Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Ventilator cu gheata pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Salut! Vreau sa cumpar acesta ventilator si as vrea cateva pareri despre aceste ventiloare sa zic asa cu rezervor de apa. Problema este ca locuiesc intr-o cladire istorica intr-un centru si nu am voie sa montez un aparat de aer conditionat conventional. Si din cate am vazut pe internet aparatele de aer conditionat portabile nu sunt deloc ok. Merita cumaprat asa ceva? Este in jur de 90 de euro aici in Germania.

Attached Files



#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Este aproape inutil.
Se "simte ceva" doar daca stai la 1 m de el iar, daca este foarte cald, gheata trebuie schimbata cam des.
Aparatele de aer conditionat portabile sunt de 100 de ori mai eficiente comparativ cu aceste ventilatoare cu gheata.
Daca nu ma crezi incearca.
Ce te costa ? 100EUR - o nimica toata Posted Image

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
am avut si eu ceva foarte asemanator, efect racorire aproape zero, plus cresterea umiditatii din casa. cred ca mai mult lucreaza subconstientul, ti se pare ca face racoare doar pentru ca stii ca in rezervor este gheata.
al meu functiona cu doua rezerve frigorifice, recipiente pe care le pui in congelator (similare celor folosite in lazile frigorifice pentru picnic), dar puteam sa pun gheata in locul lor daca uitam sa le pun peste noapte in congelator.
mai bine cumpara un AC portabil, chit ca e mai zgomotos si trebuie sa vezi unde vei amplasa burlanul de evacuare a aerului cald pe care il genereaza acest tip de AC.

#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,295
  • Înscris: 02.02.2006
Am folosit și eu o perioadă așa ceva.

Am renunțat rapid când mi-am dat seama cât de mult crește umiditatea. E și logic, dar nu m-am gândit înainte. În maxim 2-3 zile îmi mucegăia orice pâine, cu un mucegai de-ăla verde și pufos, ăsta fiind cam cel mai evident indiciu. Ca să combați efectul trebuie să aerisești mult și des, adică să bagi în casă aer cald și uscat de afară. Orice mic (foarte mic) beneficiu adus de aparat îl elimini și nu ajungi nicăieri.

#5
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Lasa umiditatea.
Bun,dar gheata de unde o iei?
O porcarie.
Cauta un AC de fereastra.

#6
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postcorinadaniela, on 21 mai 2018 - 16:10, said:

am avut si eu ceva foarte asemanator, efect racorire aproape zero, plus cresterea umiditatii din casa.
Dispozitivele acestea merg exact pe efectul acesta - se evapora apa si scade temperatura aerului care este ventilat, in schimb creste umiditatea. Sunt bune in zonele foarte aride, secetoase, prin tarile arabe unde umiditatea este de 10-20%, in Romania sunt cam inutile insa.
https://en.wikipedia...porative_cooler
Mai pot fi bune insa in combinatie cu un aer conditionat clasic - acela pe langa faptul ca raceste, scoate si umiditatea din aer, care poate ajunge astfel destul de scazuta si un astfel de aparat incepe atunci sa devina eficient.

#7
2015Dan

2015Dan

    Genuine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,506
  • Înscris: 31.10.2017
Ma indoiesc ca e foarte util.

#8
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Cumpără un aer condiționat portabil și ai rezolvat problema.
Eu am la serviciu ambele. Aerul condiționat e u mult înaintea ventilatorului cu gheață.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostIloveHp, on 21 mai 2018 - 15:49, said:

Salut! Vreau sa cumpar acesta ventilator si as vrea cateva pareri despre aceste ventiloare sa zic asa cu rezervor de apa. Problema este ca locuiesc intr-o cladire istorica intr-un centru si nu am voie sa montez un aparat de aer conditionat conventional.

Cladirile istorice nu sint asa, mai "friguroase" de felul lor ? De ex. in biserici am observat ca e racoare fara aer conditionat.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Lasa aparatele cu gheata sau AC portabile. Ia-ti un dezumidificator.

#11
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Eu stau la etajul 3, iar deasupra mea este mansarda. Mai am un geam destul de mare in care bate soarele de la ora 14 pana apune... deci se face destul de cald. La un aparat de aer conditionat portabil nu trebuie scos tubul de aer cald afara?

#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Scazi umiditatea = cresti confortul - un dezumidificator bine calculat este tot ce trebuie singura problema e ca nu face frig , dar nu te tine nimeni sa nu pui o punga de gheata la suctiunea ventilatorului .

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Poate ca te-ar ajuta sa pui pe geam o folie din aceea care blocheaza partial/reflecta razele soarelui.
Ceva de acest gen:
http://www.folii-llu...otectie-solara/

#14
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
La folie m-am gandit si eu. Planul initial a fost asa: folie+ un aparat din acesta mirifc si o sa fiu boier :))) Folie as vrea sa fie cu transparenta 75-100% daca ar exista asa ceva. Nu vreau sa intunec camera

#15
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postldpe, on 21 mai 2018 - 18:50, said:

Scazi umiditatea = cresti confortul - un dezumidificator bine calculat este tot ce trebuie singura problema e ca nu face frig , dar nu te tine nimeni sa nu pui o punga de gheata la suctiunea ventilatorului .
Dezumidificatorul produce caldura, chiar daca scade apoi umiditatea, la o temperatura mai mare scade confortul asa ca nu ai facut nimic. Un aer conditionat dezumidifica si raceste in acelasi timp.

#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Unde nu poti monta e ok si dezumificarea . Cauti fara rezistente de incalzire sau cu posibilitate decuplare a incalzirii, ce iese intradevar e caldut dar nu cald .
Poti face o instalatie cu randament mic pe baza de celule Peltier la evacuarea aparatului, macar cat sa aduca temperatura la cea inconjuratoare .
Ac portabil este un compromis dar trebuie rezolvata evacuarea .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate