Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Crestinismul in era post-moderna

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
784 replies to this topic

#145
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
La riscurile pierderii acestei generatii...si in contextul fragmentului citat regasim ateismul

#146
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postvio69a, on 02 iunie 2018 - 19:40, said:



Puteau sti ca evreul din fata lor este Isus ?
Puteau sti ca este un evreu cu har pana nu a inviat a treia zi ?

Nimeni din preajma si nici el nu a crezut ca este ales.
De trei ori s-a indoit de menirea lui si tot intreba ucenicii....."Spuneti voi....-Cine sunt eu ?"
chiar si inaintea mortii a strigat ca un credincios de rand  al lui Dumnezeu , cu repros....."doamne, doamne....dece m-ai parasit?
Putea fiul lui Dumnezeu, a aiba atatea indoieli ?
El care dadea lectii  din Thora rabinilor??
si stia foarte bine atributele lui m
Mesia cand va sa vie ??
Atribute care era constient ca nu le are.....
Shalom ! Tot respectul pentru cei din Poporul Ales.
La chestiunea cu faptul ca Hristos a avut indoieli atunci pe cruce...
Nu, nu era vorba de asta. Era momentul acela pe care nimeni nu-l poate intelege, nici macar imagina, cand Hristos lua asupra Lui toate pacatele omenirii. Nu il parasise nimeni, dar probabil in acele momente cealalta Persoana a Dumnezeirii a intors privirea...

View PostSigned_on_ice, on 02 iunie 2018 - 21:03, said:

La riscurile pierderii acestei generatii...si in contextul fragmentului citat regasim ateismul
Nu e. Chiar am dat "find word in page", ateism NU e prezent in postul meu.
Intrebarea ta care e de fapt ? Ca te legi de lucruri pe care nu le-am afirmat.

#147
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postmario_bril, on 02 iunie 2018 - 20:51, said:

Evanghelicii noştri devin de şapte ori mai răi decât erau înainte
adica mai rai ca inainte de a exista.
7 X 0 = 0 Deci vax albina, nici o influenta negativa n-avea Scriptura. Posted Image

#148
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostXlander, on 02 iunie 2018 - 21:15, said:

Nu e. Chiar am dat "find word in page", ateism NU e prezent in postul meu.
Intrebarea ta care e de fapt ? Ca te legi de lucruri pe care nu le-am afirmat.
Imi cer scuze daca am interpretat gresit contextul, se mai intampla :)

#149
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
E bine ca-ti ceri scuze tie insati. :lol:
Asta nu te obliga cu nimic...

Si de fapt voi reveni cu exemple mai concrete, trebuie sa-mi pregatesc putin materialul intai.
Nu prea mai am timp de forum momentan...

Edited by Xlander, 02 June 2018 - 21:32.


#150
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDude_2nd, on 02 iunie 2018 - 21:18, said:

adica mai rai ca inainte de a exista.
7 X 0 = 0 Deci vax albina, nici o influenta negativa n-avea Scriptura. Posted Image
Păcat că nu mai trăiește Luther, că sunt convins că ai fi avut ce să-l înveți.

#151
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postdark, on 02 iunie 2018 - 20:26, said:

De unde să aibă colega Salomee traducerea Lumii noi ? Această biblie nu apare între cele autorizate, pe site-urile de profil.


@dark, la asta te-ai referit ?

https://www.jw.org/r...lia/bi12/carti/

#152
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,549
  • Înscris: 16.03.2004
Da, cineva de aici te acuzase că de acolo ai luat citatul.

#153
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postdark, on 02 iunie 2018 - 21:58, said:

Da, cineva de aici te acuzase că de acolo ai luat citatul.

Deabea acum am descoperit-o, cand ati vorbit de ea :)

#154
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,549
  • Înscris: 16.03.2004
Ei nu au găsit citatul în bibliile lor, fiindcă tu folosești o versiune ebraică, și au crezut că ai luat din traducerea martorilor lui iehova! :lol:

#155
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostXlander, on 02 iunie 2018 - 21:15, said:

Shalom ! Tot respectul pentru cei din Poporul Ales.
La chestiunea cu faptul ca Hristos a avut indoieli atunci pe cruce...
Nu, nu era vorba de asta. Era momentul acela pe care nimeni nu-l poate intelege, nici macar imagina, cand Hristos lua asupra Lui toate pacatele omenirii. Nu il parasise nimeni, dar probabil in acele momente cealalta Persoana a Dumnezeirii a intors privirea...



Pace si tie.....

un evreu atat de documentat in dogma iudaica,  crezi ca nu a inteles singur ca nu este Mesia?
L-a purtat insa valul, multimea, procesul, acuzatia si sentinta.
A fost o fronda la urma urmei.....
o fronda disperata, care fronda 300 de ani mai tarziu a primit nume....crestinism.....
bazat pe pestii si painea si vinul de la Canaa si nicidecum pe vreo mantuire

Nu vreau sa polemizezi de dragul polemicii.....
Dar faptul ca a luat asupra sa pacatele omenirii este speculatia, speranta si concluzia noastra cei de mai tarziu....
Mult mai traziu
Caci daca le lua, nu le mai gaseam azi.
Cand alta este situatia moderna , altele intrebarile si desigur ca altele trebuie sa fie si raspunsurile daca se vrea ca religia sa aiba substanta si sa nu cada in ridicol

View PostDude_2nd, on 02 iunie 2018 - 19:57, said:


dupe cum scrie:"Fiindca norodul era in asteptare si toti se gandeau in inimile lor cu privire la Ioan, daca nu cumva este el Hristosul,Ioan, drept raspuns, a zis tuturor: "Cat despre mine, eu va botez cu apa; dar vine Acela care este mai puternic decat mine si caruia eu nu sunt vrednic sa-I dezleg cureaua incaltamintei. El va va boteza cu Duhul Sfant si cu foc."


Asadar, incordarea acelor vremuri mesianice traite de Israel, este indubitabila. Si pentru ca pe Isus L-au ratat, iar vremea trecea, ce au facut oamenii aceia,Vio?  Si-au ales un Mesiah pe placul lor, pe Bar Kochba, iar rezultatul a fost exact acela pe care Isus Prorocul li le-a spus dinainte: nu va ramane piatra pe piatra...



Nu am gasit in thora nimic de Ion si nici de botez.
una la mana
a doua suprapui doua planuri ca la desene animate ca sa obti miscare.
Una erau revoltele impotriva romanilor si altele disputelem.....sa-i zic rabinului Yeshua cu rabinii cei mari....
Si noul val de crestere a revendicarilor poporului pe baza celor scrie in scriptura, nu altfel


Stiu.....
a fost comod religiei crestine de mai ttraziu saia aparteneta pamanteana a lui Isus, caci era evreu si nu se cunevea sa fie mantuitor si sa-l faca  "nascut din fecioara"
Comod caci in felul astanu e nici Dumnezeu, nu e nici Mesia, nu e nici cal nici magar .este ceva incert cu o origine cel putin ciudata careia i s-a adaugat si un duh sfant desi Dumnezeu a facut legamat cu avraham si nu duhul sfant sau fiul sau altcineva din familie

Ori daca avraham si-a pastrat juramantu fiind gata sa-si sacrifice fiul banuiesc ca si dumnezeu l-a pastrau si restul este fabulatie specifica acelor vremuri primitive

Edited by vio69a, 03 June 2018 - 00:24.


#156
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postvio69a, on 03 iunie 2018 - 00:34, said:

Nu am gasit in thora nimic de Ion si nici de botez.
una la mana
a doua suprapui doua planuri ca la desene animate ca sa obti miscare.
Una erau revoltele impotriva romanilor si altele disputelem.....sa-i zic rabinului Yeshua cu rabinii cei mari....
Si noul val de crestere a revendicarilor poporului pe baza celor scrie in scriptura, nu altfel
una la mana, astazi, Thora e expirata in contextul poporului evreu. Ia zi-mi: de paradele popogay pe care astazi Cetatea le considera ca "valori" ale democratiei, ai gasit ceva in Thora? Posted Image
doi la mana, Yeshua NU a fost rabin. Yeshua a luptat impotriva conceptului de rabin printre oameni, pentru ca poporul lui Dumnezeu are un singur Rabi: pe Mesiah/Hristos.

View Postvio69a, on 03 iunie 2018 - 00:34, said:

Stiu.....
a fost comod religiei crestine de mai ttraziu saia aparteneta pamanteana a lui Isus, caci era evreu si nu se cunevea sa fie mantuitor si sa-l faca  "nascut din fecioara"
Comod caci in felul astanu e nici Dumnezeu, nu e nici Mesia, nu e nici cal nici magar .este ceva incert cu o origine cel putin ciudata careia i s-a adaugat si un duh sfant desi Dumnezeu a facut legamat cu avraham si nu duhul sfant sau fiul sau altcineva din familie

Ori daca avraham si-a pastrat juramantu fiind gata sa-si sacrifice fiul banuiesc ca si dumnezeu l-a pastrau si restul este fabulatie specifica acelor vremuri primitive
Legamantul cu Avraham a fost facut cu Avraham, si era aplicabil Semintei ei. Care era Hristos, Prorocul despre care scrisese Moses.
Si dupa cum ai vazut, prin acea Samanta, evreul Hristos a trecut binecuvantarea si viata si asupra neamurilor.
Desigur, tu zici ca nu-i nici cal nici magar. Elegant. Altii zic ca a fost fiul unei tarfe facut cu un derbedeu de soldat roman care le imbarliga pe iudeice fara prezervativ. Totusi, sa nu uitam Vio: ceea ce a prorocit El, s-a intamplat intocmai, oricate artificii politice, militare si religioase au facut rabinii vremii mesianice trecute pe langa ei ca marfaru prin gara.
vad ca ai o problema cu Duhul Sfant, ca te vad foarte revoltat impotriva Sa...Posted Image Nu trebuie. E Duhul lui YHWH, Dumnezeul lui Avraham, si mai tarziu al poporului evreu, iar odata plecat din Templu dupe vremea lui Ezekiel, nu a mai avut motive sa se intoarca vreodata acolo. Acum, este in Adevaratul Templu al lui YHWH, Israelul lui Dumnezeu format din indivizi din orice natiune, orice popor, orice semintie, care asemenea lui Avraham au credinta in El si fac voia Sa. Posted Image

View Postmario_bril, on 02 iunie 2018 - 21:27, said:

Păcat că nu mai trăiește Luther, că sunt convins că ai fi avut ce să-l înveți.
ar fi stat gura casca, mi-ar fi sorbit cuvintele ore intregi, domnule Mario. Posted Image

View Postsalomee, on 02 iunie 2018 - 22:00, said:


Deabea acum am descoperit-o, cand ati vorbit de ea Posted Image
si ? cum ti se pare traducerea, asa la o prima vedere? :)

View Postdark, on 02 iunie 2018 - 21:58, said:

Da, cineva de aici te acuzase că de acolo ai luat citatul.
nu pe Salo.
Pe mine ma acuzase domnul Mario ca l-am luat din versiunea aia eretica. :)

Edited by Dude_2nd, 03 June 2018 - 07:34.


#157
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostDude_2nd, on 03 iunie 2018 - 07:36, said:


@Dude avem doua seturi de valori si doua conceptii diferite despre lume, despre religii..
eu nu pot crede ca este lagatura intre Yeshua, fiu al poporului evreu care isi sarbatorea Pesah inainte de a fi executat pentru acuzatia de razvratire impotriva stapanirii romane, si crestinism.
tu imi tot indesi in ochi nu stiu ce versete scrie de oameni care il fac crestin inainte chiar de a se face el singur.....

Ca atare, discutiile sunt sterile atata timp cat niciunul dintre noi nu poate intelege pe celalalt.
important e sa ramanem in relatii corecte

Edited by vio69a, 03 June 2018 - 10:01.


#158
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postvio69a, on 03 iunie 2018 - 10:00, said:

@Dude avem doua seturi de valori si doua conceptii diferite despre lume, despre religii..
eu nu pot crede ca este lagatura intre Yeshua, fiu al poporului evreu care isi sarbatorea Pesah inainte de a fi executat pentru acuzatia de razvratire impotriva stapanirii romane, si crestinism.
tu imi tot indesi in ochi nu stiu ce versete scrie de oameni care il fac crestin inainte chiar de a se face el singur.....

Ca atare, discutiile sunt sterile atata timp cat niciunul dintre noi nu poate intelege pe celalalt.
important e sa ramanem in relatii corecte
singurul lucru pe care as vrea sa ma faci sa-l inteleg e cum pot fi compatibile "valorile" democratice - a se citi poposexualitate in Locul Sfant = Tara SfantaPosted Image  - cu scrierile lui Moses si apartenenta la Dumnezeul ce se numeste Yahweh, conform Tanachului despre care spui ca este extrem de influent acolo in societate.
Posted Image

si mai am o speranta: sper ca astfel de discutii contradictorii nu vor duce la deteriorarea "relatiilor corecte" intre noi ca useri ai acestui Forum respectabil.
daca simti cumva ca aluneca ceva, voi pune frana/punct discutiei. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 03 June 2018 - 15:25.


#159
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostDude_2nd, on 03 iunie 2018 - 15:24, said:

singurul lucru pe care as vrea sa ma faci sa-l inteleg e cum pot fi compatibile "valorile" democratice - a se citi poposexualitate in Locul Sfant = Tara SfantaPosted Image  - cu scrierile lui Moses si apartenenta la Dumnezeul ce se numeste Yahweh, conform Tanachului despre care spui ca este extrem de influent acolo in societate.


Scrierile lui Moise nu au infierat diversitatea si nu au infierat pe cel diferit tie.
Este scrierea cu cel mai inalt spirit de dreptate si ordine sociala

adaugirile, interpretarile, rastalamcirilor diversilor interesati, crestimi sau muaulmani sau evrei au stricat retea.....

In plus cu evolutia lumii asa cum ciudaismul a generat o miscare novatoare, crestinismul, ca mai apoi islamul, asa au aparut si ateii......


Care au credinta dar nu religie.

O categorie descatusata de lanturile "pacatelor" "rascumpararii lor", al iadului si al raiului....

Acesti oameni s-au inhamat la caruta progresului, matematicii, astronomiei,
astrologiei, au cercetat cosmosul si evolutia omului.....
si le-a dat un stil de viata normal, modern si celor ce doar cred si se roaga si nimic altceva

Sunt derapari.
Asta este sigur.
Dar in esenta bulgarele plecat la vale nu se mai poate intoarce.
Societate -societatile-  vor deveni parte ateiste, dezvoltate, iar parte fundamentaliste, habotnice.
Aparenta convietuire de azi nu va face multi pureci

-----------

Tu realizezi ce faci?
Iei un eveniment , un eveniment al 0.05 din populatie, o zi anume si pe baza ei construiesti
o negare la ceea ca a condus lumea din punct de vedere moral si principial 4000 de ani

Edited by vio69a, 03 June 2018 - 15:47.


#160
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postvio69a, on 03 iunie 2018 - 15:45, said:

Scrierile lui Moise nu au infierat diversitatea si nu au infierat pe cel diferit tie.
Este scrierea cu cel mai inalt spirit de dreptate si ordine sociala

adaugirile, interpretarile, rastalamcirilor diversilor interesati, crestimi sau muaulmani sau evrei au stricat retea.....

In plus cu evolutia lumii asa cum ciudaismul a generat o miscare novatoare, crestinismul, ca mai apoi islamul, asa au aparut si ateii......


Care au credinta dar nu religie.

O categorie descatusata de lanturile "pacatelor" "rascumpararii lor", al iadului si al raiului....

Acesti oameni s-au inhamat la caruta progresului, matematicii, astronomiei,
astrologiei, au cercetat cosmosul si evolutia omului.....
si le-a dat un stil de viata normal, modern si celor ce doar cred si se roaga si nimic altceva

Sunt derapari.
Asta este sigur.
Dar in esenta bulgarele plecat la vale nu se mai poate intoarce.
Societate -societatile-  vor deveni parte ateiste, dezvoltate, iar parte fundamentaliste, habotnice.
Aparenta convietuire de azi nu va face multi pureci

-----------

Tu realizezi ce faci?
Iei un eveniment , un eveniment al 0.05 din populatie, o zi anume si pe baza ei construiesti
o negare la ceea ca a condus lumea din punct de vedere moral si principial 4000 de ani
eviti raspunsul. :)

ceea ce e si mai interesant, e ca desi abolirea pedepsei cu moartea ceruta de Scrierile lui Moses a fost predicata de Hristos si acceptata de 0.05% din populatie, totusi ea nu a fost acceptata de popor ca "valoare" pana astazi, dupa ce Puterea Lumii, imparatiile omenesti seculare au adoptat aceasta norma ca "valoare" si impus-o si partenerilor ei pe care ii sustine/protejeaza.
Deci practic, se recunoaste ca Moses e obsolete, dar totusi se tine cu dintii de Moses. :)
cum se impaca poposexualitatea cu cerintele Scrierilor lui Moses? Nu, nu ateizarea societatii e raspunsul/solutia...Posted Image Ateismul e urmarea grava a Marii Deceptii traite de popor pe parcursul acestor ani ce au urmat vremurilor mesianice profetizate de Daniel, si nu e solutia. el duce doar la ura si invrajbire, desi in aparenta predica iubirea, toleranta, acceptarea. :)

#161
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
nu, nu il evit pentru ca il stii.
asa cum eu il stiu pe altau inainte de a-l scrie.....
Deci nu e timp pierdut ??

#162
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postvio69a, on 03 iunie 2018 - 16:55, said:

nu, nu il evit pentru ca il stii.
asa cum eu il stiu pe altau inainte de a-l scrie.....
Deci nu e timp pierdut ??
nu, nu e pierdut.
spune-mi-lpe al tau, ca eu nu ti-l (mai) spun pe al meu :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate