Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cumparare autoturism de la mostenitor

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
Buna ziua,

Doresc sa cumpar un autoturism de la mostenitor, peste 2 saptamani cand se va incheia dezbaterea succesiunii (vanzatorul este unicul mostenitor).
Am unele nelamuriri in legatura cu procedeul pentru inmatriculare, avand in vedere ca toate actele autoturismului (carte de identitate, talon, RCA, ITP) sunt pe numele decedatului, iar eu voi cumpara masina de la mostenitor.

Mentionez ca decedatul, mostenitorul si cu mine suntem in 3 judete diferite.

Din ce m-am putut informa, pasii de urmat ar fi:

1) Dupa ce obtine certificatul de mostenitor, mostenitorul merge la administratia fiscala din judetul sau pentru a prelua autoturismul pe rolul sau fiscal.
2) Merg cu mostenitorul la un birou de acte auto, unde facem contractul de vanzare-cumparare si fisa de inmatriculare
3) Mostenitorul scoate autoturismul de pe rolul sau fiscal si primeste viza fiscala pe fisa de inmatriculare.
4) Mostenitorul completeleaza rubrica “Instrainat catre” din talon cu numele meu, si din acest moment pot circula cu masina timp de 30 zile pana sa o inmatriculez, desi actele sunt in continuare pe numele decedatului
5) Ma prezint la adminsitratia fiscala din sectorul meu cu certificatul de vanzare-cumparare si fisa de inmatriculare, pentru a lua autoturismul pe rolul meu fiscal si a primi viza fiscala pe fisa de inmatriculare.
6) In termen de 30 zile ma prezint la DRPCIV cu urmatoarele, in vederea inmatricularii:
- Copie dupa certificatul de mostenitor
- Contractul de vanzare-cumparare
- Fisa de inmatriculare cu cele 2 vize fiscale
- Cartea de identitate a autoturismului, pe numele decedatului
- Talonul, pe numele decedatului, cu rubrica “Instrainat catre” mine
- dovada ITP valabil
- RCA pt inmatriculare facut pe numele meu si doar cu seria sasiu a masinii, fara nr de inmatriculare completat
- placutele cu numerele de inmatriculare vechi

Am omis ceva? E prima data cand cumpar o masina SH. In special datorita distantei mari dintre vanzator si mine as dori sa pot rezolva totul fara a face vreun drum in plus pentru un act uitat.

Va multumesc pentru ajutor.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Costul vizelor fiscale - 100 de ron de fiecare (moștenitor / dumneavoastră)

Și contractul se face în primă fază (adică punctul 2), scăderea de la administrație se face în baza contractului de vânzare cumpărare.
Apoi nr.1
De preferat să mergi cu el să vezi că face ce trebuie să nu aștepți apoi degeaba.

Edited by exceswater, 21 May 2018 - 13:45.


#3
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007

 exceswater, on 21 mai 2018 - 13:43, said:

Costul vizelor fiscale - 100 de ron de fiecare (moștenitor / dumneavoastră)

Și contractul se face în primă fază (adică punctul 2), scăderea de la administrație se face în baza contractului de vânzare cumpărare.
Apoi nr.1
De preferat să mergi cu el să vezi că face ce trebuie să nu aștepți apoi degeaba.

Dar ca sa poata fi scazut de la administratia fiscala, nu trebuie ca mostenitorul sa treaca intai automobilul pe rolul sau fiscal (in prezent presupun ca e pe rolul fiscal al decedatului)? Si apoi sa merg cu el pentru a-l scadea de la administratie si a obtine viza fiscala. Sau se pot rezolva ambele mergand o singura data?

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Având în vedere că e moștenit și se vinde, nu are logică să se încarce cu el ca să se scadă.
Întreabă la un birou de acte auto, te vor lămuri cu siguranță.

#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

 TweakPwnz, on 21 mai 2018 - 15:07, said:



Dar ca sa poata fi scazut de la administratia fiscala, nu trebuie ca mostenitorul sa treaca intai automobilul pe rolul sau fiscal (in prezent presupun ca e pe rolul fiscal al decedatului)? Si apoi sa merg cu el pentru a-l scadea de la administratie si a obtine viza fiscala. Sau se pot rezolva ambele mergand o singura data?
Încărcarea și descărcarea se pot face în același moment.
Pe baza certficatului de moștenitor și al contractului de vânzare-cumpărare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate