Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Fiat se restructureaza

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006
mi se pare ca suna a abandon si neputinta anuntul. sau ma insel?

#38
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Meh... duca-se...

Ferrari si Jeep si Dodge cred ca pot sta in picioare singure.
Restul marcilor au fost mari candva dar acum sunt doar zombie care se chinuie de la an la an.
Pacat de Alfa Romeo.

Edited by StefanSC, 21 May 2018 - 18:05.


#39
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 izometric, on 21 mai 2018 - 14:04, said:

Eu am un Fiat Grande Punto 1,3 Multijet 90 de cai (turbina cu geometrie variabila) achizitionat nou in Aprilie 2008.

Am schimbat asa in 10 ani:

- Volan de piele pe garantie ca se cojea
- O planetara pe garantie

Afara din Garantie:

- un rulment pe dreapta fata.

Atat.

In rest consumabile, printre care si un set de discuri de frana. Ambreiajul este original.

Masina are in momentul asta 111.000 km. Mie nu mi se pare ca e proasta sau ca nu e fiabila.

Pai la 100.000km ti se pare ca altele au defecte mai mari ? Posted Image)
La un A4 B6 pana la  300.000km tot cam atatea piese schimbai...Posted Image

PS: Grande Punto e un model frumos la design (exterior cel putin).

 adrian_r5, on 21 mai 2018 - 14:16, said:

pai ce drac au cu el ... ca-i facut la turci ...

Tare laudat era Tipo ca alternativa la Logan... acuma le dispare inca un rival, iar loganul castiga teren si mai tare :))

 Paz, on 21 mai 2018 - 14:16, said:

La masina aia aveau si o reclama care suna asa : "Oti fi voi frumosi".

FIAT - de frumoase sunt frumoase, de fiabile sunt frumoase Posted Image

 ericmario, on 21 mai 2018 - 15:28, said:

Eu m-aș mulțumi și cu un Fiat 124 Spider.Posted Image

Adica o Mazda Posted Image

PS: Tu ai mazda 6, deci de asta vrei 124 spider, altfel nici sa nu auzi de fiat. Hai sa nu mai fim carcotasi Posted Image

Edited by TruculMagic, 21 May 2018 - 19:36.


#40
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce mi se parea aiurea, e ca renunta la Punto , masina care are un istoric calumea in urma.
Asta e strict din cauza lor, ca sunt niste idioti si nu stiu sa produca un model de generatie noua care sa faca fata concurentei.

Ei din 2006 au lansat Grande Punto, prin 2008 pana in 2011 au produs faceliftul, Din 2009 - 2012 au avut punto evo care era aceeasi masina cu alte echipari si faruri si stopuri putin desenate, iar din 2012 au produs modelul Punto care e tot aceeasi masina ca un GP lansat in 2006 (singura chestie este ca au mai scazut 5cp la un 1.3 mjet sau au adaugat, + motorizarea twinair , in rest erau varza) , deci nu ai cum sa faci concurenta la generatiile noi tot mai misto (vedeti VW si Hyundai sau ford) cu o masina lansata in 2006 care oricum in teste iesea pe la coada.

Grupul Fiat e mare, are o gramada de marci , alfa nu cred ca o sa dispara, mai ales ca au avut vanzari record din cate imi amintesc anul acesta , iar Ferrari si Maserati sunt mai exclusiviste, nu sunt masini de duzina, chrysler oricum a fost oaia neagra a americanilor, a intrat sau era sa intre in faliment, iar fiat numai pe combinatii din astea s-au bagat. Jeep cred ca e pe linia de plutire, pe piata americana probabil au succes.

Nu uitati ca FIAT in gama s-a s-au concentrat pe 500, au scos o multime de variante de fiat 500 penibile, inclusiv fiat 500 cu 7 locuri. Mi se pare penibil, isi cam merita soarta. Au neglijat alte modele:
-punto (am dat exemplu mai sus)
-bravo (o masina mediocra, era pe la coada in testele comparative, nu excela la nimic, avea 2 dieseluri ceva mai interesante, am mers cu un taxi 1.4turbo ca pasager si mi-a placut, insa nimic interesant)
-linea (au scos un urmas pe tipo care teoretic are ceva vanzari, una singura am vazut la mine in zona , dar are preturi foarte piperate, trebuia sa se pozitioneze in dreptul loganului, nu sa ceri aproape 20k pe un 1.6 diesel)
-monovolume si ceva de clasa medie nu cred ca au mai lansat.

Iar gama fiat professional (utilitare) cred ca inca supravietuieste.


Cred ca am scris cam mult, insa trebuia, sunt multi care vorbesc pe langa subiect si sunt hateri...

#41
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 mannes, on 21 mai 2018 - 13:38, said:

In urma schimbarilor din grupul Fiat-Chrysler, italienii nu vor mai produce modelul Tipo, un rival al Daciei Logan, potrivit Quotidiano.

De pe piata va fi retras si modelul Punto, masina care a avut cele mai proaste rezultate din istorie la testul EuroNCAP.

Potrivit sursei citate, anuntul oficial va fi facut pe 1 iunie.

Fiat va mai produce doar modelele 500 si Panda, insa nu in Italia, ci in Polonia.

sursa: http://m.ziare.com/f...vanzare-1514465

mai pe romaneste, Fiat nu mai produce nimic.

Adică aşa?

Attached File  fiat_2018.jpg   105.63K   60 downloads

Dispar 3 din 16 modele şi cel de-al 17-lea care oricum nu se mai vindea numa în Italia. Posted Image

9 modele efective, fără să numărăm variaţiunile a la Stepway.

Plus 2 Doblo-uri şi 3 Ducato-uri din gama Professional. Dispare de tăt, săracu Fiat...

Edited by AlexIP, 21 May 2018 - 20:03.


#42
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 TruculMagic, on 21 mai 2018 - 19:42, said:

Adica o Mazda Posted Image
PS: Tu ai mazda 6, deci de asta vrei 124 spider, altfel nici sa nu auzi de Fiat. Hai sa nu mai fim carcotasi Posted Image
Nu amice.
Pe cuvântul meu că nu am știut că 124 Spider e făcut pe platforma lui Mazda MX-5 până azi.
Dacă nu zicea colegul @mannes de RX-8, (acolo am rămas pe gânduri) nu știam treaba asta.
Oricum ar fi, sincer nu mi-ar strica o mașină de genul asta, în weekend, când plec cu ”baba” mea la plimbare.

#43
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mai cunosc un neamt care iubeste Fiat barcheta Posted Image

#44
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 TruculMagic, on 21 mai 2018 - 20:46, said:

Mai cunosc un neamt care iubeste Fiat barcheta Posted Image
Nu-i nimic rău în asta.
Chiar azi am vazut o Barchetta, e ceva deosebit.

Edited by ericmario, 21 May 2018 - 21:22.


#45
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,035
  • Înscris: 30.11.2017
Daca nu mai face niste modele nu inseamna ca se inchide cum s-au inchis la noi fabricile cu totul disparand complet si numele.

E posibil si concurenta puternică din germania care au produs mai ieftin avand pact de gaz ieftin cu rusia plus alte matrapazlâcuri să fi dus la inchiderea lor.

Masinile italiene au farmecul lor, au ceva unic, lafel cum au cele din fiecare ţară. Deci nu e o bucurie că se inchid unele modele si nu se pune nimic in loc, poate singura treaba buna ca nu va mai fi asa mare aglomeratie de masini produse care sa stea pe stoc sau sa polueze.

#46
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 ericmario, on 21 mai 2018 - 20:53, said:

Chiar azi am vazut o Barchetta, e ceva deosebit.
Asta daca vrei sa rada toata lumea de tine. Ultima data cand copiii mei au vazut o Barchetta m-au intrebat daca e barca cu roti.

 cipri2bau, on 21 mai 2018 - 21:32, said:

Daca nu mai face niste modele
Adica majoritatea.

 cipri2bau, on 21 mai 2018 - 21:32, said:

Deci nu e o bucurie că se inchid unele modele
Ba este, dispar mizeriile si sunt inlocuite de produse de calitate. Toata lumea castiga.

#47
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006

 ericmario, on 21 mai 2018 - 20:30, said:


Nu amice.
Pe cuvĂąntul meu că nu am știut că 124 Spider e făcut pe platforma lui Mazda MX-5 pĂąnă azi.
Dacă nu zicea colegul @mannes de RX-8, (acolo am rămas pe gĂąnduri) nu știam treaba asta.
Oricum ar fi, sincer nu mi-ar strica o mașină de genul asta, Ăźn weekend, cĂąnd plec cu ”baba” mea la plimbare.

vreau sa imi cer scuze pentru confuzia facuta. ma gandeam la mx-5, am confundat-o si pe aceea cu un rx-5 (exista macar?) si la urma am zis rx-8.


#48
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Da kroghy, de parca a2 de la Audi e tare fain, vai s-amar de el,e ca un croissant.
Daca tot vorbim de fiaturi faine, Fiat coupe turbo mi se pare o masina extraordinar de frumoasa.E veche, dar design-ul inca prinde.

#49
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

 unbrutus, on 21 mai 2018 - 16:33, said:

suzuki Vitara vine cu motor diesel de la Fiat parca
Da ... dieselurile Fiat au fost pe Suzuki Ignis, SX4, Swift ... au fost si pe ceva Opel ... au ajuns chiar si pe Saab iar la utilitare se pare ca le-au folosit inclusiv Renault si PSA - Multijet.

 TruculMagic, on 21 mai 2018 - 20:46, said:

Mai cunosc un neamt care iubeste fiat barcheta
Pai arata binisor Posted Image
Nu cred sa aiba nemtii vreo prejudecata legata de Fiat ... 500 vezi la tot pasu' pe la ei  Posted Image

 TruculMagic, on 21 mai 2018 - 19:42, said:

Tare laudat era Tipo ca alternativa la Logan... acuma le dispare inca un rival, iar loganul castiga teren si mai tare Posted Image)
M-ai citat cind ai postat treaba asta ... asa ca iti raspund - habar n-am ...

Pentru "low cost" mai au o fabrica si in Serbia la Kragujevac ... unde produc 500L - de astea doar cu numere de Serbia am vazut pe strazi pe la noi,

 Kroghy, on 21 mai 2018 - 21:49, said:

Ultima data cand copiii mei au vazut o Barchetta m-au intrebat daca e barca cu roti.
Dupa cum au dat cu mucii-n fasole ... poti fi sigur ca sint ai tai Posted Image

Edited by adrian_r5, 21 May 2018 - 23:09.


#50
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 StefanSC, on 21 mai 2018 - 18:04, said:

Meh... duca-se...

Ferrari si Jeep si Dodge cred ca pot sta in picioare singure.
Restul marcilor au fost mari candva dar acum sunt doar zombie care se chinuie de la an la an.
Pacat de Alfa Romeo.
E vorba de marca Fiat aici, nu de grup.

#51
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Vand in prostie modelele alea 500. :) Restul au vanzari minore...

Lancia mai are doar un model, Ypsilon: https://www.lancia.it/ :)

Curios e ca Maserati are vreo 4-5 modele.

Ferrari s-a separat de Fiat Chrysler.

Eu ma gandeam ca Fiat si Lancia cam sunt terminate, ca a ramas Alfa Romeo ca marca de volum italiana. Teapa. Fiat vinde in draci porcarioarele alea mici: http://www.press.fca...sales-in-europe

#52
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,525
  • Înscris: 03.10.2013

 suri, on 21 mai 2018 - 13:58, said:

si foarte urite - unele dintre ele Posted Image


e multiplu de urat...

#53
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 mannes, on 21 mai 2018 - 13:38, said:


Fiat va mai produce doar modelele 500 si Panda, insa nu in Italia, ci in Polonia.
Un alt castig pentru economia si statul polonez.Forta de munca mai ieftina, eficienta si facilitatile oferite de statul polonez a determinat grupul Fiat sa isi reloce productia pentru cele doua modele in Polonia.In mult hulita Polonie condusa acum de un guvern nationalist care face tot ce se poate pentru ca aceasta tara sa atraga cat mai multi investitori straini importanti, de talia grupului Fiat.

#54
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005

 Kroghy, on 21 mai 2018 - 21:49, said:

Ultima data cand copiii mei au vazut o Barchetta m-au intrebat daca e barca cu roti.
Cum ii educi, asa ii ai.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate