Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

Leul Forte - Allianz Tiriac

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
rony2006sb

rony2006sb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.10.2007
Salut,

Mi s-a propus de catre un consultant financiar de la OVB sa inchei o polita de asigurare la Allianz Tiriac, ceva legat de Leul Forte.


Imi spunea ca este un program in care trebuie sa cotizez pe toata durata politei iar apoi pot sa retrag banii acumulati + dobanda.
Suma cotizata in primii 2 ani nu se poate retrage si din cate am inteles randamentul este undeva la 7% pe an.


Cunoaste cineva acest program? merita investit?

#2
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
tot in ciorap merita investit

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Este program de investiții nu de asigurare.

https://www2.allianz...e-de-investitii

Eu nu aș da vreunei entități care conține "Țiriac" în titulatură bani.
Ține tu banii la ciorap că e mai sănătos.

Nu ți-a băgat povestea aia cum că exact în perioada asta a murit o babă care avea poliță la ei și chiar ieri l-au găsit pe nepotul care săracul nu știa și acum fac actele să îl umple pe nepot de bani ?

Edited by exceswater, 21 May 2018 - 12:58.


#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,031
  • Înscris: 09.08.2005
Citește aici.
Consultantul ți-a spus și că randamentul nu e garantat deloc, da? Faptul că pînă acum a scos 7% are zero relevanță pentru viitor. "Dobînda", cum i-a zis acela, poate fi și negativă.

#5
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Merită programul respectiv, dar nu dacă 100% din sumă se duce spre un singur fond.

Dacă tot vreți ceva bun, apelați la două fonduri de acel gen. Eu am optat pentru Leu Forte și World Plus, (45% + 45%) astfel fiind sigur (până acum cel puțin ...) că investițiile rămân cel puțin pe linia de plutire.

Încercați să obțineți și o ofertă cu contribuție în cel puțin două fonduri și vedeți ce vă zice.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 rony2006sb, on 21 mai 2018 - 12:40, said:

Salut,

Mi s-a propus de catre un consultant financiar de la OVB sa inchei o polita de asigurare la Allianz Tiriac, ceva legat de Leul Forte.


Imi spunea ca este un program in care trebuie sa cotizez pe toata durata politei iar apoi pot sa retrag banii acumulati + dobanda.
Suma cotizata in primii 2 ani nu se poate retrage si din cate am inteles randamentul este undeva la 7% pe an.


Cunoaste cineva acest program? merita investit?

E un fond mutual (sau de investitii) care ofera niste randamente pe hartie, negarantate in practica.  Daca te uiti cum arata Bursa de la Bucuresti in acest moment iti dai seama ca te afli in Africa si nu mai investesti in nimic.  La ciorap sau femei si bautura.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,989
  • Înscris: 07.11.2006

 rony2006sb, on 21 mai 2018 - 12:40, said:

Salut,

Mi s-a propus de catre un consultant financiar de la OVB sa inchei o polita de asigurare la Allianz Tiriac, ceva legat de Leul Forte.


Imi spunea ca este un program in care trebuie sa cotizez pe toata durata politei iar apoi pot sa retrag banii acumulati + dobanda.
Suma cotizata in primii 2 ani nu se poate retrage si din cate am inteles randamentul este undeva la 7% pe an.


Cunoaste cineva acest program? merita investit?

Cred ca suntem unici pe plan mondial,cu cele trei monede de pana acum:
leu,RON si leu Forte.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mai bine îi pui la Caritas.
Batăr ai o șansă să îi recuperezi.

Așa de la mustăcios o să mai vezi fix moneda din Botswana.

#9
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 02.02.2014
Deci bancile dau la depozite in lei 0,25-1,75% pe an........la credite se ofera  7-8% pe an....si tu vrei sa iei la investitiii tot atat?........
Interesant....

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Hai să traduc eu

Quote

consultant financiar de la OVB
= un neica nimeni care n-are multă școală și care învață și el o poezie să prostească oamenii.

Să îl întrebi dacă pe mă-sa a înscris-o în program.

#11
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Si eu tot "ciorapul" iti recomand. Ar mai fi o posibilitate "salteaua". Vezi unde iesi mai bine.

#12
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008
daca ai credite fa rabursari anticipate cu banii aia, o sa ai randament de peste 25% si instant :D

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 exceswater, on 21 mai 2018 - 12:57, said:

Eu nu aș da vreunei entități care conține "Țiriac" în titulatură bani.
Nici eu.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,524
  • Înscris: 15.06.2004

 exceswater, on 21 mai 2018 - 13:31, said:

Să îl întrebi dacă pe mă-sa a înscris-o în program.
Mai mult ca sigur. Ca sa-si ia comisionul...

#15
2015Dan

2015Dan

    Genuine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,506
  • Înscris: 31.10.2017
Nici mie nu imi inspira incredere.

#16
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Mai bine contribuția deductibilă la Pilonul III decât fondurile de investiții.

Dacă ai mai mult de investit, îți recomand să cauți tu și nu să îl lași pe consultant să-ți vândă ce vrea el.

#17
Doty13

Doty13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.01.2010
Interesant...
Am ajuns aici fiind curios de produsul ăsta astăzi (în 2019)

Concluzie:
Randamentul pe Leu forte a fost pe ultimii 10 ani de 149.1%, deci 15% pe an (BRUT), din câte am înțeles de aici se retrag între 1 și 2.9%
Deci dacă aș fi ascultat de oamenii de pe forumul ăsta în 2007 aș fi ratat o oportunitate de investiție interesantă...
Iar dacă i-aș fi pus la ciorap în același an, luând în considerare evoluția economiei în România în ultimii 12 ani aș fi avut și mai puțini, dar și cu o valoare mai mică...

Nu știu ce ai făcut tu, dar eu cred că o să investesc :)

#18
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Oho, au început deja comparațiile pe zece ani. La un calcul scurt acum 10 ani a fost minimul bursei, de atunci au tot crescut. Dar ia să ne uităm la randamentul pe 11 și 12 ani? Cred că aș putea să verific ce acțiuni am cumpărat eu exact acum 10 ani și la ce preț le-am vândut și cred că bat randamentul Leu Forte. Ca bonus, 149% brut pe 10 ani, nu înseamnă 15% anual, vezi cu rata dobânzii compuse ca să calculezi IRRul rezultat. Eu cred că n-o să investesc.

PS: Randamentul meu pe tradeville pe ultimii 10 ani e 233% pe contul principal, iar pe al doilea cont este 597% (nici mie nu îmi vine să cred).

Edited by yndy, 30 March 2019 - 22:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate