Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

recuperare ani pensie

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcezar0707, on 21 mai 2018 - 22:27, said:

pe cartea de munca are o stampila dar nu stiu ce e, are pe prima pagina cand a fost facut si stampila la fiecare salar

deci pt perioada unde a lucrat in alt oras sa trimit mail si la casa de pensii si itm din acel oras ca sa fiu sigur? si daca nu are nimeni ma vad ce e cu arhivele
Trebuie sa aibe ceva de genul asta:

Attached File  stampila_scanare_Bucuresti.jpg   17K   7 downloads

#20
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
da o are, una cu scanat si arhivat si alta cu prelucrare

#21
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Daca firma nu a practicat munca la negru, a  inregistrat la ITM contractele de munca si fiecare contract de munca avea un numar de inregistrare. ITM - ul elibereaza adeverinte pentru perioadele lucrate conform evidentelor pe care le au. Si eu am folosit acele adeverinte, numai ca eu am avut (am pastrat) exemplarele contractelor de munca si a fost usor sa ma gaseasca. Trebuie sa stie perioada in care a fost angajata la acele firme care acum nu mai exista.

#22
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Se obtine adeverinta de la ITM pentru perioada de dinainte de 2001. Cartea de munca trebuie pastrata cu grija, fara ea e mai greu cu vechimea.

#23
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
dar pt perioada lucrata din alta localitate trebuie sa contacteze itm din acea localitate?

#24
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Cel mai bine este sa mearga la ITM cu o copie sau contractul de munca in original, acolo unde a si fost inregistrat.
Perioada aceea pe care am recuperat`o la mine nu era trecuta in cartea de munca.
Daca este trecuta in cartea de munca pina in 2001 nu ai nevoie de adeverinte, cel putin la mine nu a fost cazul.

Edited by Ion_Bumbu, 22 May 2018 - 17:20.


#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcezar0707, on 21 mai 2018 - 23:09, said:

da o are, una cu scanat si arhivat si alta cu prelucrare
Atunci primeste Adeverinta de la ITM.

#26
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016

View Postpasilla, on 22 mai 2018 - 17:18, said:

Atunci primeste Adeverinta de la ITM.

dar la itmul din localitatea x v-a avea si istoricul din localitatea y ?

#27
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu conteaza cartea de munca si faptul ca e scanata. Ar fi si aberant din moment ce cartile alea de munca puteau fi modificate de cetateni cat doreau ei timp de zeci de ani inainte de scanare.
Ei cer adeverinta de la firma ce detine arhiva.
Afli de la Arhivele Nationale la ce firma s-au dus arhivele firmei la care ai lucrat. Apoi contactezi firma aia si contracost iti elibereaza o adeverinta dupa ce verifica in arhiva.
Intreaba la lumea cu care ai fost coleg de unde si-au scos ei adeverinta, ca daca s-au pensionat si ei au trecut prin asta. Spun asta pentru ca uneori cei de la Arhivele Nationale sunt cam aerieni.

Daca ai fi spus si despre ce firma e vorba poate te ajutau colegi ce au trecut prin asta ei sau parinti/bunici. Mai ales daca e vorba de vechile Intreprinderi care apoi au fost furate prin privatizare si bagate in faliment dupa ce au lichidat tot ce era de lichidat in ea.

Edited by lexis1, 23 May 2018 - 11:52.


#28
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
am zis ca nu e vorba despre mine, incerc sa ajut pe cineva care urmeaza sa iasa la pensie si e ingrijorata de anii de inainte de 2001 cu toate ca a lucrat la firme serioase ele nu mai exista, nu mai e in legatura cu colegii, de stiut stie sigur ca a fost platita cotizatia iar la una din firme nu e sigura.

oricum multe sfaturi pe aici diferite, eu totusi nu inteleg daca itm comunica cu casa de pensii iar casa de pensii are tot incepand cu 2001, de ce nu are si inainte de 2001? de aici tin sa cred ca daca se duce la itm nu vor avea cele vechi.

oricum prima data merge la itm si pe urma la arhive daca nu rezolva

apropo, a fost o perioada cand a stat in somaj jumatate de an iar in desfasuratorul de la casa de pensii apare ca e cotizat la acea data, inseamna ca si pentru acea perioada s-a platit cotizatia nu? adica nu s-a intrerupt

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcezar0707, on 22 mai 2018 - 18:16, said:


dar la itmul din localitatea x v-a avea si istoricul din localitatea y ?
De la ITM-ul care a a arhivat cartea de munca.

View Postlexis1, on 23 mai 2018 - 11:54, said:

Nu conteaza cartea de munca si faptul ca e scanata. Ar fi si aberant din moment ce cartile alea de munca puteau fi modificate de cetateni cat doreau ei timp de zeci de ani inainte de scanare.

ITM-ul avea obligatia sa verifice si sa certifice inregistrarile din cartea de munca inainte de scanare si arhivare.

#30
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
daca itm a arhivat din 2005 si casa de pensii are dovezi din 2001, itm nu a trimis tot?

#31
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
La registru comertului,se depune o cerere si in maxim o jumatate de ora, primesti raspunsul scris,cine este lichidatorul firmei. Lichidatorul stie cine este arhivarul.

#32
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Problema e ca uneori si lichidatorul lichidatorului a fost bagat in faliment :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate