Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Problema Vega 56 Red Devil

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
kimitza

kimitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.01.2014
Salutare colegi forumisti.
Ma confrunt si eu cu o problema cel putin ciudata: am primit un Powercolor RX Vega 56 Red Devil, dar imi face numai probleme. Placa a fost folosita la minat, deci e posibil si asta o cauza. Sa o luam pe rand. Sistemul este compus din :
CPU: I5 4670k(curand va fi schimbat cu un 4790k),
RAM: 2x8Gb DDR3 HYPER X Fury,
MB :Asrock Z97 Pro3,
Sursa LDLC QS-650+ Quality Select 80PLUS Gold , modulara, folosesc 2 cabluri de 8 pini separate pentru alimentare PCI-EX. Electronica Seasonic.
Monitor Toshiba 48l3433d .
windows 10 x64
Una din probleme e ca nu reusesc sa instalez driverul pentru ea, desi am incercat tot felul de solutii : dezinstalare cu DDU stergere folder C:/AMD, etc.
A doua problema, legata de prima, e ca nu pot accesa AMD Settings, primind mesajul "No AMD graphics driver is installed, or the AMD driver is not functioning properly. Please install the AMD driver appropriate for your AMD hardware". In device manager, RX Vega apare cu semnul exclamarii, dar nu ii pot face update. Am incercat si drivere mai vechi, si mai noi, nimic nu merge.
A treia problema, e legata de monitor,sau mai bine zis TV. Daca pe un Monitor LG de 24" 1920x1010p nu am nici un fel de eroare, pe monitorul toshiba de 48" imi apare black screen aleatoriu, pret de cateva zeci de secunde. Initial am crezut ca e sursa, dar pe monitorul LG mi-a stat in FurMark vreo 30 de minute, dupa care l-am oprit eu, ca devenise deranjant zgomotul. Asadar, sursa duce.
A patra problema, e ca in GPU-Z, nu imi apar toate datele, ca in atasament.
Este posibil sa fie BIOS-ul modat, si de aceea sa se comporte asa?

Attached Files


Edited by kimitza, 21 May 2018 - 19:02.


#2
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Atât timp cât nu poți instala driverul video, nu avem ce discuta despre alte probleme. Testează placa pe alt sistem. Dacă nu poți instala driverii, este defectă. Eventual poți încerca o rescriere de video BIOS, dacă rulează unul modificat.

#3
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005

View Postkimitza, on 21 mai 2018 - 19:01, said:

am primit un Powercolor RX Vega 56
Cadou ?

#4
kimitza

kimitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.01.2014
Conteaza? Important e ca am problema asta :)

#5
dumyro

dumyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 25.02.2007
O reinstalare de Windows ai incercat? Face minuni in situatii de genul acesta.  Ma refer la o reinstalare "curata" facuta de pe un usb/DVD, NU face doar "refersh" la windows Posted Image
In legautra cu imaginea neagra aleatorie de pe TV incearca un alt cablu HDMI. Am avut si eu aceasta problema cu un cablu. Cu un GeForce GTX 760 functiona perfect acel cablu dar cand am schimbat  cu un RX480 Red Devil am avut aceleasi probleme ca si tine.

Edited by dumyro, 21 May 2018 - 20:42.


#6
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005
Conteaza, ca lumea tinde sa nu faca pomeni de 600 de euro.
Mai era unu pe aici acu' ceva vreme cu un teanc de placi folosite la minat, primite cadou, nu mergea niciuna.

#7
Klamatiel

Klamatiel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 07.09.2007
Are dual bios? Daca are, ia muta switchul in pozitia opusa.

#8
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
A fost folosita la minat , deci  clar  are BIOS-ul modificat pentru a obtine hash rate cat mai mare , driver-ul de la AMD verifica bios-ul , daca vede ca nu are semnatura valida nu se incarca , stiu asta pentru ca am  rx480 cu bios modat , si pentru ca sa mearga fara problema trebuie sa folosesc atikmdag-patcher.

http://www.overclock...x5xx-rx4xx.html

Il gasesti in link-ul de mai sus.

PS: daca nici asa nu se incarca driver-ul , atunci.... it's dead

Edited by antrax_beta23, 21 May 2018 - 21:36.


#9
Klamatiel

Klamatiel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 07.09.2007
Eu am modat Rx480u' meu in Rx580 si merge fara patcher. Am cautat sa fie acelasi producator si aceeasi serie, Nitro+.

#10
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Am facut si eu , dar nu mai pot face OC la 1420mhz perfect stabil , plus ca perfomanta a scazut un pic , nu cu mult dar nu pot sa dorm noaptea cand stiu ca scot 84FPS pe VH in rise of the tombraider la 1420 fata de 87 daca o las cu bios-ul de rx480 tot la 1420 Posted Image

Edited by antrax_beta23, 21 May 2018 - 22:00.


#11
kimitza

kimitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.01.2014
Ca sa lamurim problema provenientei, placa a facut parte dintr-un schimb. Niste aparate foto care adunau praful in sertar, la schimb cu vega 56 red devil, un sapphire rx 570 pulse, 3 ssd-uri de diferite capacitati plus niste hdd-uri.
Referitor la switch, are unul cu 3 pozitii : silent,standard si oc. O tin pe silent, adica prima pozitie.
O sa incerc si alt cablu hdmi, desi cel pe care il am e de calitate. Si nu cred ca e cablul,din moment ce si pe display port face la fel.
Voi reincerca sa rescriu biosul. La prima tentativa nu am reusit,deoarece la comanda atiflash -i imi spune ca nu gaseste niciun device amd. Anterior am scos toate posibilele surse de interferenta : usb,hdd extern,camera web,hdd secunda,lasand doar ssd-ul sistemul de operare. Iar din windows clar nu e recomandata rescrierea.
Voi mai cauta solutii. Multumesc mult pentru sugestii.

#12
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postkimitza, on 22 mai 2018 - 05:29, said:

comanda atiflash -i imi spune ca nu gaseste niciun device amd. [...]Iar din windows clar nu e recomandata rescrierea.
Cum vine asta ?
AMD ATIFlash [...] It runs under Windows.
https://www.techpowe...d/ati-atiflash/

Iar switch este ala trebuie setat pentru rescriere BIOS (daca se poate asa ceva), nu pentru viteza.
La tine se pare ca este un singur switch.... nu prea merge site-ul/netul acum si nici nu apar manuale pentru modelele RX VEGA.

Attached Files



#13
kimitza

kimitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.01.2014
Placa este red devil. Switchul are 3 pozitii, silent, standard si oc. De pe techpowerup, NU este recomandata rescrierea bios-ului din windows(deci nu atiwinflash). Am facut stick-ul pentru DOS, ca e mai sigur. Sunt patit cu atiwinflash cu vechiul meu 280x, pana nu l-am facut in DOS, nu a vrut. Momentan sunt la munca, voi mai incerca diverse chestii dupa ora 16. Eu va multumesc oricum, sunt deschis la orice sugestii.

#14
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Da, ok, are acele 3 pozitii.
Dar care din ele este pentru rescriere BIOS ?! ;)
La placa mea RX 480 scrie clar BIOS SWITCH.
SI daca e riscant din Windows, ce risti, sa o strici si mai rau decit acum, cind oricum nu functioneaza ?! ;)

#15
kimitza

kimitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.01.2014
Sa spunem ca e semi-functionala Posted Image .
O sa caut ceva manuale, ca nu am primit si cutia la ea.

Attached Files


Edited by kimitza, 22 May 2018 - 09:57.


#16
Klamatiel

Klamatiel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 07.09.2007
Nu conteaza pe ce pozitie e, toate 3 se pot rescrie. De ce te-am intrebat asta, sa vedem daca e de vina placa sau biosul specific. Uninstall din win la amd software, uninstall din device manager placii, clean cu DDU Shutdown, mutat bios pe 2, intrat in win si instalat amd din nou.
Vezi ca 2.77, atiflash.exe nu merge in puredos. Poti din win cu cmd ca admin, rulezi atiflash. Sa nu ai nici nu program care poate interfera cu placa, gen Steam overlay, RTSS etc. Daca ai ultima versiune de win10, vezi ca atiflash nu merge deloc.
Nu pune driverul beta, ci cel WHQL, 18.2.1.

Edited by Klamatiel, 22 May 2018 - 18:58.


#17
kimitza

kimitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.01.2014
Nu a vrut in niciun fel. Dau cu ea de pereti :))
Am reinstalat si windows, am pus 1709 fall edition.
Cel de la care am primit-o a zis ca imi da un hdd cu driverele care au functionat la el. O sa il mai intreb ce mama dracului a minat, ca am vazut ca se modeaza biosul diferit, in functie de ce minezi.

#18
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005

View Postkimitza, on 24 mai 2018 - 12:35, said:

Dau cu ea de pereti Posted Image)
Mai bine in capul aluia care ti-a dat-o.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate