Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Leul Forte - Allianz Tiriac

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
Doty13

Doty13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.01.2010
@yndy

Nu vreau să fiu promotor sau ceva pentru ăștia de la Allianz, dar tu crezi că omul a întrebat dacă fondul ăsta e bun pentru că e un trader care scoate randamentul menționat de tine?
Sincer, știu câte ceva despre investiții și piețe și cum funcționează, nu m-aș numi chiar amator, dar pentru persoane care nu au habar despre ce e vorba, opțiunea asta sună destul de interesant... la asta se mai adaugă și faptul că ăștia de la OVB promovează educația financiară, lucru care lipsește cu desăvârșire în România, practic vine la pachet cu un "Consultant" financiar, menționez cu ghilimele pentru că nu știu despre cine e vorba mai exact...
Îmi imaginez că există lichele peste tot, dar băiatu asta cu care am vorbit eu a fost foarte bine pregătit și țin să menționez că educația financiară nu e un concept vag pentru mine.

În fine, nu vreau să fac debate!
Nu înțeleg de ce zic oamenii că e mai bine să "îi ții la ciorap"...
Dacă consultanul ăla ți-a cerut să pui mai mult decât 10% din venitul tău în așa ceva fără să îți construiască un concept dinăla în care să existe și Economii personale și fonduri de urgență, într-adevăr, bagă-l în măsa și spune-i că te descurci singur. Citește și tu "Tată bogat, Tată sărac" sau vezi niște tutoriale despre cum să-ți gestionezi și controlezi banii pe Youtube și lasă-l să-și vadă de treaba lui.

#20
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Ai dreptate şi îmi cer scuze, mesajul tău era prea pozitiv şi de aceea am intervenit. În mod realist sunt şanse mici ca produsul să genereze 7% anual în următorii 10 ani, darmite 15%. Nu e imposibil şi nu am cum să ştiu, dar nu e corect să te uiţi pe rezultate trecute şi să tragi concluzii despre viitor, mai ales că ai selectat o perioadă care începe de la minimele de după criză şi se termină acum când e foarte probabil să fim pe maxime.

Cum am spus şi înainte, cred că e mai avantajos să maximizezi suma la Pilonul III şi apoi să te gândeşti la astfel de produse. Din păcate cu ofensiva din prezent împotriva fondurilor de pensii s-ar putea ca pilonul III să nu mai fie o variantă în viitor.

Sper de asemenea că fondurile respective să mai taie din comisioane, ultima oară când m-am uitat erau mai mari decât în alte ţări din UE.

#21
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Mai exist aun topic despre OVB pe Softpedia.

#22
Doty13

Doty13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.01.2010

View PostLL13G, on 03 mai 2019 - 13:34, said:

Mai exist aun topic despre OVB pe Softpedia.

Si eu ce să îi fac?

Omul a intrebat de Leu Forte, nu de OVB.

De OVB să zică cine ce şi cum vrea, personal mă înțeleg bine cu consultanții financiari de la ei şi mi se pare că fac un lucru foarte bun pentru oamenii şi mentalitatea din România.

Pe băieții din Cluj îi recomand cu mare drag.

#23
kostyx87

kostyx87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.10.2009
Salutare!
Ca sa aveti un exemplu clar, am eu un cont deschis la ei din 2018.
In momentul de fata, va recomand cu caldura sa NU investiti in asa ceva decat daca chiar nu aveti ce face cu banii.
Dupa 2 ani de investiti  in momentul de fata pot primi de la ei mai putin de jumatate din suma investita ( daca doresc sa retrag acei 90% din suma,  asa cum zic ei dupa 2 ani - o vacanta )
Investitia contine 3 taxe: Taxa asigurare,Taxa alocare,Taxa de recuperare a cheltuielilor initiale
Voi din acea dobanda trebuie sa acoperiti si taxele de mai sus si sa iesiti si pe profit ( cam imposibil )
Ca sa sperati ca va recuperati banii investiti, trebuie sa stati pana la sfarsitul perioadei de investitie (10-20-30 ani, in functie de cat ati ales)
Cei care au deja cont la ei, se trezesc dupa cativa ani cu doua variante:
1. sa inchida contul si sa piarda peste 50% din suma investita
2. sa investeasca in continuare 30% din perioada si sa spere ca vor lua ce au investit. Nu profit!
Atentie! Daca ati deschis cont la ei si in primii 2 ani doriti sa renuntati, vi se returneaza 0 LEI!!!

#24
SuporterulX

SuporterulX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 08.10.2017

View Postkostyx87, on 02 aprilie 2020 - 11:04, said:

Salutare!
Ca sa aveti un exemplu clar, am eu un cont deschis la ei din 2018.
In momentul de fata, va recomand cu caldura sa NU investiti in asa ceva decat daca chiar nu aveti ce face cu banii.
Dupa 2 ani de investiti  in momentul de fata pot primi de la ei mai putin de jumatate din suma investita ( daca doresc sa retrag acei 90% din suma,  asa cum zic ei dupa 2 ani - o vacanta )
Investitia contine 3 taxe: Taxa asigurare,Taxa alocare,Taxa de recuperare a cheltuielilor initiale
Voi din acea dobanda trebuie sa acoperiti si taxele de mai sus si sa iesiti si pe profit ( cam imposibil )
Ca sa sperati ca va recuperati banii investiti, trebuie sa stati pana la sfarsitul perioadei de investitie (10-20-30 ani, in functie de cat ati ales)
Cei care au deja cont la ei, se trezesc dupa cativa ani cu doua variante:
1. sa inchida contul si sa piarda peste 50% din suma investita
2. sa investeasca in continuare 30% din perioada si sa spere ca vor lua ce au investit. Nu profit!
Atentie! Daca ati deschis cont la ei si in primii 2 ani doriti sa renuntati, vi se returneaza 0 LEI!!!
Pentru ca soluția este pe termen lung, nu pe 2 ani. Când ai semnat contractul trebuia sa fii și tu conștient ca primele 24 de depuneri sunt obligatorii și sa nu te aștepți sa ai randament în 2 3 ani. Pai ori vrem pensie, ori sa câștigăm la loto? Dacă vrem pensie, hai sa lasam planul asta, dacă tot l am ales, sa lucreze 8-10 ani minim și abia apoi sa comentam rezultatele. Dacă tu voiai o soluție sigura în care sa ai randament de 7% în 2 ani trebuia sa alegi alta soluție, dar ce sa vezi, nu prea exista soluțiile astea fanteziste.

#25
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
Da, am si eu planul asta si l-am facut pe 20 de ani.

Am de gand sa il tin pana la sfarsit, practic, il consider ca o pensie privata pilon 3.

#26
AlfaQ

AlfaQ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.04.2008
Si eu am investit in Leu Forte , pe 30 de ani e planul din cate imi aduc aminte ; daca nu ai educatie financiara e cam greu sa-i intelegi cu adevarat valoarea ; Cum ziea si cineva inainte , nu este ca la loto sa te astepti de pe un an pe altul sa ai castiguri fabuloase plus ca pot fi luni sau poate ani in care evolutia este negativa , insa programul investitional trebuie privit per ansamblu nu pe segmente scurte de timp ;
     Pe mine personal ma intereseaza ca randamentul anual sa fie mai mare decat daca as fi depus banii intr-un depozit la banca . Cat despre cei care recomanda sa fie tinuti banii la soseta sau la saltea mi-e un pic mila de ei :))

#27
NightmareX123

NightmareX123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.03.2021
Salut, am facut si eu acum 2 ani contract pentru Leu Forte prin cei de la OVB pe 30 de ani.

In primul rand, lumea este convinsa de ideea ca peste banii investiti o sa creasca o dobanda "grasa" si ca la finalul perioadei o sa scoti o gramada de bani.
Totul bine si frumos pana iti dai seama ca in contract sunt trecute taxe de alocare intre 5-2.5%, taxa de administrare de 1.29% si taxa de asigurare (ca este lipita si o polita de asigurare)... aa si era sa uit ca am vazut intr-un raport primit pe email ca exista si "taxe de recuperare a cheltuielilor initiale". Astea bineinteles ca ti le prezinta ca pe o nimica toata in comparatie cu presupusele beneficii.

Am vazut in comentariile anterioare discutia ca "dom'le aste e investitie pe termen lung" si ca abia dupa multi ani se aduna banii. Doar ca asa cum se capitalizeaza banii se capitalizeaza si taxele, deci o mare parte din castig il pierzi din start.
Iar ca sa sustin ce am zis mai sus este simplu sa calculam: in contract este facuta o simulare (calculele lor) in care la un randament anual de 4% pe an suma pe care o voi putea scoate peste 30 de ani ar  fi de 115.891 lei, iar daca faci separat un calcul la procentul de 4% fara taxe rezultatul este de 136.549 lei. In cazul asta 33% din castig se duce in buzunarul lor. De ce? Degeaba. Sau ma rog, nu degeaba, ci pentru ca te tin de vorba, te intreaba ce mai faci, "administreaza eficient" bani si alte vrajeli. Daca investesti intr-un fond de obligatiuni (cum e BT Obligatiuni) o sa ai acelasi gastig si vei putea scoate oricand intreaga suma adunata (fara sa iti blocheze o parte din bani cum fac astia de la Allianz. Nu mai zic de faptul ca nu compari riscul la instrumentele cu venit fix cu tot felul de actiuni si derivate.

Aceeasi discutie si cu "scenariul optimist de 8% pe an"... chiar sa aiba un asemenea randament, asta nu inseamna ca o sa ajunga la tine in buzunar.
La prima vedere te gandesti ca "ok, hai ca din 8% isi iau si ei taxele, dar raman si eu cu profit". Totusi daca iei in calcul ca o sa ai o suma de bani blocata la care nu o sa ai acces in caz ca vrei sa iti iei un apartament, o masina (sau altceva)... nu stiu cat de multumit poti fi de situatie.
S&P 500 in ultimii 30 de ani a avut o medie anuala de vreo 9%. Daca in urmatorii 30 de ani presupunem ca randamentul mediu va fi tot de 9% asta inseamna un rezultat final de 359.164 lei comparativ cu "scenariul optimist" de la Leu Forte care estimeaza 231.270 lei. Deci da... o suma cu vrei 55% mai mare fara sa te complici cu Allianz / OVB... iar daca nu iti dai seama intre cele 2 sume este o diferenta de 127.894 pe care as pierde-o pentru decizia asta proasta comparativ cu a investi in S&P 500.

De inflatia care poate sa-ti "manance" 3-4% pe an nici nu mai zic... (sau poate si mai mult pentru ca e o intreaga discutie legata de cum se calculeaza de fapt inflatia).

Dupa cum zice si altcineva aici... in cel mai bun caz imi doresc sa nu ies pe minus. Inainte sa semnez un contract in care mi-am facut cu mana mea o obligatie pe 30 de ani trebuia sa ma gandesc de 10 ori sa sa nu fac asta, dar na, daca m-a "mancat undeva" trebuie sa imi asum. Fiecare e liber sa bage banii in ce vrea, dar eu nu recomand chestia asta.

#28
bittrulz

bittrulz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.04.2019
Cand vine vorba de bani nu poti avea incredere in nimeni. Fiecare este responsabil sa invete si să-și gestioneze banii.

Din pacate, unii învață din experiența proprie, așa ca tine. Mulțumesc ca ți-ai împărtășit experiența cu noi. Să sperăm ca alții care vor să-și faca asigurare de viață se vor uita pe forumuri.

Am 2 colegi de munca care au mușcat momeala (celor de la NN) in ciuda avertizărilor mele. Si mie mi-au fost propose contracte de genul, dar m-am ingrozit dupa ce le-am citit asa ca nu am facut niciunul si investesc de capul meu. E relativ usor si fara prea mari bătăi de cap, doar trebuie să știi engleza ca să înțelegi informațiile.

#29
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
Nu e dracu chiar asa de negru cum prezinta situatia NightmareX123.

Eu unul sunt multumit de ei. Am Leu Forte pe 25 de ani (din 2017) si situatia se prezinta asa:

Profitabilitate pe 3 ani la Leu Forte 23,69%, in ultimul an 4,40%, de la inceputul anului 2,46%, in ultimele 3 luni 7,30%, in ultima luna -0,99%.

#30
DrJekyll

DrJekyll

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.10.2011
Dacă doresc sa retrag din bani, asta nu înseamnă că vreau să câștig la loto sau sa nu îmi doresc o pensie. Consultanții ăștia sunt jalnici și patetici. Abuzează de neștiință și nesiguranța oamenilor.

#31
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Întâmplător, am văzut o prezentare a unui fond de investiții care spuneau pe de-o parte că au 7,6% randament mediu anual pe ultimii 5 ani, ceea ce a depășit valoarea de referință a unui indice cu un acronim de care nu auzisem (totdeauna în prezentări vor găsi un indice pe care să îl depășească, că doar nu spun că au fost sub medie). Apoi spuneau ceva de comisioane, cheltuieli de administrare etc. Am întrebat dacă randamentul de 7.6% era înainte sau după cheltuieli. Au făcut o mică pauză și au spus că 7.6% este randamentul brut, că așa poți compara cu piața, că toate randamentele sunt brute... Am calculat randamentul net aproximativ: 4.7% - 38% din profit se ducea pe cheltuielile de funcționare. Mă rog, vorbim de euro, nu e puțin 4.7% anual, dar nici nu e așa de atractiv precum ai crede.

#32
SuporterulX

SuporterulX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 08.10.2017
Cu alte cuvinte, a avea o asigurare de viata cu profil investitional este o soluție mai buna decât:
- a nu economisi/investi deloc
- a economisi banii "la saltea"
- a economisi banii în depozite bancare
- a avea doar pensie de stat

Cu toate acestea, nu e cea mai buna soluție care există, deoarece implica o perioada de timp destul de îndelungată iar taxele sunt destul de mari.
Pentru cei care sunt pasionați/interesați  de domeniu sau au mai mult timp liber și dorința sa învețe mai multe pot apela la anumite fonduri mutuale ( și aici sunt taxe, doar ca acestea depind, alături de randament, de tipul fondului pe care îl alegem), sau își pot alcătui singuri un portofoliu de instrumente financiare care sa ofere un randament cât mai bun, iar taxele sa fie unele foarte mici.

Solutiile sunt variate, fiecare prezintă părți pozitive și negative, ca multe lucruri în viata, nimic nu e doar alb sau doar negru.
Pentru majoritatea romanilor, care nu au o educație financiara foarte dezvoltata, asigurările astea de viata sunt comori, deoarece ii face sa iasă din "cursa șobolanului".

#33
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
Cel mai bine este sa beneficiezi de toate cele 3 piloane ca sa zic asa.

Pilonul 1 (pensia de la stat) + Pilonul 2 (pensie privata obligatorie) + Pilonul 3 (pensie privata facultativa).

Eu Leu Forte de la Allianz Tiriac il consider P3 pentru mine.

#34
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
P3 cel adevărat are taxe mult mai mici, dar pentru a beneficia de toate scutirile sumele investite nu pot depăși ~250 lei/lună.

Ce spui tu ar fi cumva P4.

#35
Akiroox

Akiroox

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.08.2020
Cei care se plang ca sunt pe minus, aparent nu cunosc regula de aur din investitii, si chiar cea mai simpla dintre ele: Investeste doar banii pe care iti permiti sa ii pierzi. Daca voi va treziti dupa 4-5 ani ca vreti sa scoateti banii desi v-ati angajat prin contract ca ii tineti acolo 20-25-30 de ani, inseamna ca aceia nu erau bani de "pus pe dreapta" de la inceput. Si eu am deschis un cont de aproape 1 an de zile pentru 30 de ani, iar in momentul de fata sunt usor pe minus. Totusi, realizez faptul ca am intrat intr-o perioada economica incerta, suma depusa in momentul de fata este prea mica si de putin timp in piata astfel incat sa inceapa sa lucreze iar eu vad aceasta investitie mai mult ca o alternativa la pensie si ca o metoda de diversificare a portofoliului meu. Schema aceasta de investitie ar trebui sa ajunga la 0 dupa aproximativ 4-5 ani urmand ca in 10-12 ani sa inceapa sa lucreze normal dobanda compusa. Abia atunci putem spune daca ne-am luat teapa sau nu.

#36
bittrulz

bittrulz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.04.2019
Multi dintre noi suntem fraieriti asa. Dupa 10-12 ani sa-ti dai seama ca ai luat teapa e dezastru. De asta abuzeaza firmele de asigurari/pensii - te mint ca trebuie sa astepti vreo 10 ani ca sa se vada dobanda compusa, timp in care te storc prin taxe si comisioane pe care ei le incaseaza de la tine INDIFERENT cum merge bursa. Din toata treaba asta castiga doar ei, iar interesul lor e sa te tina cu zaharelul cat mai mult timp ca sa te curete bine-bine de bani. Tu cand iti dai seama ce se intampla si vrei sa iesi din combinatia asta dezastruoasa pentru tine observi ca ai taxa de reziliere - un procent din tot ce vrei sa retragi, nu din profit - asa ca ai sanse considerabile sa mai pierzi bani si de aici.

Cand vine vorba de bani: NU TREBUIE SA AI INCREDERE IN ABSOLUT NIMENI - inveti TU, chiar daca iti ia mai mult timp. Cei care iti dai sfaturi sau iti vand vreun "produs" isi urmaresc propriul lor interes.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate