Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

ATENTIE!Hornbach online-incompetenta,minciuna,dispret fata de clienti

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postun-simplu-om, on 21 mai 2018 - 11:54, said:

Am vazut alea,cand am completat formularul de contact s-au indurat sa trimita factura online.

#20
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Tocmai ce mi-am comandat si platit online o betoniera de la ei. Sper sa nu imi faca probleme.

Edited by paznicmare, 21 May 2018 - 12:03.


#21
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Mie mi-au zis ca vine vineri,apoi astazi,dar n-am nici un sms de la curier.Cu ce curier ti-au trimis?

Edited by daniMMM, 21 May 2018 - 12:06.


#22
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostdaniMMM, on 21 mai 2018 - 12:06, said:

Mie mi-au zis ca vine vineri,apoi astazi,dar n-am nici un sms de la curier.Cu ce curier ti-au trimis?
Mai asteapta 2-3 zile si daca nu primesti nimic anuleaza comanda si cumpara de aici:
https://mathaus.ro/
Ai livrare cu plata ramburs livrate cu flota lor de masini:
https://mathaus.ro/despre_livrare
Acum 2 ani am comandat de 3 ori de la ei si nu am avut niciodata probleme cu ei.

Edited by diegodanny, 21 May 2018 - 12:31.


#23
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostdaniMMM, on 21 mai 2018 - 11:56, said:

N-am facut pe nici o firma e pe persoana fizica.
OK, atunci se anuleaza aia cu ANPC, dar ramine perfect valabila aia cu termenul de livrare.

#24
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Aici e statusul comenzii,din cate se vede-nula,nici nu au predat comanda,cred ca nr. de expediere e pe naspa,termenul de livrare scrie clar 15.05.

Attached Files


Edited by daniMMM, 21 May 2018 - 12:26.


#25
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostdaniMMM, on 21 mai 2018 - 12:06, said:

Mie mi-au zis ca vine vineri,apoi astazi,dar n-am nici un sms de la curier.Cu ce curier ti-au trimis?
Astazi = 21.05
Comanda = 8.05
Diferenta = 9 zile lucratoare, cred ca te incadrezi in maximul calculat de mine mai sus.

View PostdaniMMM, on 21 mai 2018 - 12:25, said:

Aici e statusul comenzii,din cate se vede-nula,nici nu au predat comanda,cred ca nr. de expediere e pe naspa,termenul de livrare scrie clar 15.05.
Termen de livrare PREVAZUT.
Dexoline:
PREVĂZÚT, -Ă, prevăzuți, -te, adj. 1. Care este dedus din fapte, fenomene, date etc. precedente.
PREVEDEÁ, prevắd, vb. II. 1. Tranz. A deduce (din fapte care precedă) evoluția evenimentelor viitoare; a avea intuiția celor ce urmează să se întâmple; a întrezări; a presimți.
PREVĂZÚT adj. 1. (fig.) întrevăzut. (Lucru ~.) 2. așteptat, previzibil, scontat. (Un efect ~.) 3. (livr.) preliminat. (Recoltă ~.)

Deci, nu cred ca e litera de lege termenul ala.
Te agiti prea mult.

#26
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Sfatul unuia care si-a luat inclusiv masina online, nu cumpara nimic unde trebuie sa platesti in avans cu cardul sau OP. Sunt comercianti in on-line care pot fi numarati pe degetele de la o mana in tara asta care sa aiba logistica si procedurile care sa poata sustine activitati de comert online asa cum s-ar astepta un om de buna credinta. Ca sa livrezi la nivelul emag sau oricare din aia mari in tara asta este nevoie de investitii enorme, iar majoritatea magazinelor online ale retailerilor clasici sunt doar siteuri nesemnificative in veniturile lor totale de aceea nu beneficiaza de investitiile necesare si nici de proceduri in lantul de distributie adecvate pentru asa ceva.
Faptul ca un magazin oricare ar fi el poate livra un anumit produs conform termenilor si conditiilor normale nu garanteaza ca va putea livra in aceleasi conditii un alt produs si cate-odata nici macar acelasi produs daca mai ai nevoie de unul.

#27
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Posttrollerul_de_serviciu, on 21 mai 2018 - 12:28, said:

Astazi = 21.05
Comanda = 8.05
Diferenta = 9 zile lucratoare, cred ca te incadrezi in maximul calculat de mine mai sus.


Termen de livrare PREVAZUT.
Dexoline:
PREVĂZÚT, -Ă, prevăzuți, -te, adj. 1. Care este dedus din fapte, fenomene, date etc. precedente.
PREVEDEÁ, prevắd, vb. II. 1. Tranz. A deduce (din fapte care precedă) evoluția evenimentelor viitoare; a avea intuiția celor ce urmează să se întâmple; a întrezări; a presimți.
PREVĂZÚT adj. 1. (fig.) întrevăzut. (Lucru ~.) 2. așteptat, previzibil, scontat. (Un efect ~.) 3. (livr.) preliminat. (Recoltă ~.)

Deci, nu cred ca e litera de lege termenul ala.
Te agiti prea mult.
Cred ca tu te agiti mai mult ca mine,lucrezi la ei sau lucrezi la vreo firma care foloseste aceleasi tertipuri pentru a vinde?Am zis ca am vorbit in prealabil si mi s-a GARANTAT ca produsul ajunge in termenul dat.Ia cauta in dex si vezi ce inseamna GARANTAT,sau comanda la ei si vezi daca iti garanteaza telefonic ca respecta termenul,ca sa nu crezi ca mint.Daca dai un termen 2-6 zile care oricum nu conteaza,de ce il mai pui?Sa puna 2-infinit si stim de o treaba.Eu am comandat ca am nevoie de el ,nu fac colectie de saci de beton.

#28
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nope, nu lucrez la ei si la nici o firma (din Romania) si sint foarte departe de domeniul constructii.
Tu ai inceput discutia, eu am adus doar citeva (cred eu) lamuriri.
GARANTAT la telefon.... nu-i asa ?!
Adica, neah, ii durea gura sa zica asa ceva ?
Cum il chema pe operatorul cu care ai vorbit ?
Termenul acela de 2-6 zile ramine perfect in picioare si dupa calculele mele.
Incearca si tu:
- adaugi 2 zile pentru ca ai platit cu ordin de plata ?
- adaugi zilele nelucratoare ?

Edited by trollerul_de_serviciu, 21 May 2018 - 13:57.


#29
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nu lucrezi in Romania ,dar ti se pare absolut normal sa se depaseasca un termen dat de comerciant,sau sunt in a sasea zi de livrare si nu am calculat eu bine?Eu mi-am respectat partea de intelegere si am platit la timp,daca esti fanul corectitudinii(ceea ce nu cred)nu crezi ca ar trebui ca si cealalta parte sa faca la fel?Sau sa prezinte scuze,sa incerce sa remedieze situatia?Am pus prinscreen cu termenul de livrare dat de ei,nu de mine,15.05.Acum te erijezi in avocatul lor,cu tot felul de calcule ca sa-i albesti,asta e.

Edited by daniMMM, 21 May 2018 - 14:20.


#30
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Spune si tu cum ai calculat, ca eu am spus mai sus.

Termenul dat de ei este PREVAZUT, eu asa vad ca scrie acolo.
Ti-am dat si definitiile din DEX.

N-am treaba cu ei, mi se rupe la greu.
Dar si cind vad atita incrincenare.... neah.

Calculele alea sint scrise negru pe alb, tocmai de aceea te-am rugat si pe tine sa calculezi la fel de precis.

#31
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@trollerul_de_serviciu, eu cred ca ai incercat sa spui ceva dar nu ai reusit sa te faci inteles.
Si vizavi de argumentatia ta:

View Posttrollerul_de_serviciu, on 21 mai 2018 - 12:28, said:

Astazi = 21.05
Comanda = 8.05
Diferenta = 9 zile lucratoare, cred ca te incadrezi in maximul calculat de mine mai sus.


Termen de livrare PREVAZUT.
Dexoline:
PREVĂZÚT, -Ă, prevăzuți, -te, adj. 1. Care este dedus din fapte, fenomene, date etc. precedente.
PREVEDEÁ, prevắd, vb. II. 1. Tranz. A deduce (din fapte care precedă) evoluția evenimentelor viitoare; a avea intuiția celor ce urmează să se întâmple; a întrezări; a presimți.
PREVĂZÚT adj. 1. (fig.) întrevăzut. (Lucru ~.) 2. așteptat, previzibil, scontat. (Un efect ~.) 3. (livr.) preliminat. (Recoltă ~.)

Deci, nu cred ca e litera de lege termenul ala.
Te agiti prea mult.
cade jos !

Si acum sa iti argumentez de ce nu ai dreptate:
deoarece @OP a pus un printscreen in care este informat ca termenul de livrare e cel mai devreme 9-Mai-2018 si cel mai tarziu 15-Mai-2018

View PostdaniMMM, on 21 mai 2018 - 12:25, said:

Aici e statusul comenzii, din cate se vede-nula, nici nu au predat comanda,cred ca nr. de expediere e pe naspa, termenul de livrare scrie clar 15.05.
Attachment Screenshot-2018-5-21 HORNBACH – Statusul comenzii dumneavoastră.png

[ https://s7.postimg.cc/bhf747jd7/Screenshot-2018-5-21_HORNBACH_8211_Statusul_comenzii_dumneavo.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asadar, cum in acest moment suntem in 21-Mai-2018, nu este evident ca magazinul a depasit termenul de livrare ?
Problema e ca @initiatorul e la cheremul magazinului deoarece el nu are nici o putere.
Magazinul a incasat banii in avans, s-a depasit termenul de livrare de ei [magazin] stabilit, si nici nu vor sa returneze banii daca @OP anuleaza comanda.
https://www.rubinian...lii.php?id=2943
====================================

On Topic:
@daniMMM, nu stiu ce sa te sfatuiesc !
Poate ca magazinul a onorat la timp comanda ta dar ea zace in depozitul curierului.

Acum, ori firma de transport nu are oameni sa onoreze comenzile  -motiv pt. care nici in momentul de fata nu ai primit comanda;
ori angajatul care trebuia sa iti livreze comanda, cel tarziu 15-Mai-2018, a plecat intr-o vacanta neprevazuta.

S-au mai plans unii useri care au facut scandal la firmele de curierat si au aflat ca agentii plecasera in vacanta la final de saptamana in loc sa-i livreze produsele.

Ce pot sa spun ? mergi la OPC, ANPC etc. si fa scandal si la magazin si la curier.
PLM ! daca nu platesti avans, nu primesti la timp comanda;
daca vrei sa platesti la livrare, nu esti privit cu ochi buni.

#32
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Aolo mor aici !
Mai frate, in printscreenul ala scrie PREVAZUT ?
Scrie!
Ai citit definitia cuvintului PREVAZUT ?
............ (aici completezi tu)
Ai inteles definitia cuvintului PREVAZUT ?
............ (aici completezi tu)

Ai dat si tu un link cu 3 situatii / 3 definitii, tu la care crezi ca te incadrezi ?!

Probabil la matematica stai si mai rau decit la romana, vad ca nici acum nu reusesti un amarit de calcul.
Sa-l reiau eu ?
8 mai comanda plasata, presupun si plata prin OP.
9 mai - incepere procesare OP
10 mai - incepe livrare - de aici se socotesc cele 2-6 zile
11 mai - prima din livrare
12, 13 mai = zile nelucratoare
14-18 mai = urmatoarele 5 zile din livrare, total = 6
19, 20 mai = zile nelucratoare
21 mai, astazi = prima zi de depasire.
Asta, bineinteles, daca totul a mers perfect si ei au procesat OP imediat.
Deci, pentru o singura zi, ai facut ditamai polemica, nu-i asa ?!

Edited by trollerul_de_serviciu, 21 May 2018 - 18:50.


#33
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostdaniMMM, on 21 mai 2018 - 11:32, said:

In 8.05.2018 am lansat o comanda online pentru cativa zeci de saci de beton(nu ciment)Baumit,......
Nu cred ca astia sint neseriosi , ci doar incerca sa salveze aparentele . Se pare ca problema este la furnizorul " Baumit " . Eu astept o comanda cu ceva mai special de aproape doua saptamini din motiv " lipsa stoc ' . Adevarul ca eu platesc la livrare ( alta firma ) .

#34
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Posttrollerul_de_serviciu, on 21 mai 2018 - 18:49, said:

Aolo mor aici !
Mai frate, in printscreenul ala scrie PREVAZUT ?
Scrie!
De ce sa mori, dom'ne, de ce ? nu mai bine invii ?!
Si magazinul l-a informat pe @OP ca livrarea comenzi e prevazuta a sosi la el acasa intre 9 Mai si cel mai tarziu 15 Mai.
Acum suntem in 21; deci ?

In fine, daca tu susti ca magazinul nu a avut timp 5 zile sa trimita marfa omului dupa ce i-au procesat comanda a doua zi, fie ca tine.
Eu ma retrag din acest dialog.

#35
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Sa va pun paie pe foc. Vedeti ce inseamna Zile lucratoare. Nu exista definitie si desi bunul simt spune ca suint luni pana vineri, am avut de'a face cu situati unde acestea erau luni pana joi. Nu mai stiu daca stabiimentul respectiv era deschis sau avea relatii cu publicul vinerea, dar citeai si spuneau: ok in 15 zile lucratoare. Logica iti spunea ca sunt trei saptamani. Practica si notele de subsol cu definitoa lor a ce inseamna zile lucratoare duce la aproape o luna

#36
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postsuper8, on 21 mai 2018 - 21:15, said:

De ce sa mori, dom'ne, de ce ? nu mai bine invii ?!
Si magazinul l-a informat pe @OP ca livrarea comenzi e prevazuta a sosi la el acasa intre 9 Mai si cel mai tarziu 15 Mai.
Acum suntem in 21; deci ?
Hai mah, serios, si tu ?!
Ai cetit definitia cuvintului prevazut ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate