Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Contributia la pilonul 1

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
104 replies to this topic

Poll: Contributia la pilonul 1 (47 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu propunerea colegului?

  1. Da (35 votes [74.47%] - View)

    Percentage of vote: 74.47%

  2. Nu (7 votes [14.89%] - View)

    Percentage of vote: 14.89%

  3. Nici da, nici nu, detaliez in topic (5 votes [10.64%] - View)

    Percentage of vote: 10.64%

Vote Guests cannot vote

#1
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

 geo76com, on 21 mai 2018 - 14:56, said:

Contributia obligatorie la pilonul 1 ar trebui sa fie egala cu contributia aferanta salariului minim pe economie.
Peste asta fiecare cit vrea si cit poate si mai ales unde vrea. Pilon1,2 sau 3. In felul asta toti vor primi cel putin o pensie egala de la stat.

Pentru a nu strica discutiile de pe celalalt topic (asa considera unii colegi), am deschis topic nou unde vreau sa aflu parerea voastra si sa discutam in voie.


Eu am ales varianta 1.



LE: Este vorba de unde vrem sa ajungem. Ca sa evitam discutiile despre cum ajungem acolo. Vreau sa stiu cum vedeti voi ca AR TREBUI sa stea lucrurile la modul ideal, de asta am deschis topicul.

Edited by catalina1, 21 May 2018 - 15:31.


#2
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016
Poate ai ales, dar de votat nu ai votat inca....

Ontopic: eu nu vreau sa renunt la pilonul 2, indiferent de zbaterile financiare ale guvernului de cacat...pardon pesede.
Deci as vrea sa contribui la stat cu minimul necesar si restul as directiona la pilonul 2, (jumate la NN si jumate la Alianz)
Dar sunt vise, practic e imposibil acum de implementat asa ceva.
Guvernul de cacat - pardon pesede, ajunge la fundul sacului si nu stie de unde sa mai scoata bani....

#3
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,906
  • Înscris: 14.09.2004
Cum sa nu fiu de acord cu propunerea mea ?Posted Image
Si am mai plusat cu ceva

 geo76com, on 21 mai 2018 - 15:18, said:

Toate contributile obligatorii ( somaj, sanatate, pensie etc)  ar trebui sa fie la nivelul salariului minim.
Ce este in plus fiecare cum vrea si cum se descurca.
Ce vaiete ar fi prin tara. Nu ar mai exista salarii la negru atunci.


#4
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

 Malus_Dacus, on 21 mai 2018 - 15:24, said:

Poate ai ales, dar de votat nu ai votat inca....

Ontopic: eu nu vreau sa renunt la pilonul 2, indiferent de zbaterile financiare ale guvernului de cacat...pardon pesede.
Deci as vrea sa contribui la stat cu minimul necesar si restul as directiona la pilonul 2, (jumate la NN si jumate la Alianz)
.
Nu e ontopic ce alegi tu sa faci cu banii tai. :)
E vorba de ce ne obliga statul sa facem. Adica ar fi o discutie interesanta si cea despre ce ALEGEM, aici e vorba de ce consideram ca ar trebui statul sa impuna.

 geo76com, on 21 mai 2018 - 15:25, said:

Cum sa nu fiu de acord cu propunerea mea ?Posted Image
Si am mai plusat cu ceva
Cine s-ar vaita?

Edited by catalina1, 21 May 2018 - 15:26.


#5
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
si eu sunt de acord cu asta.
mai mult, pentru a acoperii partea sociala a pensiilor, as pulsa chiar cu :
contributia plafonata la nivelul salariului mediu. Adica daca ai sub salariul mediu sa dai 25% * salariu tau
daca ai peste salariul mediu atunci contributia maxima este 25% * salariul mediu

Retinerea la sursa sa fie tot de 25 %, dar sa fii obligat sa iti alegi tu unde directionezi restul.

#6
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

 relu_24, on 21 mai 2018 - 15:26, said:

si eu sunt de acord cu asta.
mai mult, pentru a acoperii partea sociala a pensiilor, as pulsa chiar cu :
contributia plafonata la nivelul salariului mediu. Adica daca ai sub salariul mediu sa dai 25% * salariu tau
daca ai peste salariul mediu atunci contributia maxima este 25% * salariul mediu

Retinerea la sursa sa fie tot de 25 %, dar sa fii obligat sa iti alegi tu unde directionezi restul.
Pai nu pulsezi, ca acum e mai sus de atat. :)
Deci ce propui tu o e schimbare mai mica fata de ce propune colegul.

#7
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,906
  • Înscris: 14.09.2004

 catalina1, on 21 mai 2018 - 15:26, said:

Nu e ontopic ce alegi tu sa faci cu banii tai. Posted Image
E vorba de ce ne obliga statul sa facem. Adica ar fi o discutie interesanta si cea despre ce ALEGEM, aici e vorba de ce consideram ca ar trebui statul sa impuna.


Cine s-ar vaita?
Cei care acum impart fondurile din galeata numita buget.
Si cei care beneficiaza de fonduri din galeata fara sa puna nimic acolo.

#8
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008
Am ales varianta 3.

As fi ales varianta 1 dar nu e destul de clara - o contributie pe salariul minim ar putea prabusi sistemul de pensii actual, ceva cu care nu as fi de acord.
Daca nu se intampla asta aleg varianta 1.

#9
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
Exista o categorie privilegiata care beneficiaza fix de ce zici tu. As mai zice si ca schimbarea a venit de la PSD, dar sa nu sariti pe mine: PFA-urile. Nu vad cum ar putea avea PFA-urile un regim mai bun in relatia cu statul decat au acum. Chiar nu vad :)

#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
si cu pensiile actuale ce facem? de unde le platim? te asigur ca sumele nu-s deloc de neglijat. lasa-i sa moara de foame, sunt batrani, nu mai avem nevoie de ei. parintii mei erau aproape de varsta pensionarii cand s-a inventat pilonul 2, dar au contribuit toata viata cu sume substantial mai mari decat contributia minima. deci inca o data, de unde le platim pensiile?

#11
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

 vlad1102, on 21 mai 2018 - 15:28, said:

Am ales varianta 3.

As fi ales varianta 1 dar nu e destul de clara - o contributie pe salariul minim ar putea prabusi sistemul de pensii actual, ceva cu care nu as fi de acord.
Daca nu se intampla asta aleg varianta 1.
Da, ceva treptat sau cu ceva sursa clara de finantare. Am vrut sa fie ceva simplu, ca sa discutam in primul rand despre unde vreme sa ajungem.

 born2lose, on 21 mai 2018 - 15:29, said:

si cu pensiile actuale ce facem? de unde le platim? te asigur ca sumele nu-s deloc de neglijat. lasa-i sa moara de foame, sunt batrani, nu mai avem nevoie de ei. parintii mei erau aproape de varsta pensionarii cand s-a inventat pilonul 2, dar au contribuit toata viata cu sume substantial mai mari decat contributia minima. deci inca o data, de unde le platim pensiile?
Lasa asta momentan. Uite, o sa modific, sa fie clar ca vorbim despre cum vedem noi sistemul ideal, punctul unde ne-am dori sa ajungem.

#12
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,580
  • Înscris: 15.01.2017

 geo76com, on 21 mai 2018 - 15:25, said:

Cum sa nu fiu de acord cu propunerea mea ?Posted Image
Si am mai plusat cu ceva

Daca tot suntem la capitolul utopii, eu as vrea un sistem unde fiecare aleagă daca sa cotizeze, cat sa cotizeze si unde anume.



#13
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 catalina1, on 21 mai 2018 - 15:20, said:

Pentru a nu strica discutiile de pe celalalt topic (asa considera unii colegi), am deschis topic nou unde vreau sa aflu parerea voastra si sa discutam in voie.


Eu am ales varianta 1.

realitatea este ca daca s-ar proceda asa, atunci nu ar mai fi bani suficienti pentru plata pensiilor curente.
nu are niciun politician curajul sa le spuna pensionarilor de azi ca le micsoreaza pensiile pana la pensia minima.

daca nu ma insel, s-a mai pus problema prin 2012 sa micsoreze pensiile si nu s-a putut pentru ca pensia este asimilata cu dreptul de proprietate...

prin urmare, vom astepta ca sistemul de pensii sa intre in colaps de la sine.

#14
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 catalina1, on 21 mai 2018 - 15:26, said:

Nu e ontopic ce alegi tu sa faci cu banii tai. Posted Image
E vorba de ce ne obliga statul sa facem.
Ca si cum,din banii pusi la ciorap,statul-psd te-ar obliga sa cumperi poze cu dragnea si dancila ,nu sa mergi in concediu?Sa ne asteptam la asta?

#15
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,906
  • Înscris: 14.09.2004

 born2lose, on 21 mai 2018 - 15:29, said:

si cu pensiile actuale ce facem? de unde le platim? te asigur ca sumele nu-s deloc de neglijat. lasa-i sa moara de foame, sunt batrani, nu mai avem nevoie de ei. parintii mei erau aproape de varsta pensionarii cand s-a inventat pilonul 2, dar au contribuit toata viata cu sume substantial mai mari decat contributia minima. deci inca o data, de unde le platim pensiile?
Pensiile actuale trebuie platite. Dar din pacate ele nu mai trebuie marite. Trebuie asumate din bugetul de stat si in fiecare an sa stie exact cit impovareaza bugetul.
Dar pensiile de stat care nu sint bazate pe principiul contributivitatii limitate la 1000-1500 de euro. Fara posibilitatea de cumulare venituri de la ( pensie+salariu+indemnizatie+ etc)

#16
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005

 born2lose, on 21 mai 2018 - 15:29, said:

si cu pensiile actuale ce facem? de unde le platim? te asigur ca sumele nu-s deloc de neglijat. lasa-i sa moara de foame, sunt batrani, nu mai avem nevoie de ei. parintii mei erau aproape de varsta pensionarii cand s-a inventat pilonul 2, dar au contribuit toata viata cu sume substantial mai mari decat contributia minima. deci inca o data, de unde le platim pensiile?
Pai nici acum nu se platesc pensile doar din fondul de pensii, se finanteaza de la buget.

#17
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Nu. Fuck all pilonu 1&2, pilon 3 integral, fiecare isi asterne singur, de capu' lui, statu face ce nu poate sa faca privatul in timp rezonabil (autostrazi, cai ferate, atomocentrale&shit + armata + alte asemenea) si nu se baga in aiureli cu pensii. Sau isi face un fond al lui ca restul din pilonul 3 si te bagi la ala daca ai incredere si vrei.

Ah si nu asta nu inseamna ca vreau privatizarea sanatatii sau a educatiei. Before anyone asks. Doar iesirea statului dintr-o activitate sortita clar esecului cu un cost de zeci de miliarde de euro care se pot duce pe ceva mult mai util.

De la 20 la 70 de ani ai 50 de ani in care sa iti aranjezi ceva. Nu e nici educatie cand esti copil si trebuie sa te ajute cineva, nici sanatate unde poti sa ai ghinion de nesansa azi sanatos maine ups cancer.

Edited by shefu_de_combinat, 21 May 2018 - 15:40.


#18
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

 Pollux, on 21 mai 2018 - 15:32, said:


realitatea este ca daca s-ar proceda asa, atunci nu ar mai fi bani suficienti pentru plata pensiilor curente.
nu are niciun politician curajul sa le spuna pensionarilor de azi ca le micsoreaza pensiile pana la pensia minima.

daca nu ma insel, s-a mai pus problema prin 2012 sa micsoreze pensiile si nu s-a putut pentru ca pensia este asimilata cu dreptul de proprietate...

prin urmare, vom astepta ca sistemul de pensii sa intre in colaps de la sine.
Ok, dar unde ai vrea tu sa ajungem?  Cum ai vedea sistemul de pensii ideal?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate