciuna nu s-a abatut.

View Postmario_bril, on 26 mai 2018 - 11:05, said:

Nu, nu e deloc astfel. Catolicii au exact aceleași dogme ca și ortodocșii. Diferența dintre cele două Biserici surori fiind doar cele patru puncte florentine, ce nu au legătură cu dogmele.
Duhul purcede de la Fiul sau nu in dogma ortodoxa?
Nu.
Prin urmare, nici vorba de aceeasi dogma!

#53
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSigned_on_ice, on 26 mai 2018 - 11:28, said:

Nu am confundat nimic, am spus acelasi lucru ca Sfanta Traditie a fost pervertita, inlocuita cu o alta.
Există un moment de ruptură în Sfânta Tradiție? Dacă da, care? Dacă nu, nu se poate pune problema astfel, atunci.

View PostSigned_on_ice, on 26 mai 2018 - 11:28, said:

Am sustinut ca sunt multe biseici care s-au abatut de la calea aratata de Hristos.
Acum poti sa ma contrazici aratandu-mi ca de fapt niciuna nu s-a abatut.
În măsura în care dumneata te referi la așa numitele biserici protestante și apostate, da , așa este. Dacă însă te referi la Biserica sfântă, sobornicească și apostolească, nu, nu ai dreptate.

View PostSigned_on_ice, on 26 mai 2018 - 11:28, said:

Duhul purcede de la Fiul sau nu in dogma ortodoxa?
Nu.
Prin urmare, nici vorba de aceeasi dogma!
Filoque nu este o dogmă. Dumneata confunzi învățăturile cu dogmele și probabil din această cauză tragi concluzii pripite și false.

#54
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postmario_bril, on 26 mai 2018 - 11:47, said:

Există un moment de ruptură în Sfânta Tradiție? Dacă da, care? Dacă nu, nu se poate pune problema astfel, atunci.
Exista mai multe momente de ruptura in Sfanta Traditie.
Turnul Babel, Potopul, abaterea iudeilor, totul pare ca a luat-o  razna pana la Hristos.

View Postmario_bril, on 26 mai 2018 - 11:47, said:


În măsura în care dumneata te referi la așa numitele biserici protestante și apostate, da , așa este. Dacă însă te referi la Biserica sfântă, sobornicească și apostolească, nu, nu ai dreptate.
Daca nu am dreptate atunci de ce din Sfanta Traditie care este una, au rezultat 2 Biserici separate, cea ortodoxa si cea catolica?

View Postmario_bril, on 26 mai 2018 - 11:47, said:

Filoque nu este o dogmă. Dumneata confunzi învățăturile cu dogmele și probabil din această cauză tragi concluzii pripite și false.
Filoque este dogma catolica, stabilita in cadrul unui concilu ecumenic dupa ruptura.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate